Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

sfat achizitie telefon 2017

- - - - -
  • Please log in to reply
67 replies to this topic

#1
viorel_andrei

viorel_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.05.2009
Buna ziua,
Trebuie sa imi cumpar un smartphone si pentru asta va cer ajutorul.
Sunt pensionar si nu am avut pana acum un smartphone. Am un telefon cu butoane si folosesc o tableta Android.
Ce doresc sa faca telefonul: mail, harti, gps, navigare net, office, skype, poze destul de rar, muzica si mai rar, you tube, aplicatii simple.
Am fost prin magazine: mi-a placut 1. Samsung A3 si 2. Iphone SE. Pe Smaung A3 l-am simtit mai placut in mana. Sunt obisnuit cu Android si pe cele mai mari de 5" nu le-am simtit placut in mana.
Stiu ca detaliile de hardware sunt complexe si adaugate la parerile subiective fac alegerea complicata.
Ma intereseaza un telefon care sa faca foarte bine cele de mai sus, sa nu fiu nevoit sa il schimb dupa 2-3 ani, sa aiba baterie buna si sa nu coste mai mult de 200 euro. Nu sunt legat de un brand anume.
Orice recomandare este binevenita iar pretul mai mic este un castig pentru mine.
Va multumesc,
Viorel Andrei

#2
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007
Huawei P10 Lite, vezi ca este topic.

#3
colombo2003

colombo2003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,312
  • Înscris: 16.07.2008
Si totusi, cu cat ecranul e mai mare, cu atat se vede mai bine (mai mult) si poate si mai mare. Mai ales ca zici ca esti pensionar. Sa nu iti para rau pe urma.
E adevarat ca fiind mai mare (nu e vorba de greutate aici), poate fi mai greu de bagat in buzunar etc, dar nu le poti avea pe toate.

Eu as merge pe un Samsung S (sau J sau A) (desi bateria se incinge cam mult), Acer sau Huawey (mai fara pretentii asa).

Chestia cu bateria e un mit!

#4
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,649
  • Înscris: 29.03.2010

View Postviorel_andrei, on 21 iulie 2017 - 15:51, said:

sa nu coste mai mult de 200 euro

View Postoverseas, on 21 iulie 2017 - 16:04, said:

Huawei P10 Lite

Este 1200 de lei, nu se incadreaza in pret. Nici SE-ul nu se incadreaza. Din experienta va pot spune ca daca veti face aceste lucruri pe telefon, va puteti lua un telefon de 600 de lei, si va face fata cu brio la cerinte. Eu as zice xiaomi redmi 4x

#5
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Eu as zice un Ulefone Metal. Sau un Oukitel C5 Pro. Ambele telefoane sunt beton pana la camera foto care este slabuta dar utilizabila. In schimb la pret nu le bate nimeni. Performantele hardware sunt deasemenea decente.

Edited by izometric, 21 July 2017 - 16:15.


#6
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
Huawei P9 Lite 2017 e 1000 lei la Altex sau comandat online de la emag https://www.emag.ro/...k/pd/D2NW57BBM/
Pareri posesori pe aria dedicata https://forum.softpe...i-p9-lite-2017/

Unul cu minim 3GB RAM ar fi o alegere buna pt. o utilizare ceva mai mare de timp.

#7
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,001
  • Înscris: 09.01.2007
NU xiaomi, ceva cu suport UE.
Da sigur P9 lite e o alegere buna, prinzi o promotie sau un resigilat. Huawei e foarte comod de utilizat.

#8
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
P10 cu ceva efort...ãsta e pentru 3/4 ani...

#9
marcgm

marcgm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,668
  • Înscris: 27.11.2007
Ieftin si bun LENOVO (sau Motorola) Moto G4 Play, 5", 8MP, 2GB RAM, 16GB la altex si pcgarage.ro (sunt cumparati de emag) 600 lei
MOTOROLA G5, 5", 13MP, 2GB RAM, 16GB la altex 900 lei
HTC One M8s, Octa Core, 16GB, 2GB RAM la pcgarage.ro la 900 lei
Daca nu-ti plac alegerile mele mergi pe Samsung A3, nu-ti fa griji de dimensiunile telefonului ca te vei obisnui cu el.

#10
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

View Postizometric, on 21 iulie 2017 - 16:14, said:

Eu as zice un Ulefone Metal. Sau un Oukitel C5 Pro. Ambele telefoane sunt beton pana la camera foto care este slabuta dar utilizabila. In schimb la pret nu le bate nimeni. Performantele hardware sunt deasemenea decente.

Termina cu prostiile alea...

#11
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013

View PostTruculMagic, on 21 iulie 2017 - 16:47, said:


Termina cu prostiile alea...

Ce te-a deranjat la ele in utilizare cotidiana?

#12
Griggson

Griggson

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 258
  • Înscris: 16.02.2015
Xiaomi redmi 4x recomand si eu. E ok ca si pret (~600), bateria mare care te tine obligatoriu pana seara, finut, bine inchegat, dual sim. Eu il folosesc ca GPS zilnic, mail, web browser, jocuri si nu mi-a facut nici macar o problema pana acum. (Il am de 3 luni)

#13
vince085

vince085

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,253
  • Înscris: 10.02.2015
Puteti incerca un Huawei p9 lite varianta 2017 sau un Asus Zenfone 2. Ar trebui sa va tina minim 2-3 ani in conditiile de utilizare mentionate mai sus de dvs. Nu va recomand iPhone SE deoarece ati mentionat ca doriti browsing web si youtube, continut pe care ecranul iPhone-ului de 4 inch nu il prezinta asa de bine din cauza marimii.

Edited by vince085, 21 July 2017 - 18:04.


#14
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Eu va recomand sa aruncati un ochi si la ZTE Blade A512. Este 600 lei la Altex https://altex.ro/sma...d-core-4g-black
Android curat 6.0.1, fara lag, merge foarte bine. O sa gasiti aproape numai recenzii pozitive, atat la Altex cat si la Emag. De asemenea, gasiti un mic review si pe pagina lui, aici pe Softpedia forum.

Si are garantie reala locala, la ZTE Romania.

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pai daca nu-l schimbi dupa 2-3 ani cat ai vrea sa te tina ?
P10Lite, SE-ul si altele sunt lansate de ceva timp, cat crezi ca o mai duc ? Un smartphone, mai ales daca nu e flagship tine vreo 3-4 ani de la lansare (atat soft cat si hard).

#16
viorel_andrei

viorel_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.05.2009
overseas; colombo2003; 159; sarac.lipit; vince085
Pentru Huawei P10, P10Lite, P9Lite ma duc la Orange (sunt abonat la ei) ca poate gasesc un telefon cu un avantaj.
Pe site la ei am vazut la un pret bun Huawei P8Lite. Ce spuneti despre el?

R10; Griggson
Unde pot vedea si de unde pot cumpara Xiaomi redmi 4x? Imi face cu ochiul mai ales pretul. Cine ii asigura garantia?

izometric
Sincer, nu am auzit de Ulefone Metal sau Oukitel C5 Pro. De altfel nici de Xiaomi redmi 4x nu am auzit. Am sa ma documentez. Unde le pot vedea?
Nu refuz noile marci dar am totusi o retinere atat timp cat nu au o recunoastere mai mare.

marcgm; fisman
Am sa merg la Altex. Pcgarage.ro au un loc de prezentare sau sunt numai online?

#17
viorel_andrei

viorel_andrei

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 49
  • Înscris: 10.05.2009

View PostTruculMagic, on 21 iulie 2017 - 19:00, said:

Pai daca nu-l schimbi dupa 2-3 ani cat ai vrea sa te tina ?
P10Lite, SE-ul si altele sunt lansate de ceva timp, cat crezi ca o mai duc ? Un smartphone, mai ales daca nu e flagship tine vreo 3-4 ani de la lansare (atat soft cat si hard).

3-4 ani este bine pentru mine. Am vazut pe forum multi oameni care schimba telefonul de doua ori pe an si cu siguranta eu nu voi fi in aceasta categorie. Trebuie sa iau un telefon bun din 2016/2017 si sa ma astept ca va functiona bine urmatorii 3-4 ani. Am inteles corect observatia dvs?

#18
159

159

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,609
  • Înscris: 22.05.2016
P8 Lite nu sta prea bine la autonomie si oricum e un model cam vechi.
P9 Lite (2016) e diferit de P9 Lite 2017. Cel din urma are 3GB RAM si e relativ similar cu P10 Lite.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate