Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Facultate - Bucuresti vs Brasov?

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
SymbaOpera

SymbaOpera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.03.2014
Salut!

Tocmai am intrat la Brasov la Inginerie electronica si telecomunicatii si la Bucuresti la Politehnica la Energetica - Inginerie Electrica

Daca ma puteti ajuta cu cateva +/- pentru fiecare facultate

M-am gandit ca la Telecomunicatii dupa ce termini facultatea ai un domeniu FOARTE larg de a lucra. La Energetica se stationeaza pe loc. Dar la Bucuresti toata lumea alege Politehnica din Bucuresti ca este in capitala si gaseste loc de munca usor. Distanta pentru mine nu este o problema.

#2
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
ambele domenii sunt dinamice, depinde ce vrei sa faci si ce-ti place,
p.s. mai depinde si de unde esti si daca vrei sa fi aproape de casa sau nu.

#3
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Stai la BV dar nu te baza doar pe facultate. Invata la greu si baga cat de multe cursuri poti si nu va conta mai departe unde ai terminat cat mai degraba ce stii sa faci.
De lucru cred ca gasesti si in BV ceva de-a lungul facultatii.
E foame de ingineri si tehnicieni buni. Cu energetica, daca te tii de treaba si iti place poti gasi de lucru chiar in domeniu, dar mai mult pe afara.

#4
SymbaOpera

SymbaOpera

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 76
  • Înscris: 04.03.2014
Sunt din Targoviste. Nu ma deranjeaza deloc timpul pana la facultati.
Ma gandesc care este de viitor si daca imi pot gasi un loc de munca imediat dupa ce termin.

#5
tablagiu_xxx

tablagiu_xxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,346
  • Înscris: 15.06.2009

 SymbaOpera, on 19 iulie 2017 - 11:11, said:

Sunt din Targoviste. Nu ma deranjeaza deloc timpul pana la facultati.
Ma gandesc care este de viitor si daca imi pot gasi un loc de munca imediat dupa ce termin.

Locul de munca depinde mai mult de om decat de facultate.
Si de la Brasov si de la Bucuresti vor absolvi atat pierde vara cat si ingineri foarte buni care se angajeaza imediat.
Cred ca la Bucuresti fiind oras mai mare si centru universitar ai mai multe optiuni. Depinde de tine.

#6
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,489
  • Înscris: 03.04.2013
E mai multa prospatura la Bucuresti.

#7
codrin97

codrin97

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 19.07.2017
Buna!
Am fost admis la IESC Brasov-automatica si informatica aplicata (buget), dar si la Universitatea Politehnica Bucuresti - Automatica (CTI buget).
Mai am cateva ore pana depun diploma de bacalaureat in original. Ma puteti ajuta cu un sfat?
Colegii din liceu spun ca sunt nebun sa renunt la locul obtinut la CTI Bucuresti pentru a merge la Universitatea Transilvania din Brasov. Imi doresc sa merg la Brasov pentru a avea mai mult timp liber ca sa ma perfectionez. Oare e bine ce aleg? N-as vrea sa regret mai tarziu alegerea facuta. (Imi place mult si orasul Brasov, spre deosebire de agitatia din Bucuresti).

#8
jegmihai

jegmihai

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,536
  • Înscris: 03.09.2013

 codrin97, on 19 iulie 2017 - 16:05, said:

Colegii din liceu spun ca sunt nebun
Lasa-i pe colegi, tu trebuie sa stii ce este mai bine pentru tine.

#9
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 codrin97, on 19 iulie 2017 - 16:05, said:

Am fost admis la IESC Brasov-automatica si informatica aplicata (buget), dar si la Universitatea Politehnica Bucuresti - Automatica (CTI buget).
Pai tu ce vrei sa lucrezi o viata? Cele doua specializari au si comun ceva dar si diferit destul.

#10
titacodita

titacodita

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 818
  • Înscris: 07.01.2009
Viata e mai misto la Brasov...Posted Image
Bucurestiul e prea aglomerat...

#11
scardy7

scardy7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 15.05.2016

 codrin97, on 19 iulie 2017 - 16:05, said:

Buna!
Am fost admis la IESC Brasov-automatica si informatica aplicata (buget), dar si la Universitatea Politehnica Bucuresti - Automatica (CTI buget).
Mai am cateva ore pana depun diploma de bacalaureat in original. Ma puteti ajuta cu un sfat?
Colegii din liceu spun ca sunt nebun sa renunt la locul obtinut la CTI Bucuresti pentru a merge la Universitatea Transilvania din Brasov. Imi doresc sa merg la Brasov pentru a avea mai mult timp liber ca sa ma perfectionez. Oare e bine ce aleg? N-as vrea sa regret mai tarziu alegerea facuta. (Imi place mult si orasul Brasov, spre deosebire de agitatia din Bucuresti).
Clar UPB! Cunosc foarte bine situatia din Brasov! Daca vrei mai multe detalii da-mi un mesaj!

#12
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 SymbaOpera, on 19 iulie 2017 - 10:59, said:

Salut!

Tocmai am intrat la Brasov la Inginerie electronica si telecomunicatii si la Bucuresti la Politehnica la Energetica - Inginerie Electrica

Daca ma puteti ajuta cu cateva +/- pentru fiecare facultate

M-am gandit ca la Telecomunicatii dupa ce termini facultatea ai un domeniu FOARTE larg de a lucra. La Energetica se stationeaza pe loc. Dar la Bucuresti toata lumea alege Politehnica din Bucuresti ca este in capitala si gaseste loc de munca usor. Distanta pentru mine nu este o problema.
Amandoua facultatile sunt proaste .....acum eu as merge la Brasov cel putin stai cativa ani la munte.....

#13
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 scardy7, on 20 iulie 2017 - 13:22, said:

Clar UPB! Cunosc foarte bine situatia din Brasov! Daca vrei mai multe detalii da-mi un mesaj!

Ia spune-mi si mie ce situatie cunosti tu atat de bine? Si cu ce e atat de stralucit centrul din Bucuresti fata de BV sau altul din tara?

Edited by Ann0nyym0us, 26 July 2017 - 13:49.


#14
scardy7

scardy7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 15.05.2016

 Ann0nyym0us, on 26 iulie 2017 - 13:49, said:


Ia spune-mi si mie ce situatie cunosti tu atat de bine? Si cu ce e atat de stralucit centrul din Bucuresti fata de BV sau altul din tara?
Numai admiterea pe baza de dosar spune totul...

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003
Nu neaparat. Gasim astfel de admiteri la mari universitati din lume.

#16
thehandyperson

thehandyperson

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 07.09.2017
București. Aici găsești toate companiile mari și calitatea facultății e mult mai bună. E mai scump și mai aglomerat, dar merită.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate