Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Om in greva foamei de 30 zile

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#37
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View PostIllusiveMan, on 18 iulie 2017 - 10:08, said:

Impotriva statului britanica si impotriva indolentei statului roman.
Fara nici un nume, nimic??? Felicitări daca reușiți așa.

Edited by cataspo, 18 July 2017 - 10:13.


#38
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View Postcaiuscorneliu, on 18 iulie 2017 - 10:02, said:

Eu tot nu înțeleg ce caută românii prin țările astea civilizate dacă ăia sunt mâncători de copii. Să stea în patria ortodoxiei unde familia e sfântă, bătaia și abuzul e rupt din rai și în cel mai rău caz îți pot abuza plodul niște fețe bisericești. Grădină Maicii Domnului, nu alta..
E foarte simplu: nici nu banuiesc ce li poate intampla prin tarile astea "civiliizate" (multe cu mentalitate la nivel de stat totalitar).

Asta se intampla din doua motive:1. Lumea nu are de unde sa stie legile stufoase, aberante si abuzive 2. cazurile sunt sporadice(in functie de noroc - de ex. asta cu luatul de copii se intampla in special daca ai ghinionul sa locuiesti sau sa ai printre cunoscuti pe unii care lucreaza la protectia copilului, sau daca ai vecini prosti/care nu te sufra si care te toarna la militie pentru te miri ce motive puerile)

#39
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View PostIllusiveMan, on 18 iulie 2017 - 10:08, said:

Toata gargara aia cu legile trebuie respectate chiar daca nu le cunosti, e o tampenie lispita de logica elementara.
Aici ai dreptate, dar nu se poate altfel. Pe de o parte nu poti cunoaste toate legile, pe de alta parte ti se cere asta implicit atunci cand esti chemat la judecata. Nu poate spune avocatul tau ca nu ai cunoscut legea.
Dar nu se poate rezolva nicicum problema asta. Asa ca vom ramane cu ea atata timp cat exista legi.

#40
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View PostAlexaLesby, on 18 iulie 2017 - 10:11, said:

Defapt asta il doare pe initiator si alti homofobi de pe aici, ca a fost adoptat de homosexuali. Daca il adoptau niste heterosexuali betivani si care n-au ce pune pe masa era ok
Asta e impresia ta falsa de lesbiana, ca doar asta te preocupa. Dar poti fi sigura ca lumea e scandalizata de toate rapirile de copii din statele vestice, caci toate sunt pentru motive puerile.

#41
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008

View PostIllusiveMan, on 18 iulie 2017 - 10:13, said:

E foarte simplu: nici nu banuiesc ce li poate intampla prin tarile astea "civiliizate" (multe cu mentalitate la nivel de stat totalitar).

Asta se intampla din doua motive:1. Lumea nu are de unde sa stie legile stufoase, aberante si abuzive 2. cazurile sunt sporadice(in functie de noroc - de ex. asta cu luatul de copii se intampla in special daca ai ghinionul sa locuiesti sau sa ai printre cunoscuti pe unii care lucreaza la protectia copilului, sau daca ai vecini prosti/care nu te sufra si care te toarna la militie pentru te miri ce motive puerile)
Ok, înțeleg. Dar pot să-ți ia copilul fără să treacă speța printr-o instanță de judecată? Nu știu procedura, întreb și eu.

#42
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View PostAlexaLesby, on 18 iulie 2017 - 10:11, said:

Defapt asta il doare pe initiator si alti homofobi de pe aici, ca a fost adoptat de homosexuali. Daca il adoptau niste heterosexuali betivani si care n-au ce pune pe masa era ok
De fapt nu gandesti bine, nu am nimic cu oamenii in afara de unguri si nu imi spune ca sunt rasist sau etc ptr ca e parerea mea. Sunt parinte si n-asi vrea sa trec prin asa ceva. Atata timp cat parintele vrea sa isi creasca copii de ce sa fie adoptati ? Si sa fim seriosi, cum o sa fie viata copiilor crescuti de un cuplu gay, iti dai seama ca toata viata vor fi traumatizati, jigniti si batjocoriti de copii, oameni? De parca n-ai fost copil sa sti cum e sa fi dat de o parte sau sa fi batjocorit si jignit, nu in cazul meu sau al tau ci in alte cazuri care cu siguranta le-ai vazut.

#43
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View PostPlatonX, on 18 iulie 2017 - 10:13, said:

Aici ai dreptate, dar nu se poate altfel. Pe de o parte nu poti cunoaste toate legile, pe de alta parte ti se cere asta implicit atunci cand esti chemat la judecata. Nu poate spune avocatul tau ca nu ai cunoscut legea.
Dar nu se poate rezolva nicicum problema asta. Asa ca vom ramane cu ea atata timp cat exista legi.
Pai stai ca nu are logica. Adica admiti o imposibilitate(de a cunoaste toate legile), dar in acelasi timp impui aceasta imposibilitate ca obligatie(ca si cum ar fi posibila).

De unde rezulta ca nu se poate altfel? Poate ca asa pare, la momentul de fata.

Dar se poate: universalizarea si simplificarea drastica a legilor, care sa fie derivate din cateva principii usor de inteles.

#44
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

View Postionutsb, on 18 iulie 2017 - 10:15, said:

De fapt nu gandesti bine, nu am nimic cu oamenii in afara de unguri si nu imi spune ca sunt rasist sau etc ptr ca e parerea mea. Sunt parinte si n-asi vrea sa trec prin asa ceva. Atata timp cat parintele vrea sa isi creasca copii de ce sa fie adoptati ? Si sa fim seriosi, cum o sa fie viata copiilor crescuti de un cuplu gay, iti dai seama ca toata viata vor fi traumatizati, jigniti si batjocoriti de copii, oameni? De parca n-ai fost copil sa sti cum e sa fi dat de o parte sau sa fi batjocorit si jignit, nu in cazul meu sau al tau ci in alte cazuri care cu siguranta le-ai vazut.
Daca manifestați pe criteriul ca e cuplu gay, va treziți cu actriță Oana Mardare ca se tăvălește pe acolo.

#45
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,288
  • Înscris: 06.02.2008
Eu îmi amintesc de celelalte cazuri de aia nu sunt atât de radical să judec autoritățile străine care recurg la astfel de măsuri. Atât timp cât aud de cazuri din astea am o urmă de îndoială. Cum îi chema pe ăia care-și îndoctrinau religios copiii și au ținut primele pagini ale ziarelor și ecranelor tv?

#46
ionutsb

ionutsb

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 889
  • Înscris: 01.11.2014

View Postcataspo, on 18 iulie 2017 - 10:20, said:


Daca manifestați pe criteriul ca e cuplu gay, va treziți cu actriță Oana Mardare ca se tăvălește pe acolo.

Ideea ca daca parintele vrea sa isi creasca copii ,de ce sa fie dati spre adoptie ? Nu conteaza cui. Nu fiti indiferenti si haideti sa ne mobilizam putin

#47
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007

View Postionutsb, on 18 iulie 2017 - 10:15, said:

De fapt nu gandesti bine, nu am nimic cu oamenii in afara de unguri si nu imi spune ca sunt rasist sau etc ptr ca e parerea mea. Sunt parinte si n-asi vrea sa trec prin asa ceva. Atata timp cat parintele vrea sa isi creasca copii de ce sa fie adoptati ? Si sa fim seriosi, cum o sa fie viata copiilor crescuti de un cuplu gay, iti dai seama ca toata viata vor fi traumatizati, jigniti si batjocoriti de copii, oameni? De parca n-ai fost copil sa sti cum e sa fi dat de o parte sau sa fi batjocorit si jignit, nu in cazul meu sau al tau ci in alte cazuri care cu siguranta le-ai vazut.
Nu, nu o sa fie! Ca nu cresc in romania!

#48
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 13.09.2009

View PostIllusiveMan, on 18 iulie 2017 - 10:18, said:

Dar se poate: universalizarea si simplificarea drastica a legilor, care sa fie derivate din cateva principii usor de inteles.
Da, asa ar fi ideal. Cateva legi simple si clare, nu exceptii si exceptii ale exceptiilor si cazuri particulare, etc.
Dar asa este cand statul isi baga coada prea mult in viata cetateanului. Si se pare ca cetateanului ii place statul super-protectiv cu 1000 de legi. Altfel nu se explica oficii si directii si tot felul de controale si supracontroale pt ca cetateanul sa fie protejat ca un copil mic.

#49
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postcaiuscorneliu, on 18 iulie 2017 - 10:02, said:

..Să stea în patria ortodoxiei unde familia e sfântă, bătaia și abuzul e rupt din rai..
Nu e si cazul de fata, unde copiii nu au fost in niciun fel abuzati.
Singurul motiv pentru care copiii au fost luati a fost certurile dintre barbat si femeie.

Copiii vor/au vrut inapoi la tata.
Si normal ar fi ca ei sa creasca alaturi de familie. Punct.

Edited by MembruAnonim, 18 July 2017 - 10:34.


#50
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostBodCasa, on 18 iulie 2017 - 09:09, said:

Daca omul era bețiv si bătăuș, poate nu făcea 30 zile de greva foamei.... și dacă nu știai, omul in jurul zilei 40 fără mâncare începe sa nu mai facă fata....si o ia spre alte lumi.
Copii au fost luati in urma unei reclamatii colective ale vecinilor, scandalizati de urlete si tipetele zilnice care se auzeau din casa "grevistului". A venit politia, a constatat adevarul celor relatate. Restul, sunt povesti induiosatoare. Punct

Edited by myshyk, 18 July 2017 - 10:42.


#51
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View Postcaiuscorneliu, on 18 iulie 2017 - 10:15, said:

Ok, înțeleg. Dar pot să-ți ia copilul fără să treacă speța printr-o instanță de judecată? Nu știu procedura, întreb și eu.
Nu vad relevanta.

View Postcaiuscorneliu, on 18 iulie 2017 - 10:25, said:

Eu îmi amintesc de celelalte cazuri de aia nu sunt atât de radical să judec autoritățile străine
De ce iti amintesti?

Tu chiar ai impresia ca copiii isi doresc sa fie luati de la parinti din cauza ca parintii se cearta? Sau din cauza ca parintii le mai trag o palma la fund?

Daca admiti ca copiii pot sa nu fie de acord cu o astfel de masura drastica(de a fi indepartati din familie), de ce ai sustine un astfel de abuz extrem de grav? Cu care scop? Cine si cum te-a indoctrinat sa ai astfel de idei?

#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,226
  • Înscris: 08.10.2015

View Postmyshyk, on 18 iulie 2017 - 10:34, said:

A venit politia, a constatat adevarul celor relatate. Restul, sunt povesti induiosatoare. Punct
Cum a reusit politia aceasta constatare?

In fine, nu despre asta e vorba, ci despre modul in care a fost judecat cazul si tratat de catre statul roman.

Copiii, vorbtori de limba romana, au fost dati spre adoptie unor vorbitori de limba engleza. Le este/era interzis sa vorbeasca intre ei in limba romana.

#53
IllusiveMan

IllusiveMan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 02.07.2017

View Postmyshyk, on 18 iulie 2017 - 10:34, said:

Copii au fost luati in urma unei reclamatii colective ale vecinilor, scandalizati de urlete si tipetele zilnice care se auzeau din casa "grevistului". A venit politia, a constatat adevarul celor relatate. Restul, sunt povesti induiosatoare. Punct
De unde si pana unde este ala motiv de luat copiii? Cine ti-a bagat astfel de idei in cap?

#54
ioana1973

ioana1973

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,565
  • Înscris: 16.03.2014
Cica in tarile cu apa si sapun nu prea ai voie sa altoiesti copiii, daca cresc in circ si scandal iar este o problema. Homofobia la noi este intretinuta de BOR si nu numai. La cat necaz si suferinta este in prapadita asta de tara iaca na :'' ne napadesc homosexualii". Ce sa-ti spun au identificat sursa raului.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate