Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

garmin nuvi 50lm

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
ionutandrei24

ionutandrei24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.01.2015
buna seara  , am o intrebare legata de actualizarea hartilor folosind aplicatia lor ...
memoria interna este aproape full avand in jur de 700 mb liber iar actualizarea hartilor  necesita 4.59 gb  trebuie sa cumpar un card sau se poate face pe memoira interna , faza e ca din specificatii acesta suporta maxim 4 gb , cum fac sa se instaleze direct pe card , ma poate indruma cineva , nu vreau sa l stric (nu prea stiu daca se poate strica sau ceva ,sunt incepator ) se poate brick ui ca telefoanele la actualizarea hartilor sau soft-ului ?

Edited by ionutandrei24, 20 July 2017 - 21:38.


#2
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Iti trebuie card. Copiezi hartile pe card si din el cred ca poti selecta sursa hartilor. Vezi ca e posibil sa trebuiasca sa denumesti folderul la fel ca cel de pe memoria lui, cel pe care ai hartile actuale. Formatarea cardului sa fie FAT32  nu cred ca stie NTFS.

#3
ionutandrei24

ionutandrei24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.01.2015
pai cum le copiez pentru ca gps ul are un soft care le downloadeaza si instaleaza etc

#4
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Il conectezi la calculator sau laptop. Il vede ca pe un telefon / card de memorie.

#5
ionutandrei24

ionutandrei24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.01.2015

View PostMagicwisewolf, on 20 iulie 2017 - 23:03, said:

Il conectezi la calculator sau laptop. Il vede ca pe un telefon / card de memorie.
exista posibilitatea sa l stric ??

#6
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Deci. Daca conectezi gps-ul la calculator, il vede ca pe o partitie externa. Vezi ce foldere ai prin el si identifica-l pe cel cu hartile. Baga cardul de memorie in el si vezi ce iti apare. Pe cardul de memorie copiezi hartile si apoi din setarile lui vezi daca poti selecta locatia de unde sa isi ia hartile si selectezi cardul. Vezi ca e un site specializat pe asa ceva. Se numeste gpszone.ro parca. Citeste pe acolo, ca au sectiuni dedicate pe producatori.

View Postionutandrei24, on 20 iulie 2017 - 23:25, said:


exista posibilitatea sa l stric ??
Nu ai ce sa strici, ca nu stergi nimic. Doar nu te conectezi cu surubelnita in el...

#7
ionutandrei24

ionutandrei24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.01.2015

View PostMagicwisewolf, on 20 iulie 2017 - 23:37, said:

Deci. Daca conectezi gps-ul la calculator, il vede ca pe o partitie externa. Vezi ce foldere ai prin el si identifica-l pe cel cu hartile. Baga cardul de memorie in el si vezi ce iti apare. Pe cardul de memorie copiezi hartile si apoi din setarile lui vezi daca poti selecta locatia de unde sa isi ia hartile si selectezi cardul. Vezi ca e un site specializat pe asa ceva. Se numeste gpszone.ro parca. Citeste pe acolo, ca au sectiuni dedicate pe producatori.


Nu ai ce sa strici, ca nu stergi nimic. Doar nu te conectezi cu surubelnita in el...
pai si la telefoane poti sa le brick uiesti soft ul fara sa bagi surubelnita in el , mai ales hard brick cand trebuie sa l arunci ...

#8
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Eu nu zic de resoftat aici sau ceva de gen. Nu stergi nimic, doar ii pui un card cu hartile si ii schimbi calea de unde si le ia. Nu stiu exact cum apare pe el si daca merge, la majoritatea gps-urilor functioneaza asa. Am facut asta.

Edited by Magicwisewolf, 20 July 2017 - 23:55.


#9
ionutandrei24

ionutandrei24

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 25.01.2015

View PostMagicwisewolf, on 20 iulie 2017 - 23:54, said:

Eu nu zic de resoftat aici sau ceva de gen. Nu stergi nimic, doar ii pui un card cu hartile si ii schimbi calea de unde si le ia. Nu stiu exact cum apare pe el si daca merge, la majoritatea gps-urilor functioneaza asa. Am facut asta.
aaa

View Postionutandrei24, on 21 iulie 2017 - 00:16, said:

aaa
dar la upgradare nu se sterg hartile existente si se pun altele ? trebuie sa mi iau card neaparat ?

#10
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016
Depinde ce harti vrei, pentru cate tari, cat de mare este folderul cu hartile, daca are loc in memoria lui, etc. Daca iti intra in spatiul ramas liber, nu iti trebuie card.
Hartile existente le copiezi si tu pe hard, in calculator. Sa le ai de back-up in caz ca ceva merge prost. Daca nu iti iese, le copiezi din calculator din nou pe gps. Practic, nu prea ai ce sa bulesti.

Edited by Magicwisewolf, 21 July 2017 - 00:24.


#11
eu69

eu69

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,376
  • Înscris: 01.04.2011
Vizioneaza acest clip:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gYN4sjA1cg8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
@Radu Alexandru, daca nu ai habar, e mai bine sa te abtii de la indicatii. Nu e vorba de harti cracuite, ci de actualizari legale, nu e igo ci garmin! Cate Garmin ai actualizat cu metoda ta? Niciunul, nicimacar nu ai vazut unul...
@Initiator, vezi daca ai un update la soft, dupa asta s-ar putea sa accepte si carduri mai mari de 4 giga. Inainte de a te apuca, recomand sa faci un backup, adica sa copiezi in pc totul din memoria lui interna.

#13
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Dacă e vorba de update la hărțile deja existente pe navigator, nu văd de ce i-ar trebui spațiu liber cât pentru toată harta.
Nu este înlocuită harta veche automat?

#14
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Hartile noi, de regula, sunt mult mai mari decat cele vechi, posibil sa nu aiba spatiu suficient.

#15
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,088
  • Înscris: 29.01.2016

View Postrumegus, on 21 iulie 2017 - 07:44, said:

@Radu Alexandru, daca nu ai habar, e mai bine sa te abtii de la indicatii. Nu e vorba de harti cracuite, ci de actualizari legale, nu e igo ci garmin! Cate Garmin ai actualizat cu metoda ta? Niciunul, nicimacar nu ai vazut unul...

Te duci cam departe cu presupunerile. Mai usor cu apostrofarile, nu am avut intentii sa il induc in eroare sau sa imi bat joc de el.
De vazut, am vazut, de umblat, am umblat pe cate un Garmin din cand in cand. Nu erau ale mele, deci doar m-am uitat prin ele. Nu am facut update si nici nu aveam de unde sa stiu ca se fac numai "update-uri legale" la acest tip de gps, faza cu "actualizarea hartilor folosind aplicatia lor ..." mi-a scapat probabil.
Am facut update la mai multe gps-uri, dar cu Igo, asa este, cu harti cracuite. Am presuspus ca trebuie sa fie asemanator, greseala mea.

#16
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Nuvi 50lm e de anul trecut. Dacă nu a făcut ceva mai „nestandard”, îi încap hărțile.
Express-ul am impresia că oricum te anunță dacă nu ai loc, în momentul update-ului.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate