Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Caut o banca

- - - - -
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#19
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View PostManasu, on 17 iulie 2017 - 09:05, said:



Pai si atunci cum se incheie contractele de vanzare-cumparare unde plata se face cash? Notarul e obligat sa ateste ca s-au primit banii si tranzactia e valida.
Cumva, se ocolesc acele restrictii legale, cu transele impuse la platile numerar.

Nu e obligat notarul sa faca nimic. Alea cu banul dat in fata notarului sunt mituri urbane. Conteaza ca ai semnat ca ai primit banii, nu cuvantul notarului.

#20
Rhesus

Rhesus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,882
  • Înscris: 22.04.2014

View PostLukRo, on 17 iulie 2017 - 15:49, said:

Nu e obligat notarul sa faca nimic. Alea cu banul dat in fata notarului sunt mituri urbane. Conteaza ca ai semnat ca ai primit banii, nu cuvantul notarului.

Indiferent prin ce metoda. Pe notar il doare la patina daca cineva a primit cash 100.000 lei (,,ilegal”) sau prin bancă. Probabil avem și ceva funcționari ANAF printre forumiști care abia așteaptă să analizele conturile noastre... altfel nu-mi explic colegii care îndeamnă la tranzacții prin conturi bancare. Ca să fie ,,legal”...

#21
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009

View PostClaudiu998, on 17 iulie 2017 - 11:34, said:

Nu ma supar daca la o tranzactie cash ex 70.000 sa-i scot cash cu o dobanda gen 0.3%, macar stau la loc sigur si eu dorm linistit.

Pe mine ma interseaza care cere comisionul cel mai mic si care ii poate da lichizi cat mai repede, cand am nevoie
Primul sfat ar fi sa nu depui toti banii intr-un depozit si nu mai mult de 100000 euro, daca e cazul. In principiu, bancile se cam umezesc la sume de peste 20000 de euro si negociaza dobanda. Chiar si mai putin, dar na, acu' n-o sa platesti 10 taxe de administrare la 10 banci.

Al doilea sfat e sa intri frumusel pe site-urile lor sa vezi conditiile. Indicat ar fi sa mergi in sucursala, dar poate nu ai timp. Trebuie sa te intereseze urmatoarele aspecte: comisionul de retragere sa fie 0 in ziua scadenta (cand mort-copt te prezinti) iar dobanda obtinuta sa nu fie mai mica decat impozit 16% (la dobanda) + taxa de administrare cont.

Daca stii sau macar banuiesti ca ii lasi mai mult timp (peste 6 luni) fugi de banci scoase la produs, pardon, vanzare, gen BancPost sau Romaneasca si care or mai fi.

Un simplu transfer intre doua conturi tot "cash" e, dar unii trebuie sa ii "miroasa", sa faca poze pe feisbuc etc, naiba stie. Dar de obicei, tot in banca ii depun dupa.
Asta daca nu cumva propretarul vanzator beneficiaza de popriri pe conturi sau e samsar + camatar de case si evita banca. Pentru siguranta ta, transfer. Si nu accepta notar impus decat daca mai ai minim inca o opinie notariala asupra ceea ce cumperi.

Gudluc! :D

Edited by lelali, 17 July 2017 - 20:05.


#22
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015

View PostRhesus, on 17 iulie 2017 - 18:25, said:


Indiferent prin ce metoda. Pe notar il doare la patina daca cineva a primit cash 100.000 lei (,,ilegal”) sau prin bancă. Probabil avem și ceva funcționari ANAF printre forumiști care abia așteaptă să analizele conturile noastre... altfel nu-mi explic colegii care îndeamnă la tranzacții prin conturi bancare. Ca să fie ,,legal”...

Dupa cum vorbesti, se vede ca nu ai avut de a face cu un notar intr-o tranzactie imobiliara. Notarul descrie in contract inclusiv modul in care se face plata. Nu exista "ilegal" sau "legal". Contractul trebuie sa fie legal sau devine nul.

Inteleg ca nu iti convin reglementarile care limiteaza sumele cash, dar asta e legea. Incercam doar sa ii atragem atentia initiatorului asupra faptului ca este posibil sa fie luat la intrebari.

PS: In curand o sa dispara cash-ul complet. In Romania o sa mai intarzie putin, dar in Occident este vizibil trendul.

#23
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View PostClaudiu998, on 16 iulie 2017 - 20:53, said:

Din experientele voastre, vanzatorul cum ar fi mai indulgent cu negocierea? Sau cum ii pot strange mai tare cureaua cu negocierea? Daca primeste banii cash sau prin transfer dintr-un cont in altul(suma in euro). Vorbim de un cumparator serios, care depune banii in contul omului cat mai curand posibil.
Pentru negociere sa-i spui ca poti face rost de bani cash in 72 de ore, ca sa pui presiune pe vanzator ii spui ca la cei cu credite dureaza 1-2 luni (e adevarat) si ca n-o sa primeasca banii decat la vreo saptamana dupa ce a vandut apartamentul definitiv si asta daca nu apar alte probleme (e adevarat).

Pentru siguranta ta, nu-i spune ca ai banii cash sau in contul tau (poate e teapa si vine dupa tine sa-ti dea in cap), lucreaza intotdeauna cu notarul tau, iar la plata pune-l pe vanzator sa-si deschida cont la aceeasi banca unde ai tu banii, anunta banca despre retragerea banilor ca sa-i aiba cash in ziua Z, apoi cumperi, transferi pretul si ii spui vanzatorului ca daca vrea poate sa-i retraga cash in momentul acela (contra unui comision dar asta nu mai e problema ta).

Ar mai fi ceva de facut ca sa verifici notarul dar e pentru paranoici asa ca nu mai comentez.

Succes!

#24
LukRo

LukRo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,849
  • Înscris: 23.10.2015
Depinde de caz si de banca, eu am primit banii prin Prima Casa intr-o săptămâna de la contract.

#25
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,098
  • Înscris: 27.02.2004
Am cumparat recent un apartament si am patit urmatoarea faza: vanzatorul a dorit, din suma totala, 15.000 euro cash, sa-si ia o masina Posted Image

Eu aveam aceasta suma dar in lei, la ING. Am umblat, nu exagerez, jumate de zi pe la nu stiucate sucursale ING sa incropesc suma respectiva, din diverse motive: un bancomat nu elibera decat 2000 de lei (in bancnote de 10 lei), la altul am putut scoate doar 8000, la altul 4500 si, colac peste pupaza, banca mi-a blocat tranzactiile, din motive de securitate, dupa vreo cateva astfel de extrageri! Prin urmare, telefoane la banca. Noroc ca extragerile nu erau comisionate insa as fi platit sa scot toti banii de la vreo casierie si sa scap de alergatura insa era sambata dupa-amiaza si inchis peste tot.
Plus schimbul valutar, la casa de schimb. :)

Restul sumei s-a transferat prin internet banking, frumos/elegant.

Edited by Klaudio, 18 July 2017 - 16:12.


#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,033
  • Înscris: 09.08.2005
Si tu ce ai capatat in schimbul acestui efort?

#27
lelali

lelali

    Vrăjeală, multă vrăjeală!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,645
  • Înscris: 07.11.2009
Experienta, ce sa capete. Si niste nervi! :D
ING nu serveste ridicarea limitei de retragere numerar? Sau nimeni din sucursalele vizitate nu stia? :ermm:

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate