Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Hyundai /kia cele mai fiabile

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#55
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,474
  • Înscris: 17.09.2007
torquemada, am avut Toyota si stiu ce scria in manual, nu am exclus-o.
Anormal e sa nu gasesti oficial fraza asta inainte de cumparare, pe site-ul producatorului.

Edited by Hansolo, 23 July 2017 - 13:18.


#56
LauCalin

LauCalin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,142
  • Înscris: 08.12.2008
Poate ca inginerii aia care au proiectat niste motoare considera ca nu e o tragedie ca un motor sa consume ulei. Tragic e cand acel consum este mai mare decat zic ei... si e scris in manualul masinii.

#57
Hansolo

Hansolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,474
  • Înscris: 17.09.2007
Eu cred ca inginerii au luat in calcul consumul maxim pentru orice gunoi de ulei, nu peste tot esti obligat sa pui uleiul de la reprezentanta.

#58
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007

View PostTheShen, on 22 iulie 2017 - 17:29, said:

Cate Kia si Hyundai vedeti mai vechi de 10 - 15 ani de zile?

Fix cate s-au vandut. Adica putine. Eu am in cartier Sportage 2 cateva bucati.

View Postfreddy2017, on 23 iulie 2017 - 10:12, said:

Ca Kyundai si Kia au evoluat calitativ foarte mult, este un mare adevar, insa nu au ajuns 100%, inca, la nivelul unor marci auto europene.

Incredibil. Asemenea convingeri in 2017 sunt rare.
Posted Image

#59
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,085
  • Înscris: 09.01.2007
Ca uitai. Kia se face in Slovacia, iar sef design la Sportage e fostul de la Porsche. Deci clar nu au treaba cu masinile europene.

#60
gigi.ionescu

gigi.ionescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 26.09.2005

View PostTorquemada-666, on 22 iulie 2017 - 11:57, said:

Si VW tot 1 litru la 1000km, sau 1500km, daca nu ma insel.
Am Kia ceed FL din 2010 si un parcurs de 120 mii km. Nu completez ulei de motor pe parcursul unui an intreg, din revizie anuala in revizie anuala. Nivelul uleiului din baie il verific odata pe luna sau chiar mai rar. Nu mi s-a intamplat, macar o data, sa fiu obligat sa completez ca scade aproape de minimul de pe joja. 1 litru de ulei la 1000 km este exagerat de mult. Consumul asta il am la 10 - 12 mii km.

View PostTheShen, on 22 iulie 2017 - 17:29, said:

Cate kia si Hyundai vedeti mai vechi de 10 - 15 ani de zile? Ca strazile sunt pline de bmw-uri, vw-uri si mercedesuri.

Si colegul care compara kia lui care in 11 ani a facut 160000 cu un BMW despre care spune ca se mergea zilnic 200 de km cu el, e putin ridicol.

Eu am un bmw seria 3 din 2005 luat sh si nu am schimbat la el decat o piesa de 250 lei si un rulment tot de 250 lei, in 7 ani de cand o am.
Sunt curios daca treci testul noxelor pe bune. Sunt convins ca efectuezi revizia tehnica la service-uri mici, de cartier.

#61
fotbal5

fotbal5

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,119
  • Înscris: 04.12.2015
Clar ca acest topic e fara valoare:
Daca e sa se testeze fiabilitatea sa se faca dupa 120000km si dupa 4 ani de functionare, ideal peste la 200000km.
Legat de consumul de ulei, clar e o bataie de joc:
- va intreb atat: Ce e mai bun motorul care papa 1l la 1000km din prima zi sau unul care nu papa 100 grame intre schimburi?
Nu de alta dar ce inseamba un motor bun si ce inseamna un motor prost? Personal sa bag 1l la 1000km = 100l la 100000km in plus ceea ce se simte.
Fara sa zic ca fac un drum de peste 1000km si daca se strica e vina mea ( nu garanteaza nimeni ca martorul de ulei din bord functioneaza corect chiar daca masina e noua, nimic nu e perfect). Nu stiu cati dintre noi ( inclusiv eu) verificam uleiul dupa fiecare 1000km parcursi, ca doar conform manualului este un risc sa consume 1l la 1000km...
Stiu ca sansele sa consume 1l la 1000km si sa ai martorul de ulei cu probleme sunt infime la o masina noua, dar nu se pot exclude si atunci cine e responsabil...
Parerea mea, un motor bun e ala care si la 200000km merge impecabil, nu papa ulei si nu cere nimic in afara de schimburile normale. Restul e minciuna bagata pe gat de producatorii auto!

#62
rami71

rami71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.10.2017
Dezamagire totala. Maxima. Este de departe cea mai proasta alegere pe care am facut-o cand am decis sa achizitionez Kia Sportage 2017. Am cumparat-o in urma cu 3 luni dar de condus am condus-o....doar una (si asta in reprize). Restul de 2 luni a stat prin service. Ce reclam??? Are transmisie automata iar cand trece din viteza intai in viteza a doua....."caraie" ca si cum nu calci bine ambreiajul la o cutie manuala. Si asta nu se intampla mereu; de 2-3 ori pe zi. Fiecare vizita la service m-a costat aproximativ 2 saptamani de lipsa masina. S-au schimbat tot felul de piese (actuatori). Dupa fiecare interventie la service, masina prezenta in continuare aceleasi simptome. La momentul asta....masina este tot in service, de o saptamana dar frapant este faptul ca de data asta reprezentantii service-ului ridica din umeri, nemaistiind ce sa faca iar eu.....sunt in continuare fara masina. La fel de frapant este si faptul ca devenind client fidel al service-ului, am vazut situatii similare cu a mea: masini noi (Sportage) "impinse" pana in hala de service. Concluzia o trageti singuri. Eu personal astept decizia instantei intrucat am deschis proces. Nu recomand nimanui o asemenea achizitie.

#63
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
@rami71

Ce transmisie are Sportage-ul tau? E cea cu dublu ambreiaj sau cea cu convertizor de cuplu?
Si ce motor are?

Edited by kodiak, 07 October 2017 - 19:40.


#64
rami71

rami71

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 07.10.2017

View Postkodiak, on 07 octombrie 2017 - 19:39, said:

@rami71

Ce transmisie are Sportage-ul tau? E cea cu dublu ambreiaj sau cea cu convertizor de cuplu?
Si ce motor are?

Salut. E cu dublu ambreiaj (dct).

#65
kodiak

kodiak

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 6,307
  • Înscris: 15.01.2007
De aia mi-era frica! Posted Image
Cam toate transmisiile dublu ambreiaj, indiferent de cine sunt facute si pe ce masini sunt puse, s-au dovedit a fi foarte pacatoase!
Am mai citit de probleme cu DCT-ul la Hyundai Tucson in USA, cred ca e aceeasi cutie de viteze!

Edited by kodiak, 08 October 2017 - 19:01.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate