Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...
 Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...

Trotineta- cat rezista?
 Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation

Reziliere contract Digi Mobil?
 

Rabie ?

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007
Situatia de fapt :

Am avut un catel, un metis de ciobanesc german. A plouat, a stat in ploaie. Ziua urmatoare a inceput sa tuseasca iar ulterior a avut probleme respiratorii. I s-au administrat niste injectii de catre medicul veterinar, iar ulterior injectiilor (a fost diagnosticat cu pneumonie) nu mai putea sa stea in picioare. In decurs de 24 de ore cainele nu a mai putut sta deloc in picioare, tot cazand jos, respirand greu si avand, in mod continuu, spasme. La venirea medicului veterinar, ne-a trimis direct la Iasi la spitalul universitar USAMV pentru ca erau simptome neurologice. In urma investigatiilor de la Iasi, cainele a fost diagnosticat cu encefalita. Cu toate acestea, primele intrebari au fost daca a fost vaccinata impotriva rabiei si se parea ca ar suspecta rabia. Finalmente, diagnosticul a fost de encefalita si din cauza crizelor puternice si indelungate a trebuit sa o eutanasiez. Cainele nu a muscat pe nimeni, fiind intr-o stare in care nici sa manance nu putea, desi incearca sa ridice ceva de jos insa nu avea o coordonare buna si nu putea sa ia in gura. Singurul contact cu saliva cainelui a fost eventual pe mana cand ii tineam capul in brate.

Deci, este posibil sa fi fost rabie ? Unde imi pot face un control sau un vaccin ? Astept parerile voastre.

#2
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,166
  • Înscris: 29.07.2013

 MasterLord, on 21 iulie 2017 - 14:19, said:

Unde imi pot face un control sau un vaccin ?



Vaccinul se face in abdomen :)

Dar, din ce-ai descris, nu cred ca este cazul.

#3
gabyxm

gabyxm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,214
  • Înscris: 08.06.2004

 MasterLord, on 21 iulie 2017 - 14:19, said:

Deci, este posibil sa fi fost rabie ? Unde imi pot face un control sau un vaccin ? Astept parerile voastre.

Simptomele is ca si la oameni: hidrofobie, aerofobie, fotofobie, nivel de agresivitate ridicat, adica musca pe oricine pe care il poate ajunge si deobicei nu se lasa cu una cu doua ca te musca de cateva ori chiar daca ripostezi si il lovesti. Nu cred ca ii rabie din ce descrii.

#4
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007
Discutia cu doctorul nu a fost concludenta in acest sens, dar cred ca daca suspecta rabia ar fi fost mai clar in exprimare si indrumare. Cainele era sleit de puteri, nu se mai putea tine pe picioare, iar nivelul de agresivitate cred ca era 0, dar nedumirerea cu google-ul asta din ziua de astazi, este ca rabia se poate manifesta si printr-o pasivitatea foarte mare, asa-i  ?

Edit: cainele a consumat cantitati foarte mari de apa, doar apa, avand si febra cand l-am dus la doctor si mi-a zis ca are pneumonie.

Edited by MasterLord, 21 July 2017 - 14:38.


#5
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
a vomitat? cum a avut scaunul?

#6
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007
Cainele nu a putut manca nimic timp de 4 zile, refuzand orice hrana cu toata insistenta noastra. Inainte sa plec cu ea la Iasi, doctorul a vrut sa o asculte cu stetoscopul si i-a facut un sedativ usor cu efect in 3 minute pentru a putea sa o asculte. Dupa acest sedativ usor, cainele a vomat ceva verde chiar in fata doctorului, care a spus ca e bila. Daca nu a mancat nimic, nici scau nu a avut. De asemenea, nici urina nu a avut, desi a baut multa apa. La radiografie s-a constat ca rinichii erau mici pentru varsta ei.

#7
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 637
  • Înscris: 18.12.2004

 argonaut, on 21 iulie 2017 - 14:28, said:




Vaccinul se face in abdomen Posted Image

Dar, din ce-ai descris, nu cred ca este cazul.
intr-adevar asa se facea cind era bunica fata si se mai plingeau unii ca ar fi fost dureros; acum nu mai e cazul, nu se mai face nici in abdomen nici nu mai este dureros, doar ca pierzi timpul, trebuie sa te duci de vreo 5 ori parca

#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
eu cred alt ceva, acel catel fiind un metis nu era dezvoltat normal era probabil ceva de talie mare amestecat cu ce ceva de talie mica, plin de malformatii.

#9
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007
Ma rog, avea varsta de 5 ani si s-a comportat perfect normal pana intr-o zi de joi cand a inceput sa stranute. Iar luni nu se mai putea face nimic. Voi ce credeti pana la urma, sa fie implicata rabia in toata povestea asta?

#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
otrava?

#11
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007

 arg, on 21 iulie 2017 - 15:09, said:

otrava?
Nu imi raspundeti la intrebarea pusa de mine.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005

 MasterLord, on 21 iulie 2017 - 15:11, said:

Nu imi raspundeti la intrebarea pusa de mine.
nu ai intrebat de otrava ci doar de rabie,
pana la vasta de 5 ani cainele ala nu a mai fost vaccinat de antirabic?

#13
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007
Daca era vaccinat antirabic, atunci rabia ar fi iesit din discutie.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
e posibil ca vaccinul acela, pe o stare existenta deficitara, sa fi declansat o reatie gen alegie sau un colaps al unor organe interne.

da, este posibil ca acel vacic sa-i fi pus capac, dar a fost doar picatura care a umplut paharul.

cu ce era hranit acel caine?

Edited by arg, 21 July 2017 - 15:22.


#15
MasterLord

MasterLord

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 23.05.2007
Cainele avea o alimentatie sanatoasa, mancare de casa, combinata in fiecare dimineata cu mancare solida pentru caini. Cainele avea in jur de 20-25 de kg. Ce ma macina pe mine este daca e posibil sa fi avut, pe baza simptomelor descrise de mine, rabie sau nu.

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,108
  • Înscris: 19.09.2005
nu cred, pentru ca te-ar fi saltat cei de la spital, nu se joaca cu asa ceva.

Edited by arg, 21 July 2017 - 15:30.


#17
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Daca iti vine sa musti in stanga si dreapta , inseamna ca a avut rabie daca nu atunci , nu e cazulPosted Image , ai rabare si vezi ce urmeaza.Posted Image

#18
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 978
  • Înscris: 28.07.2015
Mda...
Cu riscul de a fi offtopic,nu ma pot abtine..
Cainele ala a murit din cauza neglijentei stapanului.Nu sunt semne de rabie.
Stapanul se intreaba daca a putut contacta eventuala rabie doar privind saliva cainelui ..
On: Nu este cazul.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate