Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Baterii externe - pro sau contra ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

Poll: Baterii externe - pro sau contra ? (37 member(s) have cast votes)

Baterii externe

  1. pro (34 votes [91.89%])

    Percentage of vote: 91.89%

  2. contra (3 votes [8.11%])

    Percentage of vote: 8.11%

Vote Guests cannot vote

#1
mlegs

mlegs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 04.07.2007
Salut !

Ma gandesc demult la problema asta .
Majoriatea producatorilor de telefoane mobile specifica in manual sa folosesti NUMAI incarcatorul cu care vine telefonul in cutie.
Stau si ma gandesc atunci daca este ok dpdv tehnic sa folosim incarcatoare compatibile microUSB, ale altui producator, sau ale altui model de la acelasi producator (inclusiv bateriile externe). Nu mi s-a stricat niciodata un telefon din cauza ca am incarcat cu alt incarcator, dar ma intreb daca nu cumva scurteaza viata acumulatorului....
Acum mi-am cumparat un telefon nou si as vrea sa tin cont, cat de mult posibil, de indicatiile din manual :)

Voi ce parere aveti cu privire la incarcarea cu alte incarcatoare?

Multumesc

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 01.01.2010
Problema s-a rezolvat prin introducerea functiei de reglare a tensiunii de incarcare din telefon.
No worries then...

Bateriile externe sunt OK, atata timp cat au voltajul incarcatorului original.

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,965
  • Înscris: 01.12.2001
Crezi că e diferit c.c.? Doar amperajul oferit de încărcător diferă.

Eu am in fiecare camera cate 1 sau 2 încărcătoare ce stau in stop in priza. Conectez orice device in orice încărcător. 4 telefoane, 2 tablete, un router și 2 baterii externe. Ce e descărcat îl pun oriunde.

Doar capătul USB îl am la îndemână sa pot conecta orice, încărcătorul sta in stop in priza.

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Singura chestie ce ar putea afecta, ar fi amperajul prea mare. Caldura degajata la incarcare afecteaza bateriile. E adevarat ca telefoanele au limitare pe placa de baza sa  nu ia amperaj cat ii dai, dar uneori se simte. De exemplu la telefonul meu, daca il incarc cu incarcatorul lui de 2A se incalzeste destul de tare. In schimb cu unul de 1A de la alt telefon e mai ok. Noaptea prefer sa il incarc cu ala de 1A, tocmai ca nu vreau sa afectez acumulatorul din cauza caldurii degajate ce se simte binisor cand pui mana pe telefon.

Edited by Serafim606, 22 July 2017 - 12:13.


#5
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,176
  • Înscris: 14.10.2008
Bune iarna as zice, am o Lumia 640 cu 2.500 m/ah si vreme de 1 ora cand ma plimb pe strazi imi place sa ma dau pe Youtube, vara pot pleca si cu 30% ca ma tine pana la final, dar iarna e belea, ori plec cu minim 70% ori adios.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Daca acumulatorul are capacitate de peste 1 Ah, daca incarcatorul incarca la 1C unde C este valoarea Ah data in A, esti OK, se incarca si repede si safe.

Daca ai acumulator de 2Ah, poti incarca intr-o ora la 2A.
Daca ai acumulator de 3Ah, poti incarca intr-o ora la 3A.

Acumulatorii industriali suporta lejer si curent mai mare, 1,3C, 1,5C, chiar si 6C, insa astia sunt pt scule industriale, nu pt telefoane.

La chinezarii e bine sa verifici si tensiunea sa nu fie peste sau sub standard - caz in care streseaza si oboseste electronica din telefon si acumulator.
Chiar subliniez ca si tensiunea mai mica poate sa oboseasca rau electronica daca are stabilizator.
Daca nu are stabilizator e OK si cu tensiune mai mica, mai jos cu 0,1 - 0,3 V- acumulatorul ar rezista la mult mai multe cicluri de incarcare, dar pt asta trebuie verificat exact ce curent intra si de la incarcator, dar si cat este livrat acumulatorului in caz ca exista alte circuite in telefon.
Acumulatorii cu litiu au in ei electronica de protectie atat la incarcare cat si la descarcare. Altfel trebuie sa fie in dispozitiv - telefon.

Unii acumulatori externi au doua sau mai multe prize cu limite diferite de curent, tocmai pt a putea incarca si acumulatori mai mici fara sa-i obosasca.
Cele mai avansare dispozitive (telefoane in cazul asta) au electronica de autonegociere sub USB 3.1 pt tensiune si curent.
Insa trebuie sa fie la fel de "destepte si incarcatoarele, laptopurile sau acumulatorii externi, si sunt f. putine capabile de asa ceva...
Cu autonegociere se poate livra si sub 5 V, dar si peste, si 12V, chiar si 20 V si mai mult, si curent in A de la 0,5 A sau sub si pana la mai multe zeci de A.
In general autonegocierea cu astfel de performante este implementata la laptopuri si PC-uri high end si pt alimentarea de monitoare high end care au un cablu USB 3.1 prin care realizeaza si alimentarea si interfata video pe thunderbolt sub USB 3.1.

Edited by loock, 22 July 2017 - 12:44.


#7
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Un curent prea mare de încărcare poate afecta contactele mufei microUSB. La 1A nu e pericol, 2A este câteodată prea mult, dacă mufa nu are contacte aurite se poate încinge şi distruge. Se întâmplă tot timpul la tablete.

#8
gabiz_ro

gabiz_ro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 505
  • Înscris: 04.05.2004
Chinezii au rezolvat asta folosind cabluri mai proaste.
Creste lungimea creste rezistenta firelor,fiind doua ajungi la unele sa ai aproape un ohm rezistenta suplimentara,la un amper asta inseamna un volt,cadere de tensiune pe cabluri.

Perfect valabil ce se spune mai sus,am remarcat la unele tablete ce trag mai mult curent la incarcare faptul ca se incalzeste mufa microUSB


#9
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
La chinesium normal ca se poate orice.

Am mufe si contacte care nu se incalzesc deloc la 3A.
Nu au nici macar 30 C, pur si simplu stau la temperatura camerei si dupa o ora.

Edited by loock, 22 July 2017 - 17:31.


#10
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
Poate ai tu ceva militarizat...  peste 2,1A ieşi din specificaţii la microUSB.
Aer a trecut la alimentare de 12V pe USB la unele tablete tocmai din cauza limitării de curent.

#11
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.11.2005
La USB Type-C care este amperajul maxim?

#12
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006

 alyaly, on 22 iulie 2017 - 23:11, said:

La USB Type-C care este amperajul maxim?

Daca e full spec suporta autonegociere pana la 20 V @ 5A adica 100 W.

#13
alyaly

alyaly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 458
  • Înscris: 01.11.2005
Si telefoanele care au Type-C cati amperi trag in mod obisnuit?

#14
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,532
  • Înscris: 05.12.2005
La Apple sunt 12W, deci cam 2,4A şi probabil spre 3A  în baterie. Sunt şi variante de aproape 30W, cu un cablu special.

Edited by mihaicozac, 23 July 2017 - 09:15.


#15
NFS01

NFS01

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,380
  • Înscris: 16.03.2011

 mlegs, on 22 iulie 2017 - 11:35, said:

Salut !

Ma gandesc demult la problema asta .
Majoriatea producatorilor de telefoane mobile specifica in manual sa folosesti NUMAI incarcatorul cu care vine telefonul in cutie.
Stau si ma gandesc atunci daca este ok dpdv tehnic sa folosim incarcatoare compatibile microUSB, ale altui producator, sau ale altui model de la acelasi producator (inclusiv bateriile externe). Nu mi s-a stricat niciodata un telefon din cauza ca am incarcat cu alt incarcator, dar ma intreb daca nu cumva scurteaza viata acumulatorului....
Acum mi-am cumparat un telefon nou si as vrea sa tin cont, cat de mult posibil, de indicatiile din manual :)

Voi ce parere aveti cu privire la incarcarea cu alte incarcatoare?

Multumesc
Faptul ca incarci cul alt incarcator nu e o problema,in cazul in care se respecta 5v-mah care sa nu depaseasca cel recomandat.

#16
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,686
  • Înscris: 08.04.2011
https://m.youtube.co...h?v=HoHDM46Hgk4

#17
androholic

androholic

    nemuritor si rece

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,898
  • Înscris: 26.03.2012
Nu sunt adeptul bateriilor externe. Îmi place să am câte o baterie generoasă pe oricare gadget.

Bateriile eterne înseamnă greutate în plus în buzunar, fire de care te încurc și buzunare rupte.

#18
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,109
  • Înscris: 16.04.2007
Nu conteaza cate mii de Amperi are incarcatorul sau bateria externa, telefonul are circuit de incarcare care monitorizeaza curentul livrat acumulatorului.
eu am testat la samsung s5 cu incarcator de 2A si cu sursa de laborator de 10Ah si consuma tot 5-6sute de mA.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate