Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...
 Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...
 Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu
 Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart
 

Drepturi in fata abuzurilor administratorului de la asociatia de proprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#1
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016
Administratora de la bloc ma incarca cu tot felul de sume abuzive, profitand de faptul ca nu sunt in Romania si nu ma pot apara.
Imi baga cate 5 metri cubi la apa la pausal pe motiv ca nu duc apometrele, iar atunci cand ii duc consumul de apa o data pe an sau la 6 luni candf ajung prin tara, nu mi-l ia in considerare.
Dupa ultima discutie mai aprinsa pe care am avut-o cu administratora cand am fost in tara, lucrurile nu s-au rezolvat, ba din contra, mi-au bagat abuziv o persoana in plus la intretinere, stiind ca sunt plecat din tara si nu ma pot apara.

Din ce am citit pe internet am inteles ca pot contesta lista de intretinere in maxim 10 zile de la afisare.
Daca trimit o contestatie prin posta, cel mai probabil nu va fi luata in seama, asa ca ce cai pot avea sa ma apar fata de abuzurile administratorei de bloc ?

Pot face plangere online la OPC sau la alte institutii abilitate sa imi aprere drepturile  fata de abuzurile celor de la asociatia de bloc  ?

#2
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003

View PostAstute, on 21 iulie 2017 - 14:38, said:

Imi baga cate 5 metri cubi la apa la pausal pe motiv ca nu duc apometrele
Ma intreb cum dracu inchide consumul. Adica consum citit pe apometre + consum pausal fictiv > consum apometru general.

View PostAstute, on 21 iulie 2017 - 14:38, said:

Daca trimit o contestatie prin posta, cel mai probabil nu va fi luata in seama, asa ca ce cai pot avea sa ma apar fata de abuzurile administratorei de bloc ?
Dimpotriva, prin posta cu confirmare de primire este metoda care iti asigura opozabilitate in justitie.

#3
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postbladhaund, on 21 iulie 2017 - 14:46, said:

Ma intreb cum dracu inchide consumul. Adica consum citit pe apometre + consum pausal fictiv > consum apometru general.

Dimpotriva, prin posta cu confirmare de primire este metoda care iti asigura opozabilitate in justitie.

Mersi pentru raspunsurile serioase, si nu mistouri. Posted Image

View Postbladhaund, on 21 iulie 2017 - 14:46, said:

Ma intreb cum dracu inchide consumul. Adica consum citit pe apometre + consum pausal fictiv > consum apometru general.



Habar nu am.
A pierdut deja partial un proces cu un datorinic din bloc, dat in judecata pentru datorii.
Din ce am inteles judecatorul i-a cerut justificare sa demonstreze cum a calculat sutele de milioane pe care i le imputa datornicului, iar aceasta nu a putut aduce dovezi cum a calculat

Nu vreau sa ajung la datorii si judecata, ci vreau sa mi se calculeze in mod corect si nimic mai mult.
Unde ma pot adresa pana la a ajunge in instanta.

Edited by Astute, 21 July 2017 - 14:57.


#4
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016

View PostAstute, on 21 iulie 2017 - 14:38, said:

Imi baga cate 5 metri cubi la apa la pausal pe motiv ca nu duc apometrele, iar atunci cand ii duc consumul de apa o data pe an sau la 6 luni candf ajung prin tara, nu mi-l ia in considerare.

are dreptate!
citirea, consumul si plata se fac lunar nu la 6 luni/1 an cum vrei tu
daca te intelegeai cu ea nu aveai probleme
dar daca esti gica contra are motive
fii si tu corect daca vrei corectitudine

Edited by mihnearau1, 21 July 2017 - 15:01.


#5
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,484
  • Înscris: 05.06.2009
O anunti ca ii faci reclamatie la primarie, la directia care se ocupa de asociatiile de locatari, si la uniunea asociatiilor de locatari. Intreab-o daca are chef de controale si de dat cu subsemnatul, plus plata eventualelor despagubiri. Daca in acel ap nu locuieste nimeni, nu are voie sa-ti treaca la plata ce se repartizeaza pe nr de persoane, ci doar ce se repartizeaza pe cota-parte indiviza. Este un abuz ce face. Pune-o sa-ti arate pv sedinte/adunari generale in care s-au luat aceste decizii, sa-ti bage la plata consum fictiv de apa si persoana inexistenta.

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Ai drept de contestatie de 10 zile de la afisarea intretinerii cu raspuns in 7 (timp total de 17 zile din cele 20 scadente ale intretinerii).
Legea 270/2007 nu prevede cum ajunge contestatia, ci doar sa respecte conditiile generale de predare/primire (adica numar de integistrare cu data si posta ofera, prin factura, data de expediere). De retinut faptul ca legea nu prevede daca ai termenul de 10 zile de la afisarea intretinerii sa fie data postei sau a receptiei (desi eu tind ca data postei, dar mai stii...)

La OPC nu cred ca te baga in seama, dar sigur la Primaria de care aparti te vor intreba de sanatatea administratiei.

Ca sa intelegem despre ce este vorba, am rugamintea sa ne spui cateva detalii (pentru a-ti oferi raspunsuri sau explicatii la ce intrebi):
  • cate persoane ai declarate la intretinere (daca ai cel putin 1 si nu declari consumul, intri in sistem pausal, cu tot cu pierderi, daca regulamentul de bloc prevede asta)
  • administratotul, cu presedintele, poate cere sa vada sigiliile apometrelor la fiecare 3-6 luni.
  • din ce relatezi, administratorul (ca functie, nu ca persoana, in cazul de fata o doamna) cam face ce crede de cuviinta. Fa o reclamatie la Primarie. Sigur vor gasi si alte bube
Nota bene:
  • toate cotele de  intretinere trebuie sa aiba: stampila asociatiei (care sta la Presedintele scarii/blocului sau la Vice), semnatura administratorului (care intocmeste listele), a Presedintelei si a Cenzorului (sau a presedintelui comisiei de cenzori) (care confirma ca sunt corectitudinea cotelor de intretinere)
  • toate cotele de intretinere trebuie sa aiba afisata data afisarii la avizier si data scadenta (ca etalon, 20 de zile calendaristice termen de plata)
  • modul de calcul (poate fi extins sau restrans): ce se plateste pe persoana (apa, curent lift, salariul net al ingrijitorului de la ghena, cartele interfon, daca se dau la cate persoane sunt declarate), cota parte (taxele si impozitele pe salarii, salariul femeii de servici, administrator, presedinte, cenzori, daca sunt platiti, contracte de service pentru lift, centrala termica a blocului, diverse reparatii parti comune, facturi birocratice (posta, telefon, soft de contabilitate, etc)) si pe apartament (chei de acces interfon si similar, citire apometre, etc)



Am uitat sa adaug: o parte din drepturile oferite de legea 270 sunt doar pentru proprietarii membri ai asociatiei. Daca nu esti membru, o cerere simpla si dai inainte cu tupeu.

Edited by Pololica, 21 July 2017 - 15:09.


#7
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
daca se face consum de apa pe spatiile comune ii poate pune si lui chiar daca nu e acolo
spalat casa scarii, pe afara etc

#8
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postmihnearau1, on 21 iulie 2017 - 14:59, said:

are dreptate!
citirea, consumul si plata se fac lunar nu la 6 luni/1 an cum vrei tu
daca te intelegeai cu ea nu aveai probleme
dar daca esti gica contra are motive


Pai si ce facem acum, daca nu o lingem in fund pe aia de la asociatie putem sa fim abuzati in fel si chip fara sa avem drepturi ?
In momentul in care duduia iti vorbeste din prima pe ton certaret ce poti face, sa te faci umil si mic?
Inteleg ca pana si administratorii de bloc se cred Dumnezei pe pamant, dar chiar nu exista lege care sa ii oblige sa calculeze in mod corect ?
Chiar pot face orice mizerie ?

#9
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
daca ti se sparge o teava de apa in apartament ce faci?

#10
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postcorinadaniela, on 21 iulie 2017 - 15:02, said:

O anunti ca ii faci reclamatie la primarie, la directia care se ocupa de asociatiile de locatari, si la uniunea asociatiilor de locatari. Intreab-o daca are chef de controale si de dat cu subsemnatul, plus plata eventualelor despagubiri. Daca in acel ap nu locuieste nimeni, nu are voie sa-ti treaca la plata ce se repartizeaza pe nr de persoane, ci doar ce se repartizeaza pe cota-parte indiviza. Este un abuz ce face. Pune-o sa-ti arate pv sedinte/adunari generale in care s-au luat aceste decizii, sa-ti bage la plata consum fictiv de apa si persoana inexistenta.

Nu sta la discutii, daca ii cer ceva incepe sa tipe ca o descreierata si se baricadeaza in ghiseul ala al ei

#11
gabimilo1

gabimilo1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 966
  • Înscris: 10.01.2011
salut,

nu poti lasa apartamentul in grija cuiva de incredere (ruda, prieten,vecin) care sa se ocupe de facturi si declarat apometre la asociatie?
.

Edited by gabimilo1, 21 July 2017 - 15:13.


#12
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View Postmihnearau1, on 21 iulie 2017 - 15:05, said:

daca ti se sparge o teava de apa in apartament ce faci?

In apartament sta tatal meu, care e bolnav, si nu duce

View Postmihnearau1, on 21 iulie 2017 - 15:04, said:

daca se face consum de apa pe spatiile comune ii poate pune si lui chiar daca nu e acolo
spalat casa scarii, pe afara etc

Ala nu e problema, nu ma cert pentru fiecare leu.
Insa sa bagi persoane in plus, sa bagi consum de apa fictiv, e prea mult.
Si asta o face intentionat, pentru ca m-am certat cu ea si stie ca nu pot reclama fiind plecat.
Asta e un abuz

View Postgabimilo1, on 21 iulie 2017 - 15:09, said:

salut,

nu poti lasa apartamentul in grija cuiva de incredere (ruda, prieten,vecin).

Pai respectivul care mai verifica mi-a spus de ce a aparut pe lista de plata, altfel nu aflam

Intr-o lume civilizata, asociatia ar trebui sa aiba afisat online lista de plata, sa poti plati online, sa aiba o adresa de email de contact

Ultima oara, la nervi, i-am spus ca imi iau cei mai buni avocati si o bag in puscarie pentru abuzurile pe care le face. S-a ofticat asa tare ca acum face si mai multe abuzuri

Edited by Astute, 21 July 2017 - 15:14.


#13
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
www.e-bloc.ro e un site la care ma uit si eu pe intretinere. Vezi daca lucraeza cu ei (softul cu care se calculeaza la ai mei in bloc e Bloc Manager)

#14
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostPololica, on 21 iulie 2017 - 15:16, said:

www.e-bloc.ro e un site la care ma uit si eu pe intretinere. Vezi daca lucraeza cu ei (softul cu care se calculeaza la ai mei in bloc e Bloc Manager)

e vorba de o asociatie din Galati, nu exista soft la asociatia respectiva :)
In Bucuresti lumea a mai evoluat, in Galati nu, sunt aceasi administratori comunisti ce nu stiu sa deschida un calculator, nu stiu ce e aia adresa de mail , etc :)

#15
Jammalan-the-Prophet

Jammalan-the-Prophet

    Legendary

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,140
  • Înscris: 17.05.2016

Quote

Art. 7. (1) Citirea se poate realiza şi de către proprietar, caz în care reprezentantul legal al asociaţiei de proprietari/locatari, respectiv prestatorul, are obligaţia de a centraliza datele şi a face verificări privind corectitudinea datelor transmise cel puţin trimestrial.
(2) În cazul în care în momentul verificării se constată violarea sigiliilor chiar şi numai la unul dintre repartitoarele de costuri pentru apă, respectivul apartament este considerat ca fiind fără repartitoare pe toată perioada dintre verificarea anterioară şi cea actuală recalculându-se consumul pe această perioadă, luând în calcul un consum lunar de 3,3 unităţi de consum/persoană/lună pentru apa caldă şi 5,1 unităţi de consum/persoană/lună pentru apa rece.
(3)Spaţiul cu destinaţie de locuinţă sau altă destinaţie se consideră ca fiind fără repartitoare de costuri şi în cazul în care timp de trei luni nu se permite citirea repartitoarelor, consumul alocat după această perioadă realizându-se conform prevederilor alineatului (2).
(4) Prevederile alin. (2) se aplică până când se efectuează verificarea metrologică la un laborator autorizat, se reface montajul şi se sigilează cu sigilii cu serie unică antiefracţie.
Art. 8. Dacă din motive întemeiate proprietarul spaţiului cu destinaţie de locuinţă nu poate efectua citirea sau nu poate asigura accesul în perioada stabilită pentru citirea repartitoarelor de costuri pentru apă, se ia în considerare consumul aferent citirii anterioare ori unei perioade similare, urmând ca regularizarea sa se facă luna următoare.


#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,654
  • Înscris: 30.10.2009

View PostAstute, on 21 iulie 2017 - 14:38, said:

Administratora de la bloc ma incarca cu tot felul de sume abuzive, profitand de faptul ca nu sunt in Romania si nu ma pot apara.
Imi baga cate 5 metri cubi la apa la pausal pe motiv ca nu duc apometrele, iar atunci cand ii duc consumul de apa o data pe an sau la 6 luni candf ajung prin tara, nu mi-l ia in considerare.

View PostAstute, on 21 iulie 2017 - 15:12, said:

In apartament sta tatal meu, care e bolnav, si nu duce
Oare numai eu am înțeles până la al doilea mesaj citat că nu stă nimeni?
Tatăl tău nu iese din casă deloc, sau de ce nu-și dă consumul lunar?

#17
Astute

Astute

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,023
  • Înscris: 17.08.2016

View PostJammalan-the-Prophet, on 21 iulie 2017 - 15:21, said:


Ok, pentru consumul la apa inteleg ca au acoperire.
Dar in moemntul in care ii duc consumul real, de ce nu fac regularizare?
De ce introduc persoane in plus la intretinere, desi acele persoane nu exista ?

Cel putin in Galati, exista multi proprietari plecati la lucru peste hotare, ce sunt incarcati fara numar de administratorii de bloc.
Chiar nu ni se pot apara interesele prin nici o lege ?

Aici in UK nu exista asociatie de proprietari, si mi se pare muuult mai ok

View Postalthea, on 21 iulie 2017 - 15:21, said:



Oare numai eu am înțeles până la al doilea mesaj citat că nu stă nimeni?
Tatăl tău nu iese din casă deloc, sau de ce nu-și dă consumul lunar?

Nu poate, e bolnav, nu vreau sa dau detalii despre asta.
exista o persoana, atat.
Si acum au fost trecute 2

#18
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,706
  • Înscris: 10.12.2006
Cu persoana care are grija de el nu sunt doua?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate