Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Automatică și informatică aplicată vs Calculatoare

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
yeep

yeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 06.03.2015
Salut. Am intrat la Automatica și informatică aplicată și la Calculatoare dar nu știu ce să aleg.
Nu știu ce să aleg pentru că nu știu ce se studiază la fiecare în parte și ce pot ieși după terminarea uneia dintre ele .
Cei care ați terminat sau studiați încă aștept niște păreri , sfaturi .. aș vrea una care să știu că e căutată mai bine și să nu o fac degeaba.

P.S: Știu că au mai fost topicuri de genul deschise , sczzzz.

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Pai ce vrei sa lucrezi o viata? Prima e cu automatizarile industriale si cealalta cu tot ce inseamna calculatoare.

 yeep, on 22 iulie 2017 - 12:00, said:

nu știu ce se studiază la fiecare în parte
Ai pe site la facultate. Doar vrei sa lucrezi in bransa, nici atat!

#3
yeep

yeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 06.03.2015

 neagu_laurentiu, on 22 iulie 2017 - 12:08, said:

Pai ce vrei sa lucrezi o viata? Prima e cu automatizarile industriale si cealalta cu tot ce inseamna calculatoare.


Ai pe site la facultate. Doar vrei sa lucrezi in bransa, nici atat!
Deci dacă aș termina facultatea de calculatoare se poate să ies programator ?
Cam asta era întrebarea , care din ele e mai bine cotată pe piața muncii.
Ce îmi place să lucrez ? Tot ce ține de calculator , tehnologie , mașini dacă se poate :)) chestii de genul.

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Programator te pune angajatorul, facultatea iti da o diploma de inginer in acea specializare.
Programator poti lucra cu studiile de la ambele numai ca sunt si diferente. Daca zici ca vrei "tot ce ține de calculator" atunci inseamna ca nu mai ai dileme. Da' sunt convins nu stii ce inseamna expresia asta, ai sa afli ceva pe parcursul facultatii.

 yeep, on 22 iulie 2017 - 12:16, said:

care din ele e mai bine cotată pe piața muncii.
Nu exista asa ceva. Daca un angajator vrea inginer calculatoare va alege pe cel care stie  cu ce se mananca povestea si diploma in cauza, la fel pentru un automatist.

#5
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013

 yeep, on 22 iulie 2017 - 12:00, said:

Salut. Am intrat la Automatica și informatică aplicată și la Calculatoare dar nu știu ce să aleg.
Indiferent ce alegi, vezi ai grija cum termini....
Stii imnul politehnicii, nu?
Nu stiu pe care din ele, ca e multe si e grele....


 yeep, on 22 iulie 2017 - 12:00, said:

ce pot ieși după terminarea uneia dintre ele .
- front desk la Mac
- front desk la Ericsson
- QA la Huawei
- sanse dupa automatica...
Prima si ultima de pe net. La mijloc...am pe cineva.

 yeep, on 22 iulie 2017 - 12:00, said:

aștept niște păreri , sfaturi ..
Ia o lada de bere, meri in fata la P5, aseaza-te pe banca, pune un afis pe lada: Boboc, vreau sfaturi.

 yeep, on 22 iulie 2017 - 12:16, said:

Deci dacă aș termina facultatea de calculatoare se poate să ies programator ?
Da. Ai 4 ani sa vezi cum.

 yeep, on 22 iulie 2017 - 12:00, said:

Nu știu ce să aleg pentru că nu știu ce se studiază la fiecare în parte
Pfff...ai pierdut startul. Are dreptate laurentiu... Hihi, cred ca doar ce ai pierdut 10 potentiali angajatori!!!!!

 neagu_laurentiu, on 22 iulie 2017 - 12:19, said:

Programator te pune angajatorul, facultatea iti da o diploma de inginer in acea specializare.
Programator poti lucra cu studiile de la ambele numai ca sunt si diferente. Daca zici ca vrei "tot ce ține de calculator" atunci inseamna ca nu mai ai dileme. Da' sunt convins nu stii ce inseamna expresia asta, ai sa afli ceva pe parcursul facultatii.
Nu exista asa ceva. Daca un angajator vrea inginer calculatoare va alege pe cel care stie  cu ce se mananca povestea si diploma in cauza, la fel pentru un automatist.


Hmmmm....tinerete, daca te-a bagat in seama Laurentiu, eu zic sa-l storci....agata-te de fusta lui si nu-i da drumul nici daca iti da cu piciorul..... Asa am auzit, ca cica s-ar pricepe un picut la d-astea....:P ! :D!

Edited by viotl, 22 July 2017 - 12:54.


#6
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,726
  • Înscris: 13.09.2009
Eu am terminat Facultatea de Inginerie specializarea Automatica si Informatica Aplicata.
Nu conteaza daca ai terminat Automatica sau Calculaotare, conteaza ce stii sa faci. Vrei sa te angajezi programator, atunci pe angajator il intereseaza ce proiecte ai facut, eventual te pune la cateva teste, il intereseaza sa stii sa faci ce iti cere si sa nu stai toata ziua pe capul sefului cu intrebari: "cum se face asta ca nu stiu ?"
Daca vrei sa lucrezi programare, fa proiecte de unul singur acasa, exista documentatie/tutoriale pt programare pe internet cate vrei, exista forumuri unde poti sa intrebi, dar sa nu iti pui speranta in diploma. Diploma e mai mult de forma, dar e o formalitate necesara.
Referitor la materii, la Automatica se fac urmaotarele materii legate de programare (pt ca asta vrei sa lucrezi tu):
- Structuri de Date si Algoritmi
- Programarea Calculatoarelor si Limbaje de Programare (noi am facut C, fara orietat pe obiecte)
- Programarea Orientata pe Obiecte (2 semestre - Java si Visdual C++)
- 1 semestru de PHP
- 1 semestru de design Web
- 1 semstru de baze de date
-1 semestru Linux

In mare cam asta legat de programare. In pus, ai o gramada de materii care nu au legatura cu programarea: Fizica, Chimie, Electrotehnica, Metode Numerice (matematica),  Algebra Liniara si Ecuatii Diferentiale, Mecatronica, Circuite Analogice si Digitale, etc.
Deci ti se explica in mare in cei 4 ani cam cum functioneaza basic o masina de calcul, din ce e formata,ceva legat de automatiari (Teoria Sistemelor). Multa teorie si zero practica.

Dar, ca sa ai diploma trebuie sa iei examenele, chiar daca mare parte din ce faci acolo nu vei folosi la locul de munca. Asta e sistemul.
Poti fi incadrat si ca Inginer si de fapt sa lucrezi programator.

#7
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013
Esti dragut sa traduci si in romana? ca mi s-a innodat limba incercind sa citesc...:D!

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 viotl, on 22 iulie 2017 - 13:06, said:

Asa am auzit, ca cica s-ar pricepe un picut la d-astea....Posted Image ! Posted Image!
Barfe.

#9
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013
Daa, vorbeste lumea. Stii tu, gura tirgului...

#10
tester11

tester11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.10.2013
Depinde de dificultate,daca te uiti pe net se recomanda sa faci computer science si dupa la master sa faci automatica ca e mai grea.
La calculatoare engleza e cel mai usor,e mai usor ca la ETTI cu mult, acolo faci cu profi noi si la o materie unde la Automatica iau 5 si dupa marire 6 la calc. engleza iau cam toti 10 cu cateva ore de invatat

#11
yeep

yeep

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 06.03.2015
Deci cred că o să rămân la automatică .
Mulțumesc de sfaturi .

#12
tester11

tester11

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.10.2013

 yeep, on 23 iulie 2017 - 19:10, said:

Deci cred că o să rămân la automatică .
Mulțumesc de sfaturi .
La calculatoare se intra cu medii mai mari,eu din ce am vazut pana acum la automatica se face mai mult hard si la calculatoare mai mult soft,nici eu nu sunt sigur care ar fi mai buna facultatea .Nu stiu daca ma crezi,am ales automatica deoarece cand m-am inscris nu explica pe site ca facultatea se imparte in 2 si cand am ajuns la inscriere mi-a dat 2 foi cu tot felu de date despre ambele facultati si am ales asta pentru ca cei cu care eram acolo tot asta au ales .

La ambele la romana e mai greu si la engleza la calculatoare doar la ASDN 1/2.. si materiile asemanatoare unde inveti sa programezi circuite e mai greu in rest mie mi se pare mai lejer.
La automatica anul 1 sem2 se zice ca e mai lejer ca se face Chimie si e usor de trecut si cu o nota maricica ,dar as eu as fi preferat sa dau 3 examene de programare  ca sa nu ma duc la 2 saptamani la intrare in oras pentru orele de chimie.
Este postat orarul pentru fiecare an pe ac.utcluj.ro si pe aut.utcluj.ro aici pot sa vezi ce se preda in fiecare an

#13
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
Am terminat Calculatoare. Eu nu stiu pe nimeni sa fii ales Automatica pentru ca a vrut sa faca automatizari, cei mai multi voiau ceva mai usor sau nu au intrat la Calculatoare. Asta nu inseamna ca nu exista, evident. Am avut in schimb 2 colegi care s-au transferat dupa anul 1 de la automatica la noi.

Dupa ce termini calculatoare, nu e nimic hardware sau software care sa fie legate de un procesor pe care sa nu poti sa le faci. De la design de procesoare pana la inteligenta artificiala, vei trece prin toate la cursuri, avand posibilitatea sa faci chestii exceptionale in mai toate domeniile (profesorul de la sisteme de operare era arhitect la Intel, cel de la programare embedded e co-fondator la Vector Watch, cumparati acum de Fitbit). Unul dintre cei mai buni prieteni ai mei (coleg cu mine de grupa) lucreaza acum in inteligenta artificiala la Facebook in NY, altul lucreaza la Amazon la divizia experimentala, iar restul la companii de top. Majoritatea sunt programatori, dar am si cativa colegi care s-au axat pe designul de chip-uri. Cu ei nu am pastrat chiar asa de mult legatura.

PS: Vorbesc de Politehnica Bucuresti aici.

Edited by figo1988, 23 July 2017 - 19:44.


#14
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013
Stai un pic @figo.
E mai usor de intrat la Automatica decit la Calculatoare? Credeam ca e invers.
Sa inteleg ca sint orizonturi mai bune dupa Calculatoare?

Oricum, bun raspuns, multumiri.

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

 viotl, on 24 iulie 2017 - 02:20, said:

E mai usor de intrat la Automatica decit la Calculatoare? Credeam ca e invers.
Bineinteles. Pe orice date de admitere te uiti, se vede asta si din avion.
Uite la UPB anul asta:
Calculatoare:  329 locuri disponibile / 1085 inscrisi
Automatica:  250 locuri disponibile / 145 inscrisi.

 viotl, on 24 iulie 2017 - 02:20, said:

Sa inteleg ca sint orizonturi mai bune dupa Calculatoare?
Bineinteles. Se vede asta tot din avion din analiza programei de invatamant cat si de pe orice site cu joburi.

 yeep, on 23 iulie 2017 - 19:10, said:

Deci cred că o să rămân la automatică .
Mai inainte spuneai ca vrei "tot ce ține de calculator". Daca pentru tine asta nu inseamna Calculatoare ci Automatica, atunci eu nu mai inteleg limba romana! Macar trage un ochi pe materiile de invatamant de la fiecare sa-ti dai seama si mai bine.

Edited by neagu_laurentiu, 24 July 2017 - 05:53.


#16
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013
Zbang.
Ouch.

LE. Si hîţ! :D!
Ce bandit esti. Dar acum inteleg mai bine.
Nu era vorba de mine, nicicum...
Ti-as fi recunoscator pentru un pm, serios.

Pfff...
Pina te hotarasti...
Pai, la UPB... nu e Automatica SI Calculatoare? Acu incep sa inteleg ce vorbeau...

Am netul extrem de prost si nu pot verifica acum.

Edited by viotl, 24 July 2017 - 06:03.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Asa e numele facultatii. Dar in cadrul ei avem doua specializari: "Calculatoare" si "Automatica si informatica aplicata". Iar admiterea, programa de invatamant si tot ce vrei sunt fiecare pe felia ei.

#18
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,459
  • Înscris: 03.04.2013
Aha. Ok.
Vorbeau ei dar n-am dat importanta.
Dar postul tau m-a pus pe ginduri.


Mai sus faceam un pic bascalie... au ce mi-a sarit.

Deci, daca e sa fie vreo miscare...acum e momentul, inteleg...Cam naspa.

Automatica sau calculatoare, chiar am un mare respect pentru tinerii astia.....

Edited by viotl, 24 July 2017 - 06:20.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate