Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

Televizoare color vechi

- - - - -
  • Please log in to reply
127 replies to this topic

#19
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,725
  • Înscris: 10.12.2006
Am avut un Blaupunkt cand au inceput sa fie aduse in tara rebuturi de pe la nemti, avea niste difuzoare grozave, doua pe fiecare parte.

#20
vldc

vldc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 452
  • Înscris: 08.03.2004
Telecolor 3007, luat in '86 cu vreo 15000 lei. A fost folosit extensiv (24h) pana prin 92-93, apoi sporadic si de cel putin 10 ani absolut deloc. Doar traful de inalta tensiune a fost schimbat si parca tranzistorul aferent (BU 607 daca imi aduc aminte). Culorile se vad la fel ca in prima zi , tubul nu e obosit. Au cam cedat contactele placutelor - probabil oxidate, insa daca misti putin isi revine .
Carcasa, furnirul in stare foarte buna, fara pete , zgarieturi. Ma scapa careva de el ?

Edited by vldc, 19 July 2017 - 13:52.


#21
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Aveau difuzoare generoase, dar prostia era ca destule nu era stereo. Nici Thomsonul meu nu a fost, desi cica era facut pe schema lui Nordmende.

#22
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 Erwin_Rommel, on 19 iulie 2017 - 13:27, said:

Pe atunci puteai cumpara si-n valuta daca nu stiai... dar erau putine magazinele.

Da, de la comturist (sau asa ceva). I se zicea popular "shop".

#23
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004

 vldc, on 19 iulie 2017 - 13:51, said:

Telecolor 3007, luat in '86 cu vreo 15000 lei. A fost folosit extensiv (24h) pana prin 92-93, apoi sporadic si de cel putin 10 ani absolut deloc. Doar traful de inalta tensiune a fost schimbat si parca tranzistorul aferent (BU 607 daca imi aduc aminte). Culorile se vad la fel ca in prima zi , tubul nu e obosit. Au cam cedat contactele placutelor - probabil oxidate, insa daca misti putin isi revine .
Carcasa, furnirul in stare foarte buna, fara pete , zgarieturi. Ma scapa careva de el ?

Cu sau fără bani?   :huh:

#24
DJPocaitul

DJPocaitul

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,778
  • Înscris: 17.09.2014
Primul a fost un NEC,cu ecran mic (?) si geam de protectie in fata,si dupa aia am avut un GoldStar...asa cum a avut danyel61. Ambele s-au stricat dupa un timp,mai ales ca nu le-am cumparat noi. Aveau si telec.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Am avut si eu Telecolor, dar luat din fabrica, era pt. export, mult mai bun ca cele din magazinele din RO, avea un tub diferit.
A costat tot in jur de 14000 lei, dar nu mai retin exact anul, '84 - '86, insa stiu ca inaintea mea am avut un singur vecin care avea deja color...
Aveam niste vecini de la alta scara care aveau aparat video dar nu aveau TV color si veneau cu aparatul la noi sa vada filme pe casete...
A fost folosit mult, stiu ca dupa 2000 inca mergea si l-am dus la tara. Insa se inverzise ecranul. Am mai corectat de la reglajele interne insa inca era verzui.
In '92 parca am luat un NEI asamblat in RO, care insa avea numai aerul din el romanesc. Toata electronica era Philips originala - mai originala decat in multe TV-uri Philips de atunci, si tubul era un Samsung care era mai bun decat aveau in general TV-urile Samsung, si fara sa fie perfect plat era mai plat decat uzual.
Am schimbat traf-ul la el acum 7-8 ani, si merge si acum singur, si se vede excelent, merge bine si telecomanda originala. L-am dat cuiva acum doua luni.

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 ipsihi, on 19 iulie 2017 - 13:07, said:

In 1987 valoarea dolarului la "negru" era de 100 lei, sa intelegem ca ai dat 35000 lei comunisti pe un televizor de cca 18000 lei la vremea aia ? In shop un jvc nou costa 420 usd !!!
Nu era atat. Un pachet de "Kent", costa la negru 25 de lei, in shop era 1.1 dolari. Rata de schimb oficiala, era de 12 lei la vanzare, 18 la cumparare.Aveam un cumnat "vaporean", la IPO Tulcea, asa ca stiu exact asta. Si eu am vrut sa ma imbarc, in ´86, dar mi-a iesit "patat"dosarul de la Secu, nu eram membru de partid.

Edited by myshyk, 19 July 2017 - 16:11.


#27
sonnydellmarco

sonnydellmarco

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,858
  • Înscris: 17.10.2006
Cromatic 01 luat din Shop in perioada 83-87, nu mai tin minte exact. L-am dat unei vecine, ca era tubul pe duca, insa in rest, jos palaria. A functionat peste 20 de ani fara probleme majore.
Avea intrare DIN AV. il conectam direct la VCR.

 vldc, on 19 iulie 2017 - 13:51, said:

Telecolor 3007, luat in '86 cu vreo 15000 lei. A fost folosit extensiv (24h) pana prin 92-93, apoi sporadic si de cel putin 10 ani absolut deloc. Doar traful de inalta tensiune a fost schimbat si parca tranzistorul aferent (BU 607 daca imi aduc aminte). Culorile se vad la fel ca in prima zi , tubul nu e obosit. Au cam cedat contactele placutelor - probabil oxidate, insa daca misti putin isi revine .
Carcasa, furnirul in stare foarte buna, fara pete , zgarieturi. Ma scapa careva de el ?
Cromaticul meu mergea nonstop :) d-aia s-a dus tubul.

#28
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Ce marcă era tubul?   :huh:
Am admirat acum mulţi ani un tv "Grunding" stereo din anii '80... difuzoare adevărate, ce mai. Bubuia tare. Erau mişto televizoarele stereo cu coloane de 2 sau 3 difuzoare: https://forum.softpe...st__p__21142091
Unele stereo aveau şi ieşire pt. boxe externe!   :o

#29
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Imi aduc aminte cum admiram televizoarele din cataloagele Neckerman de pe vremuri. Palladium, Nordmende, Grundig, etc. Toti cheat-uiau si puneau poze pictate pe ecranul televizoarelor din reviste. Posted Image

#30
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Mie îmi plăceau alea stil cabinet, Americane, văzute într-un catalog "Spiegel" Toamnă 1982.

#31
ipsihi

ipsihi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 13.03.2007

 myshyk, on 19 iulie 2017 - 16:09, said:

Nu era atat. Un pachet de "Kent", costa la negru 25 de lei, in shop era 1.1 dolari. Rata de schimb oficiala, era de 12 lei la vanzare, 18 la cumparare.Aveam un cumnat "vaporean", la IPO Tulcea, asa ca stiu exact asta. Si eu am vrut sa ma imbarc, in ´86, dar mi-a iesit "patat"dosarul de la Secu, nu eram membru de partid.

Pai nu prea stii, 100 de dolari insemnau 10000 lei, oficial (1987)valoarea era aprox 18 lei /dolar iar un pachet de tigari Kent costa oficial 22 de lei, pret de tutungerie, la negru ajunsese la 100 ,in port la barcagii il mai puteai cumpara cu 70-75 , 25 de lei era inainte de 1975 ,si astea erau preturile de Constanta .

#32
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Valoarea pt. USD sustinuta din motive de propaganda de comunisti era umflata la 18 lei, insa isi permiteau fantezia asta pt. ca nu se faceau tranzactii cu lei.
Tranzactiile internationale se faceau fie direct cu valuta, fie erau barter (cu produse).

Pe de alta parte nu era nici 100 lei, si de fapt si 50 ar fi fost mult.
Sigur ca la negru/specula putea sa fie oricat se putea stoarce, dar asta este o exagerare in extrema opusa, iar alta decat valoarea reala.

Este insa dificil de apreciat cat era valoarea reala, pt. ca nu era economie de piata si practic nu stia nimeni exact.
Dupa revolutie a ajuns repede la 50 lei si a tot urcat dar deja era inflatie, si economia de piata era inca neformata, era functionala la un nivel primitiv si de inceput.

Multe produse din comert, in special produse fabricate in RO dar si in tarile din CAER-ul extins, aveau preturi apropiate de paritatea data oficial, ba uneori erau chiar mai mici.

O prajitura normala de cofetarie de cartier era ~ 3,75 lei.
Acum o prajitura asemanatoare costa intre 2,5 si 5,6 lei.
O ciocolata Kandia cu alune de padure intregi pt export - nu se gasea decat la shop si eventual care mai erau prin fabrica pupau asa ceva cu unt de cacao veritabil NE-dezodorizat si ne-castrat, cu just de ciocolata infinit mai real decat orice ciocolata se gaseste acum in RO indiferent de pret si indiferent de marca, se gasea la shop cu 50 centi USD.
Acum nu gasesti nici cu 40 lei tableta ciocolata adevarata in RO, dar cu 1,98 lei cat sunt acum 50 centi USD. Trebuie sa iei direct din Elvetia ceva Cailler Swiss made cu 2,3 CHF ( 1 CHF =  4,1544 lei acum), iar Caillerul de la Mega Image din RO e facut in Franta (sau chiar aiurea) si are gust zero de ciocolata ca orice alta ciocolata care se gaseste acum in RO...
In 2001 Nestle Swiss made inca se importa in RO cu ambalaj tiparit in 4 limbi dintre care una romana, direct pe ambalaj, si costa 2,7 lei o ciocolata cu alune de padure chiar mai buna decat ce fabrica acum Nestle sub brandul Cailler in Elvetia ( si infinit mai buna decat cea pe care o fac in Franta si aiurea ca nici nu scrie unde e facuta. pe asta care se gaseste acum in RO...) Era de nota 12 la 2,7 lei in 2001, si in 2001 daca retin bine Heidi RO costa 3,5 lei si era evident inferioara si atunci.
Eu depunctam Heidi pt ca ma enerveaza tampenia de a carameliza alunele de padure, dar fie ca era de 7, fie ca era de 8 - 9, tot era mult sub 12 ( sublim ) cat era Nestle care era mai ieftina cu tot transportul si importul.
Heidi de acum din prezent nu ia nici nota de trecere...
Acum si elvetienii au scumpit ciocolata, si e o caricatuira fata de cum o faceau atunci, dar si caricatura asta e infinit mai buna decat orice se gaseste acum in RO.
Din cauza ca s-a schimbat mult calitatea produselor, comparatia de pret este cu atat mai dificil de facut peste timp.
Uleiul de masline virgin nu retin cat costa inainte de revolutie, ar fi fost poate un indicator bun...
Uleiul de floarea soarelui era rafinat dar avea totusi ceva gust de untdelemn...
Maslinele erau niste porcarii turcesti, iar nu se pot compara, si acum in RO iar nu se gasesc masline adevarate - toate magazinele au niste porcarii cu gust oribil sau fara gust, pline de chimicale, etc., nu sunt masline, nu ai ce compara.
Painea era 5 lei parca, depinde si de paine...

Edited by loock, 19 July 2017 - 20:00.


#33
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,629
  • Înscris: 29.03.2006
Revenind la televizoare, pretul de 14000 care pare ridicol de mare, probabil era justificat de piesele de import.
Probabil ca era si umflat plecand de la pretul unor TV-uri premium care ar fi fost de calitate superioara.
Probabil in mintea lor considerau Telecolorul concurent pt Bang & Olufsen sau cine stie ce model premium de la Panasonic sau Sony. Adevarul e ca in anii '80 nici nu erau coreenii tare pe felie, inca nu era Samsung cu TV-uri la sfert de pret si calitate comparabila sau superioara la modelele premium Samsung, asa ca piata avea putine repere de pret atunci.
Telecolorul meu facut pt export a fost foarte bun, insa cele pt piata din RO erau submediocre, iar cromaticele aveau o calitate a imaginii ridicol de proasta... (nu insistati sa contraziceti pt ca stiu ce vorbesc...)
Am vazut multe cromatice si se vedea oribil la toate.
Si vedeau si oameni normali diferenta daca ajungeau sa o vada...
Am o ruda care avea cromatic si cand a venit si a vazut cum se vede pe NEI-ul meu ales pe spranceana cu electronica Philips originala, tub Samsung premium, ales de mine si exemplarul anume si reglat de mine, l-a vazut prin '97 cred, a ramas saracul blocat, nu mai putea sa-si ia ochii de la el chit ca nu era nimic interesant in momentul ala de vazut la TV, parca era prima data cand vedea TV color - si avea omul tot din anii '80...
Nu am rasucit cutitul in rana, nu a dat explicatii si nici nu am cerut. Am inteles singur ce framantari are, pt ca stiam ce are acasa...
Intr-un fel oamenii au fost fericiti cu cromaticele alea, pt. ca nu aveau cum sa  vada ce mizerie infecta era VHS-ul fata de un format video cat de cat decent macar pt vremea respectiva, cum era de ex. chiar broadcastul uzual TV facut live sau de pe Beta profesional. Aveau o calitate infecta si la broadcast - dar aici nu era mare paguba decat daca se uitau la Bulgari..., insa nici nu vedeau asa evident diferenta fata de mizeria infecta VHS.

Edited by loock, 19 July 2017 - 20:36.


#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Am un Telecolor 3007 parcat undeva la ai mei, cumparat in 1984... inca e functional - tubul e dus.. dar inca se poate distinge pe ecran si se aude...
A avut de-a lungul timpului destule probleme tehnice... Tot pica o dracie de componenta numita "decodor" si trebuia procurata nu stiu de unde naiba... dura vreo 2 saptamani.
Dar la vremea lui, alaturi de video la care sa vezi filme cu Van Damme era super lux... toti copiii te priveau muti de admiratie.

Edited by rosix, 19 July 2017 - 21:35.


#35
djl

djl

    Smrt fašizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Da, erau cam neafiabile <<Telecolor>>urile. Marea lor bubă era traful de linii. Însă era bine că avea o construcţie modulară şi majoritatea chestiilor cu problemă puteau fi înlocuite uşor - scoteai placa (aşa precum faci la computere) şi puneai alta. Traful de linii însă numai cu pistolul de lipit... Eu am luat şi programator şi taster de rezervă. Nefolosite. Îmi pare rău că nu am luat mai multe - atelierul nu mai e.
Ar fi fost mişto să am modelul cu intrare A.V.
Cu ce difereau cele de export?   :huh:
În anii '80 R.D.G.-iştii (Est-Germanii) produceau şi televizoare cu telecomandă!

Că tot s-a pomenit de "Samsung", <<Elecrom>> (<<Electron>> Ţ308/D) avea tubul cinescop slab d.p.v.d. calitativ, dar mergea să pui cinescop "Samsung" şi aveai televizor bun după aia   :naughty:
Ca fapt divers (f.d.), Sovieticii codificau televizoarele color cu Ц (Ţ) pt. că în Rusă  цветной (ţventoi) înseamnă color sau culoare (nu ştiu exact)

#36
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 loock, on 19 iulie 2017 - 19:40, said:

Valoarea pt. USD sustinuta din motive de propaganda de comunisti era umflata la 18 lei, insa isi permiteau fantezia asta pt. ca nu se faceau tranzactii cu lei.
Tranzactiile internationale se faceau fie direct cu valuta, fie erau barter (cu produse).

Pe de alta parte nu era nici 100 lei, si de fapt si 50 ar fi fost mult.
Sigur ca la negru/specula putea sa fie oricat se putea stoarce, dar asta este o exagerare in extrema opusa, iar alta decat valoarea reala.

Este insa dificil de apreciat cat era valoarea reala, pt. ca nu era economie de piata si practic nu stia nimeni exact.
Dupa revolutie a ajuns repede la 50 lei si a tot urcat dar deja era inflatie, si economia de piata era inca neformata, era functionala la un nivel primitiv si de inceput.

Multe produse din comert, in special produse fabricate in RO dar si in tarile din CAER-ul extins, aveau preturi apropiate de paritatea data oficial, ba uneori erau chiar mai mici.

O prajitura normala de cofetarie de cartier era ~ 3,75 lei.
Acum o prajitura asemanatoare costa intre 2,5 si 5,6 lei.
O ciocolata Kandia cu alune de padure intregi pt export - nu se gasea decat la shop si eventual care mai erau prin fabrica pupau asa ceva cu unt de cacao veritabil NE-dezodorizat si ne-castrat, cu just de ciocolata infinit mai real decat orice ciocolata se gaseste acum in RO indiferent de pret si indiferent de marca, se gasea la shop cu 50 centi USD.
Acum nu gasesti nici cu 40 lei tableta ciocolata adevarata in RO, dar cu 1,98 lei cat sunt acum 50 centi USD. Trebuie sa iei direct din Elvetia ceva Cailler Swiss made cu 2,3 CHF ( 1 CHF =  4,1544 lei acum), iar Caillerul de la Mega Image din RO e facut in Franta (sau chiar aiurea) si are gust zero de ciocolata ca orice alta ciocolata care se gaseste acum in RO...
In 2001 Nestle Swiss made inca se importa in RO cu ambalaj tiparit in 4 limbi dintre care una romana, direct pe ambalaj, si costa 2,7 lei o ciocolata cu alune de padure chiar mai buna decat ce fabrica acum Nestle sub brandul Cailler in Elvetia ( si infinit mai buna decat cea pe care o fac in Franta si aiurea ca nici nu scrie unde e facuta. pe asta care se gaseste acum in RO...) Era de nota 12 la 2,7 lei in 2001, si in 2001 daca retin bine Heidi RO costa 3,5 lei si era evident inferioara si atunci.
Eu depunctam Heidi pt ca ma enerveaza tampenia de a carameliza alunele de padure, dar fie ca era de 7, fie ca era de 8 - 9, tot era mult sub 12 ( sublim ) cat era Nestle care era mai ieftina cu tot transportul si importul.
Heidi de acum din prezent nu ia nici nota de trecere...
Acum si elvetienii au scumpit ciocolata, si e o caricatuira fata de cum o faceau atunci, dar si caricatura asta e infinit mai buna decat orice se gaseste acum in RO.
Din cauza ca s-a schimbat mult calitatea produselor, comparatia de pret este cu atat mai dificil de facut peste timp.
Uleiul de masline virgin nu retin cat costa inainte de revolutie, ar fi fost poate un indicator bun...
Uleiul de floarea soarelui era rafinat dar avea totusi ceva gust de untdelemn...
Maslinele erau niste porcarii turcesti, iar nu se pot compara, si acum in RO iar nu se gasesc masline adevarate - toate magazinele au niste porcarii cu gust oribil sau fara gust, pline de chimicale, etc., nu sunt masline, nu ai ce compara.
Painea era 5 lei parca, depinde si de paine...

Painea de acum din supermarket-uri e burete.  De ce a scazut calitatea produselor, loock ?

 loock, on 19 iulie 2017 - 20:10, said:

Telecolorul meu facut pt export a fost foarte bun, insa cele pt piata din RO erau submediocre, iar cromaticele aveau o calitate a imaginii ridicol de proasta... (nu insistati sa contraziceti pt ca stiu ce vorbesc...)
Am vazut multe cromatice si se vedea oribil la toate.

Erau trei modele la vanzare, Cromatic, Elcrom si Telecolor. Interesant era ca fiecare proprietar pe care eu l-am intalnit si avea unul din cele trei modele sustinea ca modelul lui e cel bun, iar celelalte doua sint proaste. :D

Eu am avut Telecolor cumparat din shop. Cum era loock, bun sau rau ? Mie mi se parea ca se vede bine. La cromatic si elcrom mi se pareau culorile anapoda.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate