Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte

unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi
 Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan

ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...
 Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...

Se extinde Baza de la Kogalniceanu

Politist mutilat de caine in curt...
 Trotineta- cat rezista?

Windows 11 si inregistrare de pe ...

Cont Facebook spart

Accesare Plex prin webstation
 

Plimbare cu vaporasul la Drobeta Turnu Severin, Orsova

- - - - -
  • Please log in to reply
19 replies to this topic

#1
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,471
  • Înscris: 05.11.2009
Sunt momentan la Drobeta Turnu Severin, si vreau sa merg cu vaporasul ca sa vad Cazanele Dunarii si ce e mai de vazut prin zona. Am vazut ca sunt niste ambarcatiuni foarte mici care pot face asta, insa niste nave mai mari nu sunt, care sa faca tururi? Cred.. (insa nu stiu sigur) ca mi-e rau de apa si cred ca mi=ar fi mai putin rau pe o nava mare. Chiar daca e ca rata de popreaca (adica folosita de localnici) ... mi-ar place sa circul cu asa ceva. Stiti ceva mai multe?

#2
bc74abs

bc74abs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.01.2011
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ltPSzCD5jnE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Daca esti cu masina, mergi pana in zona unde e manastirea si chipul lui Decebal sculptat in stanca si sunt niste pontoane la Dunare de unde pleaca ambarcatiuni de 10-12 persoane care fac plimbari pe Dunare. Biletul costa cca. 30 lei.

#4
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,471
  • Înscris: 05.11.2009

View Postbc74abs, on 21 iulie 2017 - 06:59, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ltPSzCD5jnE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
de unde ati luat barca aia rapida?un numar de telefon aveti? Cat a durat calatoria tur-retur?

Edited by vanitty, 21 July 2017 - 07:11.


#5
barbosa

barbosa

    Serious Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,144
  • Înscris: 04.03.2006
Salupele mai mici intra si in pestera. Cele mari nu cred ca au loc. Pe de alta parte, daca ai rau de apa (ca nu pot sa spun de mare) poti sa faci traseul pe Ciucaru Mare. E spectaculos.

Attached Files



#6
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,552
  • Înscris: 11.06.2010
Soseaua (dn57) trece prin cazane .

Edited by Handicarpati, 21 July 2017 - 07:17.


#7
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,471
  • Înscris: 05.11.2009

View PostHandicarpati, on 21 iulie 2017 - 07:16, said:

Soseaua trece prin cazane .
stiu, am trecut aseara pe acolo, mai spre seara , o sa ma mai duc si astazi, dar vreau sa vad si de la luciul apei

#8
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,244
  • Înscris: 24.02.2017
Nu ai cum sa ai rau de apa. Fii serios. Acolo nu sunt valuri, nu e nimic.

#9
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,877
  • Înscris: 31.08.2006

View Postbc74abs, on 21 iulie 2017 - 06:59, said:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ltPSzCD5jnE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai e un clip la adresa de YouTube de acolo in care se vede continuarea aventurii papagalilor care si-o cauta cu lumanarea in zona aia unde se stie ca  e plin de vipere. Au multa adrenalina in ei si nu stiu unde sa si-o verse, asa ca si-a varsat veninul vipera-cu-corn in degetul fraierului, infiorator de fraier, care a facut-o pe zmeul apucand cu mana vipera.

#10
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Nu minca si nu bea nimic inainte. In felul asta si daca ti se face rau nu ai ce vomita. Iar crocodilii o sa te gaseasca atos si nu te mai maninca.

Sau pune ciorapii pe marginea barcii. Ar trebui sa tina crocodilii la distanta.

Ia si un bat cu tine pentru orice eventualitate.

View Postfansat, on 21 iulie 2017 - 08:06, said:

Mai e un clip la adresa de YouTube de acolo in care se vede continuarea aventurii papagalilor care si-o cauta cu lumanarea in zona aia unde se stie ca  e plin de vipere. Au multa adrenalina in ei si nu stiu unde sa si-o verse, asa ca si-a varsat veninul vipera-cu-corn in degetul fraierului, infiorator de fraier, care a facut-o pe zmeul apucand cu mana vipera.
A cistigat o saptamina de vacanta la spital, si-a facut prieteni noi, s-a conversat cu medicii si asistentele, poate i-a dat portarul o mama de bataie asa de proba ca oricum e fraier si si-o ia... Acu' probabil ca umbla liber prin Drobeta si musca turistii ca sa vada care cade lat cu spume la gura.

Care mergeti pe acolo, aveti grija pe unde va lasati papucii, ciorapii, pantalonii etc. Inainte de imbracare intoarceti-le pe toate partile, scuturati-le usor sa cada mamba cu corn aia.

Nu puneti mina pe paianjenii de pe pereti, mai ales daca sunt mici si negri (daca sunt mari cit mina si se misca repede puteti pune mina pe ei ca sunt paianjeni vinatori, nu musca prea rau). Aveti grija unde puneti copiii sa nu v-i fure noaptea ciinii din zona. Si nu faceti baita oriunde sa ramineti fara un picior.

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,000
  • Înscris: 09.01.2007

View Postfansat, on 21 iulie 2017 - 08:06, said:

Mai e un clip la adresa de YouTube de acolo in care se vede continuarea aventurii papagalilor care si-o cauta cu lumanarea in zona aia unde se stie ca  e plin de vipere. Au multa adrenalina in ei si nu stiu unde sa si-o verse, asa ca si-a varsat veninul vipera-cu-corn in degetul fraierului, infiorator de fraier, care a facut-o pe zmeul apucand cu mana vipera.

NU exista asa ceva. Cat de prost sa fii, credea ca e sarpe de decor ? Se vede cornul la vipera. Ala a murit ? Si tuta in pantaloni scurti printre vipere, nu se merge asa.

#12
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
Scrie in primul comentariu ca cel infiorator de prost a servit antidot, 1 saptamana spitalizare si acum e in covalescenta.

#13
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,029
  • Înscris: 20.12.2007
Dati link catre filmulet ca vreau sa-l vad si io.

#14
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
link

#15
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Terminați măi cu dumele!
Cum să îți vină rău dintr-o plimbare pe Dunăre de maxim o oră?

Dunărea nu are valuri și nici hulă.
Plm, marinari de apă dulce ...Posted Image

#16
scaiba

scaiba

    Pastafarian

  • Grup: Validating
  • Posts: 12,602
  • Înscris: 03.11.2006
Ei pe naiba, cum poți zice că n-are valuri:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/g2UfwkUDAJE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#17
RealThing

RealThing

    Got rogue

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,546
  • Înscris: 06.02.2006
In zona sunt diferite barci care fac traseu, din pacate de fiecare data am ajuns in zona seara, si n-am mai apucat sa ma plimb cu asa ceva. Eu n-am vazut niciun val pe Dunarea aia. Merita sa faci un traseu si pe defileu, privelistea e spectaculoasa. Cred ca am niste poze pe acasa.

#18
zardato

zardato

    Coruptii la puscarie!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,634
  • Înscris: 01.12.2013

View Postvanitty, on 21 iulie 2017 - 06:45, said:

Sunt momentan la Drobeta Turnu Severin, si vreau sa merg cu vaporasul ca sa vad Cazanele Dunarii si ce e mai de vazut prin zona. Am vazut ca sunt niste ambarcatiuni foarte mici care pot face asta, insa niste nave mai mari nu sunt, care sa faca tururi? Cred.. (insa nu stiu sigur) ca mi-e rau de apa si cred ca mi=ar fi mai putin rau pe o nava mare. Chiar daca e ca rata de popreaca (adica folosita de localnici) ... mi-ar place sa circul cu asa ceva. Stiti ceva mai multe?

Esti cu munca sau in plimbare* in zona?

Daca esti in plimbare sau ai timp la dispozitie vezi si nordul judetului, complexul carstic (lapizeuri si podul natural) de la Ponoare, sunt si niste peisaje foarte faine:
https://www.google.f...iw=1280&bih=933

Urca si pana la manastirea Sfanta Ana de la Orsova, sunt niste privelisti faine.

Baile Herculane (vreo 30-40 km, cred, de la Severin) pe vremuri o splendoare, acum in paragina, tot pentru peisaje.  Nu stiu cum o fi drumul acum, dar in urma cu vreo 4 ani era ingrozitor, dupa Hotelul Roman din Herculane in sus pe Valea Cernei, insa peisajele sunt absolut superbe.


*Acum am vazut ca esti in plimbare, dar cu program oarecum fix.  Vacanta frumoasa!

Edited by zardato, 21 July 2017 - 19:48.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate