Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Cibernetica sau REI?

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
ladydee

ladydee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2015
Buna. Care credeti ca ar fi mai de viitor, mai ok pentru un tanar din zilele noastre care tocmai a terminat liceul?

Sunt o fire putin mai timida, dar imi place matematica,stiintele mai exacte unde nu trebuie sa stau sa tocesc pagini intregi. Parintii mei vor sa dau la REI, eu nu stiu ce sa aleg. Imi spun mereu ca, daca o sa lucrez in IT o sa mi stric sanatatea(nu spun ca nu e asa, atatea ore in fata unui calculator...nu e chiar ok..), dar nici faptul ca termini REI si ca poti lucra la ambasada(nu prea o cred), nu ma prea incurajeaza.
Voi ce ati face in locul meu, ce ati alege si de ce? Am nevoie de pareri...

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Multe meserii in ziua de azi se consuma in fata calculatorului.
De la REI ai mari sanse sa ramai somer cu diploma. De la Cibernetica (mai bine ar fi Informatica Economica) sansele sunt mai bune pentru ca si piata muncii e mai mare.
Acum daca te vei incadra in statistica ori nu, nimeni nu stie.

 ladydee, on 22 iulie 2017 - 14:15, said:

Sunt o fire putin mai timida
Cu atat mai mult n-ai ce cauta acolo unde mediul in care ar trebui sa intri cere o personalitate total opusa.

Edited by neagu_laurentiu, 22 July 2017 - 14:28.


#3
ladydee

ladydee

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 03.01.2015
Ai putea sa mi spui te rog,diferenta dintre cibernetica si informatica economica? M am uitat pe materii, nu difera cu mult una de alta.
Am patru  optiuni la ASE:cibernetica,informatica economica, REI si management. Luan in considerare ca admiterea la ASE e pe baza de dosar, iar eu am media 9,43 ,presupun si sper ca intru.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 ladydee, on 22 iulie 2017 - 14:43, said:

M am uitat pe materii, nu difera cu mult una de alta.
Ba difera destul: http://planinvataman...Plan.aspx?pp=15
Cibernetica diseca si analizeaza economica cu ajutorul modelelor matematice pe cand informatica te pregateste pentru o viitoare cariera de programator (iar economica din poveste e sa ai un habar despre asa ceva).

Edited by neagu_laurentiu, 22 July 2017 - 14:52.


#5
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,730
  • Înscris: 30.07.2006

 ladydee, on 22 iulie 2017 - 14:15, said:

Buna. Care credeti ca ar fi mai de viitor, mai ok pentru un tanar din zilele noastre care tocmai a terminat liceul?

Sunt o fire putin mai timida, dar imi place matematica,stiintele mai exacte unde nu trebuie sa stau sa tocesc pagini intregi. Parintii mei vor sa dau la REI, eu nu stiu ce sa aleg. Imi spun mereu ca, daca o sa lucrez in IT o sa mi stric sanatatea(nu spun ca nu e asa, atatea ore in fata unui calculator...nu e chiar ok..), dar nici faptul ca termini REI si ca poti lucra la ambasada(nu prea o cred), nu ma prea incurajeaza.
Voi ce ati face in locul meu, ce ati alege si de ce? Am nevoie de pareri...

Cibernetica, clar.
Sunt materii misto acolo, daca le faci cu responsabilitate, in afara de programare.
O spun din calitatea de absolvent acum....XX ani.

Chestia cu 'termini REI si lucrezi la ambasada" e chiar mai gogonata decat cea cu 'faci ASE si lucrezi in banci'

Edited by marius.bunu, 22 July 2017 - 15:26.


#6
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 ladydee, on 22 iulie 2017 - 14:15, said:

Sunt o fire putin mai timida,

1) Cand ai sa intri in contact cu lumea, dupa o perioada de acomodare ai sa te adaptezi la mediu.
2) Cel mai bun remediu contra timiditatii este o scoala de actotie de amatori. 1-2 ani, 1-2 sedinte pe saptamana de 2 ore. Alegi de axolo ce-ti trebuie in viata, dar sa nu te prinda "microbul".
3) O cale mai putin recomandabila, dar posibil eficienta ar fi un psiholog. Dar s-ar putea sa fie cam scump. Exista o comedie cu Pierre Richard, de acum 50 de ani: sunt Timid dar ma tratez. Trebuie sa fie subtitrata pe internet.

http://magazinweb.ne...oigne-1978.html

Edited by RomeoM, 22 July 2017 - 15:33.


#7
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

 ladydee, on 22 iulie 2017 - 14:15, said:

unde nu trebuie sa stau sa tocesc pagini intregi. Parintii mei vor sa dau la REI, eu nu stiu ce sa aleg. Imi spun mereu ca, daca o sa lucrez in IT o sa mi stric sanatatea(nu spun ca nu e asa, atatea ore in fata unui calculator...nu e chiar ok..),
Atentie, ca daca nu-ti place treaba cu "tocitul paginilor intregi" s-ar putea sa nu fie potrivita informatica(in special programarea). Nu e ca la matematica, tot timpul se invata pentru ca mereu apar tehnologii noi si mereu se schimba baza de cod pe care operezi. Ai sa fii mereu cu capul in carti, documentatie, chiar si dupa ce termini facultatea. Poate mai degraba cibernetica(un profil mai spre economie) sau REI(desi aia cu lucratul la ambasada s-ar putea sa fie cam far fetched)

 marius.bunu, on 22 iulie 2017 - 15:21, said:

mai gogonata decat cea cu 'faci ASE si lucrezi in banci'
Nu-i chiar gogonata.

#8
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

 RomeoM, on 22 iulie 2017 - 15:32, said:

2) o scoala de actorie de amatori. 1-2 ani,.

Un mic detaliu: o parte insemnata a actorilor, traieste in afara regulilor morale ale 'societatii conservatoare'. La scoala de actorie (amatori) unde am fost, o mare parte din cursante s-au deprins rapid cu viciile, cu modul de viata impus 'de mediu'.
Aici trebuie atentie la valorile morale promovate de profesori, de colegi, de mediile artistice cu care vei intra in contact cat de cat.
E bine sa-ti vezi de obiectivele limitate si sa nu te amesteci prea mult cu 'fauna' de acolo; cu o anumita parte a mediilor artistce. La unele spectacole de teatru iti e rusine sa mergi cu copiii.

Edited by RomeoM, 24 July 2017 - 09:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate