Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 

HiFi : vintage vs. contemporan

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#37
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Sa fii multumit e una si sa faci comparatie cu scule cu mult mai ieftine si sa auzi un sunet mult mai bun e alta. Din aceiasi perioada. Poti face o incercare.
Chiar cu asta .pe care l-am avut dupa pleiada de Technicsuri.
https://www.hifiengi...d_amplifier.jpg
Care suna mult mai bine decat toate varfurile de gama de la Technics din perioada aia.

Edited by edigee, 15 November 2017 - 01:22.


#38
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 28.07.2005
@edigee

Nu stiu cati ani tu,nu vreau sa te ofendez.

Acuma cativa ani auzeam pana la 15,000Hz.
Acuma,dupa ce dau kilometrajul peste varful dealului,nu cred ca aud mai mult de 10,000Hz.

DAR...acum cateva decenii acele Technics si un AKAI 747 erau ceva tabu prin tarisoara noastra.
Cand ascult la ele (sau voi) imi aduc aminte de acele vremuri bune si cam uit de frecvente samd.


SONY,am avut un TV de cateva mii de euro care m-a dezamagit si nu am mai atins SONY de atunci.Preferinta persnala,nimic de rprosat unei companii mari si serioase,veche de prin tipurile bune...iubeam acel LCD litere de un alb imaculat !

Deci,ajuta-ma sa pricep te rog !? :)

#39
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
S-o luam in ordine:
-sunt si eu trecut de varful dealului ,adica acum imi devine actual termenul AMR din armata.
-din pacate ,sau mai bine zis din fericire, fenomenul de perceptie in audio nu tine doar de frecvente ci exista o sumedenie de alti factori si parametri. Daca ar tine doar de frecvente iti pot spune macar 5 mari ingineri de sunet trecuti de 60 care inca presteaza la cel mai inalt nivel. Astia ar fi trebuit trecuti de mult pe dreapta ,nu?
-cu GX 747 sunt de acord. Mai ales varianta cu DBX. Ala era o minune a tehnicii. Si mai este inca.
-Technicsuri tot am luat. Inca de vremea cand exista magazin doar in Bucuresti. Faceam sute  de km cu trenul ca sa iau aparate de acolo. Vreo 4 amplificatoare ,CD player ,3 deck-uri ,doua perechi de boxe. Cu exceptia CD playerului ,restul foarte proaste ca sunet. Nicidata n-am auzit de la aparate cotate HI-FI sunet asa de murdaricios ,anemic la bas(scurt , sus si comprimat) flonfait la inalte ,fara nicio vlaga si profunzime. Dar n-aveam cu ce compara si ma complaceam cu incapatanare sa le folosesc. Cand am avut cu ce ,chiar cu aparate mai ieftine de la alte branduri ,am dat urgent ce aveam atunci Technics in casa si sunetul s-a schimbat cu totul. In bine. A ramas doar CD playerul care era chiar bun ,ala saracu' n-avea nicio vina.
-Technics-uri se faceau pe bune si calitativ in anii '80 pana in '90. La noi au fost foarte populare cele de la cunoscutele reprezentante pentru ca efectiv nu exista alternativa.
-Nu trebuie sa existe prejudecati si preferinte personale in acest domeniu. Pot aparea surprize de unde nu te astepti. Sony ,TAF-urile alea nu erau nici ele grozave fata de ce produceau alte marci ,dar mult mai bune ca sunet decat Techniscurile in perioada aia. Totul constatat in comparare. Daca nu o faci nu ai o alta referinta si ramai legat de nostalgii ,preferinte subiective si alte chestii ce nu au nimic in comun cu aria de audio.
-Mai e legenda cu "grozavele " boxe Unitra ,Meloman sau Tineret ,boxe depasite din toate pdv-urile chiar de modelele de jos actuale de la bbrandurile specializate.
Edit: Chiar si amplificatorul EI de 2x35W ,ala prima generatie cu panou metalic , suna mai bine decat acele Technics-uri.

#40
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,229
  • Înscris: 27.07.2006
Dupa umila mea parere, clar vintage. Pastrand un interval decent de preturi, nu se mai fac in ziua de azi scule ca alea de pana in 1990-1995.
Pe vremea aia era o concurenta feroce intre producatori, se bagau bani grei in cercetare-dezvoltare, doar-doar sa iei fata vecinului, mai ales in Japonia.
Dupa anii 90, odata cu aparitia miniaturizarilor, nu mai conteaza. Toate sunt cam la fel, pana la un anumit plafon.
Exista in Bucuresti un magazin unde puteti auzi sisteme de 300.000 euro, facute acum. Fiti convinsi ca acele sisteme nu ruleaza un BD all-in-one si un amp de 3 kg.
Bine,astea sunt extremele...
Am vazut referiri la 5.1 et co...sunetul prin definitie este stereo, restul sunt artificii digitale :) Da, poti fi dat pe spate auzind Aero al lui JMJ pe un 5.1, dar este fals. Eu prefer sa-l aud stereo :)
Personal am impacat si capra si varza:
- un receiver "modern" pentru filme, nu ascult muzica pe el, n-are nicio legatura cu muzicalitatea
- un deck din 1980, o pereche de boxe din 1972 si un amp din 1996 pe o "linie"
- un CDP din 1988, un amp pe lampi actual si o pereche de boxe custom-made, pe cealalta "linie"

#41
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 28.07.2005
@edigee

Multam de timp acordat la raspuns.
Daca este sa ignoram calitatea,care este subiectiva, si sa ne luam dupa preturi...care este mai scump,Technics  sau EI !?

#42
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
E vorba de acele vremuri. Clar Technics era mai scump. Chiar modele de jos. Dar nu asta e criteriul de referinta. Un NAD 3020 gaseai chiar mai ieftin si batea din toate pozitiile acele aparate. Inclusiv EI si ala Sony de care am zis. Da' nu stia lumea si se crampona pe diverse chestii .

#43
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 28.07.2005
Multam.
Pai,si acuma daca te uiti pe online,cei ce mai vor sa vanda(sau copii lor sa scape de ele) ,care este diferenta de pret intre o bijuterie de vreo 30 de ori melancolica si una minituarizata curenta la mai multi bits !?
Adica la ce vreau sa ajung...daca sunt minciuni,de ce unii platesc o masina de bani ??

#44
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,622
  • Înscris: 06.03.2005
Ma bucur ca mai sunt amatori de vechituri, eu am dat toate vechiturile pe bani frumosi si am oprit doar creeatiile 2017 cu biti multi si mai putini bani.
Dupa jumatate de an de teste prima impresie s-a confirmat si am actionat in consecinta.Vechiturile nu erau de aruncat... erau de vanzare, aveau farmecul loc mai ales lampasele dar nu au rezistat la o analiza comparativa si nici macar la placerea auditiei.

#45
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 28.07.2005
adica sa arunci 1,000  un amplificator sau 2,500 pe un magnetofon,ce au 30 de ani vechime...acolo este vorba de calitate sunetului ... sau...  de calitatea nebunului !?? :)

#46
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
Ambele, mai mult spre a doua.....
Si de faptul ca unele dintre astea sunt foarte rare. Exact ca in lumea colectionarilor.
De ex. amplificatoare Sansui ,Nakamichi ,desi nu scumpe la vremea lor acum se vand la preturi destul de mari. Nu mai zic de deck-uri celebre cum ar fi Pioneer CT 93 sau Nakamichi Dragon.

Edited by edigee, 17 November 2017 - 21:50.


#47
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 28.07.2005
Multam de sfaturi...intradevar,generatia de astazi a pierdut multe dintre ale noaste vechi obiceiuri.
Au prins gustul la mp3 (usurinta in a accessa si a stora / manage) comparat cu ale noastre casete si vinil sau benzi.
Totul este minituarizat si compresat pentru a face fata la competitie.
Si atat timp cat ai nostri copii le cumpara,cineva va take avantaj si va face profit.

[ https://parryshen.files.wordpress.com/2011/10/cassettegenerationpencil-a733bb1a7b8850d218c3c4cb138d75b7_h.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Imi aduc aminte de seventa din "I Robot" cand tipa vine la Detectiv in casa si striga la combina muzicala sa play,run,open... si tipul foloseste telecomanda ! Posted Image

Am facut o subscribtie la Tidal.
Apoi,un test de curiozitate la mp3ornot.
Am reusit sa vad diferenta,pe tableta si pe telefon...nu sunt asa de "high mileage" cum am crezut initial.

Acele track-uri de pe Tidal suna bestial in comparatie cu ale mele sugrumate mp3 sau downloaded de pe YouTube.


Attached File  MP3orNOT.jpg   104.2K   28 downloads

Edited by rolion, 20 November 2017 - 13:06.


#48
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
In termeni audio, trecerea unui fisier wav in mp3 sau alt format lossy(AAC ,AC3), e denumita comprimare. Ca sa se deosebeasca de compresie. Cand vorbim de compresie ne gandim de obicei la compresia dinamica care e cu totul altceva.
Asta in romaneste ,pt. ca in engleza exista un singur termen, compression.

#49
rolion

rolion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 777
  • Înscris: 28.07.2005
Man...nu stiu daca exista un Dumnezeu al sunetului....dar am ascultat  "River Flows In You" de pe Tidal...ce excitment pe creier,ce inundatie de amploare la urechi,cum ajungeau sunetele la nervi si ce placere ... ce sunet .... ce diferenta !!!!
Amazing...

#50
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.08.2010

View Postnasone, on 09 noiembrie 2017 - 23:22, said:

posed un AG-D9100 si vreau sa leg un EQA-6
problema-i ca amplitunerul are doat pre_out dar fara  main_in
asa am legat un GE-30 la un DSP-A1092
am atasat si spatele la scule (pdf si jpeg) poate ma poate ajuta cineva
merci

sa-nteleg ca nu ma poate ajuta nimeni?!?

Posted Image Posted Image Posted Image

#51
nasone

nasone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 22.08.2010
s-a rezolvat
pentru cine-i interesat:

Quote

I'd connect it between the "Tape 2 Monitor" jacks.
On the TEAC, the "Record" jacks are audio OUT and the "Play" jacks are audio IN.
Connect the Record to the EQ's IN and the Play to the EQ's OUT.
Select your source (AM, FM, Phono, CD, etc. and when you select Tape 2 Mon, you'll pass the signal to the EQ to shape the sound of the source.
With it unselected, you'll bypass the EQ.


#52
Mandrake1942

Mandrake1942

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 24.03.2012
Salut domnilor,

Iau prin invaluire acest topic pentru a-mi atinge un scop, si anume acela de a avea in casa o linie Hi-FI cu relativ putini bani.
Acum multi ani cand eram eu prin liceu un var de-al meu a cumparat un Technics dv 280 s-a imprumutat si a dat echivalentul a 7 salarii pe vremea aia.
Am ascultat multa vreme la acel sistem si nu am auzit pana acum ceva mai placut.
Varul meu spune ca nu ar da sistemul nici pe 1000 de euro pentru ca este inca foarte multumit de el si mi-a spus ca daca altii sunt fraieri si vand acest sistem cu preturi de genul 500 lei sau 1000 imi recomanda sa testez si sa cumpar.
Asta intentionez sa si fac in viitorul apropiat, partea proasta este ca nu prea ma pricep (spre deloc) m-am uitat pe siteurile olx, lajumate, okazii si am gasit aceasta linie Technics la preturi intre 500 si 1900, unele arata mai bine altele mai uzate dar in finel doar sunetul conteaza.
Voiam sa va intreb daca trebuie sa ma cramponez de tara unde au fost " facute " pentru ca unele sunt made in china , made in spain  sau made in malaesia. Foarte putine am vazut made in Japan.
Va rog sa-mi oferiti cateva sfaturi sau alte variante de linii Hi-fi pentru un buget de 700-1000 lei.
Deocamdata in acest buget cred ca linia Technics dv 280 sau 290 bate cam orice sistem nou din comert cu un pret mai mic de sa zicem 4000 lei.
Ce am ascultat prin magazine gen altex sau emag nici nu se compara cu aceasta linie technics si unele aveau preturi de aproape 10 000 lei
Multumesc ca ati citit si astept cateva idei
O zi frumoasa.

#53
eddy_teer

eddy_teer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,708
  • Înscris: 31.12.2013
Technics dv 280/290 nici măcar nu sunt sisteme HIFI... Au o colorație specifică a sunetului pe care unii o iubesc (cazul tău) iar alții nu o suportă...
Un sistem HIFI dacă sună corect, nu va suna la fel ca 280/290...

#54
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,176
  • Înscris: 16.10.2008
In Altex sau emag ,in shwroom la emag ,nu sunt sisteme HI-FI. Mergi la AvStore sa auzi ceva mai serios. Combinele alea vechi ,chiar din alea bune ,nu au mare lucru in comun cu un sunet corect ,daramite HI-FI. Sunetul e intens "colorat" pentru a putea pacali urechea, cu joase si inalte mai ales.
Tehnics din alea care se gaseau pe la noi la reperezentante erau niste scule teribil de supraevaluate. Cu exceptia pick-up-urilor ,a CD playerelor ,egalizatoare ,tunere restul ,ma refer la amplificatoare ,boxe ,chiar deck-uri ori sunau prost ori erau prost lucrate.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate