Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...

Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...
 

Gardian penitenciar

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Am cunoscut un gardian de penitenciar, pensionat actualmente (are cam 50 de ani).
Tipul a facut un mare bisnice cat a fost activ si acuma lincezea la adapost financiar solid.
In schimbul unor inlesniri pe care el le facea anumitor puscariasi de etnie romma, acestia ii ofereau ponturi pentru tranzactii imobiliare.
Concret, prin diferite forme mafiote (camatarie, santaj, intimidare dusa la extrem si altele, asa de uzitate in lumea interlopa), t iganii, pardon, rommi, ajungeau sa ii oblige pe tarani sa le vanda pamanturile pe nimic.

Posibil de spus ca, merita.

#20
ventura_07

ventura_07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 14.01.2007
Pe bune, aveti cate unii niste filme in cap .. Voi chiar credeti ca tot ce zboara se mananca? Ati auzit de parchete, de procurori, de departamente interne de prevenire a criminalitatii? Ca sa repet ce a spus un coleg mai sus, faci puscarie mai rau ca detinutii, v-o spune unul care lucreaza in sistem. P.s: gardieni nu exista, exista agenti si ofiteri de penitenciare.

#21
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 Hypocrisy, on 16 iulie 2017 - 20:23, said:

S-au eliberat câteva posturi în orașul meu pentru gardieni la penitenciar. Sunt tentat sa ma bag, merita? Am vorbit cu un prieten milițian și mi-a spus câte ceva, dar vreau și părerea voastră. Momentan sunt la facultate(Facultatea de studii economice și gestionarea afacerilor), am terminat primul an, dar mi se pare ca e cam degeaba.


Eu zic sa termini facultatea, indiferent daca iti place sau nu.  Iar daca vrei sa ai si job, poti incerca. Daca iti place ramai, daca nu iti place , pleci.  Nu e insa un mediu de lucru extrem de placut, asta e clar.

#22
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 richi_e, on 16 iulie 2017 - 21:00, said:

1. la penitenciare nu sunt gardieni, meseria asta nu exista! trebuie sa faci fata multor situatii delicate!
2. la cele mai multe concursuri, raman locuri neocupate, deaorece candidatii nu iau nota de trecere! e destul de mult de invatat!
3. daca termini si facultatea la care esti, o sa ai in viitor niste avantaje, in sensul ca vei putea lucra in acel domeniu, nu cu detinuti.


Ce o fi atat de mult de invatat incat sa nu iei nota de trecere? Face algebra? Matematica de nivel inalt? Functii? Astronomie? Ce dracu o fi atat de greu sa stii un regulament, sa stai acolo cu ochii in patru, si sa actionezi rapid, ca meserie este de cacat, eu nu as sta portar la detinuti, este o mare suferinta acolo si multe sentimente amestecate, foarte multe negative, daca esti mai sensibil nu prea e bine

#23
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Da, indiferent cum se numea postul lui, tipul din asta traieste acuma (pe langa pensie); a lucrat la Jilava.

#24
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Cunosc pe cineva care lucrează la penitenciar. Este foarte afectat de faptul ca o s-a propus sa iasa la pensie la 49 de ani.

#25
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,316
  • Înscris: 24.02.2017

 Gaby_M, on 17 iulie 2017 - 09:26, said:

Este foarte afectat de faptul ca o s-a propus sa iasa la pensie la 49 de ani.


Adica astia vor sa ii dea pensie sa stea acasa si el nu vrea  ? :)  Este workoholic sau ce are ?  Nu il impiedica nimeni sa faca un mic business dupa ce nu va mai fi activ in servici. E alegerea lui.

#26
Gaby_M

Gaby_M

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,686
  • Înscris: 29.04.2014
Singura explicație este ca are un salar bun dacă nu vrea să se pensioneze.

#27
QuickSpeed

QuickSpeed

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,501
  • Înscris: 21.03.2017
am si eu un vecin paznic la rahova.
nu da semne de  oboseala.
are in jur de 40 ani.

#28
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009
Sotia mea este agent sef de penitenciar sau functionar cu statut special cum tehnic se numeste in "cartea de munca". Anp-ul este demilitarizat de mult, nu are treaba armata cu puscaria.
De invatat este destul, legea e multa si greoaie si astia o schimba foarte des. Locul de munca este cald, foarte bine platit si cu multe avantaje, asta dupa ce termini scoala si daca ai taria sa treci peste dezavantaje. Posturile sunt f multe, nu scrie nicaieri ca o sa faci paza pe sectie sau perimetru. Poti fi sofer, mecanic auto, inginer intretinere, armurier,  cadru didactic, psiholog, infirmier, centralist, grupa operativa. Aici depinde de scoala si experienta. Sunt f multe posturi care nu au contact cu detinutii sau ii vezi doar in trecere. Asta nu inseamna ca nu o sa te apuce dracii cand o sa te injure, ameninte samd. Repet avantaje sunt multe, dar fii sigur ca, caracterul iti permite sa faci fata la dezavantaje.

 altnume, on 17 iulie 2017 - 06:20, said:

Am cunoscut un gardian de penitenciar, pensionat actualmente (are cam 50 de ani).
Tipul a facut un mare bisnice cat a fost activ si acuma lincezea la adapost financiar solid.
In schimbul unor inlesniri pe care el le facea anumitor puscariasi de etnie romma, acestia ii ofereau ponturi pentru tranzactii imobiliare.
Concret, prin diferite forme mafiote (camatarie, santaj, intimidare dusa la extrem si altele, asa de uzitate in lumea interlopa), t iganii, pardon, rommi, ajungeau sa ii oblige pe tarani sa le vanda pamanturile pe nimic.

Posibil de spus ca, merita.
Si asta ti-a povestit el la un pahar, nu?

#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 QuickSpeed, on 17 iulie 2017 - 10:55, said:

am si eu un vecin paznic la rahova.
nu da semne de  oboseala.
are in jur de 40 ani.
cum sa dea semne de oboseala......nu trage la norma,il doare la basca
Stiu de la un prieten care a fost arestat la aiud ca noaptea gardienii se imbraca in haine civile,papuci de casa..somnic

Edited by I2O, 17 July 2017 - 16:13.


#30
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 I2O, on 17 iulie 2017 - 16:12, said:

cum sa dea semne de oboseala......nu trage la norma,il doare la basca
Stiu de la un prieten care a fost arestat la aiud ca noaptea gardienii se imbraca in haine civile,papuci de casa..somnic
Si cu camerele de filmat care fac streaming live la ANP ce fac? Ce aberatii :)))))
De ce nu ar dormii in uniforma?

#31
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 robylup, on 17 iulie 2017 - 16:19, said:

Si cu camerele de filmat care fac streaming live la ANP ce fac? Ce aberatii Posted Image))))
De ce nu ar dormii in uniforma?
Dormi tu in uniforma...
Nu cred ca e vrajeala omu ala nu ma minte e cel mai bun prieten al meu(mi-a povestiti multe chestii)...da stiu o sa zici ca ba a fost acolo e om de nimic...a fost acolo dintr-o intamplare nefericita(i-a aplicat unuia un croseu si asta a fost)

Edited by I2O, 17 July 2017 - 16:31.


#32
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 I2O, on 17 iulie 2017 - 16:28, said:

Dormi tu in uniforma...
Nu cred ca e vrajeala omu ala nu ma minte e cel mai bun prieten al meu(mi-a povestiti multe chestii)...da stiu o sa zici ca ba a fost acolo e om de nimic...a fost acolo dintr-o intamplare nefericita(i-a aplicat unuia un croseu si asta a fost)
Nu ma intereseaza de ce a fost acolo, cu toate ca e cam ciudat sa spui ca e o intamplare nefericita ca ia dat un croseu :))) A fost acolo ca a meritat, punct.
Ceea ce ma intereseaza pe mine e ca mananca cacao si pute pana la mine. Toate penitenciarale sunt supravegheate video exact pentru a controla si personalul, nu doar persoanele care au trecut prin intamplari nefericite.
Probabil esti tanar si crezi ca daca e cel mai bun prieten al tau, nu poate manca cacao.

#33
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Daca tu asa zici...asa sa fie

#34
catalin29

catalin29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 15.07.2005

 robylup, on 17 iulie 2017 - 16:43, said:

Nu ma intereseaza de ce a fost acolo, cu toate ca e cam ciudat sa spui ca e o intamplare nefericita ca ia dat un croseu Posted Image)) A fost acolo ca a meritat, punct.
Ceea ce ma intereseaza pe mine e ca mananca cacao si pute pana la mine. Toate penitenciarale sunt supravegheate video exact pentru a controla si personalul, nu doar persoanele care au trecut prin intamplari nefericite.
Probabil esti tanar si crezi ca daca e cel mai bun prieten al tau, nu poate manca cacao.
o fi bagand ture la centrala telefonica sa auto....

#35
robylup

robylup

    ala cu bateriile

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,483
  • Înscris: 27.11.2009

 catalin29, on 17 iulie 2017 - 17:30, said:

o fi bagand ture la centrala telefonica sa auto....
Posibil, sa zicem, dar fazs cu uniforma e trasa de par rau. La garaj si la trupa de interventie au paturi, au voie sa doarma, dar restul...

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate