Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

BMW 318d 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#37
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009

View Postbossake, on 31 iulie 2017 - 14:27, said:



acum nu stiu daca si pentru xenon ofera dar pretul va fi prohibitiv,multe mii de euro, daca reusesti sa le faci o intrebare chiar as fi curios.



instalatia de spalat farurile o ai?(unele masini cu halogen o au ca optiune, chiar daca nu au xenon) ca daca nu o ai, din punct de vedere oficial vorbim cred de inca vreo mie de euro minim. bara noua cu spalator, spalatoarele, instalatia completa de spalat farurile, vopsitul barii.


salut, o sa i intreb si revin cu oferta.

nu stiu daca am instalatia..Posted Image

#38
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna tuturor,
am revenit home acum dupa concediu..masina are de cand am luat o 5500 km..dar a stat 2 luni parcata in curte , eu fiind plecat..
intr un cuvant, acum am mers pe valea oltului spre sibiu, umblat prin zona cam 8 zile..revenit pe fagaras, transfagarasan. masina comportat admirabil, imi place tinuta drum si tot..atat ca e cam zgomotoasa la viteze mari, cam de la 150 in sus..consum dat de computer bord 6,2 all trip.
ce am observat - mi s a aprins senzor presiune scazuta roata st fata-verificat la petrom si aveam 1.6 presiune pe st fata si st spate, respectiv 1.9 pe dr..se pare ca a pierdut presiune in 5500 km cat are de cd am luat o..acum are 2.3 peste tot..sper ca este ok asa..

am 2 intrebari.
-prima ref casco. am oferta asirom cu 100 eur fransiza, 780 euro anual. am si omniasig, tot 100 eur fransiza, dar 900 eur anual. merita mai mult omniasigul?
-a doua - cf computer bord revizie incl schimb ulei facem peste 14000 km - e model cu schimb la 30k. avand in vedere ca saptamana viitoare plec drum lung cu ea- ajung in uk si retur, cu halta in polonia la intoarcere ca sa zic asa, as face cam 6000 km etapa asta. sa merg pe ce zice BMW si sa nu i fac nimic sau sa i fac schimb ulei si filtru (probabil filtru motorina?) in cazul din urma, ce ulei trebuie sa iau? mi ar fi buna marca si codul, am vazut unele cu 40, altele 50w sau asa ceva
-last but not least, nu am roata rezerva. mergand drum lung, m am gd sa iau o roata de iarna cu tot cu janta la mine si un cric si levier de la cealalta masina. vi se pare ok? ma gandesc ca daca se sparge roata sa pot merge pana la un service, sa nu chem platforma..
multumesc tuturor si drumuri bune

#39
dantt

dantt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,140
  • Înscris: 10.06.2008
Tu nu ai anvelope run flat pe masina?Vis-a-vis de presiune,mai oscileaza la temp mare-scazuta,asa ca nu e o problema.Daca computerul mai arata 14000 pana la urmatoarea revizie,stai linistit,nu e cazul sa-i faci revizia.Am si eu un 116 d si  stiu ce vorbesc.Al meu are 94 k km in prezent,model 2015,luat de nou.

#40
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015
Sa te poarte cu placere masina si drumuri bune!
Referitor la casco, vezi ce "optiuni" incluse ai in cele 2 oferte.
Referitor la schimb ulei, vei primi destule pareri... unii iti vor recomanda sa schimbi uleiul dupa fiecare 6000, argumentul lor: "traim in Romania, praf, etc". Eu as zice sa respecti recomandarea masinii. Inginerii aia de au proiectat-o stiu cel mai bine. Deci, dupa 14k faci revizia si schimbul.
Eu n-as pleca la drum fara roata de rezerva. Am avut "norocul" sa fac o pana, intr-o simbata noaptea, in apropiere de Budapesta (veneam din Germania). Ma si grabeam... Daca nu aveam rezerva oare ce ma faceam?

#41
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Salut,
am o masina aproape ca a ta
- ref casco eu as alege asirom, dar cum spunea și altcineva, e bine sa vezj ce ai în plus la una fața de cealaltă.
- eu as schimba uleiul dupa ce m-as întoarce din UK dar nu as aștepta să se facă 30k km. Poți sa îl schimbi și în alta parte, schimb de ulei/filtre la reprezentanta costa în jur de 1700 lei (atat m-a costat pe mine) în timp ce dacă iei consumabile din alta parte și schimbi la un service mic de costa vreo 800 lei cu totul (ulei, filtru motorina și filtre polen și ulei). Si nu are leg cu garanția. Dupa schimb iti poti reseta singur revizia și te va atenționa peste alti 30k km.
Ulei iti tb 5w30.

Eu roata de rezerva nu am și nici runflat, am un kit de pana dar nu știu cat de util e, n-am avut pana în 55k km. Asta nu inseamna ca nu se poate întâmpla

#42
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Nu inteleg de ce recomandati la asigurari firme precum Asirom, firme cu probleme.

#43
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ca e " eftin " probabil .

Cu kit de pana , rezolvi fara sa te murdaresti ca si la schimbatul rotii cu rezerva . ( nici nu mai concep sa schimb roata pt o pana daca e gaurica mica merge cu solutie daca e mare merge cu snur - e bine sa le ai pe amandoua la indemana ) .

On : daca producatorul recomanda schimb la 15 k atunci il faci si pui un ulei cu specificatiile tipului de motor din dotare .

#44
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna, mersi de sfaturi.
ce inseamna kit reparatie/pana?  eu am la masina un fel de burduf care se umfla..a venit cu masina, nu stiu la ce foloseste..
pot lua roata rezerva cu mine fara pb..n am multe bagaje

asirom e mai ieftin ca omniasig cu 110 eu anual..una e cca 900 una 790

ref ulei, daca am timp pot pune la un amic cu service, dar de unde iau ulei original? se vinde undeva?

#45
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
eu as lua roata de rezerva. de asemenea poti cauta o roata ingusta, de e46 cred ca este. ar ocupa mult mai putin loc. ii poti gasi si o husa din aia cum au suv-urile la roata de pe haion. asa are un prieten la un E90 :).

uleiul eu l-as schimba intre 10 si 15.000, nici nu m-as gandi sa tin 30.000 un ulei. alt aspect important si cat timp tii uleiul. mai mult de 1 an nu l-as tine chiar daca de ex as face 8000km.

eu as plati cateva sute de lei (maxim 400) pe 6L de ulei si filtrul de ulei si de aer inainte de calatorie.

#46
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut, asta vreau sa fac si eu. spune mi insa de unde iau ulei BMW w50?
si ce filtru trebuie?
le duc la un amic si schimba el..in 1 ora e gata sper.

ref roata rezerva, de unde se pot lua? eu am roata de iarna, ma gandeam s o iau pe aia in portbagaj.

#47
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
te duci la orice magazin care vinde piese si comanzi de acolo ulei, filtrul de aer si cel de ulei. (filtrul de polen si cel de motorina le-as lasa ptr revizia viitoare).
cu uleiul e o discutie mai complexa, nu e neaparat sa pui ulei BMW (care acum oricum este Shell). poti pune linistit Castrol, Motul, Liqui Molly etc.

Vezi si tu  in cartea de service poate se specifica ce ulei s-a pus in trecut, si alegi tot aceeasi marca si vascozitate.

eu cred ca in motorul tau as pune un 5w30 sau poate 5w40, vezi poate gasesti ce s-a folosit in trecut, nu inteleg despre ce w50 vorbesti, nu cred ca asa ceva iti trebuie tie :).

https://www.epiesa.r...1l-acc-6383.htm

https://www.olx.ro/o...html#f815ef5bda

uite un anunt de roata de rezerva slim. inainte sa cumperi incearca sa te intalnesti cu vanzatorul sa o montezi pe masina. sa o montezi pe fata, ca sa fii sigur ca merge si nu atinge in etrier.

acum tu stii daca e ok sa cari o janta de iarna normala sau sa iei una d-asta si te avantajeaza spatiul mai mic ocupat. cred ca e in functie de cat de mult te deranjeaza spatiul ocupat de una de iarna.

uite si un exemplu de husa: https://www.olx.ro/o...html#4554755016

Edited by bossake, 28 August 2017 - 02:27.


#48
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005

View Postfotbal5, on 27 august 2017 - 19:13, said:

Nu inteleg de ce recomandati la asigurari firme precum Asirom, firme cu probleme.

Ca am reparat masina de cateva ori pe rca (al vinovaților) de la Asirom si nu au fost probleme niciodată.

#49
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
buna seara,
am facut azi schimb ulei si filtru ulei.
a fost 450 lei, incl tva.
nu stiu dc e mult/putin, mi a fost f util ca au putut pe loc aproape, aveam drum in zona si iaca..
ulei 5 w30
filtru mann? parca asa scria pe cutie.

ref casco, am constatat ca asirom are o mare pb, nu acopera in afara tarii..omniasig da, si are si asistemta ..in caz de ceva te tracteaza la BMW sau similar. cred ca merg pe ei..desi cam scump totusi, 900 e.

cu roata tot nu am rezolvat, o sa iau una de iarna cred cu mine ..

#50
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
In general iti da extidere de casco in afara daca ai si RCA la ei, altfel costa cateva zeci de lei pentru o saptamana de extidere casco in afara. Acum tu stii mai bine cat mergi pe afara si cat nu.

#51
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
am luat omniasig, a fost fix 4000 lei.
this time stau ceva afara, o sa revin in oct..

retrofit xenon oferta reprezentanta - 2700 eur net, spusesem mai demult ca postez cand primesc. mi se pare mult totusi.
tipul mi a spus insa ca sunt becuri halogen  de mare putere care se apropie ca performanta de xenon, gama philips extrem sau ceva de genul, n am retinut exact. sa fie oare mai bune decat astea cu care vine standard masina?

#52
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
da, philips x-trem vision parca asa se numesc, undeva la 90-100 lei setul. sunt clar mai bune iar cu un reglaj bun al farurilor in service cu aparatul dedicat rezultatul este mai mult decat satisfacator.

#53
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Da si osram night breaker. Rezultate mai bune dar nu e xenon

#54
nepot

nepot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,129
  • Înscris: 15.03.2005
Pot sa iti confirm ca Philips xtreme power (parca asa erau) erau mult mai bune dar sunt destul de scumpe (vreo 100 de lei setul) și la mine (pe un focus) la 5000 ce km se ardeau.
Mi se pareau scumpe pana am dat 250 lei pe un bec cu xenon la F30 ;)


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate