Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 Telefon performant pe parte audio...

Aspecte legale https://registratu...

Filtru de apa curata apa de miner...

Unde gasesc borcane mari 5 - litr...
 

Nectarine - miros de carburant

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#37
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006

View PostTruculMagic, on 19 iulie 2017 - 21:23, said:

Pai n-are logica ?
Banane mici la congolezi cu banana mare si banane mari la europeni cu banana mai mica Posted Image

Da, se gasesc si banane mari, chiar si ridicol de mari, depinde de piata si depinde si de ce gasesc sa aduca de la importatori.
E o piata acoperita la Crangasi, la etaj, unde am vazut de fiecare data cand am trecut (f. rar trec pe acolo ) pe unele tarabe, doar pe unele, niste banane ridicol de mari fata de cele vazute uzual, chiar si cu ~ 30-40 % mai mari fata de ce se considera normal banane foarte mari.
Sincer n-am cumparat asa de mari.

Amuzanta faza cu Congo.
Intradevar acolo media tarii e cea mai ridicata din lume, respectiv 7,1", care e sub media softpedia Posted Image, insa e doar media, pt. ca in Congo exista si triburi care au cultul penisului si care ajung la dimensiuni ridicole de cateva ori mai lungi...

Edited by loock, 19 July 2017 - 22:14.


#38
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,609
  • Înscris: 21.06.2016

View Postloock, on 18 iulie 2017 - 20:19, said:

Poate ca in anii 70-80 ai lucrat la depozitul de banane sau pe vapor, atunci se explica cum de ai vazut atatea banane verzi...


Da, exact acolo lucreaza copiii mincatori de banane Posted Image
Eu zic ca pe tine te-a lasat memoria, amestei canii 60-70 care au fost mai rezonabili cu anii 80 pe care mi-i amintesc eu foarte vivid.



Quote

Legat de wikipedia - am citit aberatii inca mult mai mari acolo.
E un reper pt documentare rapida, si eu folosesc, dar cu precautie pt ca sunt si informatii false.

Serios? ia mai gaseste-mi un fruct care e clasificat gresit in lista aiai? Numai cu anansul au gresit-o?
Dar cum se face ca nu ai mentionat nimic de site-ul unui mic producator de ananas, Dole Hawaii? Nici aia nu stiu cit tine despre ananasi?
Poate vrei ceva de pe siteul celui mai mare lant de supermaktreuri de fructe legume bio/organice?

http://www.wholefood...rfect-pineapple
Pick a perfect pineapple
Repeat after me: external color does not indicate ripeness.
That’s right. Ripening halts after harvest, and ours are picked at their peak. So, even green pineapples are ripe. (Yes, green.) Instead, choose fresh-looking pineapples with green leaves and a firm shell. And when in doubt, ask a Team Member for a taste.


Si asa mai deparrte, putem sa luam tot internetul al rind.

View PostManasu, on 19 iulie 2017 - 10:21, said:

In ultima vreme aproape numai banane din soiuri din acestea mici si pricajite se gasesc in supermarket. Si, ca bonus, sunt bagate la vanzare necoapte, verzi.

Acu nu stiu de astea, dar marimea in general nu are nici o legatura cu caliatea.
Exista o multime de soiuri de banane dar comerciale (de supermaket) numai vreo citeva, cavendinsh fiind cel mai popular (de asemenea foarte sensibil la niste duanatori, de aia in plantaiile de babane e ca in laboratoare biologice si nu intra oricine). Exista chiar in supermarketuri banane foarte mici, cit degetul, si rosii si-s mai bune si mai scumpe ca cele mari galbene.

Edited by vrajitoruldinoz, 22 July 2017 - 01:11.


#39
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,650
  • Înscris: 29.03.2006
Daca nu consumi ananas cumparat cu manutza ta, nu comenta.

Ce ai citit acolo este BS de marketing ca sa cumperi de la ei.
Sunt chestiuni absurd de ridicole pt. oameni obisnuiti care pun mana sa cumpere.

Ananasul copt miroase a ananas, si nu este nici f tare si nici f moale. In general nu e verde...
Ala crud miroase a crud sau mai deloc si e tare. In general e verde.
Ala rascopt miroase a rasina si e moale.

99,9999 din ananasii care se gasesc in comert in RO, daca sunt verzi sunt necomestibili.
Sunt foarte acizi si te mananca ei pe tine, nici nu sunt deliciosi, au gust slab, si te mananca limba nasol daca incerci sa-i consumi.
Pt. ca nu se gasesc copti perfect decat rarisim, recomandarea e sa-i iei usor cruzi si sa-i pui pe masa acasa, si sa-i ti cateva zile pana capata miros de ananas, moment in care trebuie consumati fara amanare, pt ca se rascoc repede si capata gust de rasina.

Banane eu nu cumpar verzi pt. ca nu am garantia ca se coc delicioase.
Le iau doar coapte, chiar pistruiate bine in general.
Daca iau f. rar unele nepistruiate sau care nu sunt coapte perfect, le iau oricum cu miros caracteristic de banana delicioasa, altfel nu risc.
Multe banane din prezent nu sunt bune nici coapte, pt ca sunt coapte fortat, pt ca sunt diverse subspecii, tinute si ambalate aiurea, etc.
Eu urmaresc mai multe caracteristici simultan, si daca nu le indeplinesc pe toate simultan, nu iau.
Urmaresc sa fie simultan, galbene relativ saturat, sa nu se vada textura de fibre longitudinale ( majoritatea cu dungi sunt naspa, sunt si unele  OK dar f. rar si prefer sa nu risc), sa miroasa frumos a banane delicioase, sa NU fie tari si elastice la atingere, si in general le iau si pistruiate.

Probabil ca asa cum sunt cateva procente care sunt OK si cu dungi, tot asa sunt si cateva procente care sunt bune chiar daca miros a ciorapi imputiti....
Dar de ce as risca si de ce as suporta asa ceva...
Banana buna are un miros caracteristic de banana, care face si el parte din deliciu si specificului fructului.

Daca era durian era altceva, stiam ca asa e el normal puturos, dar la banane de ce as accepta sa suport un miros respingator, mai ales stiind ca sunt sanse mari sa nu-mi placa nici gustul...
La fel si pt cele care nu au miros de banada sau e f slab - de ce as risca sa iau, stiind ca ~95% nu o sa fie delicoase.

Doar pepenele turchestan pacaleste la miros, adica poate sa miroasa frumos si totusi sa nu fie delicios - pt ca sunt hibrizi GMO, etc.
Rosiile, morcovii, mararul, merele, bananele si multe altele, daca nu au mirosul caracteristic al lor, de fruct sau leguma coapta, in cvasitotalitate nu au nici gust sau nu au gust bun.
Rosiile trebuie sa miroasa a rosie coapta, nu a patlagea cruda.
Mararul trebuie sa miroasa de la distanta, nerupt si nestrivit, altfel e f slab in mancare chiar si pus crud, si de cativa ani se gaseste marar care nu miroase deloc a marar  nici macar zdrobit sau rupt...
Merele daca nu au miros caracteristic, nu au nici gust caracteristic, ba uneori chiar au gust de etilena sau ceva sec nearactiv.
Morcovii daca nu miros a morcovi nu au nici gust de morcovi.
La banane foarte rar sunt bune daca nu au si miros OK.
Ananasul fara miros de ananas nu are nici gust de anans. Daca e inca usor crud, poate avea ceva miros de ananas dar daca nu e copt bine este foarte acid si necomestibil.

Edited by loock, 22 July 2017 - 13:27.


#40
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,869
  • Înscris: 25.12.2016

View Postvrajitoruldinoz, on 22 iulie 2017 - 01:08, said:

Acu nu stiu de astea, dar marimea in general nu are nici o legatura cu caliatea.
Exista o multime de soiuri de banane dar comerciale (de supermaket) numai vreo citeva, cavendinsh fiind cel mai popular (de asemenea foarte sensibil la niste duanatori, de aia in plantaiile de babane e ca in laboratoare biologice si nu intra oricine). Exista chiar in supermarketuri banane foarte mici, cit degetul, si rosii si-s mai bune si mai scumpe ca cele mari galbene.
Tu faci referire la niste banane care nu se consuma in mod obisnuit de catre majoritatea populatiei. Exista la vanzare banane verzi, mici, diverse soiuri (mai mult pe afara am vazut, dar si pe la noi in cateva locuri), insa eu ma refer strict la bananele "clasice", acele soiuri imbunatatite pentru consum. Supermarketurile au inceput sa aduca soiuri mai slabe, mai ieftine, pe care le baga la vanzare necoapte. In ultimul timp am inceput sa cumpar din piata pentru sunt mai aratoase, mai coapte si mai ieftine. In piata se gasesc banane cu 3-4 lei, in timp ce la supermarket, cand nu sunt la oferta, depasesc 5 lei. Ori tarabagiii fac un pui de evaziune, ori supermarketul ne cam jupoaie... inclin sa cred ca e vorba de a doua varianta.

Edited by Manasu, 22 July 2017 - 14:39.


#41
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Ananas copt dar verde pe exterior eu unul n-am vazut, iar pe unii i-am cules cu mina mea. Or fi soiuri speciale pentru hiper/mega/giga market. Bananele tot verzi le iei si la mama lor, in special daca vrei mai multe. Si niciodata nu se coc toate, unele se inegresc direct.
Attached File  IMG_3905.JPG   490.28K   7 downloads
Attached File  IMG_3907.JPG   873.76K   7 downloads
Attached File  IMG_3865.JPG   304.34K   7 downloads

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate