Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur
 Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?
 Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn

Didgeridoo
 Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo
 

Informatica Aplicata Brasov

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
CristiAndrei98

CristiAndrei98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.06.2017
Salut !
Tocmai am intrat la Universitatea Transilvania, specializarea Informatica Aplicata.
Ce parere aveti de ea?

#2
leul_nostru

leul_nostru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,127
  • Înscris: 29.05.2016
Buna...

#3
scardy7

scardy7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 15.05.2016
Intrare pe baza de dosar, pretentii scazute din partea candidatiilor

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View PostCristiAndrei98, on 19 iulie 2017 - 00:07, said:

Tocmai am intrat la Universitatea Transilvania, specializarea Informatica Aplicata.
Ce parere aveti de ea?
Mai conteaza acum? Posted Image
Care din cele de mai jos si ce vrei sa lucrezi o viata?

Informatică / Informatică aplicată
Ingineria sistemelor / Automatică şi informatică aplicată

#5
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016
Eu am terminat informatica simpla la Brasov. Ca si facultate e cam degeaba. (Consider ca facultatea ma ajutat sa plec din orasul natal, atat.)
Noroc ca sunt firme care vin cu tot felul de internship-uri si cursuri. Iti recomand sa urmezi cat mai multe. Multe dintre ele sunt facute cum trebuie.
Incepand cu anul 2 doar daca nu vrei nu iti gasesti ceva de munca in programare.

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
De ce "cam degeaba"? Doar nu crezi ca in 3 ani pot acele cursuri sa aprofundeze ceva, doar ti se face o introducere si tu in timpul liber alegi ce sa aprofundezi. Daca te angajezi de timpuriu, pierzi din vedere anumite notiuni pe care le "rumegai" in tihna dar altadata poate vei mai dori ca pe banii altora sa ai timp de studiu. De munca o sa-ti iasa pe nas toata viata, acum e timpul pt. acumularea cunostinelor profesionale (de baza) din cat mai multe zone specifice.

#7
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016
Fara suparare, bune glume!

Pai, "cam degeaba" pentru ca:
1. Marea majoritate a profesorilor (99%) sunt de pe vremea Cobolului, 1960, cu niste idei/ concepte limitate. Am avut un profesor la Baze de date cu care ne-am certat ca am scris in examen o sintaxa sql mai noua si el zicea ca nu e corect pana nu i-am pus in fata MySql-ul cu sintaxa.
2. Cursurile nu sunt aduse la zi. (Inveti prostii de prin anii 90).
3. Nimanui nu ii pasa de scoala aia. In fiecare primavara si vara interactionez cu studenti de la aceasta facultate. Cu parere de rau iti spun ca sunt sub nivelul marii. Stiu companii care aduc oameni din alte zone ale tarii deoarece facultatea nu produce oameni capabili.
4. Nu faci aproape nimic care te-ar putea ajuta sa te angajezi pe viitor. ORM? framework de testare? NoSql? WebApps? AngularJs? NodeJs? n-tier applications? Aws? Vise umede toate acestea... Abia acum 2/3 ani au trecut si ei de la windows forms la WPF. Acum 2/3 ani... Nici nu mai zic de aplicatii universale/ hibride.

Legat de "pierdut din vedere anumite notiuni". Believe me, n-ai ce sa pierzi din vedere tinand cont de cele enumerate mai sus.
Recunosc, in ultimii 2-3 stiu ca s-au mai schimbat cateva lucruri in legatura cu profesorii dar materiile lasa de dorit.

Edited by rareshhhh, 19 July 2017 - 09:11.


#8
CristiAndrei98

CristiAndrei98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.06.2017
Rares, daca stam sa ne gandim, marea majoritate a facultatilor sunt asa. In mare parte, toti profesorii predau concepte vechi, e tipic pentru tara asta. Nici nu ma astept la altceva. Poate in Cluj sau Iasi era ceva mai bine, dar mna...

#9
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016

View PostCristiAndrei98, on 19 iulie 2017 - 09:14, said:

Rares, daca stam sa ne gandim, marea majoritate a facultatilor sunt asa. In mare parte, toti profesorii predau concepte vechi, e tipic pentru tara asta. Nici nu ma astept la altceva. Poate in Cluj sau Iasi era ceva mai bine, dar mna...
Stiu, si asta e o mare dezamagire a mea. Am si incercat sa ma implic in facultatea aia dar am dat cu capu de toti "peretii". Efectiv nu ai cu cine.
Eu iti recomand sa urmezi cursuri organizate de firme. Multe sunt de bun simt. Facultatea trebuie sa o termini ca ai scutire de impozit (cat o mai tine si asta).
In rest, multa bafta!

#10
CristiAndrei98

CristiAndrei98

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 04.06.2017
Eu unul ma bucur sa aud ca este adevarata partea cu recrutatul timpuriu de pe bancile facultatii, bineinteles, daca esti bun. Fata de UPG (din orasul meu) e un mare plus.

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003

View Postrareshhhh, on 19 iulie 2017 - 08:57, said:

Pai, "cam degeaba" pentru ca:
Pentru ca n-ai inteles care-i rolul facultatii. Peste un timp cand se schimba tehnologia, te duci iar la facultate? Nu. Ai bazele puse, intelegi cu ele un manual tehnic si spor la studiu. Acele lucruri vechi si ponosite sunt la fel de actuale in principiile lor. Nu faci ultima tehnologie pe nicaieri din multiple motive (personal, dotari etc) dar nu-i mare pierdere, esenta conteaza. Eu am facut FoxPro si Pascal sub MS-DOS, asta nu inseamna ca azi nu lucrez cu tehnologiile curente. Dar spun si acum ca meseria mi-au insuflat-o acei profesori cu tehnica de atunci, prin acea introducere de la cursuri, prin bibliografia recomandata, prin faptul ca m-au trecut printr-o paleta mai larga de discipline, m-au pus inteleg cum trebuie sa invat si peste ani. Restul a fost doar lectura si punere in practica.

Edited by neagu_laurentiu, 19 July 2017 - 09:52.


#12
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016
Nu stiu cand ai terminat facultatea, pe atunci poate se tineau profesorii de treaba. Acum e prapad.
Spre exemplu, o discutie cu un student din anul 2 la info, care a aplicat la un program de internship. (Cv-urile se triaza inainte de a ajunge la interviu => respectivul avea "ceva" cunostinte trecute pe CV).
Eu: Ce este o clasa?
Student: Un obiect.
Eu: Si ce este un obiect?
S: O clasa.
Am incheiat discutia in urmatoarea secunda.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Pai si nu cumva studentul e de vina?
Eu presupun ca la cursuri, prin seminarii si laborator i s-a explicat intr-un fel, a primit o bibliografie, nu cred ca facut carare la biblioteca, pe net, oriunde sa inteleaga ce rahat mananca aia la facultate.

Edited by neagu_laurentiu, 19 July 2017 - 10:49.


#14
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016
Vina e impartita.
Pe o parte, profesorii, ca nu stiu sa isi faca materia inteligibila si atractiva.
Pe de alta parte, studentii, ca nu isi dau interesul (nu neaparat pentru cursuri, dar si studiu individual).
+ de la generatie la generatie vin oameni tot mai slabi, si la facultate, si la interviuri. (Am cateva teorii legate de asta, dar e alta discutie).

#15
dd13

dd13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 12.01.2017

View Postrareshhhh, on 19 iulie 2017 - 08:57, said:

4. Nu faci aproape nimic care te-ar putea ajuta sa te angajezi pe viitor. ORM? framework de testare? NoSql? WebApps? AngularJs? NodeJs? n-tier applications? Aws? Vise umede toate acestea... Abia acum 2/3 ani au trecut si ei de la windows forms la WPF. Acum 2/3 ani... Nici nu mai zic de aplicatii universale/ hibride.
Pai vorbim de facultate sau de scoala profesionala? Tot ce-ai insirat tu acolo sper sa nu fie niciodata predate la facultate. Alea le invata studentul in timpul liber sau in primii ani de activitate profesionala. Facultatea nu e pentru a produce programatori de ultimul framework aparut.

Edited by dd13, 19 July 2017 - 10:58.


#16
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016
Intradevar, Angular si Node n-ar trebui sa fie in lista aia, poate nici Aws.
Dar restul, sa fie explicate ca si concepte. Spre exemplu: daca faci baze de date, de ce nu explici si conceptele unui ORM? Sau NoSql? Sau daca tot faci Java/C# de ce nu-i explici la om si ce inseamna un MVC (Web apps) sau un MVVM (desktop)?

Edit: Am aruncat acum un ochi peste programa unui facultati medii din Anglia (worcester) si stau cu 1000% mai bine fata de noi.

Edited by rareshhhh, 19 July 2017 - 11:18.


#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
Facultatea e invatamant superior. Asta presupune pe langa practica si teorie, lucruri abstracte, modele matematice care explica fundamentele etc. Alta aura decat un curs chitit pe un lucru si nici ala cum trebuie (ce curs la o institutile din asta de consum te invata reprezentarea numerelor, matematica asociata etc.?).

Edited by neagu_laurentiu, 19 July 2017 - 11:12.


#18
rareshhhh

rareshhhh

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 05.07.2016

View Postneagu_laurentiu, on 19 iulie 2017 - 11:11, said:

Facultatea e invatamant superior. Asta presupune pe langa practica si teorie, lucruri abstracte, modele matematice care explica fundamentele etc. Alta aura decat un curs chitit pe un lucru si nici ala cum trebuie (ce curs la o institutile din asta de consum te invata reprezentarea numerelor, matematica asociata etc.?).
Stii cata matematica studiata in facultate am aplicat eu in ultimii 5 ani? 5% (ceva concepte din teoria codurilor si calcule pentru complexitati). Atat. In rest, algoritmica, dar si asta studiata in timpul liber, pentru ca Romania si UnitBv. Proful nu era in stare sa explice un heap sort. (Slava domnului ca nu mai preda respectivul).

Edited by rareshhhh, 19 July 2017 - 11:25.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate