Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra
 Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 

Cati wati sa aiba letconul?

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Am de inlocuit 7 bucati dintr-astea.
Letconul sa fie de 30W sau 60W?
Multumesc.

#2
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
30W

#3
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Eu as merge pe 60, cu cat stai mai putin pe pinul de lipit cu atat mai bine .

#4
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,699
  • Înscris: 25.11.2014
Pentru dezlipit de pe placaj e mai ok ala de 60 ca incalzeste mai repede.

#5
miron1947

miron1947

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,717
  • Înscris: 09.12.2006
Daca piesele sunt asa mici si pastila este mica, daca utilizeaza unul de putere mare, risca s-o exfolieze cu un letcon de putere mare.
P.S.
Eu nu utilizez letcon mai mare de 30-35W, decat la instalatii electrice(papuci).

Edited by miron1947, 22 July 2017 - 10:56.


#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,624
  • Înscris: 29.03.2006
Daca este un letcon normal, pt. elecronica ultrafina se folosesc de 20W si electronica fina de 30W, pt. evitarea supraincalzirii si arderii circuitelor.
Si microswitchurile ( ba chiar si switchurile mai mari) se topesc acolo unde au plastic si se deformeaza...

Pe de alta parte, daca este un Letcon cu statie cu potentiometru, sau un letcon care are capete interschimbabile termostatate individual si dedicate pt. o anumita temperatura (Weller), poti sa iei si letcon de 100 W si 120 si peste, avand avantajul ca e incalzeste mai repede, si varfurile au si temperatura dedicata chiar mai bine controlata decat la unul normal de 30W....

Daca nu ai experienta, se exfoliaza usor traseele conductive ( de ex din potentiometre) chiar si cu cel de 30W.
E posibil sa nici nu vezi, e posibil sa si mearga o vreme asa, chiar si ani, pana la un moment dat cand se opreste aparent fara explicatii, chiar si dupa 2-3-5 ani...

Edited by loock, 22 July 2017 - 10:56.


#7
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Am inteles si multumesc pentru explicatii.
Am sa incerc cu unul de 30W, chiar daca dureaza ceva mai mult pana se incalzeste, insa am sa testez pe un circuit fara valoare (defect) sa vad cum reactioneaza la dezlipire/lipire.

#8
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Pusherele astea au pinii 2x2, cablajul se presupune a avea in zona lipiturii un minim 12mmp, cu cat letconul e mai slab cu atat risti sa deteriorezi plasticul in care e incastrat pinul deoarece transferul de caldura se face mai lent, daca ai ghinionul sa fie si vag oxidat, fludor prost ,etc il distrugi sigur, unde e ebonita de alta data ?!!!

#9
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 10.02.2017
Si atunci? Risc cu unul de 60W, sau caut unul intre cele doua valori?

Edited by addumi, 22 July 2017 - 11:11.


#10
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Initiatorul spune ca are de inlocuit. Acum nu imi dau seama ce experienta are in inlocuirea unor componente dar cred ca e lipsit de experienta. Ii sugerez sa rupa cu un patent fin cele existente pana raman pinii lipiti pe cablaj  si apoi sa foloseasca letcon pentru a se forma orificiile.
Va ajuta cel de putere mai mare tocmai pentru ca se va incalzi local mai repede .

Edited by pacopaco1967, 22 July 2017 - 11:12.


#11
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007
Daca locul te ajuta bagi o surubelnita fina sub cel vechi facand parghie si sa incerci sa incalzesti ambii pini in acelasi timp, asta evident daca nu folosesti o pompa de cositor, dupa ce-l scoti eliberezi gaurile cu ac de inox si il pui pe cel nou; cand lipesti vii cu fludorul si letconul in acelasi timp de o parte si alta a pinului, cu unul de 60 nu ar trebui sa stea peste 1 secunda, nu uita sa decapezi pinii pusherelor.

Edited by ipsihi, 22 July 2017 - 11:19.


#12
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 addumi, on 22 iulie 2017 - 10:38, said:

Am de inlocuit 7 bucati dintr-astea.
Letconul sa fie de 30W sau 60W?
Multumesc.

Daca ai plan de masa (o zona cu pe care vezi pe cablaj ca ai suprafata mare de cupru) pe unele terminale nu ai ce face cu o chinezarie de 30W. O sa-ti ramana letconul lipit de placa imediat ce l-ai pus in contact si ai topit superficial cositorul.

#13
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,007
  • Înscris: 06.01.2007
Un letcon de 60W e ditamai armasarul pentru genul ala de lucrari.
Merge si cu 30, merge si cu 60 la o adica.
Merge si cu 8W fara probleme.
Eu am letcoane de 8W(12V), de 10W(12V), 30W(220V) si 100W(220V), cu oricare dintre ele as putea face operatiunea.
Am si pistoale de lipit vreo 3 din care doar 1 mai bun. Pentru rapiditate prefer pistolul de lipit.
Nu am statie de lipit din pacate.

Edited by maccip, 22 July 2017 - 11:26.


#14
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,041
  • Înscris: 30.04.2007
poti sa folosesti si de 15.000 w, daca ai virful din cupru, subtire, sa nu transfere mult prea multa caldura, sau "profilat", adica sa fie relativ ca o semiluna in sectiune, cind il pui pe terminal sa "imbrace" partial terminalul, dar sa se "sprijine" si pe cablaj.

en fin, fiecare cum stie, iar experienta isi poate spune cuvintul in variatii infinite.

#15
ciprake

ciprake

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 609
  • Înscris: 01.06.2011
Eu le scot cu batranul pistol de lipit fara probleme. Poti reface initial toate lipiturile folosind fludor cu PB, apoi folosesti o pompa buna pe care pui un varf de silicon ca sa scoti butoanele alea, eventual cu parghie dedesubt. La lipire folosesti la fel aliaj cu PB si atingi rapid cablajul terminalul si fludorul in acelasi timp cu varful pistolului/letconului incalzit.

#16
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011
Domnilor electronisti, mai folositi si pompa de cositor si tresa absorbanta cind scoateti componentele de pe cablaj.
Cablajul se menajeaza, piesa defecta nu se menajeaza, plasticul poate fi distrus!
30W sint mai mult decit suficienti pentru a lipi patru amariti de pini / componenta.

Edited by barbu78, 22 July 2017 - 12:48.


#17
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 addumi, on 22 iulie 2017 - 10:38, said:

Am de inlocuit 7 bucati dintr-astea.
Letconul sa fie de 30W sau 60W?
Multumesc.

    Iti trebuie statie de lipit cu temperatura controlata.  Dar avand in vedere ca pui astfel de intrebari pe forum nici statia nu cred ca o sa te ajute prea mult.

#18
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,533
  • Înscris: 05.12.2005
Cred că vrei să schimbi butoanele de la un TV LCD...   chiar dacă sunt lipituri leadfree te descurci şi cu cel de 30W, suprafaţa plăcii e mică şi căldura nu se împrăştie repede.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate