Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Exfoliere usa garaj

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007
Dupa 7 ani de la instalare, materialul de pe usa de garaj s-a exfoliat, aceasta fiind pozitionata spre sud.
Din discutia cu o firma de instalari usi de garaj, panourile nu pot fi reinfoliate, singura solutie ar fi munca de sisif de a exfolia cu totul acel material si de a o vopsi.

Solutii?

Atasez

Attached File  IMG_0001.JPG   345.77K   145 downloadsAttached File  IMG_0002.JPG   391.77K   135 downloads poze:

#2
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015
vb cu unii care infoliaza masini si iti fac si tie usa. Daca nu, exfoliata toata cu un feon si vopsita

#3
Erwin_Rommel

Erwin_Rommel

    Titlul membrului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,499
  • Înscris: 17.04.2017

 usrnm, on 19 iulie 2017 - 09:31, said:

vb cu unii care infoliaza masini si iti fac si tie usa. Daca nu, exfoliata toata cu un feon si vopsita
Cu feonul nu ajunge la temperatura dorita, cu suflanta se poate.

#4
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
mie-mi place asa cum e, are patina, e vintage....

p.s. mai las-o 4-5ani ca se curata singura.... si pe urma ii pui o folie autocolanta.

Edited by arg, 19 July 2017 - 09:38.


#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
din ce vad eu acolo a fost infoliata prost, de asta ai probleme acum cu ea. se poate infolia la loc, nu te mai lua dupa aia care ti-au zis ca nu. ca trebuie demontata fiecare sectiune si pusa la loc pt o lucrare temeinica, e alta treaba, dar realizabila.

#6
usrnm

usrnm

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 29.06.2015

 Erwin_Rommel, on 19 iulie 2017 - 09:34, said:

Cu feonul nu ajunge la temperatura dorita, cu suflanta se poate.
evident ca nu la cel de par ma refeream, ci la cel industrial. suflanta cum ii spui tu.

#7
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,042
  • Înscris: 22.05.2003
1. Pistol aer cald si ceva munca.
2. Vopsire cu pistol, culoare deschisa, ca sa nu se incalzeasca f tare and bate soarele.

#8
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Poate sa o vopseasca cu orice , daca e la sud e belea curata .
Sunt exact in situatia lui .
Bine , la mine e lemn si baituit/lacuit .
Am incercat zece tipuri de lac de barca , nu rezista niciunul mai mult de doi ani .
Unele nici atat .

Edited by motanul13, 19 July 2017 - 10:39.


#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
spre sud daca e metal trebuie zincat si cam atat, iar daca e plastic doar schimbat cand se face bucatele....

#10
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,495
  • Înscris: 05.06.2009
ai incercat sa exfoliezi autocolantul, sa vezi daca se curata usor sau nu ? poate e atat de rascopt de soare, incat nu va fi munca de sisif sa-l cureti.
cred ca te poti folosi si de o unealta de razuire cu lama gen cutter, cu conditia sa fii atent, sa nu deteriorezi panourile.
apoi, fie vopsesti panourile/usa, fie vorbesti cu un street artist, sa-ti deseneze un grafitti, abia nu se vor mai vedea eventualele imperfectiuni.

#11
usierulharnic

usierulharnic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2017
salut

1. mare atentie. usa de garaj are (cel mai des) niste arcuri de torsiune (sau poate doar unul).  Nu te apuca sa-ti desfaci singur usa de garaj fiindca exista riscul sa-ti sara componentele in cap, la propriu. Cauta pe google montaj usa sectionala.

2. dupa 7 ani de stat in soare ar trebui sa iei in considerare ce s-a intamplat cu spuma din panourile usii tale si ce se va intampla cu tabla panourilor (vad si o urma de rugina). Sugestia mea este sa incerci sa schimbi panourile cu totul, cu unele vopsite din fabrica. Exista vopsire care imita lemnul. S-ar putea sa ai o surpriza dpdv costuri. S-ar putea sa nu fie atat de mari pe cat iti inchipui.

3. a search pe google dupa usi de garaj si sigur gasesti producatori de usi dispusi sa te ajute.

4.  Inca un lucru, tinand cont de faptul ca usa este amplasata spre sud, iti recomand sa stai departe de infoliere si de culorile inchise.

5. Fii atent cu cine vorbesti, masoara grosimea panourilor, pe piata sunt mai multe panouri de 20 / 40 / 42 / 45 mm.... etc Daca nu iei aceeasi grosime de panou s-ar putea sa ai nevoie de toata usa. Sistemul de culisare  e diferit in functie de grosimea panourilor.

Inca un un lucru, daca nu te grabesti sa vinzi casa, asteapta pana in februarie - martie 2018, atunci o sa obtii cele mai bune preturi.


succes!

#12
talica

talica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 962
  • Înscris: 21.03.2012
Apropo de situatia data, ce este mai bun/estetic: infoliat sau vopsit?

#13
usierulharnic

usierulharnic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2017
mai bun: cred ca este retorica intrebarea... totusi,... vopseau este mai rezistenta, deci mai buna
mai frumos.... am vazut usi vopsite imitatie lemn care arata foarte bine.

solutia aleasa de lucas a fost cea mai ieftina. Cand cumperi ieftin nu te astepti la cea mai buna solutie.

In piata exista cativa jucatori mari si foarte multi mici care fac orice sa vanda. Dupa cum arata panoul as spune ca usa este facuta la Timisoara de o firma care "a fost infiintata in anul 2003 in Timisoara si este una dintre cele mai importante firme producatoare de usi de garaj sectionale rezidentiale si industriale din Romania."

am vazut multe usi facute in Timisoara care au ajuns asa, desi nu erau orientate SUD.

Lucas... daca te uiti pe site-ul celui care a facut usa o sa vezi ca nu scrie ca panoul e infoliat,

http://www.manolly.r...i-de-garaj.html

m-as duce la ei si as cere socoteala

#14
lucas22010

lucas22010

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 715
  • Înscris: 31.01.2007

 usierulharnic, on 20 iulie 2017 - 19:51, said:

mai bun: cred ca este retorica intrebarea... totusi,... vopseau este mai rezistenta, deci mai buna
mai frumos.... am vazut usi vopsite imitatie lemn care arata foarte bine.

solutia aleasa de lucas a fost cea mai ieftina. Cand cumperi ieftin nu te astepti la cea mai buna solutie.

In piata exista cativa jucatori mari si foarte multi mici care fac orice sa vanda. Dupa cum arata panoul as spune ca usa este facuta la Timisoara de o firma care "a fost infiintata in anul 2003 in Timisoara si este una dintre cele mai importante firme producatoare de usi de garaj sectionale rezidentiale si industriale din Romania."

am vazut multe usi facute in Timisoara care au ajuns asa, desi nu erau orientate SUD.

Lucas... daca te uiti pe site-ul celui care a facut usa o sa vezi ca nu scrie ca panoul e infoliat,

http://www.manolly.r...i-de-garaj.html

m-as duce la ei si as cere socoteala

usa a fost comandata la un posibil colaborator de-al lor din Timisoara care a si instalat-o, si care dupa ceva timp a intrat in insolventa, deci n-am cu cine sa ma cert. despre posibilitatea de reinfoliere am vorbit chiar cu ei, dar m-au lamurit ca nu se poate, si ca singura solutie din punctul lor de vedere ar fi sa schimb usa cu totul, la niste costuri la care nu sunt dispus. eventual voi intreba si la alta firma, poate ma rezolva ei la un pret rezonabil, desi inca nu stiu la cine.
prin 2010, cand am comandat usa, nu am ales-o pe criteriul pret, n-a fost cea mai ieftina, dar e drept ca nu ma pricep la acest domeniu, deci e posibil sa fi cumparat cu bani multi materiale proaste, sau oricum cat nu face.

Edited by lucas22010, 22 July 2017 - 09:24.


#15
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 usierulharnic, on 20 iulie 2017 - 19:51, said:

......
Lucas... daca te uiti pe site-ul celui care a facut usa o sa vezi ca nu scrie ca panoul e infoliat,
.....m-as duce la ei si as cere socoteala
Si tu cind comanzi o usa cu finisaj " imitatie de stejar " ( ca exemplu ) , la ce te astepti , nu intelegi cum este facuta ?

#16
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

 86-APP, on 22 iulie 2017 - 21:11, said:

Si tu cind comanzi o usa cu finisaj " imitatie de stejar " ( ca exemplu ) , la ce te astepti , nu intelegi cum este facuta ?
Din furnir de stejar zincat la cald....

#17
usierulharnic

usierulharnic

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.07.2017

 86-APP, on 22 iulie 2017 - 21:11, said:

Si tu cind comanzi o usa cu finisaj " imitatie de stejar " ( ca exemplu ) , la ce te astepti , nu intelegi cum este facuta ?

eu ma astept sa-mi spuna vanzatorul ca aceasta solutie este de kko

in plus, exista posibilitatea vopsirii imitatie lemn. se face si pe plaiuri mioritice - http://www.cortizo.c.../paginas/madera

 lucas22010, on 22 iulie 2017 - 09:21, said:

usa a fost comandata la un posibil colaborator de-al lor din Timisoara care a si instalat-o, si care dupa ceva timp a intrat in insolventa, deci n-am cu cine sa ma cert. despre posibilitatea de reinfoliere am vorbit chiar cu ei, dar m-au lamurit ca nu se poate, si ca singura solutie din punctul lor de vedere ar fi sa schimb usa cu totul, la niste costuri la care nu sunt dispus. eventual voi intreba si la alta firma, poate ma rezolva ei la un pret rezonabil, desi inca nu stiu la cine.
prin 2010, cand am comandat usa, nu am ales-o pe criteriul pret, n-a fost cea mai ieftina, dar e drept ca nu ma pricep la acest domeniu, deci e posibil sa fi cumparat cu bani multi materiale proaste, sau oricum cat nu face.


Ca sa nu schimbi sistemul de cuilsare, trebuie sa iei aceleasi panouri. Deci, la cine apelezi trebuie sa lucreze cu aceleasi paouri. Pentru a identifica panourile iti trebuie un meserias.

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
Sau sa gaseaca pe cineva care sa le scoata si sa le vopseasca bine in atelier.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate