Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!
 Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 

Poate vorbi Dumnezeu cu oamenii?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
164 replies to this topic

#73
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Servus madhukar,

Presupunem ca nimeni de pe forum nu stie ce.i aia fizica.
Tu ne explici logica ta, care se bazeaza pe "primul principiu al fizicii" enuntat de tine. Si unu din fundu' salii, Travertin, te intreaba: unde scrie ca exista "primul principiu al fizicii, sau al doilea sau al nșpelea".

Si tu ii zici sa iti demonstreze Travertin ca nu ai dreptate?!?!?!! Pai ce esti tu? Axioma, lema? Demonstreaza, madhukar ca ce sustii are baza. Altfel te banuiesc ca vrei sa ne pacalesti, cu sau fara rea credinta.

View Postmadhukar, on 23 iulie 2017 - 21:39, said:


Servus Travertin,

vorbește frumos, poartă-te civilizat,
nu fă pe nimeni prost, chiar dacă este, căci tot o jignire rămâne
iar acest lucru negativ va atrage spre tine lucruri negative.

Cei drept toți sunt iritați de habarniști.
ĂŽnvață că trăim Ă®ntr-o lume de habarniști, Ă®n care fiecare e convins că el știe ce spune,
și-atunci vei deveni mai puțin iritat,

cele bune
madhukar

Vreau sa ne dai link unde scrie negru pe alb ca exista "primul principiu al fizicii". Atat ti.am cerut. Tu ai sustinut.


#74
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostTravertin, on 23 iulie 2017 - 21:30, said:

Servus madhukar,

Da.mi unde scrie negru pe alb ca ce zici tu e "primul principiu al fizicii". Definitie, teorema, lege, ce vrei tu.

Eu sunt sclav pe plantatie.
Servus Travertin,

Eu nu am nimic "negru pe alb ca ce zic eu e "primul principiu al fizicii"", dar ți-am prezentat argumentele mele
pentru care consider Cauzalitatea ca primul principiu al fizicii, pentru ca este pricipiul fundamental al fizicii.
La rândul meu te-am întrebat:
„Dacă tu susții că acesta nu este primul principiu al fizicii, te rog prezintă atunci primul principiu al fizicii,
și prezintă argumentele după care Principiul Cauzalității ar fi pe locul secund, terț, etc.“
Iar la această întrebare ai omis să răspunzi.

Iar daca tu nu ești în stare să-mi prezinți un alt principiu, pe care-l să-l numești „mai fundamental“ decât principiul Cauzalității
și care să fie pe locul unu, atunci să fii sigur că acesta este primul Principiu al Fizicii universului acesta al lumii relative în care trăim.

Cele bune
madhukar

#75
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postmadhukar, on 23 iulie 2017 - 21:56, said:


Servus Travertin,

Eu nu am nimic "negru pe alb ca ce zic eu e "primul principiu al fizicii"", dar ți-am prezentat argumentele mele
pentru care consider Cauzalitatea ca primul principiu al fizicii, pentru ca este pricipiul fundamental al fizicii.
La rândul meu te-am întrebat:
„Dacă tu susții că acesta nu este primul principiu al fizicii, te rog prezintă atunci primul principiu al fizicii,
și prezintă argumentele după care Principiul Cauzalității ar fi pe locul secund, terț, etc.“
Iar la această Ă®ntrebare ai omis să răspunzi.

Iar daca tu nu ești Ă®n stare să-mi prezinți un alt principiu, pe care-l să-l numești „mai fundamental“ decât principiul Cauzalității
și care să fie pe locul unu, atunci să fii sigur că acesta este primul Principiu al Fizicii universului acesta al lumii relative Ă®n care trăim.

Cele bune
madhukar

Seevus madhukar,

Evident ca nu ai negru pe alb, pentru ca nu exista "primul principiu al fizicii", pe care iti fondezi teoria.

Fizica este o stiinta exacta. Nu avem voie sa inventam principii ale fizicii, nu avem voie sa inventam teoriile noastre, care sunt cu totul altele decat ceea ce scrie in cartile de fizica. Putem inventa pe bune, prin experimente, ecuatii etc si obtinem poate si premiul Nobel. Asta e altceva.

Cu modestie desavarsita iti pot spune ca la inceputul anului colegii de forum erau cu "fizica cuantica". Le.am explicat ca nu exista "fizica cuantica", ci exista o ramura a fizicii care se numeste Mecanica si care include partea de Mecanica Cuantica. Am dus munca de lamurire, dar au vazut ca exista doar Mecanica Cuantica, iar ceea ce se numeste "fizica cuantica" e orice altceva, numai fizica nu e.

LE: eu vorbesc de fizica reala, stiinta exacta.
Probabil tu vorbesti despre altceva, in care cuvantul "fizica" e bagat din greseala.

#76
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostTravertin, on 23 iulie 2017 - 22:08, said:

Seevus madhukar,

Evident ca nu ai negru pe alb, pentru ca nu exista "primul principiu al fizicii", pe care iti fondezi teoria.

Servus Travertin,

Acest principiu al Cauzalitatii pe care mi-am bazat argumentația există.
Acest principiu stă la baza fizicii. Iată unde scrie negru pe alb acest lucru, pe care l-am mai prezentat
Se pare că nu știi să citești în engleză, de aceea am să-ți traduc:
"Cauzalitatea este relația dintre cauze și efecte. Ea este considerată fundamentală pentru toate științele naturii, în special pentru fizică."
Vezi Causality (physics)
"Causality is the relationship between causes and effects. It is considered to be fundamental to all natural science, especially physics."

cele bune
madhukar

Edited by madhukar, 23 July 2017 - 22:29.


#77
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postmadhukar, on 23 iulie 2017 - 22:23, said:

Servus Travertin,

Acest principiu al Cauzalitatii pe care mi-am bazat argumentația există.
Acest principiu stă la baza fizicii. Iată unde scrie negru pe alb acest lucru, pe care l-am mai prezentat
Se pare că nu știi să citești în engleză, de aceea am să-ți traduc:
"Cauzalitatea este relația dintre cauze și efecte. Ea este considerată fundamentală pentru toate științele naturii, în special pentru fizică."
Vezi Causality (physics)
"Causality is the relationship between causes and effects. It is considered to be fundamental to all natural science, especially physics."

cele bune
madhukar

Sevus madhukar,

Unde vezi tu ca scrie ca este "primul principiu al fizicii"? Mai bunghesc si eu ceva engleza. Si cu google translate, iese ceva, dar nu gasesc cu sustii tu. Ca e undeva departe, tangential, doar daca vrem noi sa visam, da.

Servus madhukar,

Cel mai ok ar fi sa recunosti ca nu exista "primul principiu al fizicii". Stiu, problema este ca tu ti-ai fundamentat ideea pe ea. Pleci de la o premisa ireala, inventata de tine. deci restul este ireal, inventat de tine.

#78
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostTravertin, on 23 iulie 2017 - 22:56, said:

Unde vezi tu ca scrie ca este "primul principiu al fizicii"? Mai bunghesc si eu ceva engleza. Si cu google translate, iese ceva, dar nu gasesc cu sustii tu. Ca e undeva departe, tangential, doar daca vrem noi sa visam, da.
Servus Travertin,
Nu este nici o rusine ca nu stii engleza, dar nu afirma ca ceea ce am tradus ar fi departe ... de adevar, fara a prezenta ceea ce este gresit.
Iată traducerea cuvânt cu cuvânt, de unde reiese că Principiul Cauzalitătii este fundamental în fizică:
"Cauzalitatea este relația dintre cauze și efecte. Ea este considerată a fi fundamentală pentru toate științele naturii, în special (pentru) fizică."
"Causality is the relationship between causes and effects. It is considered to be fundamental to all natural science, especially physics."
Vezi Causality (physics)

View PostTravertin, on 23 iulie 2017 - 22:56, said:

Cel mai ok ar fi sa recunosti ca nu exista "primul principiu al fizicii". ...
Pleci de la o premisa ireala, inventata de tine. deci restul este ireal, inventat de tine.
1. Premisa nu este ireala, ea fiind Principiul Cauzalității, care este real, vezi traducerea de mai sus.
2. În Linkul prezentat Principiul Cauzalității este numit principiu fundamental al fizicii.
Faptul că în Linkul prezentat Principiul Cauzalității nu este numit Primul Principiu al fizicii, nu înseamnă că acest principiu nu există în fizică,
   și ca urmare existența Absolutului, dovedită pe baza acestui Principiu nu este falsă.

3. În ceea ce privește primordialitatea sa te-am rugat în mod repetat să arăți un alt principiu care este primordial acestuia
și nu ai fost în stare să aduci nici un argument în acest sens.
4. Te-ai laudat că ai făcut atâția ani de fizică si totusi nu stii că Principiul Cauzalității este un principiu al fizicii,
așa cum reiese și din citatul de mai jos, când te refereai la Principiul Cauzalității, că eu l-as fi inventat:

View PostTravertin, on 23 iulie 2017 - 22:08, said:

Fizica este o stiinta exacta. Nu avem voie sa inventam principii ale fizicii, nu avem voie sa inventam teoriile noastre, care sunt cu totul altele decat ceea ce scrie in cartile de fizica. ...
...Probabil tu vorbesti despre altceva, in care cuvantul "fizica" e bagat din greseala.

Iată și o varianta germană:
Wie z. B. im Lehrbuch von Wilhelm Westphal dargestellt besagt das Kausalitätsgesetz in der Physik, dass es keine Wirkung ohne Ursache gibt.
Așa cum este prezentat de exemplu în cartea de studiu a lui Wilhelm Westphal, Principiul Cauzalității spune în fizică, că nu există Efect fără cauză.

toate bune
madhukar

Edited by madhukar, 24 July 2017 - 03:28.


#79
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postmadhukar, on 24 iulie 2017 - 02:58, said:


Servus Travertin,

madhukar


Servus madhukar,

Nu e cazul sa razi daca cineva nu stie engleza. Ti se vede caracterul.

Nu exista "primul principiu al fizicii" asa cum ai zis tu, cu reavointa sau in necunostinta de cauza.
Mai bine alegi: ori nu ai stiut ori ai vrut sa ne pacalesti.

Am vazut ca esti baiat citit. Cel mai frumos ar fi sa recunosti ca tu ai gresit. Te intinzi cu alte explicatii inutile. Poate stii fizica, dar in cazul asta...nu prea.

#80
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postmadhukar, on 24 iulie 2017 - 02:58, said:

Servus Travertin,
Nu este nici o rusine ca nu stii engleza, dar nu afirma ca ceea ce am tradus ar fi departe ... de adevar, fara a prezenta ceea ce este gresit.
Iată traducerea cuvânt cu cuvânt, de unde reiese că Principiul Cauzalitătii este fundamental în fizică:
"Cauzalitatea este relația dintre cauze și efecte. Ea este considerată a fi fundamentală pentru toate științele naturii, în special (pentru) fizică."
"Causality is the relationship between causes and effects. It is considered to be fundamental to all natural science, especially physics."
Vezi Causality (physics)
Deci este o relație, nu un principiu. Mata' faci, ca de obicei afirmații pe care apoi le modifici fără nicio tresărire, ca și când ai fi făcut de prima oară afirmația corectă. Mai ales că nu e primul principiu al fizicii, așa cum în mod ignar te-ai exprimat anterior.

View PostTravertin, on 24 iulie 2017 - 07:40, said:

Am vazut ca esti baiat citit. Cel mai frumos ar fi sa recunosti ca tu ai gresit.
Ți-ai găsit, el să recunoască asta.

#81
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostTravertin, on 24 iulie 2017 - 07:40, said:

Servus madhukar,
Nu e cazul sa razi daca cineva nu stie engleza. Ti se vede caracterul.

Servus Travertin,
Nu am râs de tine. Din contră am spus că nu e nici o rușine că nu știi limba engleză.
Și de aceea ți-am și tradus cuvânt cu cuvânt, pentru a putea urmări cu un dicționar că ceea ce am tradus este exact ceea ce am și susținut inițial:
Cauzalitatea este principiul fundamental al fizicii.
Orice fenomen fizic are la bază acest principiu.

cele bune
madhukar

#82
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostTravertin, on 24 iulie 2017 - 07:40, said:

Nu exista "primul principiu al fizicii" asa cum ai zis tu, ...
Servus Travertin,
Cauzalitatea, așa cum am zis eu "primul principiu al fizicii" nu este nicăieri scris negru pe alb. Iar acest lucru l-am clarificat înainte.
Spre aducere aminte citește această postare nr. #74

"Eu nu am nimic "negru pe alb ca ce zic eu e "primul principiu al fizicii"", dar ți-am prezentat argumentele mele
pentru care consider Cauzalitatea ca primul principiu al fizicii, pentru ca este pricipiul fundamental al fizicii.
La rândul meu te-am întrebat:
„Dacă
tu susții că acesta nu este primul principiu al fizicii, te rog prezintă atunci primul principiu al fizicii,
și prezintă argumentele după care Principiul Cauzalității ar fi pe locul secund, terț, etc.“
Iar la această întrebare ai omis să răspunzi.


Iar daca tu nu ești în stare să-mi prezinți un alt principiu, pe care-l să-l numești „mai fundamental“ decât principiul Cauzalității
și care să fie pe locul unu, atunci să fii sigur că acesta este primul Principiu al Fizicii universului acesta al lumii relative în care trăim."


Și într-adevăr nici până acum nu ai fost în stare, în ciuda faptului că te-ai lăudat cu fizica pe care o știi.

cele bune
madhukar

Edited by madhukar, 24 July 2017 - 12:43.


#83
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
NASA a descoperit ca Vishnu e pe treaba.
Cercetatorii afirma ca hindu e miezul.
etc

View Postmadhukar, on 24 iulie 2017 - 12:37, said:


Iar daca tu nu ești în stare să-mi prezinți un alt principiu,

Deci, daca eu nu stiu fizica, tre sa ma apuc de cantat mantre ? Tare asta. Poate mai bine ma apuc de fizica, nu ?

View Postmadhukar, on 21 iulie 2017 - 17:04, said:

Servus AlynutzTigerAtlantic,

Acest cuvânt, Dumnezeu, este o invenție a creștinilor români.


Mafioti crestinii astia, au masluit DEX-ul.
Spre deosebire de hindu, care sunt telepati.

#84
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postmadhukar, on 24 iulie 2017 - 12:37, said:


Servus Travertin,
Cauzalitatea, așa cum am zis eu "primul principiu al fizicii" nu este nicăieri scris negru pe alb. Iar acest lucru l-am clarificat Ă®nainte.
Spre aducere aminte citește această postare nr. #74

"Eu nu am nimic "negru pe alb ca ce zic eu e "primul principiu al fizicii"", dar ți-am prezentat argumentele mele
pentru care consider Cauzalitatea ca primul principiu al fizicii, pentru ca este pricipiul fundamental al fizicii.
La rândul meu te-am întrebat:
„Dacă
tu susții că acesta nu este primul principiu al fizicii, te rog prezintă atunci primul principiu al fizicii,
și prezintă argumentele după care Principiul Cauzalității ar fi pe locul secund, terț, etc.“
Iar la această Ă®ntrebare ai omis să răspunzi.


Iar daca tu nu ești Ă®n stare să-mi prezinți un alt principiu, pe care-l să-l numești „mai fundamental“ decât principiul Cauzalității
și care să fie pe locul unu, atunci să fii sigur că acesta este primul Principiu al Fizicii universului acesta al lumii relative Ă®n care trăim."


Și Ă®ntr-adevăr nici până acum nu ai fost Ă®n stare, Ă®n ciuda faptului că te-ai lăudat cu fizica pe care o știi.

cele bune
madhukar

Servus madhukar,

Tu inventezi.

View Postmadhukar, on 24 iulie 2017 - 12:18, said:



Servus Travertin,
Nu am râs de tine. Din contră am spus că nu e nici o rușine că nu știi limba engleză.
Și de aceea ți-am și tradus cuvânt cu cuvânt, pentru a putea urmări cu un dicționar că ceea ce am tradus este exact ceea ce am și susținut inițial:
Cauzalitatea este principiul fundamental al fizicii.
Orice fenomen fizic are la bază acest principiu.

cele bune
madhukar

Servus madhukar,

Te rog frumos sa nu mai faci kk pe fizica. Nici in romana, nici in engleza, nici in germana nici in orice alte limbi pe care le cunosti.

Merci

#85
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View PostTravertin, on 24 iulie 2017 - 07:40, said:


Am vazut ca esti baiat citit. Cel mai frumos ar fi sa recunosti ca tu ai gresit.
Servus Travertin,

Acest lucru l-am clarificat înainte.
Spre aducere aminte citește această postare nr. #74.

Tu îi tot dai înainte că eu am greșit, pentru a ascunde faptul că tu nu știai că Principiul Cauzalității este un Principiu fundamental al fizicii,
care nu este invenția mea, așa cum ai afirmat în postarea #75
"Fizica este o stiinta exacta. Nu avem voie sa inventam principii ale fizicii, nu avem voie sa inventam teoriile noastre, care sunt cu totul altele decat ceea ce scrie in cartile de fizica. ...
...Probabil tu vorbesti despre altceva, in care cuvantul "fizica" e bagat din greseala
."

Cele bune
madhukar

#86
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Madhukar zici ca citeaza din revista Watchtower, cam asta e stilul iehovist.

View Postmadhukar, on 24 iulie 2017 - 13:45, said:


Tpentru a ascunde faptul că tu nu știai Principiul Cauzalității este un Principiu fundamental al fizicii,

Daca nu scrii cu caps o sa ni se para ca e un principiu banal.

#87
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View Postmadhukar, on 24 iulie 2017 - 13:45, said:


Servus Travertin,

Acest lucru l-am clarificat înainte.
Spre aducere aminte citește această postare nr. #74.

Tu Ă®i tot dai Ă®nainte că eu am greșit, pentru a ascunde faptul că tu nu știai că Principiul Cauzalității este un Principiu fundamental al fizicii,
care nu este invenția mea, așa cum ai afirmat Ă®n postarea #75
"Fizica este o stiinta exacta. Nu avem voie sa inventam principii ale fizicii, nu avem voie sa inventam teoriile noastre, care sunt cu totul altele decat ceea ce scrie in cartile de fizica. ...
...Probabil tu vorbesti despre altceva, in care cuvantul "fizica" e bagat din greseala
."

Cele bune
madhukar

Servus madhukar,

Clarificarea ta este pentru tine.
O luam de la capat.

Arata.mi in manualul de fizica unde scrie ca exista "primul principiu al fizicii". Daca nu exista negru pe alb in Manualul de Fizica, inseamna ca e inventia ta si ca tot ce scrii sunt nascocirile tale. Spun asta pentru ca te folosesti de cuvantul "fizica", pentru a induce lumea in eroare cu demonstratiile tale.


Inventiile tale de mai sus le poti exclude din start.

Numai bine,
Travertin

#88
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,087
  • Înscris: 09.01.2007
Cred ca hindusii au monopol pe relatia cauza - efect. Existenta acesteia e dovada clara a inferioritatii crestinismului si suprematiei lui Vishnu, Brahma si restului panteonului. Fizica este sclava lui Vishnu si are menirea de a ilustra slava Supremului.

#89
madhukar

madhukar

    Bhakta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,275
  • Înscris: 28.02.2010

View Postmario_bril, on 24 iulie 2017 - 10:14, said:

Deci este o relație, nu un principiu. ...
Servus mario_bril,

1. Dacă vei căuta în aceeași pagină despre Cauzalitate, unde se spune
"Cauzalitatea este relația dintre cauze și efecte. Ea este considerată a fi fundamentală pentru toate științele naturii, în special (pentru) fizică."
"Causality is the relationship between causes and effects. It is considered to be fundamental to all natural science, especially physics."
Vezi Causality (physics)
vei vedea că în capitolul Cauzalitatea în fizică - Causality in physics, când se vorbește despre Fizica Modernă,
și ajungând-se la Relativitatea Specială, se vorbește de asemenea despre pricipiul cauzalității - principle of causality

2. Iată și în linkul român despre Cauzalitate se vorbește de asemena despre principiul cauzalității, vezi capitorlul Dinamică și hamiltonian

3. De asemenea și în linkul francez despre Cauzalitate se vorbește de asemenea despre principiul cauzalității,: „În fizică, principiul cauzalității...“ - En physique, le principe de causalité
Vezi le principe de causalité

4. De asemena și în linkul german pe care l-am dat anterior se vorbește despre principiul cauzalității, vezi postarea #78

Concluzia.
N-are rost să te încurci în cuvinte. Probabil că n-ai auzit în viața ta de acest principiu si nu este nici o rusine.
Și este adevărat că acest principiu vorbește despre relația dintre cauză și efect:
Dar Cauzalitatea este și un principiu, adică o axiomă, o lege fundamentală, ceva atât de fundamental, adică primordial,
că nu poate fi demonstrat, dar în același timp nu este contrazis de lumea fizică la a cărei bază stă.

De aceea primul lucru pe care l-am învățat la facultate despre fizică, a fost că primul principiu al fizicii este cauzalitatea.
Se poate să fi învățat greșit și de aceea l-am întrebat pe Travertin, dacă el știe un alt principiu al fizicii,
care să fie mai primordial decât acest principiu fundamental, și deși am tot repetat întrebarea, era de așteptat ca să nu răspundă,
pentru că atunci ar fi trebuit să recunoască faptul că in mod logic, de fapt Cauzalitatea este Primul Principiu al Fizicii.

Travertin, de a cărui parte te afli, nici măcar nu știa că Princiul Cauzalității aparține fizicii, ce să mai spunem de faptul că
acesta este principiul fundamental al fizicii, pe care se bazează orice orice fenomen fizic, fiind astfel prim-ordial.

cele bune
madhukar

View Postmario_bril, on 24 iulie 2017 - 10:14, said:

Mai ales că nu e primul principiu al fizicii, așa cum în mod ignar te-ai exprimat anterior.fizicii, așa cum în mod ignar te-ai exprimat anterior.
Servus mario_bril,

Raspunsul se afla in comentariul de mai sus.

cele bune
madhukar

#90
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postmadhukar, on 24 iulie 2017 - 18:21, said:

1. Dacă vei căuta în aceeași pagină despre Cauzalitate, unde se spune
"Cauzalitatea este relația dintre cauze și efecte. Ea este considerată a fi fundamentală pentru toate științele naturii, în special (pentru) fizică."
"Causality is the relationship between causes and effects. It is considered to be fundamental to all natural science, especially physics."
Vezi Causality (physics)
vei vedea că în capitolul Cauzalitatea în fizică - Causality in physics, când se vorbește despre Fizica Modernă,
și ajungând-se la Relativitatea Specială, se vorbește de asemenea despre pricipiul cauzalității - principle of causality

2. Iată și în linkul român despre Cauzalitate se vorbește de asemena despre principiul cauzalității, vezi capitorlul Dinamică și hamiltonian

3. De asemenea și în linkul francez despre Cauzalitate se vorbește de asemenea despre principiul cauzalității,: „În fizică, principiul cauzalității...“ - En physique, le principe de causalité
Vezi le principe de causalité

4. De asemena și în linkul german pe care l-am dat anterior se vorbește despre principiul cauzalității, vezi postarea #78
Principiul cauzalității nu-și are locul în fizica modernă, ci în filozofie. Asta este concluzia tuturor articolelor oferite de tine ca sursă.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate