Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...
 

compatibilitate difuzoare auto

  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Nu stiu despre ce masina vorbim , daca e matiz sunt originale dar ma pune pe ganduri impedanta ...
Ia ce ti-am dat mai sus nu pioneer , visaton sunt la ani lumina de multe alte firme care numai cu numele stau tare . Am bagat in boxe de inalta fidelitate difuzoare clasa hifi visaton iar proprietarul m-a rugat sa ii schimb si mediile cand au auzit cum suna basul . Daca vei intra pe site-ul mama vei vedea ce insemna firma care se respecta la vanzarea difuzoarelor , inclusiv curba acustica la fiecare produs in parte il au , echipeaza boxe de
mii de euro nu difuri de bord de masina .

Edited by ldpe, 20 July 2017 - 18:23.


#20
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Postldpe, on 20 iulie 2017 - 18:03, said:

Pune difuzoarele visatoio date mai sus de buget dar cele pe 4 ohmi http://www.mivarom.r...10hm4ohm-p-8583 la 50 lei 2 bucati nu vei gasi ceva mai bun.


Ma sfatuiesti sa le cumpar pe astea? Sunt ok? Cu tot cu tva, taxa livrare, taxa procesare comanda etc, pretul final fiind de 68 - 75 lei.


le: este vorba despre un chevrolet spark

Edited by andreiMembruAnonimut, 20 July 2017 - 18:23.


#21
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Eu te-as sfatui sa le cumperi pe alea care potrivesc in usa, nu agata in macaraua de la geam etc.

#22
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
"sa le cumperi pe alea care potrivesc in usa"
Intra .
Incap si Hertz dieci dcx100.3 care au un magnet de ...dar si costa 200 si ceva setul
Pe Spark sunt difuri de 4 ohmi fata /spate . Fata sunt 10cm diametru iar pe spate 4/6 , ovale.
Poate s-a terminat lotul pe 4 ohmi si stateau cu ele pe stoc din cauza difurilor asa ca au bagat pe 8 Posted Image . Oricum la cat de mare e efectiv nu simti diferenta iar ovalele de pe spate acopera pierderea de pe fata .

Edited by ldpe, 20 July 2017 - 18:42.


#23
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
M-ai pus pe ganduri. Acum 8-9 luni s-a ars o piesa care modifica treptele de ventilatie. Il dau jos astia de la service si spun ca acea piesa a fost reparata in trecuta deoarece contactele erau lipite recent.

Cu toate ca nu se mai umblase la piesa respectiva niciodata. Ma face sa cred ca la service, cand lasi masina la reparat cateva zile, se umbla la piese.

Edited by andreiMembruAnonimut, 20 July 2017 - 18:47.


#24
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
Blocul de rezistente de la ventilator este o piesa destul de scumpa normal ca e mai simplu sa schimbi decat sa repari .
Pe auto se folosesc impedante de 4 ohmi , cum spuneam rar am intalnit 8 ohmi la instalatie de fabrica inafara de cele "nava cosmica" cu 7.1 sau 7.2 ,  sisteme care te duc in sala de concerte .

Edited by ldpe, 20 July 2017 - 21:25.


#25
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Cine imi schimbase piesa buna cu una reparata (lipita cu pistolul).

Maine ma uit la boxa dreapta sa vad daca tot de 8 ohmi este.

#26
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Baga linistit pe 4 ohmi, cu 8, puterea scade la jumatate, teoretic. Verifica totusi firele, sa nu mai fi mesterit un Dorel ceva p-acolo, sa ai doua difuri de 8 legate in paralel, pe acelasi canal.

#27
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016

View Postldpe, on 20 iulie 2017 - 18:03, said:

Aparatul scoate 4x15W rms la 4 ohmi .
Ce dif ai acolo de la sangiong china este ceva scos dintr-un televizor . Pune difuzoarele visatoio date mai sus de buget dar cele pe 4 ohmi http://www.mivarom.r...10hm4ohm-p-8583 la 50 lei 2 bucati nu vei gasi ceva mai bun.
Blaupunkt nu au scos HU de serie cu iesire amplif pe 8 ohmi


Revin cu informatii noi. M-a pus pe ganduri afirmatia ca fifuzoarele sunt de la vreun televizor. Ma gandeam ca poate vreun angajat le-a schimbat cat timp o fi stat masina la service.
Asa ca am mers acum 30 de min si am verificat toate cele 4 boxe.

Se pare ca asa a venit masina din fabrica cu acele boxe. Am desfacut si box stanga si avea sigilile din fabrica. Are aceleasi specificatii ca cealalalta arsa.


PE FATA

40W   8 ohmi

PE SPATE

40W  4 ohmi

Ma sfatuiti sa pun pe fata de 4 ohmi? Daca este adevarat ce a spus colegul mai sus, si anume ca sunt legate in serie si de fapt sunt doar 4 ohmi per boxa ? Daca iau de 4 ohmi or sa fie 2 ohmi pe boxa. In cazul asta, colegul sarac.lipit a zis ca se vor incalzi.
"Dacã legi cu impedanțe diferite și puteti egale, nu/i diferențã...amplificatoarele se vor încãlzi la impedanțe sub 2 ohm....pe canal!!!"

Ce sa fac?



Boxa stanga, care este identica cu boxa dreapta (FATA)
Attached File  20170721_204831.jpg   262.21K   6 downloads

Attached File  20170721_205201.jpg   435.96K   6 downloads

#28
andrei_ionut

andrei_ionut

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,085
  • Înscris: 29.10.2016
Se pare ca asa a montat Chevrolet difuzoarele pe toate sparkurile. Un american spune:

"One of the issues why I have not upgraded was the back of the factory front speakers says 8 ohms and the rear are 4 ohms. With replacing the fronts with the 4 ohm Kickers would put more strain on the Mylink"

Unii dintre voi spuneati ca nu e in regula 8ohmi. In cazul acesta, de ce vin asa din fabrica?

#29
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
In primul rand, invata sa citesti. Nimeni nu a zis de difuzoare in serie, ci, eventual in paralel. Apoi, nimeni nu a zis ca nu ar fi in regula, doar ca pe  8 se aude mai incet decat pe 4. Daca asa au venit din fabrica, probabil au vrut economie, au pus difuri de putere mai mica decat cat scoate radioul pe 4 ohmi, au pus de 8, sa nu se prajeasca cand dai manelele la maxim.

#30
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Cand spui 8ohmi si 4 ohmi te gandesti in primul rand la fidelitate.

Nu cred ca pt economie au pus difuri de 8 ohmi pe fata.

La boxele de camera majoritatea sunt pe 8 ohmi pt ca au o fidelitate superioara difuzoarelor de 4 ohmi.

Atentie cand faceti un upgrade la difurile de fabrica, sa nu faceti un downgrade



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate