Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

sfat achizitie telefon 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#19
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postviorel_andrei, on 21 iulie 2017 - 19:10, said:

3-4 ani este bine pentru mine. Am vazut pe forum multi oameni care schimba telefonul de doua ori pe an si cu siguranta eu nu voi fi in aceasta categorie. Trebuie sa iau un telefon bun din 2016/2017 si sa ma astept ca va functiona bine urmatorii 3-4 ani. Am inteles corect observatia dvs?


Si eu am zis ca nu mai schimb telefonul decat odata la 4-5 ani... si am ajuns sa folosesc proape 30 telefoane intr-un an si o luna Posted Image Posted Image Posted Image

#20
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014

View PostAN-UNNAMED-CELL, on 21 iulie 2017 - 19:07, said:

pcgarage

poate ai treaba si te retinem. macar de raspundeai cu rost.

#21
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
https://www.emag.ro/...1/pd/D0F24KBBM/

#22
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
la emag e linkul, dar vandut de quickmobile, macar sa nu aiba de furca cu garantia in caz ca se intampla ceva, ar fi ok sa aleaga de la un magazin care sa nu strambe direct din nas.

personal, nu as alege meizu. din telefoanele chinezesti, as alege in ordinea asta: huawey, xiaomi

#23
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Pentru o utilizare de 2-3 ani va trebuie un minim de 3Gb Ram si 16Gb memorie interna. Bugetul de 200 euro este cam la limita daca il luati la liber, la abonament de aceeasi bani luati ceva foarte ok insa nu am inteles in ce conditii vreti sa faceti achizitia! Ca brand un minim ar fi huawei, restul baubaurilor dati banii de pomana! Puneti niste filtre pe emag pe caracteristici si pret intre 800-1000 lei si va faceti o idee, mie asusul la 829lei sau 650lei resigilat mi s-a parut rezonabil!
Astea fiind spuse...spor la ales ;)
Ps: daca mai asteptati 1-2 luni puteti lua ceva mai ieftin dat fiind faptul ca de regula toamna si primavara se lanseaza noi modele, cele vechi devenind astfel mai ieftine!

#24
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,867
  • Înscris: 28.11.2006
Recomand si eu Huawei P9 lite 2017. Il am de vreo 4 luni si se misca foarte bine. Imi place si designul (desi aici sunt subiectiv). Partea proasta e amplasarea camerei care e intr-un colt si o poti atinge usor cu degetul. Dar calitatea pozelor e buna.

#25
viorel_andrei

viorel_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.05.2009

View Postfarausername, on 21 iulie 2017 - 22:55, said:

Pentru o utilizare de 2-3 ani va trebuie un minim de 3Gb Ram si 16Gb memorie interna. Bugetul de 200 euro este cam la limita daca il luati la liber, la abonament de aceeasi bani luati ceva foarte ok insa nu am inteles in ce conditii vreti sa faceti achizitia! Ca brand un minim ar fi huawei, restul baubaurilor dati banii de pomana! Puneti niste filtre pe emag pe caracteristici si pret intre 800-1000 lei si va faceti o idee, mie asusul la 829lei sau 650lei resigilat mi s-a parut rezonabil!
Astea fiind spuse...spor la ales Posted Image
Ps: daca mai asteptati 1-2 luni puteti lua ceva mai ieftin dat fiind faptul ca de regula toamna si primavara se lanseaza noi modele, cele vechi devenind astfel mai ieftine!

Am cam inteles ca 3Gb RAM si 16Gb memorie (+card suplimentar) este necesar. Nu as vrea sa trec de 200 euro. Pot lua telefonul si la prelungire de abonament dar calculul meu este ca sa raman in aceeasi zona (cheltuielile totale pe 2 ani sa nu depaseasca "200euro + abonamentul pe toata aceasta perioada").
Multumesc pentru pontul cu reducerile de toamna.

#26
chris_t

chris_t

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,116
  • Înscris: 27.04.2006
Ieri am primit mail de la Orange c reduceri la Huawei. Erau ceva de genul 100€ la P10, 50€ la P10 Lite, 30€ la P9 Lite 2017, toate reducerile valabile la prelungire de abonament.

#27
tan_motan

tan_motan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.03.2013
Aveti grija cand folositi serviciile QuickMobile si Service Return... experienta mea cu ei este nefasta, m-au facut sa ma simt ca si cum as fi cumparat un telefon de la colt de strada.

Am cumparat de pe platforma emag un Samsung Galaxy S8 de la QuickMobile si mi-au trimis un produs resigilat si destinat utilizarii in Afganistan (conform declaratiei unui service SAMSUNG, la care am cerut testare), aceasta excludea garantia oferita de producator in Europa.

Am solicitat retur prin Service-Return (cel care le asigura service-ul), iar acestia au refuzat peste 10 zile procesarea cererii motivand ca nu am livrat o copie integrala a facturii (mentionez ca lipsea intradevar partea de jos a acesteia, in care NU se aflau insa date legate de identificarea mea sau certificarea achizitiei, imaginati 3 casete goale, fara nici o informatie).

Serviciul support telefonic QuickMobile este foarte slab si lipsit de orice urma de respect pentru client (am incercat sa iau legatura cu ei de 4 ori, si am reusit doar o data dupa 22 minute de asteptare, celelalte dati se inchidea automat dupa 25 minute de asteptare.

Serviciul Customer Care al Service_Return l-as redenumi Customer Hunter, total lipsit de profesionalism, iar componenta "Care" din denumire complet inexistenta.

#28
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017

View Postchris_t, on 22 iulie 2017 - 11:30, said:

Ieri am primit mail de la Orange c reduceri la Huawei. Erau ceva de genul 100€ la P10, 50€ la P10 Lite, 30€ la P9 Lite 2017, toate reducerile valabile la prelungire de abonament.
Mai sunt reduceri functie de gradele de afara, azi au fost 12%!

#29
viorel_andrei

viorel_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.05.2009

View Postchris_t, on 22 iulie 2017 - 11:30, said:

Ieri am primit mail de la Orange c reduceri la Huawei. Erau ceva de genul 100€ la P10, 50€ la P10 Lite, 30€ la P9 Lite 2017, toate reducerile valabile la prelungire de abonament.

View Postfarausername, on 22 iulie 2017 - 16:07, said:

Mai sunt reduceri functie de gradele de afara, azi au fost 12%!

Multumesc pentru pont.

Edited by viorel_andrei, 23 July 2017 - 19:34.


#30
viorel_andrei

viorel_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.05.2009

View PostR10, on 21 iulie 2017 - 16:12, said:

... Eu as zice xiaomi redmi 4x

View PostGriggson, on 21 iulie 2017 - 17:53, said:

Xiaomi redmi 4x recomand si eu. ...
Am citit pe forum ca sunt neclaritati cu versiunea pentru Europa (ceva legat de B20) si ca urmeaza sa apara versiunea data de fabricant. Functioneaza telefonul pe deplin la operatorii din Romania (Orange in special)?

#31
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Eu zic Iphone SE. Poti fi sigur ca dupa 3 ani telefonul nu este depasit din cauza aplicatiilor. Iar partea de hardware si software fac "echipa" foarte buna. De-asta ce reseste sa faca un Iphone cu resurse reduse, un Android are nevoie de mai mult. Parerea mea. Dar nu stiu cum de are buget de 200 de euro si se uita la SE. Din cate stiu SE e de la 1500-1600 de lei in sus.

#32
viorel_andrei

viorel_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.05.2009
Dupa recomandari am vazut Huawei P9Lite si P10Lite. Mi-au placut. Prima impresie este ca sunt mari, dar am inteles ca este o chestiune de timp pana ma voi obisnui. Sa vad in ce conditii (abonament/pret) pot lua telefonul de la Orange. La liber este cam dublu la pret fata de Xiaomi Redmi 4X. Poate pentru initiati merita diferenta, nu stiu daca si pentru mine. O parere?

#33
viorel_andrei

viorel_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.05.2009

View PostLauCalin, on 23 iulie 2017 - 19:56, said:

... Dar nu stiu cum de are buget de 200 de euro si se uita la SE....
Am mentionat IPhone SE ca un telefon pe care l-am simtit bine in mana si mi-a placut. El, intr-adevar, este peste bugetul meu.

#34
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Mie huawei mi-a lasat o impresie buna. Am prieteni care au asa ceva, de la 600-700 de lei, pana la 2000 de lei si sunt multumiti.
Eu nu as lua un telefon a carui garantie e si nu prea in regula, gen Xiaomi sau Meizu. Dar na, sunt banii tai. :)

#35
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
cand am luat p10l am trecut de la 4.3 la 5.2, la inceput parea mare, acum e numai bun.

#36
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015

View Postviorel_andrei, on 23 iulie 2017 - 19:32, said:

Am citit pe forum ca sunt neclaritati cu versiunea pentru Europa (ceva legat de B20) si ca urmeaza sa apara versiunea data de fabricant. Functioneaza telefonul pe deplin la operatorii din Romania (Orange in special)?

Eu pe Orange il folosesc in Iasi si peste tot am 4G. La tara cand merg este 3G+ care este suficient pentru ce am nevoie. Eu folosesc cartela + card MicroSD. Cardul MicroSD va fi in locul SIM-ului 2.

Garantia... eu l-am luat de la QuickMobile prin EMAG. Nu stiu sa iti zic nimic de garantie. Cred ca as fi apelat la garantie doar daca avea vreun defect de fabricatie. Daca ai grija de el te poate tine destul timp.

Majoritatea magazinelor de electronice ofera serviciile de garantie prin Depanero dar am citit pe un un blog ca ei ar avea pentru Xiaomi service propriu (LINK).

Ai aici pe forum si topic dedicat pentru Xiaomi Redmi 4X (LINK).

Un mic dezavantaj este faptul ca nu ai asa multe accesorii (huse, folii). Acum 3 luni cand l-am luat eu nu erau aparute pe piata din Romania accesorii. Acum din cate am vazut au aparut cateva dar nu am asteptat si mi-am comandat direct din China.

Altceva... incarcatorul este cu mufa pentru Asia dar vei primi adaptor pentru Romania si Xiaomi-urile nu vin cu casti (pentru a mentine costurile la minim).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate