Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

Reparatie mufa incarcare tableta medion

- - - - -
  • Please log in to reply
13 replies to this topic

#1
YouTube009

YouTube009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2017
Buna , am desfacut tableta deoarece nu mai incarca si am gasit la mufa de incarcare situatia asta : http://imgur.com/a/4iOKl

mufa este smulsa din acea foita iar pini sunt exfoliati. Pot reface traseele la microscop cu in fir subtire? are cineva o parere ceva?

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,971
  • Înscris: 01.12.2001
Doar tu știi dacă poți.
Posibil este, însă nu pt oricine.

#3
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Sigur. Iei un cuter, exfoliezi pe circuit, pui punctele, cauti cablu izolat (la distanta aia riscul de scurt e maxim) si mergi catre mufa.

#4
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
Eu am patit o chestie oarecum similara cu un laptop. Nu mai facea contact cum trebuie la mufa aia, ba facea, ba nu facea. De vreo trei ori l-am dus la dintr-astia care fac reparatii (cica nu gaseau mufa de inlocuire), doar imi mai miscau ceva pe-acolo si apoi ceda din nou. :(

#5
dark_angel_tgv

dark_angel_tgv

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 28.11.2009
mai bine o duci la un service de reparatii electronice. e complicat de reparat acasa. nu cred ca ar costa mai mult de 50 lei reparatia.

#6
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 01.06.2011
Daca vrei numai incarcare, e aproape banal de reparat, ai de legat numai pinii de pe marginea mufei, daca vrei si comunicare tableta cu PC trebuie si cei 2 pini e langa +..
Se poate face si acasa daca ai expierienta la lipit trasee asa fine. Poti dezizola cu un cutter traseele pentru comunicare, unul mai sus si unul mai jos, lipesti mai intai 2 lite de pinii mufei, apoi pe banda flex, acolo unde ai dezizolat, unul mai sus si altul mai jos pe traseu ca sa nu faci scurt. Litele pot fi izolate sau nu, le asezi pe urma in pozitia finala. ca oricum nu se vor mai misca de pe pozitie.

Edited by ciprake, 22 July 2017 - 12:26.


#7
YouTube009

YouTube009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2017

 ciprake, on 22 iulie 2017 - 12:20, said:

Daca vrei numai incarcare, e aproape banal de reparat, ai de legat numai pinii de pe marginea mufei, daca vrei si comunicare tableta cu PC trebuie si cei 2 pini e langa +..
Se poate face si acasa daca ai expierienta la lipit trasee asa fine. Poti dezizola cu un cutter traseele pentru comunicare, unul mai sus si unul mai jos, lipesti mai intai 2 lite de pinii mufei, apoi pe banda flex, acolo unde ai dezizolat, unul mai sus si altul mai jos pe traseu ca sa nu faci scurt. Litele pot fi izolate sau nu, le asezi pe urma in pozitia finala. ca oricum nu se vor mai misca de pe pozitie.

Multumesc mult pentru sfat insa nu ma intereseaza comunicarea cu PC , doar sa incarce tableta.. o sa imi ajunga microscopul si o sa incerc la microscop sa fac reparatia, deci mufa are 5 pini care ar fi + si - ?

#8
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 01.06.2011
Extremele...plusul la insulita de jos minusul sus, oricum n-ai cum sa pui altfel.

Edited by ciprake, 22 July 2017 - 12:46.


#9
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
http://pinouts.ru/Po...sb_pinout.shtml
Iti trebuie piniii de capat, de alimentare GND, +5V, aia cu traseele mai groase care sunt si cei mai usor de lipit.
Dar.. tot poti da gres, trebuie un pic de atentie, nu-i chiar lucrare de mecanic auto. :D

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cauta componenta cu pricina pe internet. Da-l dracu de microscop.


#11
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,533
  • Înscris: 05.12.2005
Ai nevoie de un vârf foarte ascuţit la ciocanul de lipit şi mâini sigure. În rest e relativ simplu de lipit. Eu fac în felul următor: cositoresc cele 5 paduri, apăs mufa în poziţie şi cu ciocanul de lipit încălzesc pe rând capetele vizibile ale traseelor. Astfel după topire pinii coboară corect în fludor şi nici nu se fac scurturi între ei cum e riscul dacă lipeşti "clasic". AI nevoie de un flux de calitate, preferabil gel.

#12
YouTube009

YouTube009

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 22.02.2017

 mihaicozac, on 22 iulie 2017 - 13:01, said:

Ai nevoie de un vârf foarte ascuţit la ciocanul de lipit şi mâini sigure. În rest e relativ simplu de lipit. Eu fac în felul următor: cositoresc cele 5 paduri, apăs mufa în poziţie şi cu ciocanul de lipit încălzesc pe rând capetele vizibile ale traseelor. Astfel după topire pinii coboară corect în fludor şi nici nu se fac scurturi între ei cum e riscul dacă lipeşti "clasic". AI nevoie de un flux de calitate, preferabil gel.

Am flux de la amtech , nu stiu cat e de bun la treaba asta, si o statie de la hakko

#13
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,533
  • Înscris: 05.12.2005
E ok, dar foloseşte mai bine fludor clasic, cu plumb. Nu uita să cureţi de cositor cele 4 găuri de la aripioarele mufei, ele se vor lipi doar după ce ai terminat cu pinii.

#14
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 YouTube009, on 22 iulie 2017 - 11:40, said:

Buna , am desfacut tableta deoarece nu mai incarca si am gasit la mufa de incarcare situatia asta : http://imgur.com/a/4iOKl

mufa este smulsa din acea foita iar pini sunt exfoliati. Pot reface traseele la microscop cu in fir subtire? are cineva o parere ceva?
ai acces la un microscop binocular? Că fără vedere streoscopică nu cred că  vei reuși să faci mare lucru.

pe de altă parte e mult mai simplu și mai ieftin să înlocuiești cablul ăla cu totul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate