Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Exfoliere usa garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
usierulharnic

usierulharnic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2017

View Postarg, on 24 iulie 2017 - 08:49, said:

Sau sa gaseaca pe cineva care sa le scoata si sa le vopseasca bine in atelier.

este si asta o varianta. dar, pe care eu, personal, nu as lua-o in considerare. motivul: bani multi si o solutie mai mult decat indoielnica.
am mai spus mai sus si despre panourile pe care se vad urma de rugina.

ce ami buna solutie cu bani putini ar fi sa ramana asa cu usa pana cade sau pana Lucas gaseste banii s-o inlocuiasca cu cineva profesionist.

#20
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
momentan am ramas cu usa asa, probabil dupa iarna asta se va exfolia si mai mult.
din pacate la cine am apelat pana acum mi-au prezentat/insinuat niste costuri descurajatoare, practic pe reparatie se cere ca si cum ai cumpara-o de noua :) cer si se poarta de zici ca iti fac o maxima favoare. de garantie, nimeni nimic. Romania, ce sa mai...

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,144
  • Înscris: 19.09.2005
Societate de consum...
La noi inca e bine, se mai repara, mai ai sanse sa gasesti cate un mester cu simt de raspundere...

#22
Decebal_S

Decebal_S

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 22
  • Înscris: 22.11.2017
@motanul13 - Producatorii de usi de garaj din lemn recomanda refacerea stratului de protectie anual. Pentru unii, este conditie de acordare a garantiei. Lemnul lucreaza toata viata lui, chiar si cel laminat, iar orice lac isi pierde elasticitatea in timp.

Culoarea trebuie sa fie deschisa, nu se recomanda culori inchise la usile de garaj izolate termic. Prin insoleiere, fatza exterioara a usii (a panourilor usii) se dilata. Fatza interioara nu se dilata, panoul se curbeaza iar in spuma din interior (densa si rigida) apar fisuri. Usa isi pierde din calitatile de izolare termica. In plus, prin curbare, pot aparea tensiuni in role, balamale etc.
Daca va intereseaza, gasiti ceva detalii despre usi sectionale de garaj aici (site ne-comercial) https://www.codeus.ro/2usg.html si despre usi de garaj in general aici https://www.codeus.ro/1tug.html

@lucas22010 Asa cum spune usierulharnic, NU VA APUCATI sa demontati/desfaceti usa de garaj, daca nu sunteti calificat pentru asta. Apelati la o firma specializata.

Exista solutii fiabile de usi cu folie ce imita lemnul, dar acelea au folia termoadeziva aplicata direct pe tabla galvanizata, tratata corespunzator, in conditii de fabrica. Unele usi ieftine de garaj sunt, de fapt, usi albe pe care s-a aplicat, cine-stie-cum, o folie - cel mai adesea subtire si adeziva (nu termoadeziva). La usile de calitate, folia este similara cu cea care se aplica pe tamplaria PVC imitatie din lemn si rezista fara probleme. Din cate imi dau seama din poze, usa dvs. nu are folia aplicata in fabrica. Dupa parerea mea, nu va ramane decat sa apelati la un vopsitor priceput, care sa evalueze situatia si sa incerce o decapare si o vopsire. Oricum, cheltuiala suplimentara insemnata.

#23
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009

View Postlucas22010, on 19 iulie 2017 - 09:27, said:

Dupa 7 ani de la instalare, materialul de pe usa de garaj s-a exfoliat, aceasta fiind pozitionata spre sud.
Din discutia cu o firma de instalari usi de garaj, panourile nu pot fi reinfoliate, singura solutie ar fi munca de sisif de a exfolia cu totul acel material si de a o vopsi.

Solutii?

Atasez

Attachment IMG_0001.JPGAttachment IMG_0002.JPG poze:
Salut,cum ai rezolvat problema?a inceput si la mine sa se exfolieze.

#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Panourile sunt din plastic ?

#25
vasii_marian

vasii_marian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 22.09.2009
Nu,sunt din tabla zincata.
Nu stiu ce metoda sa aplic,cum sa o curat,...

#26
flaviuf

flaviuf

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 05.09.2007
Salut, s-a mai intamplat ceva? Care a fost solutia?
Sunt intr-o situatie similara, usa Hormann, m-as baga singur la o revopsire ca nu e rocket science. Intrebarea mea este: ce fel de vopsea sa folosesc? Se aplica intai si un grund?
Imi poate da cineva "formula"?

Multumesc!

Edited by flaviuf, 23 August 2022 - 13:21.


#27
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,568
  • Înscris: 07.12.2014
Dacă e zincată, dai cu grund primactiv de la kober, vezi că e cu întăritor, apoi dai cu ce vrei. Problema e că grundul ăla se găsește doar la 4 litri.

#28
luk2011

luk2011

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,824
  • Înscris: 05.12.2004
Vopsea ( pelicula ) poliuretanica ce se aplica pe tabla de otel din care se produc invelitoarele de tabla .

RUV5 si RC5 , parametrii ce-i mai importanti de la o invelitoare de tabla vopsita .

Usile de garaj exfoliate ar trebui vopsite cu vopsea de invelitoare de tabla pe baza de poliuretan ( de ex : SSAB Greencoat PURAL , sau Ruuki PURAL )

Quote

The coatings used for façades and walls must be able to protect the substrate from corrosion, abrasion and UV damage. But increasingly, aesthetics and appearance retention are becoming important attributes as well.

https://www.beckers-...cades-and-walls

High Build Systems
Superior protection with visual appeal

https://www.beckers-...ems_english.pdf

BeckryDuro

Reinforced polyurethane chemistry having excellent UV durability and flexibility, combined with resistance to surface scratches. Can be used with a high build primer to achieve total film thicknesses of 50 microns as an alternative to PVC plastisol in some applications.

https://www.beckers-...rim_english.pdf

Edited by luk2011, 27 November 2023 - 15:31.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate