Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Rugaminte pentru posesori Android cu procesoare MediaTek

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
malllio123

malllio123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 28.01.2008
Atentie!
1) Utilizarea codurilor de retea da acces la optiuni avansate de configurare care nu sunt la indemana oricui, de aceea si cred ca producatorii nu le-au facut accesibile pentru toata lumea;
2) Este posibil sa nu va functioneze acest cod de retea chiar daca aveti telefon cu procesor MediaTek.

Va rog sa intrati in Engineer mode prin tastarea codului *#*#3646633#*#* si sa selectati telefonul sa opereze doar pe banda 3G 900 mhz, apoi sa asteptati putin sa se inregistreze telefonul pe banda respectiva (posibil sa ceara restart la telefon dupa setarea benzii), apoi sa notati nivelul semnalului in dbm, apoi sa selectati telefonul sa opereze doar pe banda de 2100 mhz 3G si la fel sa notati nivelul in dbm. Sa imi comunicati va rog:
   1) nivelul semnalului in dbm  pentru 3G 900 mhz si 3G 2100 mhz;
   2) localitatea unde ati facut testul;
   3) indoor sau outdoor (de preferat si indoor si oudoor);
   4) operatorul folosit;
   5) telefonul folosit.

La sfarsit nu uitati sa va resetati telefonul pe benzile pe care le doriti!

Va multumesc

#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Nu inteleg rostul testelor, intr-o locatie anume 900 poate fi emis diferit fata de 2100, tilt-uri diferite sau chiar antene diferite, azimut diferit. Diferenta intre 900 si 2100 e de maxim 10 dBm pe ecranul telefonului, dar depinde de multi factori.

In primul rand Digi e practic singurul operator ce emite in 3G 900 aproape peste tot, restul dau 2G in 900. Mai e Vodafone, doar in rural in anumite zone cu 3G 900. La Orange si Telekom e rarisim, practic inexistent 3G 900.

Nu trebuie blocat telefonul/modemul pe o singura frecventa pentru ca sunt site-uri ce emit doar in 2100 sau doar in 900. Telefonul trebuie lasat sa mearga in ambele benzi 3G.

Edited by MembruAnonim, 22 July 2017 - 14:16.


#3
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

View Postmalllio123, on 22 iulie 2017 - 13:47, said:

Atentie!
1) Utilizarea codurilor de retea da acces la optiuni avansate de configurare care nu sunt la indemana oricui, de aceea si cred ca producatorii nu le-au facut accesibile pentru toata lumea;
2) Este posibil sa nu va functioneze acest cod de retea chiar daca aveti telefon cu procesor MediaTek.

Va rog sa intrati in Engineer mode prin tastarea codului *#*#3646633#*#* si sa selectati telefonul sa opereze doar pe banda 3G 900 mhz, apoi sa asteptati putin sa se inregistreze telefonul pe banda respectiva (posibil sa ceara restart la telefon dupa setarea benzii), apoi sa notati nivelul semnalului in dbm, apoi sa selectati telefonul sa opereze doar pe banda de 2100 mhz 3G si la fel sa notati nivelul in dbm. Sa imi comunicati va rog:
   1) nivelul semnalului in dbm  pentru 3G 900 mhz si 3G 2100 mhz;
   2) localitatea unde ati facut testul;
   3) indoor sau outdoor (de preferat si indoor si oudoor);
   4) operatorul folosit;
   5) telefonul folosit.

La sfarsit nu uitati sa va resetati telefonul pe benzile pe care le doriti!

Va multumesc
In cateva cuvinte : "fac un sondaj !"
1) lipsa
2) in aproape toate localitatile
3) indoor si oudoor e aceeasi chestie
4) cea mai tare retea
5) un telefon cu 2G,3G si 4G (dar o sa-mi cumpar altul sa stie si 5G ca in Romania duduie semnalul !)

Edited by stlk, 22 July 2017 - 14:29.


#4
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
E prea complicat, dureaza mult, nu se inghesuie nimeni sa faca asta.
Eu am incercat direct cu aplicatia MTK Engineer Mode.... acum citeva zile, cind ai mai facut topicuri din astea, vad ca esti insistent rau :)
Nu am putut sa dezactivez toate benzile.
Am inceput de jos in sus, de la Band 44 in sus.
Dupa ce dezactivam vreo 5-6-7 incepeau sa se selecteze automat la loc altele.
Nu stiu daca e vreun bug sau asa trebuie sa faca.

#5
malllio123

malllio123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 515
  • Înscris: 28.01.2008

View PostroxanaRabinowitz, on 22 iulie 2017 - 14:52, said:

E prea complicat, dureaza mult, nu se inghesuie nimeni sa faca asta.
Eu am incercat direct cu aplicatia MTK Engineer Mode.... acum citeva zile, cind ai mai facut topicuri din astea, vad ca esti insistent rau Posted Image
Nu am putut sa dezactivez toate benzile.
Am inceput de jos in sus, de la Band 44 in sus.
Dupa ce dezactivam vreo 5-6-7 incepeau sa se selecteze automat la loc altele.
Nu stiu daca e vreun bug sau asa trebuie sa faca.
Imi poti spune pe ce telefon ai  incercat si daca are custom rom?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate