Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

BMW 318d 2014

- - - - -
  • Please log in to reply
126 replies to this topic

#19
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postbobalex18, on 26 iulie 2017 - 08:10, said:


nu lua în seamă toți experții. rămâi cu noi, ăștia mai prosți și necunoscători.

Dacă folosești mașina 99% din timp în oraș, nu are rost upgrade-ul la xenon. Dar fiind toți o mașină de „familie” și de rulaj, bănuiesc că o vei folosi și în ieșiri de weekend și concedii.

Diferența între faruri cu halogen și xenon este uriașă.

Îți recomand să faci retrofit complet, respectiv să iei faruri originale de la dezmembrări, instalația electrică necesară și eventual brațele cu senzor pentru autoleveling. Nu costă foarte mult, dar este adevărat că mult mai mult decât să montezi o instalație aftermarket.

Pentru componente, îți recomand allegro.pl dar trebuie să faci puțină cercetare și să vorbești cu cel care îți va face operațiunea pentru a identifica toate componentele de care ai nevoie  (cu coduri).


Pentru retrofit intra pe forumul monomarca, unde sunt 2 persoane care fac asa ceva profi. Eu zic sa cauti pe olx faruri si module, sh, ca sa iesi mai ieftin. Apoi de codare si montaj se ocupa baietii respectivi.
Poti sa faci si retrofit cu piese noi, insa operatiunea sare de 2k euro si nu stiu daca vrei.
Diferenta halogen/xenon este foarte mare, mai ales daca mergi extraurban.
Din punctul meu de vedere, diferenta halogen-xenon este uriasa, insa de exemplu diferenta dintre xenon-led, nu mi se pare atat de mare.

#20
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
Un far de e46 cu xenon este 4000 lei nou, m as mira sa fie in jur de 2000 eur retrofit la xenon, mai ales ca la f-uri in mod aproape sigur trebuie schimbat frm-ul.

Eu as lasa-o asa cum e :)

Masina are suspensie sport? Pentru cei carora pretul vi se pare mare ganditi va si ca masina are putini km reali, nu o poti compara cu masini care au peste dublul acestei masini

Edited by bossake, 26 July 2017 - 14:52.


#21
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut.
nu cred ca are suspensie sport, nu mi a zis nimic in acest sens dealerul.
ref km - a fost un criteriu sa fie in jur de 100 k, poate un pic sub chiar. sincer, din ce am mai vazut, nu erau la dealeri BMW masini sub 15 k net automate si cu scaune sport-asta mi s a parut f important pentru ca mi dau un confort mai mare.
ref xenon - cred ca o las deocamdata asa, desi merg destul de mult seara intre localitati.. o sa merg cd revin din concediu la bmw sa se uite ei daca masina are sistemul electric pentru xenon, am inteles ca unele f uri mai noi au, si atunci retrofitul nu e asa complicat. din ce am auzit de la ei, ar fi in jur de 1000 eur. sper sa fie asa, o sa revin cu vesti cand am.

#22
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 71,976
  • Înscris: 15.06.2007
Bafta de "bimmer".. in sfarsit si mai intra si masini mai din zilele noastre.

Cum se prezinta la interior la semne de uzura?  Ca eu la a mea de fix un an am observat cum se  beleste schimbatorul.  Alta liga ce-i drept, dar totusi, un an?

#23
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut,
interiorul e f ok, n am observat nicio pb la piele, nici la presuri samd. oricum mi au dat inca un set de presulete negre, m am gd ca cele bej se vor face varza in timp record..asa ca merg cu cele negre.
n are nicio pb la schimbator, singurul punct observat e la volan, butonul de tempomat e usor matuit..dar asta mi s a parut avantaj de cd am vazut o pentru ca implica drumuri lungi pe autobahn..
masina a apartinut unei firme pharma, din dusseldorf. am gasit actele incl cu numele tipei care a avut o, si mi a zis oricum si dealerul. de curiozitate am si vorbit cu tipa, i am zis ca am luat masina si mi a confirmat ca a fost masina ei de functie, a folosit o 3 ani si acum are tot BMW dar nou, firma a adus la dealer toate masinile care au trecut de 100 k km si a facut buyback.  

mai pun o intrebare - merita retrofit la angel eyes? se pot pune pe far normal halogen? am vazut unele noi astfel...dar ma pricep f f putin totusi.
xenon daca nu e original bmw se vede rau? sau deranjeaza pe altii? are cineva versiuni non oem?
thx

#24
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Sa nu cumva sa pui ceva aftermarket. Iese rromie. Retrofit si atat

Angeleyes, mhhhh, dupa cum iti place. Dar pune xenon si stai linistit.

#25
cavaliere

cavaliere

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,498
  • Înscris: 13.09.2016

View Postbobalex18, on 29 iulie 2017 - 07:42, said:

Sa nu cumva sa pui ceva aftermarket. Iese rromie. Retrofit si atat

Angeleyes, mhhhh, dupa cum iti place. Dar pune xenon si stai linistit.


Daca vrei si angeleyes, fa-ti retrofitul la xenon pentru ca farurile xenon au si angeleyes.
Sfatul meu este sa nu iti pui aftermarket, intrucat sunt de o calitate slaba si oricum poti avea probleme intrucat nu o sa ai senzorii autoleveling si modulele de xenon.
Cauta la dezmembrari poate ai noroc si nu sare de 1500 euro cu totul.

#26
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
daca cauti la dezmembrari sa cauti codul de pe far si sa verifici sa nu fie far de anglia.

Angel eyes nu poti pune pe masina ta decat cu niste rromii, farul tau nu se desface sticla de carcasa ca la modelele vechi de BMW (gen e46).

Daca pui faruri originale xenon vin automat si cu angel eyes, dar sincer retrofitul te va costa mult, foarte mult, eu sincer nu l-as face niciodata. daca ti l-ai dorit atat de mult era bine sa te gandesti de la achzitionare sau invers, odata ce ai luat masina asta sa iti iei gandul de la el Posted Image).

https://www.epiesa.r...7314531  asta pare sa fie codul farului, vreo 35 de milioane original bmw si ~25-30 pe producator.
vad ca mai este si un far firma TYC dar cu siguranta la pretul ala este un chinezism ieftin pe care nu ti-l recomand (800 lei bucata pret)

Edited by bossake, 29 July 2017 - 12:07.


#27
the_same

the_same

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,130
  • Înscris: 13.11.2012
Sub nicio forma TYC.
Am luat un stop pentru Opel astra h ca l-am gãsit spart în parcare.
Dupã 6 luni l-am schimbat pe garanție ca intra apa și praf în el.
Dupã alte 7 luni cel nou facea la fel.


#28
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
multumesc tuturor pentru raspunsuri. xenon n a fost o prioritate, daca era luam astfel, dar ma gandesc la el acum citind aici pe forum despre calitati..
o sa fie clar oem daca va fi, dar mai intai merg la BMW sa mi spuna ei in ce conditii o pot face.
masina imi place mult asa cum e, nu am observat vreo problema de luminozitate pana acum, dar daca va fi, aceste 2 retrofituri le voi face - xenon si upgrade soft pentru a castiga 30 cai- as fi vrut clar 320 dar nu am gasit...
weekend bun tuturor
r

#29
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
te duci degeaba la reprezentanță. Soluția este la băieții care se ocupă de retrofituri

#30
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut. merg la bavaria sau alt BMW deoarece asa am garantia, orice retrofit sau modificare de soft trebuie intai intrebata la ei..altfel exista risc de neplata a eventualelor daune..ceea ce sper oricum sa nu fie cazul dar..
daca ei dau oferta scrisa cu pret si faci totusi in alta parte cu factura e ok, se prezuma ca upgrade sau modificarea e eligibila..

#31
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
Da. Ai dreptate. Răspunsul cred ca o sa fie: Nu se poate. Si o sa astepti până iese din garantie

#32
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
ii stiu un pic..am o firma cu traduceri si ei sunt intre clienti..de aia si sper sa primesc o oferta buna..
dealtfel si masina inainte sa o iau am verificat o cu ei, mi au scos fisele vin si au zis ca e in deplina regula..chiar daca fara xenon..de pilda au putut vedea nu doar proprietarul anterior, ci si utilizatorul..si era unul singur in toti acei 3 ani..

#33
rogeralbu

rogeralbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 203
  • Înscris: 20.07.2009
salut
prima masina pe care o voiam ca optiune nu era atunci gata ..ci la service BMW pt revizie samd..
am primit telefon de la dealer azi, a venit, ea este
https://suchen.mobil...ml?id=244569856

o pun aici pt ca mi se paruse geniala. daca sotia mea ar vrea tot bmw dreier, as lua o eu..
dealerul e de la cca 100 km nord de koeln. il cheama viktor. nu i fac reclama, nu am de ce..dar mi ar placea sa o ia un roman..de verificat vin am facut asta deja eu atunci, tot ce s a facut la ea e la bmw hamburg.
e mai dotata ca a mea, xenon, trapa si mai ales e 320. nu are insa garantie, tipul nu e dealer oficial bmw, ci are un service mic

Edited by Dany_Darke, 31 July 2017 - 06:42.
avem arie pt cerinta ta colegu


#34
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,473
  • Înscris: 18.06.2007
cumpărătorul român parcă are o plăcere perversă să nu cumpere mașini din surse sigure și verificate

#35
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007
Bmw stiu ca ofera anumite retrofituri in mod oficial prin reprezentanta.

acum nu stiu daca si pentru xenon ofera dar pretul va fi prohibitiv,multe mii de euro, daca reusesti sa le faci o intrebare chiar as fi curios.

instalatia de spalat farurile o ai?(unele masini cu halogen o au ca optiune, chiar daca nu au xenon) ca daca nu o ai, din punct de vedere oficial vorbim cred de inca vreo mie de euro minim. bara noua cu spalator, spalatoarele, instalatia completa de spalat farurile, vopsitul barii.

Edited by bossake, 31 July 2017 - 14:29.


#36
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Posttfmercedez, on 28 iulie 2017 - 20:28, said:


Cum se prezinta la interior la semne de uzura?  Ca eu la a mea de fix un an am observat cum se  beleste schimbatorul.  Alta liga ce-i drept, dar totusi, un an?
Poarta manusi de piele daca transpiri foarte mult ...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate