Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Achizitionare telefon gsm/amanet

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
f0rtat3u

f0rtat3u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 27.10.2013
Aș vrea sa-mi cumpar un telefon de la amanet ori gsm. De exemplu, vreau sa-mi iau un iPhone, dar nu imi permit unul nou. De ce trebuie sa țin cont daca il iau de la amanet/gsm? Ce defecte pot avea? Cum il pot verifica?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
gsm? ce este acest gsm?

la amanet in general ajung furaciunile. amanetul e o metoda "legala" de a plasa produse furate si de a scoate imediar profit si pierde urma si eventual suspiciunea asupra faptuitorului. mai amuzant este cand mergi acolo si aia in loc de telefon iti dau doar o replica. atunci sa te tii.

#3
sarac.lipit

sarac.lipit

    Cînd ești condus de proști, toate merg prost

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,828
  • Înscris: 14.06.2006
aifonul este mercedesul autoturismelor...
sa functioneze
e de-ajuns...momentan

#4
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Nici eu nu-mi permit ultimul tip de Audi A8 , oare gasesc pe la amanet ? Am auzit ca sunt la jumatate de pret Posted Image

#5
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,404
  • Înscris: 15.12.2009

 TruculMagic, on 17 iulie 2017 - 20:55, said:

Am auzit ca sunt la jumatate de pret Posted Image

Full fara trapa fara piele, nu bate nu troncane, km putini. Iphone-ul, zic.

Edited by Ann0nyym0us, 18 July 2017 - 05:36.


#6
farausername

farausername

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,661
  • Înscris: 04.01.2017
Asta e ca si cumparatul bicicletelor de la ''baieti! Incurajam industria dar ne plangem cand cadem victime!
On: daca stii personal vanzatorul poti nimeri ceva ok!

#7
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 03.01.2013
La GSM/amanet mai ai garanție o perioada de luni, oferita de ei, in general. De obicei, îți dau cam 3 luni, in caz că pățește ceva.
Verifica display-ul, amprenta, camera, sistemul de vibrații, difuzoarele, microfonul și vezi și dacă se incarca in orice poziție.


#8
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,836
  • Înscris: 06.01.2008

 f0rtat3u, on 17 iulie 2017 - 20:39, said:

Aș vrea sa-mi cumpar un telefon de la amanet ori gsm. De exemplu, vreau sa-mi iau un iPhone, dar nu imi permit unul nou. De ce trebuie sa țin cont daca il iau de la amanet/gsm? Ce defecte pot avea? Cum il pot verifica?
Dar "prostii" ce-si vand iPhone-ul pe olx sau FB ce au? Sunt râioşi?
Macar asa (de la proprietari ce-si vand telefonul pe olx/FB) primesti si cutie cu accesoriile/factura/garantie si se poate da pe loc reset ca sa-ti introduci propriul cont Apple si sa vezi ca nu e blocat iPhone-ul in iCloud.

La amanet ai cam 99% sanse sa nimeresti numai cazaturi, fiindca telefoanele ok sunt pastrate pentru prietenii celor de la amanet.

Edited by Hider141, 18 July 2017 - 07:55.


#9
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Mdeah, vad ca din nou sariti cu comentarii destul de aiurea, ca iphone face si drege....
In fine, va spun cum am facut eu: mi-am luat iPhone 5S de pe OLX, este 99% perfect telefonul.

In primul rind, citeste aici: https://forum.softpe...ne-second-hand/
Ai grija, la punctul 1 nu se poate verifica blocarea in iCloud decit prin resetare completa.
Sa ai pregatit un cont nou Apple ID.

Apoi, contactezi mai multi vinzatori, te orientezi dupa vechime/stil anunt/feedback (okazii)/raspunsuri primite.
Au am contactat vreo 6-7, am ramas la 2-3 spre final, m-am intilnit cu 1.

Apoi, verifici tot ce scrie acolo, chiar si de 2 ori, nu te forteaza nimeni sa scoti banii repede.
Eu am stat vreo 3 ore la o terasa, desi aranjamentul initial era de 30 de minute.
Neaparat trebuie sa ai acces la net, wifi si/sau cartela SIM.

Mie mi-a scapat ceva din vedere, dar nu ma deranjeaza: nu functioneaza cum trebuie difuzoarele.
O perioada merg bine, apoi incep sa gajaie, sa se auda foarte distorsionat, apoi nu se mai aud deloc, apoi isi revine.
Dar, eu nu folosesc telefonul ca si telefon, zi de zi, il folosesc pentru testare aplicatii.
Deci, soneria/difuzoarele sint mai putin importante.

In rest, cum ziceam, telefonul este lacrima.
Bateria tine lejer 4-5 zile (nefolosit) si 24-48 folosit (wifi/3g/gps/ecran aprins destul de mult).

Si daca vrei sa-ti iei Android, verifici cam aceleasi chestii ca la iphone (ma rog, mai putin cele care nu exista pe Android).

#10
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,644
  • Înscris: 23.10.2006
Majoritatea persoanelor cumpara un telefon pentru a vorbi la el, nu sa testeze aplicatii, asa ca ala nu prea e un tel ok, daca nu poti sa vb la el...pentru tine o fi bun ca doar te joci pe el dar in realitate e de trimis la service sa il poti folosi ca si telefon..

#11
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Pfiuuuu, ce bine ca un sint ca majoritatea.
Deh, asa e cind ai 3 c*aie, esti mai diferit ! :)
Am spus clar pe topicul dedicat pentru ce imi trebuie telefonul, nu e problema daca nu ai vazut.
Poti sa vorbesti la el fara probleme, sint defecte doar difuzoarele de jos, nu cel de ureche (habar am cum se numesc mai precis).
Adica sint afectate doar soneriile si aplicatiile gen youtube....
Apelurile merg perfect.
Merge vibratia foarte bine, deci nu am neaparat nevoie de sonerie.
Ah, si cind am zis testare aplicatii m-am referit la job (serviciu) nu asa de distractie.
Adica sint si platit pentru asta.
Deci, no problem :)

#12
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,580
  • Înscris: 11.02.2016

 f0rtat3u, on 17 iulie 2017 - 20:39, said:

Aș vrea sa-mi cumpar un telefon de la amanet ori gsm. De exemplu, vreau sa-mi iau un iPhone, dar nu imi permit unul nou. De ce trebuie sa țin cont daca il iau de la amanet/gsm? Ce defecte pot avea? Cum il pot verifica?
Mai bine cumpara-ti unul nou din magazin. E mai sigur asa. Ai factura, garantie, stii sigur ca functioneaza.
Spune-ne un buget pentru recomandari.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate