Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Urgent va rog: RDS static ip multiple PC

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#19
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016

View PostPlaton, on 17 iulie 2017 - 20:15, said:

RDS nu da ip statice decat la abonamente business, toti avem ip dinamice, si nu e la noroc
Asa, si am specificat eu vreun tip de abonament, pentru persoane fizice sau business ?
Logic, abonament care ofera IP static, oricare ar fi ala.
Am specificat la RDS ?!
Nope, la orice firma de net care ofera IP static, logic, nu ?!

#20
s0mekind

s0mekind

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 282
  • Înscris: 28.11.2012
Am primit astazi oferta de la RDS, care e mai mult decat de bun simt.
Abonament business 300mb/s, 9euro/luna pt 8 ip-uri clasa D
Abonament business 1000mb/s, 15 euro (sau ceva de geun) pt 8 ip-uri clasa D
1euro/luna pentru IP aditional - aici trb sa mai sun  o data, nu am inteles daca e vb doar de 1 ip sau pot lua mai multe.

#21
GhostWolf

GhostWolf

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.06.2017

View PostPlaton, on 18 iulie 2017 - 07:29, said:

Ti se pare, crede-ma, si nu vorbesc din auzite, de ce aveti voi impresia ca rds a inventat netul ?
Mi se pare ce? Si de cand am zis eu ca rds a inventat ceva in afara de prostie?

View PostPlaton, on 18 iulie 2017 - 07:29, said:

Eu vad cum imi functioneaza netul in weekend si cum merge luni la prima ora la rds, eu vad cum se misca suportul tehnic la ei si cum se misca la cartier, eu vad ca am router pe care am dat 100 de euro si este incompatibil cu retea mirifica rds, despre asta vorbim, si mai vorbim de faptul ca omul are nevoie de niste ip-uri si nu poate decat sa isi cumpere business plan
Asa de curiozitate ai vreo idee despre ce inseamna un furnizor de ceva la nivel national? Nu ca iau aparerea albastreilor dar tu compari un furnizor cu X milioane de abonati cu o retea cu Y echipamente managed cu o retea care in cel mai bun caz are cateva mii de clienti si nspe echipamente unmanaged sau mai stiu eu. Pai o retea de cartier cu 1000 de clienti, caz fericit, putini sunt cei care se compara cu C-Zone, Evolva, si ce dracu mai era pe vremuri de aveau mii de clienti si aia cred sub 10K, daca isi cumpara un /20 da cate 4 IP-uri la fiecare client, daca sunt smecheri si mai iau si un euro per IP folosesc /20-ul sa faca bani si la prosti le da din 10/8, 172.16/12 sau 192.168/16 ca nu se sesizeaza nimeni poate. Dar cand ai milioane de clienti, cand poate ai minim 10K clienti business si sute de clienti corporate si la fiecare client ii d-ai minim un IP direct conectat do the math. Un /16 nu ajunge, un /12 poate poate ajunge pentru clientii persoane fizice, ca pentru business / corporate sigur nu ajung. Plusam aici cu epuizarea spatiului de adresare IPv4 deci normal ca orice furnizor cu numar marisor sau chiar mare de clienti stramba din nas cand vine un client oarecare, persoana fizica si cere Z IP-uri. Pai Z IP-uri dau la Z clienti si fac Z * N Lei / Euro ca daca din Z am si un business sigur scot mai mult decat de la un singur gigel persoana fizica.

Chiar daca suportul tehnic de la rds e format in proportie de 90 - 95% din maimute proaste in stare doar de copy and paste sa stii ca se misca bine, ti-o zic eu sigur, cunosc si eu oameni de  pe acolo. Deci totusi sa nu comparam un furnizor de servicii cu reteaua de cartier care are cateva echipamente second hand aruncate intr-o debara, ca e diferenta enorma. Ca au existat si retele mari de cartier, nu neg, dar unde sunt acum? Inghitite de marii ISP. De ce? Din prostia patronilor sau din simplu fapt ca o retea de cartier nu poate face fata unui ISP.

View Posts0mekind, on 18 iulie 2017 - 11:09, said:

/29 nu e clasa D e A din agregatele RDS, clasa D e de multicast, 224.0.0.0 - 239.255.255.255. Poti sa ai maxim 3 IP-uri suplimentare la abonamentele alea, dar nu poti avea IP direct conectat + /29 public + IP suplimentar, poti avea:
- fie IP direct conectat + subnet /29 public;
- fie IP direct conectat + 3 IP-uri direct conectate suplimentare.

In cazul tau varianta cu subnetul e cea mai okay.

PS: Vezi sa primesti oferta / sa semnezi pentru Digi Net Business Garantat, ca acolo primeti subnet, la Digi Net Business Access nu ai subnet ci doar pana la 3 IP-uri suplimentare. Iar oferta aia e Digi Net Business Access ca doar alea parca le au de 300 si 1000. Daca vrei subnet, /29 (8 IP-uri, 6 folosibile, 5 pe care le poti pune pe echipamentele tale), ai nevoie de abonamentul garantat.

Edited by GhostWolf, 18 July 2017 - 11:20.


#22
valeatza

valeatza

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 17.09.2008
Dar unde stai că zona/oraș????

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate