Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Pot vinde una din masini,dupa divort?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,576
  • Înscris: 08.03.2017
Sari ca ars - asta te acuza !
Cine a dat suma pe care sa o dai sotiei ? am dat un exemplu de partaj dar de nervi nu ai observat despre ce este vorba in propozitie .
Suma declarata la partaj e una, suma cu ce se vinde e alta, suma cu ce despagubesti e alta , procentajul platit pentru operatiune e alta .

Edited by ldpe, 17 July 2017 - 18:43.


#20
regelemar

regelemar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.12.2013

 RasAlGhul, on 17 iulie 2017 - 14:19, said:

Cine-i trecut in cartea masinii, pe talon si la fisc...acela este proprietarul de drept...el taie, el spanzura si el face ce vrea cu bunul trecut pe numele lui. Adica cu alte cuvinte poti arunca masina intr-un sant , o poti vinde, o poti da la fiare vechi, etc....faci ce vrei cu ea...este masina ta pe numele tau....tu raspunzi de ea.
Ca dupa aceea fosta doamna baga partaj este alta mancare de peste...va trebui s-o despagubesti, deoarece este un bun comun dobandit in timpul casatoriei.
Eu sunt proprietar in acte la ambele masini.Daca vand una din masini la 2500 de euro si ea baga partaj dupa 10 ani.....inseamna ca in 2027 ii dau jumatate din 2500 ?

#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Daca tu vinzi masina in 2017 cu 2500 E cu acte in regula, da, dupa 10 ani, ea are dreptul sa ceara 50% din cei 2500 E.
Daca tu insa pastrezi masina pana in 2027 cand valoarea ei va scadea la 300 de Euro, atunci o poti vinde iar ''doamna'' va primi 150 E.

#22
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 bogdan181180, on 17 iulie 2017 - 11:41, said:

Intreab-o pe care vrea sa o pastreze si vinde-o pe cealalta daca vrei sa fie bine. Te poate da in judecata ca ati vandut bunuri comune

Pai daca divortul s-a pronuntat si hotararea este definitiva la ce sa mai dea in judecata? Daca nu a cerut partaj in timpul divortului voi credeti ca legea ii da timp de gandire? se gandeste statul ca doamna  introduce actiune de partaj prin 2050 si cere 4 masini, nu 2

Edited by Platon, 18 July 2017 - 07:32.


#23
regelemar

regelemar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.12.2013

 Platon, on 18 iulie 2017 - 07:31, said:

Pai daca divortul s-a pronuntat si hotararea este definitiva la ce sa mai dea in judecata? Daca nu a cerut partaj in timpul divortului voi credeti ca legea ii da timp de gandire? se gandeste statul ca doamna  introduce actiune de partaj prin 2050 si cere 4 masini, nu 2
Spune cineva mai sus caci partajul il poate baga si dupa zeci de ani....Se pare ca legea ii da timp de gandire.....exista vre-un text de lege in aceasta privinta ?

#24
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Platon, on 18 iulie 2017 - 07:31, said:

Pai daca divortul s-a pronuntat si hotararea este definitiva la ce sa mai dea in judecata? Daca nu a cerut partaj in timpul divortului voi credeti ca legea ii da timp de gandire?  
Partajul și divorțul nu au legătură între ele, nu există obligația de a le face pe amândouă în același timp.

regelemar, ți-am mai pus o dată textul de lege. Acum tai din el că poate așa e mai ușor de înțeles.

 althea, on 17 iulie 2017 - 11:59, said:

NCC, Art. 669
Imprescriptibilitatea acţiunii de partaj
Încetarea coproprietăţii prin partaj poate fi cerută oricând, ...
Voi sunteți coproprietari.

Edited by althea, 18 July 2017 - 08:33.


#25
regelemar

regelemar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.12.2013
"NCC, Art. 669
Imprescriptibilitatea acţiunii de partaj
Încetarea coproprietăţii prin partaj poate fi cerută oricând, ..."

Ms Althea. Dupa cum scrie in textul de lege,ar insemna ca ea poate sa ceara partajul si dupa moartea mea?!

 Bogotta, on 18 iulie 2017 - 07:29, said:

Daca tu vinzi masina in 2017 cu 2500 E cu acte in regula, da, dupa 10 ani, ea are dreptul sa ceara 50% din cei 2500 E.
Daca tu insa pastrezi masina pana in 2027 cand valoarea ei va scadea la 300 de Euro, atunci o poti vinde iar ''doamna'' va primi 150 E.
si daca vand masina in 2017 cu 2500 eur real,dar pe actul de v-c se trece 1000 de euro...ce se intampla?

#26
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,961
  • Înscris: 18.12.2007
Da, poate.

#27
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017

 regelemar, on 18 iulie 2017 - 08:45, said:

si daca vand masina in 2017 cu 2500 eur real,dar pe actul de v-c se trece 1000 de euro...ce se intampla?


E foarte simplu. Proba o constituie actele. Tu poti vinde masina cu 15.000 E dar daca in documente treci 1000 Euro, atunci ea va avea dreptul la 50% din acea suma, respectiv 500E.

#28
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Eu aș zice că nu e chiar așa de simplu. Dacă chiar se ajunge la proces ea îi poate cere cât valora mașina la data vânzării iar el va trebui să probeze de ce a vândut-o la preț de epavă.
Cu asta ți-am răspuns și ție, regelemar:

 regelemar, on 18 iulie 2017 - 08:45, said:

si daca vand masina in 2017 cu 2500 eur real,dar pe actul de v-c se trece 1000 de euro...ce se intampla?

Vă rog să nu-i mai dați sfaturi care încalcă punctul 2.d din regulament.

Edited by althea, 18 July 2017 - 18:41.


#29
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 regelemar, on 18 iulie 2017 - 08:21, said:

Spune cineva mai sus caci partajul il poate baga si dupa zeci de ani....Se pare ca legea ii da timp de gandire.....exista vre-un text de lege in aceasta privinta ?

Hai sa terminam cu prostiile, nu te mai lua dupa toti avocatii de pe softpedia, s-a pronuntat divortul cu tot tacamul, la revedere, tu crezi ca daca i se scoala fostei sotii peste 20 de ani sa ceara partajul o mai baga cineva in seama ? La divort se face si partajul, daca nu s-a deschis partaj inseamna ca nu are nimeni nimic de cerut, nimic de primit, si situatia este clara.

#30
RasAlGhul

RasAlGhul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 839
  • Înscris: 11.02.2016
Nu vorbiti in necunostinta de cauza. Actiunea de partaj se poate baga oricand de la finalizarea actiunii de divort...si dupa 50 de ani. Aici vorbim de proprietati, masini, avioane, etc....lucruri cu valoare dobandite in timpul casatoriei...nu vorbim de un aragaz, de un frigider sau de un pat din dormitor. E de rasul curcilor sa bagi actiune de partaj dupa 20 de ani sa recuperezi jumatate din frigider sau dintr-un pat...costa mai mult avocatul decat suma care trebuie recuperata.

Edited by RasAlGhul, 19 July 2017 - 00:17.


#31
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Platon, on 18 iulie 2017 - 20:52, said:

Hai sa terminam cu prostiile  
Exact.

#32
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 RasAlGhul, on 19 iulie 2017 - 00:16, said:

Nu vorbiti in necunostinta de cauza. Actiunea de partaj se poate baga oricand de la finalizarea actiunii de divort...si dupa 50 de ani. Aici vorbim de proprietati, masini, avioane, etc....lucruri cu valoare dobandite in timpul casatoriei...nu vorbim de un aragaz, de un frigider sau de un pat din dormitor. E de rasul curcilor sa bagi actiune de partaj dupa 20 de ani sa recuperezi jumatate din frigider sau dintr-un pat...costa mai mult avocatul decat suma care trebuie recuperata.

Haideti sa dam si noi un articol din codul familiei care spune ca dupa pronuntare unei decizii definitive se poate introduce actiune de partaj si dupa 50 de ani, iar pentru duduia Althea v-am trimis un mesaj privat prin care va explic de ce imi dau cu parerea, daca sfaturile sau parerile mele  sunt eronate imi cer scuze public, iar pozitia dumneavoastra de moderator nu va da dreptul sa aveti intotdeauna dreptate! Multumesc !
Chiar am sa intreb un avocat practicant in aceasta dimineata pe drept civil, sa vad daca aeti dreptate, si voi anunta public ca am gresit , a gresi este omeneste duduia Althea, prea va repeziti ca Gestapo sa dati avertismente!

P.S. Aveti dreptate duduia Althea, "Dreptul de a cere partajul este imprescriptibil, cu alte cuvinte, partajul poate fi cerut oricand, indiferent de intervalul scurs de la data nasterii starii de indiviziune." Imi cer eu scuze, pentru eroare,

Edited by Platon, 19 July 2017 - 07:31.


#33
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

 Platon, on 19 iulie 2017 - 07:25, said:

Haideti sa dam si noi un articol din codul familiei care spune ca ...
Nu avem cum să dăm un articol din codul familiei pentru că nu mai există, prevederile lui au fost incluse din 2011 în noul cod civil.

Fără duduie, te rog. Mulțumesc.

#34
regelemar

regelemar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 24.12.2013

 Bogotta, on 18 iulie 2017 - 14:56, said:



E foarte simplu. Proba o constituie actele. Tu poti vinde masina cu 15.000 E dar daca in documente treci 1000 Euro, atunci ea va avea dreptul la 50% din acea suma, respectiv 500E.
cica nu e asa !?

#35
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,447
  • Înscris: 24.02.2017
Ba da dar ''doamna'' te poate acuza ca ai vrut sa o inseli, ca valoarea masinii la momentul vanzarii era alta. Te poate chestiona ca de ce ai dat-o atat de ieftin. Ce motive ai avut ? Erau obiective sau nu ? Daca nu, poti fi acuzat de inselaciune.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate