Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

De ce difera asa de mult obiceiurile de ingropaciune ortodoxe?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
75 replies to this topic

#19
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010
Sunt niște obiceiuri(cutume,sau cum le-o mai zice),care nu este obligatoriu să le faci.

Și eu sunt din sudul țării,dar de obiceiul cu datul patului nu am auzit.
Da,masă și scaune,foarfecă,sau alte mărunțișuri.

Anul trecut am avu 2 la distanță de 2 luni una de cealaltă.
Dar nu am dat nimic din astea.

A fost pus în tron lângă mort o forfecuță,și încă ceva,plus un obiect drag mortului și care i-a aparținut.

Ar mai fi obiceiul de a se da un cocoș alb,în cazul în care decedatul a murit fără lumânare aprinsă la capătâi.

Și astea nu sunt mare lucru.
La noi,mortul trebuie înțepat în buric de 3 ori cu o andrea.

#20
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDude_2nd, on 18 iulie 2017 - 20:31, said:

obiceiul necromant ortodox nu difera decat in unele detalii nesemnificative, legate de bani cheltuiti si mancaruri preferate.
in esenta, obiceiul necromant ortodox ramane tot ispitire a lui Dumnezeu, oricate frunze ar avea varza de obiceiuri aferente...
poti sa dezvolti, cu exemple? La ce te referi cund spui de ispitirea lui Dumnezeu? La ce te referi cand spui ca obiceiul necromant ortodox nu difera de la o zona la alta? Eu am spui mai inainte ce am observat in Ardeal. Mie mi se pare ca difera mult fata de ce aud aici ca se practica prin Oltenia sau Moldova.
Se pune mortul pe o masa in sicriu. Se pregateste un colac mare, vreo 2 mai mici si un litru de vin, 2 lumanari, 150 de lei la popa, 50 de lei la cantaret, 30 de lei clopotarul, cam 150 de lei inchirierea capelei, si cam atat. Se aduna lumea, slujba tine cam 1,5 ore cu totul, pac mortul in groapa, mancare si pa si la revedere. Vorbesc de o anumita zona din jud Alba. Prin Mures cam la fel. In orasele mai mari costa mai mult, dar nu e ceva de speriat.
Slujba in sine nu are cum sa difere, asta e clar

View PostASCENDED, on 18 iulie 2017 - 20:36, said:

La noi,mortul trebuie înțepat în buric de 3 ori cu o andrea.
WTF. Bine ca nu trebuie sa-i faca un oral toate babele prezente.

Edited by dan1980_25, 18 July 2017 - 20:48.


#21
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdan1980_25, on 18 iulie 2017 - 20:41, said:

poti sa dezvolti, cu exemple? La ce te referi cund spui de ispitirea lui Dumnezeu? La ce te referi cand spui ca obiceiul necromant ortodox nu difera de la o zona la alta? Eu am spui mai inainte ce am observat in Ardeal. Mie mi se pare ca difera mult fata de ce aud aici ca se practica prin Oltenia sau Moldova. Slujba in sine nu are cum sa difere, asta e clar
am zis ca difera pe ici pe colo, in punctele neesentiale.
in esenta, obiceiul necromant ortodox presupune ispitirea lui Dumnezeu in a face ceva ce nu se mai poate face: a trece un om din tabara celor rai/nemantuiti, in cea a bunilor/mantuitilor, dupa moartea acestuia cand schimbarea caracterului nu mai poate lucra in acea fiinta.

#22
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDude_2nd, on 18 iulie 2017 - 20:44, said:

in esenta, obiceiul necromant ortodox presupune ispitirea lui Dumnezeu in a face ceva ce nu se mai poate face: a trece un om din tabara celor rai/nemantuiti, in cea a bunilor/mantuitilor, dupa moartea acestuia cand schimbarea caracterului nu mai poate lucra in acea fiinta.
pai nu asta inseamna slujba. Sau crezi ca asta presupune slujba de inmarmantare? Sa faca popa magia cu trecutul dintr-o tabara in alta? Nup.
Prin slujba aceea se cheama mila lui Dumnezeu pentru iertarea pacatelor celui mort. Pana la urma doar El decide ce face cu sufletul fiecaruia dupa aceea. Nu oamenii decid daca omul respectiv a fost bun sau rau. Poate ca in ultima clipa s-a cait de pacate si s-a mantuit. Nu stim asta. Noi doar speram. De aceea exista slujba aceea, nu pentru a-l ispiti pe Dumnezeu. Ca altfel, daca gandim asa, orice rugaciune e practic o ispitire a lui Dumnezeu. Nu?

Edited by dan1980_25, 18 July 2017 - 20:56.


#23
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdan1980_25, on 18 iulie 2017 - 20:54, said:

pai nu asta inseamna slujba. Sau crezi ca asta presupune slujba de inmarmantare? Sa faca popa magia cu trecutul dintr-o tabara in alta? Nup.
Prin slujba aceea se cheama mila lui Dumnezeu pentru iertarea pacatelor celui mort.
citeste prima propozitie si ultima din citatul tau, selectat de mine, si vei vedea ca te contrazici.

a ierta pacatele unui mort, presupune tocmai trecerea lui din tabara celor pacatosi, rai, in cea a dreptiulor, cu pacatele iertate.
ceea ce nu se poate decat in viata asta, cat timp omul rationeaza si este capabil de pocainta si indreptare. :)

View Postdan1980_25, on 18 iulie 2017 - 20:54, said:

Ca altfel, daca gandim asa, orice rugaciune e practic o ispitire a lui Dumnezeu. Nu?
nu.
rugaciunea e facuta de un om care se pocaieste, care-si cere iertare pentru cele facute.
asta presupune sa fie viu, sa rationeze.


cand un om e mort, soarta lui e pecetluita, nu se mai poate schimba nimic oricat L-ar ruga - ispiti de fapt - omul/popa pe Dumnezeu. :)

#24
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostSteetch, on 18 iulie 2017 - 17:36, said:



Daca tu doar ai auzit, eu le traiesc acum.

Zice muierea ca ar exista pe la studentii la Teologie, viitori preoti, carte scoasa de nu stiu cine unde scrie cu liniuta ce si cum trebuie facut - inclusiv lista de cumparaturi. Pat, masa + scaune, pături, vesela, haine samd. Trebuie respectate ad literam. Am ajutat azi cu lista aia, am alergat prin soare si caldura, am venit acasa, acu' beam o bere rece, sa fie.

Cu inmormantarea si pomenile, dupa cum e obiceiul in zona, s-au cheltuit vreo 5-6 mii de lei si mai urmeaza ceva cheltuieli.
Ha, ha...du-te-n Oltenia sa vezi cum arata o inmormantare clasica de la minim 15.000 lei in sus, cu invitatii la restaurant si cheltuieli ca de nunta.
Si cine n-are banii astia, face credit in banca si mananca mamaliga cu ceapa acasa ( unde nu-l vede lumea ).

Edited by Cr1spy, 18 July 2017 - 21:10.


#25
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View Postdan1980_25, on 18 iulie 2017 - 20:41, said:

WTF. Bine ca nu trebuie sa-i faca un oral toate babele prezente.
WTF,ne-WTF,ăsta este obiceiul și de foarte multe ori se respectă.
Noi am scăpat de asta,pentru că au murit în spital,deci automat a fost făcută autopsie.
A fost "aranjată" treaba cu cel de la morgă.
Că a făcut sau nu,nu știm sigur,pentru că tot el a îmbrăcat pe cei decedați,noi decât i-am "preluat"(prin firma mortuară),și i-am dus la capela bisericii.
Binențeles că totul a fost contra cost,dar a fost o sumă de 50 lei(deci relativ mică).
Nu am mai dezbrăcat morții să vedem dacă a făcut ce trebuia.Oricum,nu s-ar fi cunoscut(din cauza inciziilor de la autopsie).

În general cutumele astea le respectă doar cine vrea să le respecte.Ca frecvență cred că sunt mai respectate la sat/comună,decât la oraș.
Însă,dacă nu sunt posibilități financiare,nu se fac(cele ce țin de partea financiară).

Și mai ar fi o explicație:
Când moare cineva drag,mulți fac tot ce pot pentru persoana decedată,pentru că l-au iubit("le-a fost drag").
Inclusiv toate aceste obiceiuri.

Chiar dacă în mod normal nu le-ar considera necesare pentru mort.

#26
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDude_2nd, on 18 iulie 2017 - 21:01, said:

citeste prima propozitie si ultima din citatul tau, selectat de mine, si vei vedea ca te contrazici.

a ierta pacatele unui mort, presupune tocmai trecerea lui din tabara celor pacatosi, rai, in cea a dreptiulor, cu pacatele iertate.

Gresesti. Nu orice pacat te duce in iad. Logic, daca omul e toata viata curva, criminal in serie, fara sa-i pese de ceva, fara sa creada in ceva, dupa ce moare, are soarta pceluita. Insa daca omul moare cu un pacat mic, gen o prostie mica spusa inainte cu 2 secunde de a da ortu' popii, nu ajunge in iad. Deci cei ramasi se pot ruga la Dumnezeu sa-i ierte si acel pacat mic.
Asadar, slujba, asa cum spuneam nu presupune ispitirea lui Dumnezeu de a muta sufletul din iad in rai, ci iertarea pacatelor usoare ale mortului. Mai ales ca daca extrapolam, la catolici exista pe langa rai si iad, purgatorul acolo unde ajung cei cu pacate usoare si unde stau o perioada variabila de timp pana se fac vrednici de a ajunge in rai. Iar perioada aceea variaza in functie de cate fapte de milostenie si rugaciuni fac cei vii ramasi, pentru sufletul lui.
Acuma eu nu ma contrazic cu tine, nu am treaba. Eu iti explic doar de ce considera ortodocsii necesara slujba si rugaciunile pentru cei morti. Din punctul lor de vedere.
Ca altii cred altfel, e fix treaba lor.

Edited by dan1980_25, 18 July 2017 - 21:22.


#27
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View PostASCENDED, on 18 iulie 2017 - 20:36, said:

Sunt niște obiceiuri(cutume,sau cum le-o mai zice),care nu este obligatoriu să le faci.

Și eu sunt din sudul țării,dar de obiceiul cu datul patului nu am auzit.
Da,masă și scaune,foarfecă,sau alte mărunțișuri.



Esti din sud si n-ai auzit ca se da pat, masa, scaune, sifonier...costum nou de haine, cu pantofi si...palarie.
Nu prea cred.

Edited by Cr1spy, 18 July 2017 - 21:29.


#28
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
cred ca ma mut in sud. Vad ca se poate face avere daca ai norocul sa fii la butoane la inmormantari. Mai deschid un magazin sh de mobila, costume  etc. Posted Image

Edited by dan1980_25, 18 July 2017 - 21:28.


#29
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,858
  • Înscris: 26.01.2010

View PostASCENDED, on 18 iulie 2017 - 20:36, said:


La noi,mortul trebuie înțepat în buric de 3 ori cu o andrea.

Inteleg sa fie intepat in inima cu o andrea de lemn dar in buric de ce ?Intepatul in inima are mai multa logica decat intepatul buricului , de trei ori. Posted Image

In DB se da pat , imbracaminte + incaltaminte,plapuma, masa , scaune , mobila pentru o camera intreaga plus la fiecare nush cate zile trebuie sa faci pomeni.

#30
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postdan1980_25, on 18 iulie 2017 - 21:27, said:

cred ca ma mut in sud. Vad ca se poate face avere daca ai norocul sa fii la butoane la inmormantari. Mai deschid un magazin sh de mobila, costume  etc. Posted Image
De imbogatit nu stiu daca te imbogatesti, dar pentru mancare asigurata...linistit poti sa te duci. De ce crezi ca este plin de rromi pe acolo ?

Edited by Cr1spy, 18 July 2017 - 21:32.


#31
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

View PostDude_2nd, on 18 iulie 2017 - 21:01, said:

cand un om e mort, soarta lui e pecetluita, nu se mai poate schimba nimic oricat L-ar ruga - ispiti de fapt - omul/popa pe Dumnezeu. Posted Image
adica Dumnezeu nu are suficient de mare putere ca sa schimbe ceva? Am inteles, multumesc.

View PostNoua_pe_site, on 18 iulie 2017 - 21:29, said:

Inteleg sa fie intepat in inima cu o andrea de lemn dar in buric de ce ?Intepatul in inima are mai multa logica decat intepatul buricului , de trei ori. Posted Image

In DB se da pat , imbracaminte + incaltaminte,plapuma, masa , scaune , mobila pentru o camera intreaga plus la fiecare nush cate zile trebuie sa faci pomeni.
hai ca-s curios. Dati si voi ceva detalii suplimentare. Cine primeste pat, plapuma si alte alea? Toata lumea, sau doar o persoana?

Edited by dan1980_25, 18 July 2017 - 21:35.


#32
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009

View Postdan1980_25, on 18 iulie 2017 - 21:27, said:

cred ca ma mut in sud. Vad ca se poate face avere daca ai norocul sa fii la butoane la inmormantari. Mai deschid un magazin sh de mobila, costume  etc. Posted Image
Buey trebuie sa dai costum nou, nu din cele purtate ale mortului sau de la sh. Aia era pe timpuri, nu acum cand s-a imbogatit toata lumea.

#33
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010

View PostSteetch, on 18 iulie 2017 - 17:12, said:

Oameni buni, inainte de a ma face din nou de panarama - ca imi sar muierea si rudele in cap - stie careva sa imi explice de unde atatea diferente intre obiceiurile de ingropaciune la ortodocsi in tara asta?

Suntem la un parastas de 40 de zile in sud-estul tarii si ma iau de cap din cauza listei de cheltuieli si a listei de obiceiuri.

Am fost la inmormantari si prin Brasov (rude), dar n-au fost atatea de cumparat si de facut.

Cine dicteaza cheltuielile si obiceiurile astea, de te calicesc? Daca sufletu' ajunge unde trebuie s-asa, s-asa, care e spilu'?
Dar oamenii cum sunt?
Nu e nici unul la fel ca celalalt in privinta obiceiurilor, chiar daca unele dintre ele se aseamana, nu coincid intru totul.
Si asta e pe durata vietii unui om.
Dar pe durata existentei umanitatii/comunitatii in cauza?
Cand au venit cei ce au adus/impus crestinismul, nu au avut cum sa rada totul (ar fi vrut ei), vechile obiceiuri sau impletit cu cele noi.
Si, oare de cate ori au venit noi credinte peste cele vechi?
Aceste traditii sunt covarsitor populare/babesti, nu actual teologice.

Edited by altnume, 18 July 2017 - 21:42.


#34
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

View Postdan1980_25, on 18 iulie 2017 - 21:18, said:

Gresesti. Nu orice pacat te duce in iad..
cand o sa intelegi ce prostie teologica ai spus, o sa ai o alta perspectiva asupra obiceiului necromant. :)

#35
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View PostSteetch, on 18 iulie 2017 - 17:36, said:

Daca tu doar ai auzit, eu le traiesc acum.
In Dobrogea se da mai mult de pomana.

#36
ASCENDED

ASCENDED

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,749
  • Înscris: 02.07.2010

View PostCr1spy, on 18 iulie 2017 - 21:25, said:

Esti din sud si n-ai auzit ca se da pat, masa, scaune, sifonier...costum nou de haine, cu pantofi si...palarie.
Nu prea cred.
Masă și scaune,da.
Costum nou de haine,cu pantofi și alt accesoriu de îmbrăcăminte,da.Când se face parastas(pomană) de 1 an.
Dar de șifonier și pat,nu.Poate o fi în alte locuri(sudul e mare).

Și da,trebuiesc să fie noi toate.Nefolosite de alt om.

Apropo de rromi,să vezi ce pomeni fac ei.
Practic,la înmormântare se duc cu porcul tăiat în cimitir și acolo în fac bucățele,și îl frig pe loc(pe grătar,bineînțeles).
Și dau de pomană pe săturate.

Nu merge afacere pe segmentul ăsta(cu mobilă).
Pentru că mulți sunt mai nevoiași,iar mobila trebuie să fie cât mai ieftină.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate