Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?

Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...
 O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 

freelance web developer

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017
Bună ziua.
Sunt începător ca și web developer.
Am învățat html/css/js pentru front-end și django pentru back-end.
Sunt interesat de freelance și am tot încercat să caut site-uri unde pot contacta clienți pentru a le face website-uri, gen: freelance, upwork etc.
Ideea e că nu prea „prind” niciun proiect (deloc) și habar n-am cum aș putea evolua, să zic așa, pentru a putea face bani din freelacing.
Nu am un portofoliu deoarece nu am idei de proiecte pe care le-aș putea face și m-am grăbit să obțin ceva experiență.
Sunt dornic și determinat să învăț în continuare pentru a-mi îmbunătăți priceperea, dar rămân blocat când vine vorba de idei sau metode prin care aș reuși să fac ceva util.
M-am gândit să-mi fac reclamă, dar nu dispun de bani pentru asta și nu am habar de modalități prin care aș putea face asta eficient.

Niște sfaturi pentru un începător ca mine?

Mulțumesc anticipat pentru răspunsuri.

#2
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Inscrie-te pe mai multe site-uri de gen, fiverr.... etc.
Idei de portofoliu - nu ai, serios ?
Iei 10 proiecte de pe site-uri si le faci tu, chiar daca nu ai cistigat job-ul!
Si, voila, ai portofoliu.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Pe site-urile alea aplici cand ai experienta. Asa ca mai intai fa-ti rodajul la un angajator, vezi ce vrea acesta, studiaza si treci de un interviu.

#4
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View PostroxanaRabinowitz, on 21 iulie 2017 - 14:27, said:

Inscrie-te pe mai multe site-uri de gen, fiverr.... etc.
Idei de portofoliu - nu ai, serios ?
Iei 10 proiecte de pe site-uri si le faci tu, chiar daca nu ai cistigat job-ul!
Si, voila, ai portofoliu.
Da, am încercat și pe fiverr și pe mai multe.
Voiam să fac câteva proiecte mai originale, nu copy-paste-uri, ceva care chiar să atragă clientul, de asta am zis că n-am idei.

View Postneagu_laurentiu, on 21 iulie 2017 - 14:29, said:

Pe site-urile alea aplici cand ai experienta. Asa ca mai intai fa-ti rodajul la un angajator, vezi ce vrea acesta, studiaza si treci de un interviu.
Încă nu mă pot angaja, sunt tânăr.

Edited by lepnem, 21 July 2017 - 14:31.


#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postlepnem, on 21 iulie 2017 - 14:30, said:

Încă nu mă pot angaja, sunt tânăr.
Inseamna ca n-ai atatea cunostinte sa prinzi acele contracte. Asa ca studiaza si pune in practica in continuare sa acumulezi experienta tehnica.

View Postlepnem, on 21 iulie 2017 - 14:30, said:

Voiam să fac câteva proiecte mai originale, nu copy-paste-uri, ceva care chiar să atragă clientul, de asta am zis că n-am idei.
Ai zis developer nu designer! Asa ca lasa frumosul pt. cei cu talent artistic dar tu cunoaste tehnica. Si ia in considerare aplicatiile web, nu doar site-urile (e o diferenta).

Edited by neagu_laurentiu, 21 July 2017 - 14:40.


#6
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View Postneagu_laurentiu, on 21 iulie 2017 - 14:33, said:

Inseamna ca n-ai atatea cunostinte sa prinzi acele contracte. Asa ca studiaza si pune in practica in continuare sa acumulezi experienta tehnica.
Voiam să spun că nu aș avea cum să mă angajez, chiar dacă aș avea cunoștințe.

View Postneagu_laurentiu, on 21 iulie 2017 - 14:33, said:

Ai zis developer nu designer! Asa ca lasa frumosul pt. cei cu talent artistic dar tu cunoaste tehnica. Si ia in considerare aplicatiile web, nu doar site-urile (e o diferenta).
Întocmai, n-am idei de aplicații pe care le-aș putea dezvolta. Probabil majoritatea aplicațiilor sunt deja publicate pe github sau alte repository-uri, mult mai profesionale și complete decât le-aș putea face, maxim doar să le studiez, să le înțeleg.
Template-uri pot găsi pentru site-uri și să le modific, mai este și bootstrap.

Problema mea e că nu sunt creativ, nu am idee care sunt lipsurile mele și mă grăbesc prea mult.

Nu știu ce să mai învăț, de asta am ales să caut proiecte și dacă nu știu să fac un anumit lucru, învăț atunci, practicând, căutând informații. Mi s-a părut un mod mai ușor și mai eficient de a învăța.

Edited by lepnem, 21 July 2017 - 15:12.


#7
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
ca sa codezi un site trebuie sa-l faci intai sa arate bine in photoshop, fa-ti portofoliu, si dupa incearca sa uploadezi si pe themeforest, sunt o gramada de site-uri acolo din care sa te inspiri

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003

View Postlepnem, on 21 iulie 2017 - 15:06, said:

maxim doar să le studiez, să le înțeleg.
E utila si activitatea asta, vezi cum altii au avut idei, poate gasesti un bug si-l raportezi etc.

View Postlepnem, on 21 iulie 2017 - 15:06, said:

n-am idei de aplicații pe care le-aș putea dezvolta.
Le vezi in jurul tau.

View Postlepnem, on 21 iulie 2017 - 15:06, said:

Nu știu ce să mai învăț
Prin simpla studiere a site-urilor cu joburi vezi tehnologii pe care cu siguranta nu le stii. Pe server-side, .NET si Java EE sunt la putere/cautare cand vorbim de aplicatii web.

Edited by neagu_laurentiu, 21 July 2017 - 15:22.


#9
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postlepnem, on 21 iulie 2017 - 14:13, said:



Niște sfaturi pentru un ĂŽncepător ca mine?


Ca începător, trebuie să îți creezi un brand, și asta o faci cel mai bine participând în open-source.

La început la proiectele altora, pe parcurs poate găsești și idei pentru proiecte proprii.

Până una alta, vino cu profilul github și mici proiecte, să vedem ce știi.

Mulți novici au impresia că dacă știu un framework și un limbaj gata, sunt aranjați pe viață. Se așteaptă la oferte imediate.

Trebuie să fi scris zeci de mii de linii de cod ca să fii demn de luat în seamă.

#10
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View Postcristirg, on 21 iulie 2017 - 15:19, said:

ca sa codezi un site trebuie sa-l faci intai sa arate bine in photoshop, fa-ti portofoliu, si dupa incearca sa uploadezi si pe themeforest, sunt o gramada de site-uri acolo din care sa te inspiri
Design-ul nu e punctul meu forte.


View Postneagu_laurentiu, on 21 iulie 2017 - 15:21, said:

Prin simpla studiere a site-urilor cu joburi vezi tehnologii pe care cu siguranta nu le stii. Pe server-side, .NET si Java EE sunt la putere/cautare cand vorbim de aplicatii web.
Înțeleg ideea, dar eu nu vreau să trec pe alte limbaje de programare/framework-uri, dacă ar fi să aleg probabil ar fi php sau ruby, nu mă atrage nici java și nici asp, luând în considerare că e mai bine să lucrez cu limbajele care-mi plac.
Eu ziceam că nu știu ce mai trebuie să învăț ca să nu mai am lipsuri (în caz că am, deși nu simt deloc că le știu pe toate).

View PostOriginalCopy, on 21 iulie 2017 - 15:30, said:

Ca începător, trebuie să îți creezi un brand, și asta o faci cel mai bine participând în open-source.
La început la proiectele altora, pe parcurs poate găsești și idei pentru proiecte proprii.
Până una alta, vino cu profilul github și mici proiecte, să vedem ce știi.
Mulți novici au impresia că dacă știu un framework și un limbaj gata, sunt aranjați pe viață. Se așteaptă la oferte imediate.
Trebuie să fi scris zeci de mii de linii de cod ca să fii demn de luat în seamă.

Scuze, dar nu știu cum să-mi creez un brand sau să particip în open-source. Îți pot cere să îmi spui cum pot face asta?
Cu siguranță, aș vrea să lucrez la niște proiecte, știu că nu pot ajunge să fac bani din prima.

Toate „proiectele” mele sunt doar niște teste ca să știu dacă am înțeles ce-am învățat. Imediat cum o să fac ceva mai concret, o să revin cu edit.

Sunt de acord, nu m-am așteptat să fie ușor, doar că nu știu de unde să încep, ce să mai fac.

Edited by lepnem, 21 July 2017 - 15:35.


#11
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

View Postlepnem, on 21 iulie 2017 - 14:30, said:

Da, am încercat și pe fiverr și pe mai multe.
Voiam să fac câteva proiecte mai originale, nu copy-paste-uri, ceva care chiar să atragă clientul, de asta am zis că n-am idei.

De cit timp esti inscris pe fiecare site ?
Cite proiecte ai puse pe fiverr, la cite te-ai inscris pe celelalte ?
Ce preturi ai pus, fata de ceilalti (acolo unde sint vizibile) ?

Cum adica, copy/paste ?
Cum s afaci un proiect copy/paste, cind nu ai acces la proiectul cistigator ?
Eu spuneam asa: te inscrii la un proiect: vreau un mnagazin oinline, cu backend caca-maca si alea alea bla bal bla.
Tu faci proiectul, de la cap la coada.
Daca mai apuci sa te inscrii (cu sample, bineinteles, nu proiect complet), bine.
Daca nu, oricum pui frumos proiectul la portofoliu !

#12
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View PostroxanaRabinowitz, on 21 iulie 2017 - 16:04, said:


De cit timp esti inscris pe fiecare site ?
Cite proiecte ai puse pe fiverr, la cite te-ai inscris pe celelalte ?
Ce preturi ai pus, fata de ceilalti (acolo unde sint vizibile) ?

Cum adica, copy/paste ?
Cum s afaci un proiect copy/paste, cind nu ai acces la proiectul cistigator ?
Eu spuneam asa: te inscrii la un proiect: vreau un mnagazin oinline, cu backend caca-maca si alea alea bla bal bla.
Tu faci proiectul, de la cap la coada.
Daca mai apuci sa te inscrii (cu sample, bineinteles, nu proiect complet), bine.
Daca nu, oricum pui frumos proiectul la portofoliu !
Nu sunt înscris de mult timp pe fiverr, pe freelancer am ceva timp, încă niciun proiect făcut, nu am fost ales.
Nu înțeleg cum ar trebui să postez un proiect pe fiverr, am postat un singur „topic” în care precizam că realizez aplicații web.
Cât despre preț, cât mai mic posibil.

Tocmai încerc să fac un magazin online, nu ca să-l vând, ci doar ca să văd cum îl pot face ș.a.m.d.
Oricum, n-aș fi ales dacă ar fi să mă înscriu, probabil sunt aleși cei care au multe recenzii bune.

Cât despre copy-paste, voiam să spun că după un search pe google, probabil găsesc deja magazin online, făcut cap coadă sau cel puțin aplicații specifice pe care le pot aduna într-un proiect și aia e. Voiam câteva idei mai puțin consumate pentru portofoliu.

#13
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postlepnem, on 21 iulie 2017 - 16:19, said:

Nu înțeleg cum ar trebui să postez un proiect pe fiverr, am postat un singur „topic” în care precizam că realizez aplicații web.
Descrie, te rog, ce intelegi tu prin "aplicatie web".

#14
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View Postdexterash, on 21 iulie 2017 - 16:22, said:

Descrie, te rog, ce intelegi tu prin "aplicatie web".
Scuze dacă greșesc, dar eu mă gândesc la o aplicație web fiind niște pagini unde se află elemente care interacționează cu utilizatorul pentru îndeplinirea unor sarcini specifice, spre exemplu comenzile online sau chiar și sistemul de înregistrare al unui website.

#15
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
1. Pai daca gresesti, e clar ca nu ai ce cauta pe fiverr.
2. Pai fa o <ceva> de inregistrare,recuperare parola, autentificare si administrare cont. Inclusiv stergere cont/schimbare parola/schimbare email cu validare.

Dupa care implementeaza un sistem 2FA pentru autentificare.

#16
lepnem

lepnem

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 21.07.2017

View Postdexterash, on 21 iulie 2017 - 16:53, said:

1. Pai daca gresesti, e clar ca nu ai ce cauta pe fiverr.
2. Pai fa o <ceva> de inregistrare,recuperare parola, autentificare si administrare cont. Inclusiv stergere cont/schimbare parola/schimbare email cu validare.

Dupa care implementeaza un sistem 2FA pentru autentificare.
Sunt sigur că am făcut ceva de genul, doar că am omis partea cu „ștergere cont/schimbare parolă/schimbare email”, o să-l completez.
Mulțumesc pentru sfat.

#17
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,275
  • Înscris: 11.08.2003
Inainte de a aplica la un proiect de acolo, fa-l!
Poate ca nu-l faci cap-coada dar, atunci cand te si apuci sa aplici, vei atasa ceva din ce-si doreste clientul, un demo... ceva. Ideea e sa nu te duci cu mana goala si doar cu o promisiune.
Asa iti faci si un portofoliu.
E stresant si inutil, stiu (am trecut prin asta... si trec :) ) dar asa inveti.
La tine, un alt mod de a te "lansa" e sa-ti faci propriul site. Poate ca n-o sa stie lumea de tine dar, cand te recomanzi, pui si linkul catre tine. Si uite asa ai si trafic, si mai cresti (poate) in statistici. Cine stie, poate, pana la urma, din toate demourile facute, se va gasi unu' sa vrea sa-i faci ceva. Si de aici...

#18
dexlab

dexlab

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 297
  • Înscris: 17.08.2016
- conform L53/2003 , daca ai 16ani poti fi angajat , cu acordul tutorelui legal , max.6ore/zi . Sper ca n.am uitat/incurcat legea si articolul . Daca prin asta se intelege "sunt tanar" !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate