Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Drepturi in fata abuzurilor administratorului de la asociatia de proprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Doar in Romania vezi asa ceva, si cica sa te mai intorci in Romania .
In Romania pana si paznicul de la poarta se crede un Dumnezeu pe pamant si are impresia ca poate face abuzuri

View PostMizu, on 21 iulie 2017 - 15:28, said:

Cu persoana care are grija de el nu sunt doua?

.Nui exista acea persoana.
Hai sa nu dezgropam mortii, pur si simplu nu duce consumul
Motivele chiar nu au importanta

Edited by Astute, 21 July 2017 - 15:29.


#20
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
E imposibil sa nu existe consum intr-un apartament locuit de o persoana , chiar bolnava,  din nefericire . Gaseste o metoda de a transmite index lunar . Roaga chiar doamna sa puna pe cineva sa citeasca . Nu aveti instalator ? E Obligatoriu  ca asociatia sa aiba un om sau o firma pentru interioare .

#21
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostGingisHan2015, on 21 iulie 2017 - 15:29, said:

E imposibil sa nu existe consum intr-un apartament locuit de o persoana , chiar bolnava,  din nefericire . Gaseste o metoda de a transmite index lunar . Roaga chiar doamna sa puna pe cineva sa citeasca . Nu aveti instalator ? E Obligatoriu  ca asociatia sa aiba un om sau o firma pentru interioare .

Apa nu ar fi cea mai mare problema, ci persoanele in plus bagate la intretinere, persoane fictive, bagate din rea vointa

#22
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Da-i 15 lei pe luna unui vecin sa-ti duca si tie indexul atunci cand il duce pe al lui .


Pana una-alta balaurul administrator are legea de partea ei .

Ca-ti place , ca nu !

#23
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Intrebarea principala e daca exista vreo autoritate care sa ia atitudine cand administratorului i se scoala sa faca abuzuri

#24
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

View PostAstute, on 21 iulie 2017 - 15:28, said:

Hai sa nu dezgropam mortii, pur si simplu nu duce consumul
Motivele chiar nu au importanta

Din pacate pentru tine chiar are importanta.
Faptul ca cineva locuieste acolo dar refuza sa permita accesul pentru verificare e o problema.

Administratorul in mod normal trebuie sa verifice sigiile la 3 luni.
Nimeni nu o face.
Dar daca ea e acoperita legal aici tu nepermitandu-i sa le inspecteze poate sa iti puna citire din burta pana in momentul in care le inspecteaza.

View PostAstute, on 21 iulie 2017 - 15:32, said:

Intrebarea principala e daca exista vreo autoritate care sa ia atitudine cand administratorului i se scoala sa faca abuzuri

Incepi cu presedintele asociatiei cenzorul si apoi cu primaria in ordinea asta.

Edited by Jammalan-the-Prophet, 21 July 2017 - 15:34.


#25
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016

View PostAstute, on 21 iulie 2017 - 15:32, said:

Intrebarea principala e daca exista vreo autoritate care sa ia atitudine cand administratorului i se scoala sa faca abuzuri


Da , instantele judecatoresti .

#26
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Exista pe langa Primarie un Compartiment pentru Indrumarea Asociatiilor de Proprietari . Tot acolo dau si ei examen pentru functiile alea de administratori . Ei se ocupa . Faci o hartoaga si reclami ce ai de reclamat . Desi , mai repede amiabil se rezolva treaba .

#27
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
Uit model de contestație și niște lămuriri:
http://www.avocatura...or-de-intr.html

Părerea mea e că dacă ai schimba felul în care discuți cu administratoarea ai ieși mai ieftin din problemă.
Și caută un mod de rezolvare pentru citirea apometrelor lunar, nu se poate să nu existe cineva care intră / iese din casa ta. Ăla poate duce consumul lunar.

Edited by althea, 21 July 2017 - 15:42.


#28
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostJammalan-the-Prophet, on 21 iulie 2017 - 15:33, said:

Din pacate pentru tine chiar are importanta.
Faptul ca cineva locuieste acolo dar refuza sa permita accesul pentru verificare e o problema.

Administratorul in mod normal trebuie sa verifice sigiile la 3 luni.
Nimeni nu o face.
Dar daca ea e acoperita legal aici tu nepermitandu-i sa le inspecteze poate sa iti puna citire din burta pana in momentul in care le inspecteaza.



Incepi cu presedintele asociatiei cenzorul si apoi cu primaria in ordinea asta.

Nu a refuzati nimeni, niciodata, nici un acces.
Ba chiar au mai venit sa verifice apometrele, atunci cand au avut suspiciuni, de fiecare data li s-a oferit acces.
Repet, o fac din rea vointa, si atat

Ba mai mult, in ultimii 2-3 ani de cand sunt plecat, duceam cconsumul la 6-8 luni considerand ca se va face regularizare si asta e.
Ei bine, la ultima cearta cu respectiva, mi-a spus ca eu nu am mai dus cosnumul de apa de 3 ani, ceea ce e clar o minicuna care sa acopere faptul ca ea nu a luat in calcul consumul dus de mine, ci a calculat doar la pausal

Edited by Astute, 21 July 2017 - 15:40.


#29
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Meri la Primarie atunci .

#30
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stai sa ne intelegem: sunt aceleasi standarde cerute la toti. SI eu am in Galati neamuri si la toti se calculeaza pe calculator, nu "din pix". Unde stau eu, administratorul calculeaza cu pixul si n-am ce sa-i reprosez (mi le calculez si eu de siguranta, si nu avem diferente. Intr-o luna am avut diferenta de 1 leu in plus la el, dar, din moment ce nu m-a fript in lunile anterioare, nu m-a interesat, dar asta nu inseamna ca nu mai arunc ochii la calcule).

#31
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Persoana care mai vine pe la tatal tau poate duce la administratie citirile apometrelor. Inteleg ca e o situatie mai delicata si altcineva nu patrunde in acea locuinta.
Administratora putea sa faca media lunara a consumului atunci cand ii duceai tu citirea, trecea constant acel consum si la urmatoarea citire facuta de tine facea regularizarea. Dar nu vrea.

#32
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postalthea, on 21 iulie 2017 - 15:35, said:

Uit model de contestație și niște lămuriri:
http://www.avocatura...or-de-intr.html

Părerea mea e că dacă ai schimba felul în care discuți cu administratoarea ai ieși mai ieftin din problemă.
Și caută un mod de rezolvare pentru problema cu citirea apometrelor lunar, nu se poate să nu existe cineva care intră / iese deloc din casa ta. Ăla poate duce consumul lunar.

Nu sunt o persoana confliectuala, dar cand ti se vorbeste de sus, pe ton rastit si confliectual, nu poti fi calm si impaciutor

#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,657
  • Înscris: 30.10.2009
Ba în general da, și ești în avantaj dacă îți păstrezi calmul și ții tonul jos. Îl obligi să facă la fel.

#34
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
Din ce ai scris, pare rea-vointa si abuz din partea ei. Fa-i reclamatie. Si cand mai duci citirea, pune-o sa semneze de primire, cu data, ora si semnatura.

#35
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016
Acum intrebare, pe cine a pus in plus in apartamentul ala?

Nu cred ca e vorba de tine ca poti demonstra usor ca nu cazul (sper :))))

Daca a pus o persona care locuieste in alt bloc poti sa te duci frumos la ea administrator si sa ii zici sa o treaca aici ca locuinta si in partea cealalata sa o scoata de la intretinere.
Legal nu poti sa o iei in considerare decat daca locuieste cel putin 15 zile pe luna la acea adresa deci logic nu poti sa o bagi la doua adrese in acelasi timp.

Pune-i pe adminstratori sa isi rezolve probleme unu cu altul.

#36
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostJammalan-the-Prophet, on 21 iulie 2017 - 15:58, said:

Acum intrebare, pe cine a pus in plus in apartamentul ala?

Nu cred ca e vorba de tine ca poti demonstra usor ca nu cazul (sper Posted Image)))

Daca a pus o persona care locuieste in alt bloc poti sa te duci frumos la ea administrator si sa ii zici sa o treaca aici ca locuinta si in partea cealalata sa o scoata de la intretinere.
Legal nu poti sa o iei in considerare decat daca locuieste cel putin 15 zile pe luna la acea adresa deci logic nu poti sa o bagi la doua adrese in acelasi timp.

Pune-i pe adminstratori sa isi rezolve probleme unu cu altul.


Sa inteleg ca administratorul trebuie sa confirme o persoana realacare sa locuiasca acolo ?
Sa inteleg ca nu poate sa adauge o persoana la calcul in mod fictiv, fara ca acea persoana sa existe ?

Edited by Astute, 21 July 2017 - 16:20.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate