Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Informatica Aplicata Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Altcineva poate a avut nevoie de mai mult. I-a trebuit la un master, la un doctorat. Facultatea nu-i doar scoala de meserii in sensul de a turna pe tabla cunoasterea si studentul se holbeaza la ea si devine meserias.

Edited by neagu_laurentiu, 19 July 2017 - 11:35.


#20
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postrareshhhh, on 19 iulie 2017 - 08:57, said:

2. Cursurile nu sunt aduse la zi. (Inveti prostii de prin anii 90).

Daca examinan descrierea cursului CS107 de la Univesrsitatea Stanford - California, ajungem la concluzia ca pe la ei se studiaza 'prostii' din anii 80 ( https://ro.wikipedia.org/wiki/C%2B%2B ):

Prerequisites: Programming and problem solving at the Programming Abstractions level. Prospective students should know a reasonable amount of C++. You should be comfortable with arrays, pointers, references, classes, methods, dynamic memory allocation, recursion, linked lists, binary search trees, hashing, iterators, and function pointers. You should be able to write well-decomposed, easy-to-understand code, and understand the value that comes with good variable names, short function and method implementations, and thoughtful, articulate comments.

https://see.stanford.edu/Course/CS107

Edited by RomeoM, 19 July 2017 - 12:00.


#21
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016

View PostRomeoM, on 19 iulie 2017 - 11:59, said:

Daca examinan descrierea cursului CS107 de la Univesrsitatea Stanford - California, ajungem la concluzia ca pe la ei se studiaza 'prostii' din anii 80 ( https://ro.wikipedia.org/wiki/C%2B%2B ):
Din punctul meu de vedere, ceea ce ai expus tu nu e un exemplu bun. C++ e un limbaj foarte folosit si in zilele noastre. Dar nu mai stiu pe nimeni sa scrie C++ in borland C++ sau sa faca baze de date Access sau sa faci aplicatii html cu Dreamweaver sau etc. Sa nu mai zic de examene la care trebuie sa scrii cod pe foaie, ceea ce mi se pare cea mai mare prostie. (Asta cu scrisul codului pe foaie cred ca se aplica la toate facultatile din tara)

Edited by rareshhhh, 19 July 2017 - 13:32.


#22
RomeoM

RomeoM

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 02.12.2010

View Postrareshhhh, on 19 iulie 2017 - 13:30, said:

sa faca baze de date Access ... (Asta cu scrisul codului pe foaie cred ca se aplica la toate facultatile din tara)

1) Excel-ul  (+ limbajul VBA in spate, + Pivot table)  este un foarte bun client care lucreaza integrat cu SQL Server ( de exemplu Analysis Dervices/Business Intelligence, rapoarte foi excel cu cod VBA in spate care se conecteaza direct la servere, ...). Deci timpul nu e chiar pierdut degeaba. Pivot Table din excel e un instrument foarte eficient, pt cei care stiu sa-l foloseasca, chiar si fara cod VBA in spate. Exista carti serioase dedicate elaborarii de rapoarte cu Excel - prin conectare la servere de baze de date.
Statisticile tiobe arata caVisual Basic are utilizatori pe plan mondial care controleaza 2% din piata devoltatorilor de IT.
https://www.tiobe.co...x/visual-basic/
https://www.tiobe.com/tiobe-index/
M-am intrebat si eu cine ar putea fi dezvoltatorii VBA, si cred ca aici intra cei ce scriu cod pt aplicatii Office VBA) si mai putin Access.

2) Din cate stiu la informatica in Bucuresti, pana sa dai examenul la OOP, trebuie sa treci de laborator si de examenul de la seminar ( ambele se fac pe calculator).
La examen, pe hartie ai de gasit fragmente de gresite din exemple simple de cod - sa faci corectura. Daca pedagocic au gasit argumente, asta e. Trebuie totusi sa te raportezi la felul cum se prodedeaza si in occident; iar asta inca nu stiu.

Edited by RomeoM, 19 July 2017 - 15:01.


#23
CristiAndrei98

CristiAndrei98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.06.2017
Nu mai e mult si incepe facultatea :D .
Mai sunt studenti/fosti studenti la Brasov pe acest forum?

#24
AngelaNedelcu

AngelaNedelcu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 10.06.2018
Cum a fost primul an de facultate? Întreb pentru că aș vrea și eu la informatică și tot așa, oamenii nu mi-au dat păreri prea bune.

#25
TheShark98

TheShark98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 17.09.2015

View PostAngelaNedelcu, on 10 iunie 2018 - 21:24, said:

Cum a fost primul an de facultate? Întreb pentru că aș vrea și eu la informatică și tot așa, oamenii nu mi-au dat păreri prea bune.
Este o facultate foarte slaba. Am renuntat sa ma mai duc la ea dupa primul semestru. Efectiv nu vei invata nimic, toti profesorii sunt doar de forma + daca vii din Bucuresti sau o zona apropiata, esti vazut drept "cocalar de capitala" de catre profesori. Bineinteles, nu s-au ferit sa imi spuna asta.
In plus, colectivul (format doar din brasoveni sau altii din zona Ardealului) este destul de slab. Cel putin colegii mei abia invatau sa foloseasca un for, spre exemplu.
Iti recomand informatica la Univ Bucuresti sau, daca nu vrei in capitala, Iasi, Timisoara, Cluj.
Si iti recomand sa te feresti de facultatile unde admiterea e pe dosar.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate