Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Problema amenda

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Freakz16

Freakz16

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 20.05.2013
Salut, aseara am fost oprit pentru viteza de un politist rutier, aveam 83 km/h in localitate si am luat amenda in valoare de 435 de lei in 48h, problema nu e asta pentru ca o sa o platesc pana la urma, problema este ca masina nu este pe numele meu, tocmai ce am cumparat masina si nu am apucat sa o inscriu, am luat doar contractul de V-C si fiscalul.
   Daca am fost oprit amenda o sa vina pe numele meu? tinand cont ca am fost oprit si nu luat din mers cu aparatul radar, ma gandesc ca daca ma luau din mers trimit amenda proprietarului masinii ce apare in acte, habar nu am, ma depaseste subiectul.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,043
  • Înscris: 22.05.2003
Amenda se da conducatorului auto, nu se da proprietarului!

Ti-au dat proces verbal, iar acolo scrie numele si CNP-ul tau.

#3
disturbed

disturbed

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 574
  • Înscris: 12.01.2007
Ai luat amenda, deci ai semnat procesul verbal si intrebi daca amenda e pe numele tau? Nu e clar asta?
Daca te prindea fara sa te opreasca, se ducea la proprietarul masinii.
Si problema care este pana la urma?

Edited by disturbed, 19 July 2017 - 11:25.


#4
e_bulu

e_bulu

    parabulum

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,352
  • Înscris: 29.12.2009
Amenda vine la tine. Succes in continuare si fara evenimente!

#5
nexus_3

nexus_3

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 374
  • Înscris: 16.01.2007
pai , si tu ca orice cetatean corect , mergi si platesti amenda. Nu vad de ce te-ar interesa cui i-ar merge in cazul in care nu ar fi platita.

Edited by nexus_3, 19 July 2017 - 11:32.


#6
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Ce sa mai trimita? Ai semnat procesul-verbal? Ai doua zile lucratoare la dispozitie ca sa platesti jumatate din minim. Daca intarzii, va trebui sa platesti cat scrie pe PV.

#7
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Mai exista in Romania notiunea de amenda de viteza data fara sa te opreasca?
Oricum atita vreme cit ti-a pus acolo numele unde altundeva crezi ca ajunge? Si chiar daca ar ajunge atita vreme cit n-ai vreo chestie legata de masina, nu ti-a luat talonul, nu ai imprumutat masina vreunei rude fara stirea ei care-i problema?

#8
StickyFingaz

StickyFingaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,854
  • Înscris: 17.02.2016

 Freakz16, on 19 iulie 2017 - 11:19, said:

Daca am fost oprit amenda o sa vina pe numele meu?

Uhmmm....

 Freakz16, on 19 iulie 2017 - 11:19, said:

am luat amenda in valoare de 435 de lei in 48h,

Ai, PV-ul, plateste. Poti sa o faci si online la ghiseul electronic. Daca nu o platesti prin ghiseu, trebuie sa trimiti o copie dupa plata la sectia de politie care ti-a trantit amenda.

#9
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Sa pui bine o copie a platii amenzii,altfel te poti trezi dupa cinci ani ca-ti vine iarasi de plata,avand in vedere ca la noi  inca se lucreaza pe pergament

Edited by daniMMM, 19 July 2017 - 11:55.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@Freakz16
si cum stia politistul ca aveai 83km/h?
te-a luat un radar, care era la panda, cand erai in mers si a comunicat viteza colegului care te-a oprit.

#11
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Din moment ce ai PV nu e evident cine trebuie sa plateasca si cand?
Vrei sa iti trimita si recomandata sa te anunte ce scrie in PV?
Apoi recomandata2 sa te anunte ce scrie in recomandata1?
Si tot asa... ca se pare ca nu stii sa citesti si nici minimul de legislatie nu il cunosti, ma intreb cand si cum ai luat permisul, ca se pare ca ai unul din moment ce ti-au aplicat doar amenda Posted Image Si se pare ca ai obtinut chiar recent permisul, in ultimii 3 ani.

Edited by pclife, 19 July 2017 - 11:59.


#12
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
data viitoare, mergi si dumneata cu pana in 70 in localitate, astfel, poate iti iei doar avertisment.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
omule, amenda ai primit-o tu, in calitate de conducator auto, pentru ca ai gresit.
nu a fost amendata masina, ci tu, cel care apasai pe pedala de acceleratie, depasind viteza legala, in localitate fiind.
puteai fi la volanul oricarei alte masini din tara asta, tot tu esti cel vinovat si cel care trebuie sa plateasca, n-are legatura masina si cine este proprietarul ei in acte.
din moment ce ai fost oprit, ti s-a spus cat este cuantumul amenzii, ai semnat si ai primit procesul-verbal, du-te si achita amenda si pastreaza cu sfintenie dovada de plata si procesul-verbal. cativa ani, sa nu se stie niciodata cand le pica iar bazele de date si apar neplatite amenzi vechi de cativa ani.
pentru linistea ta, poti trimite cu posta, cu confirmare de primire, o copie a procesului verbal si o copie a dovezii de plata, la sectia de politie de care apartine cel care ti-a scris procesul-verbal. ar trebui sa gasesti informatia asta pe document, undeva in coltul din stanga-sus, daca nu ma insel.

#14
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@Freakz16
435lei = > 6 punte penalizare, depasire cu 31-40km/h a vitezei legale pe acel tonson de drum, deci limita era 50km/h
poti sa ne spui unde ai luat amenda?

Edited by arg, 19 July 2017 - 12:21.


#15
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,192
  • Înscris: 06.07.2007

 nexus_3, on 19 iulie 2017 - 11:31, said:

pai , si tu ca orice cetatean corect , mergi si platesti amenda. Nu vad de ce te-ar interesa cui i-ar merge in cazul in care nu ar fi platita.
se gandea ca poate cumva i-o paseaza vechiului proprietar. Asa cum de altfel se procedeaza in Romania cu amenzile pt. rovigneta.
Vestea buna e ca in caz de amenda radar, o incaseaza doar conducatorul masinii.

Edited by dan1980_25, 19 July 2017 - 12:55.


#16
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,441
  • Înscris: 31.01.2010

 rich1974, on 19 iulie 2017 - 12:08, said:

data viitoare, mergi si dumneata cu pana in 70 in localitate, astfel, poate iti iei doar avertisment.

Optimistule!

#17
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,377
  • Înscris: 16.03.2007
ce guster, se gandea poate scapa si el de amenda :lol:

#18
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,003
  • Înscris: 09.08.2005

 StickyFingaz, on 19 iulie 2017 - 11:44, said:

Daca nu o platesti prin ghiseu, trebuie sa trimiti o copie dupa plata la sectia de politie care ti-a trantit amenda.
Asta cu trimisul n-a funcționat la mine. Tot m-am trezit înștiințat de taxele locale că am amenzi neplătite și a trebuit să le duc chitanța.

 arg, on 19 iulie 2017 - 12:20, said:

@Freakz16
435lei = > 6 punte penalizare, depasire cu 31-40km/h a vitezei legale pe acel tonson de drum, deci limita era 50km/h
poti sa ne spui unde ai luat amenda?
A zis omul - în localitate.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate