Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...
 Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei
 

Dubai sau Grecia?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postadisz, on 23 iulie 2017 - 08:55, said:

De ce nu alegi o a alta destinatie EAU?Abu Dhabi,de exemplu.Nu am fost,dar am in familie pe cineva care traieste de peste 20 de ani acolo.A spus ca nu se compara cu Dubai,in sensul bun.
AbuDabi e cu cinci trepte peste Dubai, dar si asa nu merita sa bati atata drum. In Middle East te duci sa faci bani nu sa faci vacanta. Iar sa pui Dubai-ul pe aceeasi "foaie" cu Grecia  e  Posted Image . Daca te tine sa platesti niste mult supra evaluate locatii si facilitati o sa ai o experienta unica si te va urca subit pe scara valorilor stabilite de "baietii" cu cultura de Bamboo si Mamaia. Daca insa vei zbura cu Wizz, vei sta "in gazda" si vei manca din supermarchet vei avea exact viata pe care o au toti work-erii veniti din Bangladesh, India sau Filipine....e alegerea fiecaruia, dar la prima vedere pare-se ca locatia isi alege turistul :)

#20
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdacrad2, on 23 iulie 2017 - 08:38, said:

V-as ruga argumente pro si contra locatiilor nu de genul celor de mai sus
Nu ti-a placut opinia mea... desi si urmatoatrele doua postari au raspuns in acelasi sens...
Mai reciteste o data mesajul meu anterior si imi vei da dreptate indiferent de ce fel de turist esti tu.

Ca turist, in Dubai te poti duce maxim o data, si aia din necunoastere. A doua oara nu se mai duce cineva.

#21
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,326
  • Înscris: 05.03.2005

View PostOctavian_SK, on 23 iulie 2017 - 11:35, said:

AbuDabi e cu cinci trepte peste Dubai, dar si asa nu merita sa bati atata drum.

cum adica sa bati atata drum pana in UAE ? Dar ce mergi cu masina, nu cu avionul ? In 5 ore esti acolo Posted Image. Daca mergi in grecia, cu masina faci mai mult Posted Image

Ca nu se pot compara mere cu pere asta e altceva...clar ca la greci sunt alte oportunitati de vacanta.

Acum mai depinde si ce vor oamenii de la concedii. Unii vor leneveala la plaje, altii plimbari si trasee in natura, altii shopping, altii sa-si dea check in si sa stea cateva ore intr-o tara...etc, etc.

Edited by mccrya, 23 July 2017 - 12:24.


#22
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017
Eu cred ca milioanele de turisti de o parte si de alta nu fac ca ambele locuri sa nu fie luate in seama.ce gasesti la greci e unic din punct de vedere istoric ce gasesti in dubai e unic deocamdata din cauza marimii.fiecare loc are ceva al lui.ma astept la mai multe opinii pro grecia fiind o tara si nu un oras ca dubaiul

#23
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,733
  • Înscris: 26.08.2008
Poate nu ai inteles: nu au de-a face nimic una cu cealalta!
In Grecia ai fost, Salonicul nu prea te-a satisfacut, din ce retin si acolo salvarea ai gasit-o intr-un mall.
Asa ca, daca te atrage asta baga Dubai! Dar Dubai pur si simplu, nu versus Grecia!

Edited by BlueKing-69, 23 July 2017 - 13:41.


#24
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,865
  • Înscris: 30.07.2006

View Postdacrad2, on 22 iulie 2017 - 20:34, said:

Am fost anul acesta in grecia si ne-a placut foarte mult.cazarea a fost acceptabila,mancarea la fel costurile nu au fost prea mari.Pentru la anul nu sunt hotarat daca sa revenim in grecia sau sa incercam dubaiul cu grandoarea lui.Facand o proiectie de costuri grecia ar fi putin mai ieftina din cauza transportului personal cu masina dar ca si cazare ,mancare ar fi cam aceleasi costuri din ce am mai citit pe forumuri si siteuri de traveling.Pe mine ca si persoana nu prea m-ar interesa muzee sunt mai atras de partea mai cotidiana adica mall-uri parcuri de distractie,etc.Toate astea se gasesc in amandoua partile diferenta ar fi pentru mine transportul:auto versus avion.


Dubai impresioneaza doar daca iese cineva pentru prima oara din Barlad si ajunge acolo dupa 5 ore de zbor, fara sa fi trecut vreodata prin Bucuresti.
Mall-uri, cocalari de toate natiile,caldura sufocanta.
Am fost cu serviciul , 2 saptamani.
Pe banii mei nu m-as duce 1000 de ani acolo.
Merita doar sa mergi sa faci bani acolo sau escala spre Thailanda.
In nici un caz turism.

Edited by marius.bunu, 23 July 2017 - 14:32.


#25
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017

View PostBlueKing-69, on 23 iulie 2017 - 13:20, said:

Poate nu ai inteles: nu au de-a face nimic una cu cealalta!
In Grecia ai fost, Salonicul nu prea te-a satisfacut, din ce retin si acolo salvarea ai gasit-o intr-un mall.
Asa ca, daca te atrage asta baga Dubai! Dar Dubai pur si simplu, nu versus Grecia!
Cred ca nu ai citit ce am scris la inceput,asta e si motivul din care intreb grecia sau dubai pt ca mi-a placut in grecia.referitor la salonic am fost numai vateva ore la peste 40 de grade afara si daca ai avea copii nu cred ca ai merge cu ei la cafenea sa te racoresti!

#26
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017

View PostOctavian_SK, on 23 iulie 2017 - 11:35, said:


AbuDabi e cu cinci trepte peste Dubai, dar si asa nu merita sa bati atata drum. In Middle East te duci sa faci bani nu sa faci vacanta. Iar sa pui Dubai-ul pe aceeasi "foaie" cu Grecia  e  Posted Image . Daca te tine sa platesti niste mult supra evaluate locatii si facilitati o sa ai o experienta unica si te va urca subit pe scara valorilor stabilite de "baietii" cu cultura de Bamboo si Mamaia. Daca insa vei zbura cu Wizz, vei sta "in gazda" si vei manca din supermarchet vei avea exact viata pe care o au toti work-erii veniti din Bangladesh, India sau Filipine....e alegerea fiecaruia, dar la prima vedere pare-se ca locatia isi alege turistul :)
La ce te referi cand spui ca AbuDabi e cu 5 trepte peste dubai?(arhitectura,oameni,distractie,plaje?)

#27
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017
Sunt pe acest topic persoane care au fost sau chiar stau in dubai si le-am citit parerile pe alt topic.Mai rau e ca una zic acolo si alta aici.le multumesc totusi pentru informatiile postate acolo,imi vor fi de ajutor in dubai.ca si parere personala dupa ce am citit despre dubai si ce am vazut la greci,in ambele locuri merita sa mergi macar odata,cu mentiunea ca la arabi sa mergi cand e mai rece,desi ca si la greci m-am perpelit la 40 de grade.dupa ce voi vedea si dubaiul cu imprejurimile lui imi voi putea da cu parerea unde mi-a placut mai mult,pana atunci poate si alte persoane sa spuna ceva pertinent desprr o locatie sau alta

#28
ramonzca1079

ramonzca1079

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.10.2006
Mergi in Dubai!!! indiferent de ceea ce spun altii, e o alta lume si merita s-o vezi...aici nu vorbim de nivel de cultura ci de turism. Dubai-ul e altceva si pt acel altceva merita vazut, pentru ceea ce au facut altii pe nisip si din nimic. Oricum daca te gandesti sa-ti faci vacanta acolo ma gandesc ca vei sta macar o saptamana. Ca atare, e clar ca vei inchiria masina si asa ai posibilitatea sa ajungi si la Abu Dhabi...poate chiar sa iei o noapte de cazare acolo. Hotelurile nu sunt asa de scumpe precum se vehiculeaza...alege un hotel in apropierea mall-urilor si nu in orasul vechi, Deira. Cazat fiind langa mall, ai fast-food urile la dispozitie si supermarket -ul pt alte cumparaturi. Iti sugerez zona cartierului Al Barsha langa Mall of the Emirates. Alege un hotel cu mic dejun inclus. Iti stau la dispozitie pe privat daca ai intrebari...apropo...eu am mers in august si nu am crapat. :) si am rezervat separat zborul de cazare.

#29
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

View Postramonzca1079, on 10 octombrie 2017 - 10:06, said:

...aici nu vorbim de nivel de cultura ci de turism
Corect, daca vrei cultura araba mergi in Oman, in Dubai e cultura kitch -ului :)

#30
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017

View PostOctavian_SK, on 11 octombrie 2017 - 11:15, said:


Corect, daca vrei cultura araba mergi in Oman, in Dubai e cultura kitch -ului :)
Deocamdata poate asa e vazuta ca o cultura a kitch-ului,dar tot asa poti sa vorbesti si de alte destinatii din lumea asta care au fost ca si dubanezii cu lucruri de gen cel mai cel cea mai cea ca si exemplu americanii. Dar pe langa acest kitch ma gandesc ca sunt si lucruri mai de bun gust,mai interesante. Masina si Abu Dhabi-ul, desert safari si poate Al Ain sunt in plan. Dupa cum am mai spus Grecia e o tara Dubaiul un oras,la greci poti merge in fiecare an in alta parte ca sa nu te plictisesti,in Dubai nu prea ai unde merge in alta parte dar nu inseamna ca odata daca mergi nu iti va placea.

#31
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017
Am fost am vazut dubaiul. Merita vazut iar comentariile rautacioase despre aceasta destinatie nu cred ca-si au loc aici. Dubai si grecia sunt 2 locuri diferite,dar amandoua trebuie vizitate. S-a vorbit de abu dhabi,pe mine nu m-a impresionat asa de mult,exceptie facand marea moschee. In rest imi pare ca vor sa copieze dubaiul numai ca sunt mai in urma cu proiectele. In UAE autostrazile sunt ca in palma,cele grecesti mai au de invatat,iar cele romanesti sunt drumuri de tara fata de alea. In grecia ai cultura antica,in dubai pe cea moderna. In grecia esti intampinat mai putin festiv daca esti roman,lucrurile se schimba in dubai unde toata lumea te primeste cu un "hi sir" chiar daca stie de unde vii. Dupa cum am mai spus in dubai ai de mers odata si sa mai revii dupa cativa ani,in grecia poti merge an de an in alt loc. In concluzie bani sa ai sa poti merge in ambele locuri fara discriminare.
As mai dori totusi sa intreb pe cel care a scris de cocalari,in ce tara nu gaseti asemenea specimene?

Edited by dacrad2, 16 April 2018 - 23:37.


#32
ramonzca1079

ramonzca1079

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 20.10.2006
Ma bucur ca te ai dus si nu ai fost dezamagit!! Exact cum spuneam mai sus si cum ai dedus si tu...nu ai cum sa faci comparatie intre Grecia si Dubai...fiecare reprezinta altceva.

#33
dacrad2

dacrad2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,741
  • Înscris: 03.04.2017
Sincer dilema a fost daca vre-o una din cele doua destinatii are ceva care sa te faca sa nu mai vrei sa mergi in cealalta parte. In dubai m-as intoarce si acum dar e cam scump si cam cald acum,in schimb grecia e mai accesibila si mai putin inghesuita. O parere despre dubai am scris-o pe topicul dedicat. La greci sunt prea multe topicuri ca sa scriu pe toate dar am scris si pe unele de acolo. O problema care ar putea face ca grecia sa nu mai fie asa de atractiva e situatia economica care sa duca la scumpiri si neglijarea anumitor aspecte ce tin de turism. Pe de alta parte in dubai daca va continua sa se maresca numarul de turisti fara a se mari si numarul de obiective unde sa mergi. In unele locuri in deja e inghesuiala cam mare si nu mi-a placut

#34
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 04.10.2007
Ce e super OK in Dubai e ca poti sta linistit ca nimeni nu te fura,
Poti sa iti lasi linistit portofelul, telefonul si DSLR-ul pe plaja ca nimeni nu se atinge de el.
In Dubai e ok ca preturile pe plaja si in aeroport sunt cam aceleas cu cele din Supermarket nu ca la noi in Romania unde in aeroport sau plaja sunt de minim 5 ori mai mari.
Mancarea in restaurante normale e la un pret decent, comparativ cu Romania, daca nu vrei nu stiu ce fite.
Preturile la hotel sunt mult mai mici decat in Romania sau Grecia si chiar au conditii. Poti gasii hoteluri de 5***** la 300 Ron/noapte. Eu am fost la 4**** si am platit ~ 200 ron/noapte.

#35
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postdacrad2, on 16 aprilie 2018 - 23:35, said:

In grecia ai cultura antica,in dubai pe cea moderna.

As mai dori totusi sa intreb pe cel care a scris de cocalari,in ce tara nu gaseti asemenea specimene?
Ce cultura ai vazut tu in Dubai?!!! ()
(Sa nu-mi spui ca ai fost la Targul de Arta, ca nu te cred! :D   Am observat ca n-ai fost la noul mare muzeu din Abu Dhabi, deschis prin ianuarie...)

Cocalari sunt in toata lumea. (scuze ca am scris despre cocalari)


Mirel, Tu cand vizitezi o tara, vizitezi preturi? (si ca nu te fura...)

#36
MagicTouch

MagicTouch

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,461
  • Înscris: 09.05.2007
Vrei sa vezi artificial si opulenta? Mergi in Dubai sa vezi cum ard banii cei care-si permit.
Vrei natural si locuri unde te vei intoarce cu placere? Mergi in Grecia.
In functie de gusturi, posibilitati si preferinte merita ambele, macar de curiozitate.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate