Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Achizitie HDD

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Surtur

Surtur

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 30.05.2017
Pe care sa il aleg, vad ca au cam aceleasi specificatii dar prin comentarii vad ca cel Seagate nu ar fi asa de bun...ce parere aveti ?
https://www.emag.ro/...0/pd/DZLJQ2BBM/

https://www.emag.ro/...x/pd/E8G7KBBBM/

#2
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Iti spun ce am eu. Adica WD Blue, luat in 2013. Merge bine, nu este zgomotos. Foarte important. Am impresia, nu stiu sigur, ca Seagate e zgomotos.

Edited by andreiMembruAnonimut, 22 July 2017 - 01:22.


#3
Daddyishere

Daddyishere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.07.2017
Doar ai impresia.

Legat strict de cele doua, poti sa dai cu zarul sau il poti cumpara pe cel mai ieftin. Eu am doua seagate din acea categorie si sunt superbe. Cand le-am luat, erau cele mai rapide harduri de 1TB si, cica, inca este usor superior in performante fata de rival.

#4
bogdan181180

bogdan181180

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 924
  • Înscris: 01.04.2017
Alege WD...Seagate de mult nu mai sunt ce au fost in urma cu peste 10 ani. Acum vreo 5 ani am luat un Seagate si s-a stricat EXACT la 2 ani dupa ce a iesit din garantie. Am luat un WD are vreo 3 ani si merge impecabil. Acum fiecare o sa-si spuna parerea lui....

Edited by bogdan181180, 22 July 2017 - 07:17.


#5
Daddyishere

Daddyishere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.07.2017
"Un Hard-Disk bunut, spatiu mare, pret bun... Doar ca, dupa un an a aparut o problema, nu mai mergea... A ajung in service si am primit altul."

Comentariul pe care il gasesti la pagina 5 a hardului WD. Pana la pagina 5 au mai fost insi care au spus ca le-au picat sau ca niste extraterestii beti s-au instalat in hardurile lor, generand trosnituri si alte zgomote ciudate, dar eu am cautat un comentariu tip "achizitie verificata".

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Toate marcile au rateuri, asa ca norocul are si el un cuvant de spus.

WD are un pic de performanta mai buna la random (testul 4K): http://hdd.userbench...2016/1779vs3896

Edited by neagu_laurentiu, 22 July 2017 - 08:30.


#7
Daddyishere

Daddyishere

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 06.07.2017

View Postneagu_laurentiu, on 22 iulie 2017 - 08:26, said:

Toate marcile au rateuri, asa ca norocul are si el un cuvant de spus.
Posted Image

Sa zicem doar ca in 4k toate hardurile clasice sunt o apa si-un pamant.

Mai sunt si musteriii de vina. Daca stau saracele luni si ani si fierb in 45-50 grade, sperante de viata lunga nu prea sunt.

Edited by Daddyishere, 22 July 2017 - 09:26.


#8
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,691
  • Înscris: 12.09.2015

View PostDaddyishere, on 22 iulie 2017 - 04:42, said:

Doar ai impresia.

Legat strict de cele doua, poti sa dai cu zarul sau il poti cumpara pe cel mai ieftin. Eu am doua seagate din acea categorie si sunt superbe. Cand le-am luat, erau cele mai rapide harduri de 1TB si, cica, inca este usor superior in performante fata de rival.
""Legat strict de cele doua, poti sa dai cu zarul sau il poti cumpara pe cel mai ieftin"" mare adevar ai spus :). Hdd-urile au devenit "chinezisme" obosite,conteaza destul de putin brand-ul. Totul este la noroc.

#9
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Am avut aceeasi dilema zilele trecute si intre WD sau Seagate am ales un HGST pana la urma Posted Image

Edited by ro_explorer, 22 July 2017 - 11:14.


#10
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,448
  • Înscris: 21.10.2009
HGST e tot a WD, deci mare branza n-ai facut :))

#11
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,644
  • Înscris: 15.12.2009
Sunt detinuti de WD, e alta fabrica insa. Nu ma pricep in mod deosebit de asta am intrebat si eu pe aici cand a fost sa cumpar. Ca sa fiu sincer, in 23 de ani de cand folosesc computere cu HDD mi-au picat doar unul de 3.5" de la supratensiune de alimentare si doua de 2.5" (unul dupa 10 ani de utilizare si altul pentru ca am scapat laptopul pe jos).

Cand a fost vorba sa cumpar HDD-uri noi am intrebat si am studiat in paralel. Aparent, HGST sunt destul de buni pe segmentul de 4GB de exemplu (volum pe care mi l-am cumparat eu): https://arstechnica....eatly-improved/

#12
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
WD sunt totusi inca recunoscute la nivel mondial ca fiind fiabile si de calitate. Seagate nu mai este aceeasi marca ca acum 10 ani. In consecinta iti recomand WD.

Edited by andreiMembruAnonimut, 22 July 2017 - 18:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate