Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Compatibilitate componente

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
MihaiiiGL

MihaiiiGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.10.2015
Salut ! Am deschis acest topic deoarece as dori sa fac un upgrade sistemului meu si nu imi dau seama daca sunt compatibile componentele.Am dat un search pe google am cautat dar sunt cam paralel cu tot ce scrie acolo.
Ceea ce as vrea sa schimb sunt procesorul si placa video.La procesor m-am gandit la un amd fx 8300 iar la placa video la un nvidia gtx 750 ti gddr5 sau un radeon rx 550 gddr5 .Ca placa de baza am un Gigabyte F2A85X-D3H.Memoria este de 8gb ddr3 iar sursa este un Chieftec Smart GPS-350FB-101A.
Daca se poate va rog sa imi spuneti  daca sunt compatibile.De asemenea sunt deschis si altor recomandari daca considerati ca as putea lua altceva mai ok la un raport calitate-pret asemanator.
Va multumesc

Edited by MihaiiiGL, 17 July 2017 - 18:38.


#2
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Nope, nu se potrivesc.
AMD FX 8300 este pe socket AM3+, placa de baza Gigabyte F2A85X-D3H este pe socket FM2.

Placa VIDEO nvidia gtx 750 ti gddr5 sau un radeon rx 550 gddr5.... este placa VIDEO, NU placa de baza.

Deci, reformuleaza si revino aici.

#3
MihaiiiGL

MihaiiiGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.10.2015
Chiar nu stiu la ce m-am gandit in momentul ala , sunt destul de paleta in it dar nici chiar asa incat sa confund placa video cu placa de baza , imi cer scuze.
Si daca as dori sa cumpar si o placa de baza compatibila cu procesorul , ar sari mult bugetul sau gasesc in 250-300 lei ?
De exemplu un ASROCK 960GM-VGS3 FX

Edited by MihaiiiGL, 17 July 2017 - 18:41.


#4
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Ori stai pe FM2 ori treci pe AM4 (Ryzen). FM2 are niste athlonuri bunicele, iar toate FX-urile sunt flamande. Tu vrei FX cu sursa de 350W? Vise.

#5
roxanaRabinowitz

roxanaRabinowitz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,414
  • Înscris: 21.02.2016
Deci bugetul este 250-300 ?
Si la tine nu merge google, macar pentru preturi ?
ASROCK 960GM-VGS3 FX este 173 de lei la mediagalaxy.
Procesorul, daca gasesti nou pe undeva, este 470 de lei.
Deci, poate SH, habar am.

Mai bine spune ce componente ai acum, pentru ce vrei upgrade, buget.

Plus ca, mai mult ca sigur, ai gresit aria, o sa mute un admin pe Achizitii... pina atunci citeste sus aia cu rosu: https://forum.softpe...nd-achizitiile/

#6
MihaiiiGL

MihaiiiGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.10.2015
nu am un buget fix , bugetul de 250-300 il alocam doar pt placa de baza in caz de trebuie schimbata . Doream sa ma incadrez pana in 1000 lei iar daca trebuia schimbata si placa de baza ma chinuiam si mai puneam 200-300 lei , dar daca trebuia si sursa schimbata nu are rost , ma duc in 1500 lei si deocamdata nu dispun de suma asta.
Multumesc oricum pentru raspunsuri

Acum aveam un amarat de a8 5600k cu placa video integrata , era bun la timpul lui dar deja nu mai face fata niciunui joc de generatie mai noua.

Edited by MihaiiiGL, 17 July 2017 - 18:52.


#7
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017

View PostMihaiiiGL, on 17 iulie 2017 - 18:51, said:

Acum aveam un amarat de a8 5600k cu placa video integrata , era bun la timpul lui dar deja nu mai face fata niciunui joc de generatie mai noua.
Nu prea ai ce upgrade sa mai faci la procesor, placa aia de baza suporta maxim un A10-6800K care e doar cu vreo 10% mai puternic decat ce ai tu.

#8
Al3xandru35

Al3xandru35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,325
  • Înscris: 30.09.2011
Poti sa schimbi a8-ala cu un athlon 760k, o sursa seasonic decenta si un RX550 si gata. Si daca mai ramane ceva un SSD

#9
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View PostMihaiiiGL, on 17 iulie 2017 - 18:27, said:

Salut !
Spoiler
Fa cum au spus colegii mai sus !
Vinde kit-ul A8-5600K socket FM2 ce il ai acum si banii ii pui peste cei 1.000 Lei si cumperi un kit socket 1151 sau AM4.

#10
MihaiiiGL

MihaiiiGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.10.2015
Multumesc din nou pentru raspunsuri.In legatura cu placa video pe care mi-ai propus-o Alex , am gasit cum ca un rx 460 ar fi mai bun decat rx 550 si la pret sunt asemanatoare , diferenta fiind de cam 50 lei.Daca iau placa asta , sursa seasonic si procesorul 760k , crezi ca ar fi o combinatie cat de cat ok ?

#11
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Din raspunsul-intrebarea ta inteleg ca nu te incanta un upgrade major.
In cazul asta trebuie sa stim ce:
procesor;
placa video;
memorie Ram;
Hdd-uri ori SSD-uri;
unitati optice;
de sunet;
de retea;
ventilatoare de 80, 90 sau 120mm sunt ori vor fi ! in computerul tau actual pt. a iti spune sigur daca sursa Seasonic poate sa tina toate componentele.

Si nu uita sa mentionezi modelul sursei Seasonic.

#12
MihaiiiGL

MihaiiiGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.10.2015
Desigur ca m-ar incanta un upgrade major , dar din cate am inteles in banii astia nu prea am ce sa schimb astfel incat sa fie componente decente si compatibile.Daca vreau o placa video si un procesor care sa ma duca 3-4 ani trebuie sa schimb placa de baza si sursa , daca iau procesorul pe care mi l-a specificat Alex s-ar potrivi cu placa de baza ceea ce ar insemna ca mai trebuie sursa si placa video.M-am interesat cam despre ce ar fi vorba si am gasit cum ca placa video spusa de el si anume rx 550 ar fi destinata altor activitati , si nu jocurilor.In schimb am gasit 460 rx care e la oferta pe anumite siteuri si care nu ar fi foarte diferita ca pret , insa mult mai buna la performante.
Ca sa va raspuns la comentariu , pc-ul va arata cam asa
procesor athlon 760k
placa video rx 460/rx 550 in functie de ce spune Alex , daca e compatibila sau nu
memorie ram 8gb ddr3
hdd wdc wd10ezex
unitate optica sincer habar nu am dar daca este foarte importanta pot demonta pc-ul sa incerc sa caut
placa de sunet realtek® High Definition Audio HD Audio HDAUDIO\FUNC_01&VEN_10EC&DEV_0892
placa de retea realtek pcie gbe family controller
ca ventilatoare am doua , unul de 80 mm pozitionat in spatele procesorului sub sursa , si unul de 120mm pozitionat pe procesor
ca sursa am gasit un  Seasonic S12II-430 Bronze 430w , dar daca nu e destul de ok as putea sa plusez si pana la un Seasonic S12II-620 Bronze 620W

Edited by MihaiiiGL, 17 July 2017 - 21:12.


#13
MihaiiiGL

MihaiiiGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.10.2015
De asemenea as dori sa intreb daca merita sa iau in considerare varianta sh , sau sa ma orientez doar spre componente noi

#14
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Bun raspunsul !

Sursa Seasonic S12II-430 Bronze 430w e aproape de limita la un eventual OC; motiv pt. care eu as recomanda Seasonic S12II-520 Bronze 520W.
Sau ceva mai ieftin si bun, Sirtec - High Power EP-500BR II (HPQ-500BR-H12S), 80+ Bronze, 500W.


Daca esti dispus sa investetsi mai mult de 1.000 Lei, ia in consideratie componente noi; socket 1151 sau AM4 !
Daca nu vrei sa investetsi mai mult de 1.000 Lei,   ia in consideratie componente Second Hand.
Cauta un kit i5 ori i7 socket 1151 sau AMD R5 1500x ori R5 1600 Second Hand pe computergames.

Dai kit-ul tau FM2 + cei 1.000 Lei diferenta  Posted Image
Vezi sa fie vanzatori de la tine din oras sa te duci la el sa faceti proba la ambele kit-uri !

#15
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Athlonul ala 760k are fix aceiasi performanta ca A8-5600k, chiar nu are rost sa schimbi procesorul. Sursa, iarasi nu merita schimbata, ai una bunicica, care poate sa duca o placa video decenta. Singurul upgrade care merita facut e la placa video, cea integrata pe care o ai tu este elementul ce trage mult in jos performantele in jocuri.

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016
Mda, @Memeito pare sa aiba dreptate, @MihaiiiGL !
De ce nu pastrezi configuratia asa cum e si cumperi doar o placa video cu cei 1.000 Lei ?
===============================

Rog userii care stiu mai multe daca e buna configuratia (postul 12) @initiatorului si merita sa-i puna doar o placa video mai performanta !
multumesc

#17
MihaiiiGL

MihaiiiGL

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 23.10.2015
Motivul s-ar putea sa vi se para penibil , doar ca eu in trecut stiind ca placa video e integrata aveam aceeași idee , sa iau o placa video separat si sa "completez" cu ea , dar nu mai stiu cine pe un forum mi-a spus ca nu merita sa raman cu procesorul ala..daca voi considerati ca e destul de ok incat sa pot rula ultimele jocuri la medium spre high cu 40 fps alaturi de o placa video decenta  e o idee super buna

#18
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,851
  • Înscris: 06.01.2008
Sunt sanse destul de mari sa-ti faca bottleneck cu procesorul asta. De aia ti s-a recomandat sa schimbi si procesorul.
Mai asteapta putin sa vina colegii Dany_Drake, shmu, eiffel sau altii pentru sfaturi pertinente, fiindca @super8 o cam da in bara cu sfaturile hardware.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate