Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

O intrebare despre chirie - cluj/romania

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
highlander747

highlander747

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.07.2017
O zi buna tuturor,

eu sint cetatean strain care voi invata la facultate in Cluj.
As dori va rog frumos sa ma sfătuiti la citeva probleme referitoare la inchirierea unei case :
1.ce asigurari financiare se dau proprietarului de casa ?
2.Ce trebuie sa am grija cind primesc contractul ,dupa legea de inchiriere in Romania.?
Va rog un exemplu de contract .
3.Care sint drepturile chiriasului ?
4.Este necesar sa fac asigurare casei închiriate ?
5.Cum trebuie platita chiria ,cum se obișnuiește ?
6.Plata se face in euro sau in lei si pe ce perioada ?

multumesc

#2
Claudiu998

Claudiu998

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 02.09.2016
1. Deobicei platesti chiria in avans 2-3 plati(adica luni), sa te aiba la mana
2. Sa-l citesti pe tot si cu atentie inainte de a semna, sa nu apara vreo neprevazuta.
3. Nu prea exista, dar cat timp nu faci boacane si stricaciuni si iti platesti la timp chiria, totul va fi in regula.
4. Nu. Se ocupa proprietarul.
5. Depinde...la final de luna, la inceput, nu e o regula. Vine proprietarul frumusel sa-si ia partea. Multi mai vin si prin inspectie, o data la 1-2 saptamani.
6. In fiecare luna platesti suma x. Majoritatea vor in euro, deci trebuie sa schimbi din lei in euro.

Edited by Claudiu998, 16 July 2017 - 21:16.


#3
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
Depinde de proprietar. Fiecare are reguli si pretentii diferite, astfel ca nu exista un contract tipic.
Cei mai multi cer chiria in euro. Si garantie echivalentul unei chirii, in momentul inchirierii (garantia o vei primi inapoi cand te muti, daca nu ai produs daune)
Cat despre modalitatea de plata, cand se efectueaza si pe ce perioada inchiriezi, ramane la intelegerea voastra.


 Claudiu998, on 16 iulie 2017 - 21:13, said:

5. Depinde...la final de luna, la inceput, nu e o regula. Vine proprietarul frumusel sa-si ia partea. Multi mai vin si prin inspectie, o data la 1-2 saptamani.

Aoleu, nu-l speria.
Eu m-am mutat de nenumarate ori in studentie (in Cluj) si n-am avut niciodata parte de astfel de proprietari.

Edited by Velareya, 16 July 2017 - 21:20.


#4
dracula_bland

dracula_bland

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.07.2017
Sa fii atent la ce suma e trecuta in contract. E preferabil sa fie cea reala si nu una mai mica cum fac multi pentru a pacali statul caci risti in caz de litigiu sa primesti inapoi o suma mult mai mica decat cea platita de tine, anume cea trecuta in contract.

#5
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 dracula_bland, on 16 iulie 2017 - 21:31, said:

Sa fii atent la ce suma e trecuta in contract. E preferabil sa fie cea reala si nu una mai mica cum fac multi pentru a pacali statul caci risti in caz de litigiu sa primesti inapoi o suma mult mai mica decat cea platita de tine, anume cea trecuta in contract.
Ce grija avem de stat...

#6
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Ai inteles si tu mai mult de-o gramada din postarea colegului. Era vorba ca in caz de belele, o sa primeasca mai putin decat ar fi trebuit. E suficient de clar sau imi pun Wacom-ul la treaba ca sa-ti desenez o schita?

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ZIGZAG20, on 16 iulie 2017 - 21:19, said:

You can write in english.
E strain de ... Cluj nu din alta tara ..

Cel mai corect ar fi sa platesti chiria prin virament bancar  cu mentiunea ca este plata chiriei si contractul sa fie inregistrat la finante .
Clauzele contractului pot fi variate de ex in unele cazuri proprietarul suporta cheltuielile de reparatii ale imobilului ir in alte cazuri , chiriasul de la momentul inchirierii plateste orice stricaciune etc

Edited by Baxon, 16 July 2017 - 23:25.


#8
poseidon07

poseidon07

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 11.07.2017

 Lowrider, on 16 iulie 2017 - 23:20, said:

Ai inteles si tu mai mult de-o gramada din postarea colegului. Era vorba ca in caz de belele, o sa primeasca mai putin decat ar fi trebuit. E suficient de clar sau imi pun Wacom-ul la treaba ca sa-ti desenez o schita?
Te rog sa desenezi o schita sa vad si eu in ce situatii un chirias primeste banii inapoi.

#9
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 Lowrider, on 16 iulie 2017 - 23:20, said:

Ai inteles si tu mai mult de-o gramada din postarea colegului. Era vorba ca in caz de belele, o sa primeasca mai putin decat ar fi trebuit. E suficient de clar sau imi pun Wacom-ul la treaba ca sa-ti desenez o schita?

Ia sa vedem... Ce belele ar putea avea un chirias, ca sa ramana proprietarul dator la el?  Eu zic ca cel mai pasibil de probleme e proprietarul tot timpul.

Gen, chiriasul poate sa plateasca chiria din contract. Adica suma mai mica. Si nu are ce sa faca legal.

#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 mariovrs, on 17 iulie 2017 - 04:57, said:


Gen, chiriasul poate sa plateasca chiria din contract. Adica suma mai mica. Si nu are ce sa faca legal.
Se vede ca n-ai inchiriat ceva in viata ta de scrii prostiile astea !

#11
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Pai daca in contract trece 10 lei ( pentru ca taxe...) si suma reala platita e 20 de lei ?

Ce faci tu ca proprietar? Esti la mana chiriasului pe parcursul contractului si nu invers. Adica ala daca se supara...iti da doar 10 lei pe luna pana se termina contractul.

Si daca te referi la suma oprita drept garantie....stai linistit ca ti-o da inapoi. Nu se risca nimeni sa-i sparga tot prin casa chiriasul de ciuda ca nu vede garantia...

Te rog da-mi un singur exemplu in care un chirias ar avea de suferit de pe urma proprietarului.

#12
dracula_bland

dracula_bland

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.07.2017

 mariovrs, on 17 iulie 2017 - 13:39, said:

Pai daca in contract trece 10 lei ( pentru ca taxe...) si suma reala platita e 20 de lei ?

Ce faci tu ca proprietar? Esti la mana chiriasului pe parcursul contractului si nu invers. Adica ala daca se supara...iti da doar 10 lei pe luna pana se termina contractul.

Si daca te referi la suma oprita drept garantie....stai linistit ca ti-o da inapoi. Nu se risca nimeni sa-i sparga tot prin casa chiriasul de ciuda ca nu vede garantia...

Te rog da-mi un singur exemplu in care un chirias ar avea de suferit de pe urma proprietarului.

Si daca "ala" nu se supara? Cum facem?

#13
highlander747

highlander747

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 16.07.2017
Care este procedura de a plati gaz,electricitate,apa,trebuie sa trec toate contoarele pe numele meu ?
Plata se face automat prin banca ?
Care sint conditiile care trebuie sa le pun in contract in caz ca vreau sa parasesc locuinta dupa o perioada ?
Va multumesc mult pentru ca sinteti amabili si ma ajutati .

#14
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 highlander747, on 21 iulie 2017 - 12:49, said:

Care este procedura de a plati gaz,electricitate,apa,trebuie sa trec toate contoarele pe numele meu ?
Plata se face automat prin banca ?
Nu trebuie sa le treci pe numele tau. De exemplu daca vrei poti sa platesti si facturile vecinilor. Cand e vorba de incasat bani nimeni nu intreaba prea multe.

Cum adica sa se faca plata automat prin banca? Da, poti sa platesti prin banca(automat daca setezi plati recurente) sau poti plati la ghiseu.

#15
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
highlander@ :
-Dar daca vrei si tu, si proprietarul, desigur ca poti sa faci contracte la utilitati pe numele tau. Asta insa doar pe baza contractului de inchiriere perfect legal, parafat si deci declarat la ANAF.
-Plata chiriei se face in termenii stabiliti in contract.
In ce priveste durata, conditii, incetare inainte de termen, etc, acestea sunt lucruri ce sunt stabilite de comun acord la redactarea contractului de inchiriere. Spre exemplificare, iti atasez si o fotografie cu capitolul si articolele dintr-un contract tip pe care il folosesc eu de obicei. Pot fi stabilite si alte conditii decat ce am trecut eu acolo.

Attached Files



#16
dracula_bland

dracula_bland

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 13.07.2017

 Ana0181, on 21 iulie 2017 - 13:34, said:

highlander@ :
-Dar daca vrei si tu, si proprietarul, desigur ca poti sa faci contracte la utilitati pe numele tau. Asta insa doar pe baza contractului de inchiriere perfect legal, parafat si deci declarat la ANAF.
-Plata chiriei se face in termenii stabiliti in contract.
In ce priveste durata, conditii, incetare inainte de termen, etc, acestea sunt lucruri ce sunt stabilite de comun acord la redactarea contractului de inchiriere. Spre exemplificare, iti atasez si o fotografie cu capitolul si articolele dintr-un contract tip pe care il folosesc eu de obicei. Pot fi stabilite si alte conditii decat ce am trecut eu acolo.

Poate cineva sa-mi explice cum sta treaba cu art.9 litera e? Interesant contract!

#17
Ana0181

Ana0181

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,110
  • Înscris: 10.03.2013
dracula_bland@
:)
Bravo, indreptatita remarca ta. Si da, e o greseala la mijloc.

Hai sa-ti zic si totusi cum de s-a strecurat greseala...
Sectiunea respectiva e luata dintr-unul din drafturile contractelor existente pe care le am eu. Inainte de intalnirea la care se semneaza contractul cu orice viitor chirias, eu (sau agentul imobiliar care ma reprezinta) ii trimit prin mail un draft de contract, draft la care si respectivul poate avea interventii, etc, imi retrimite apoi forma pe care o accepta el iar daca si eu sunt de acord ca aceea va fi forma finala, trecem mai departe. Ei bine, in cazul contractului respectiv, se pare ca respectivul modificase acolo ceva iar eu nu bagasem de seama ca formularea nu mai era intr-un total acord. In draftul meu, initial fusese: "Prezentul contract de inchiriere poate inceta prin" iar el, in loc sa faca modificari mai esentiale pt el precum ar fi putut sa fie, de exemplu, la litera h (unde de obicei acolo modifica mai toti, cerandu-mi a include -intr-un potential asemenea caz- in tranzactia aferenta instrainarii, obligatia noului proprietar de a permite folosirea imobilului  de catre chirias pentru perioada contractuala), s-a rezumat doar a adauga in textul articolului cuvintele "si inainte de data mai sus mentionata", cuvinte ce, da, au schimbat si niscaiva sensuri pe-acolo.
Sorry, al naibii, tocmai contractul respectiv s-a intamplat sa-l deschid si sa iau sectiunea...probabil s-a intamplat astfel deoarece era ultimul din dosarul in care imi arunc drafturile contractelor inainte de a le printa.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate