Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Passat b6 sau golf 5?

- - - - -
  • Please log in to reply
62 replies to this topic

#1
extreamboy

extreamboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.12.2010
Buna ziua,
In momentul de fata am 4170 de euro si actuala masina ( un R.Megane 2, 2003 ) la vanzare  pe care sper sa iau intre 1.800 si 2.100 de euro , deci un total de 6.000 euro ( daca se vinde cu 1.800) .
Doresc sa achizitionez o masina buna, fiabila si frumoasa la banii acestia. De trei zile tot incerc sa ma decid daca ar trebuii sa-mi iau un Golf 5 (hatchback) deoarece, din cate am citit pe net este foarte fiabil si relativ usor de intretinut (dar nu sunt foarte incantat de aspect);  un Passat B6 [2006/2007/2008]   sau daca ar trebuii sa ma uit dupa o alta masina.
Tin sa precizez faptul ca passatul imi place la nebunie cum arata ( varianta berlina ), intorc capul dupa ele zilnic... pur si simplu imi place atat caroseria cat si interiorul lor foarte mult. Am si condus un b6 2009 si am fost foarte, foarte incantat sa merg cu el 35KM.
  • La Golf 5 stiu ca motorizarea 1.9 105CP TDI este cel mai fiabil.

  • La Passat nu stiu mai nimic si sper ca ma puteti ajuta cu cateva informatii...dupa ce motor sa ma uit? (In general caut o masina pe Diesel dar daca la Passat ar fi mult mai bun motorul pe benzina atunci as lua pe benzina). Am auzit ca 2.0 sunt pacatoase , probleme la injectoare si axul cu came (nuprea ma pricep la masini sincer sa fiu asa ca nu am inteles mare lucru decat faptul ca e vorba de foarte multi bani ca sa le repar ).

Edited by extreamboy, 16 July 2017 - 17:58.


#2
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Mai tine 1k euro pentru intretinere dupa ce cumperi masina.
Ambele modele vin la pachet cu km multi deci s ar putea sa mai aiba cate o buba pe ici pe colo.
Eu as alege G5 din prisma fiabilitatii .

#3
extreamboy

extreamboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.12.2010
"Mai tine 1k euro pentru intretinere dupa ce cumperi masina."
Ma astept la asta dar sunt tanar, am 20 de ani, as putea sa investesc acum totii banii de care dispun ca sa iau o masina si  daca e nevoie sa strang bani din urmatoarele salarii pentru intretinere atunci o sa fac asta, nu am copii de crescut , stau cu ai mei, nu am salariul mare dar pot pune cativa bani deoparte sa repar masina.

#4
jmek4you

jmek4you

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,282
  • Înscris: 22.05.2011
Ba dimpotriva, eu te as sfatui cat esti tanar sa nu arunci banii pe masina inutil ci sa ii folosesti in alte scopuri (educative, recreationale, etc).
Si daca poti , ia-o din Germania, e mai bine.

#5
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
orice ai lua, daca esti tanar, iti recomand sa iei o masina mai interesanta. adica o culoare care sa iti placa, sa aiba o trapa, xenon, navigatie, niste jante mai interesante, un pachet gti poate daca iei golf5 sau un pachet r-line parca se numeste la b6... un interior sport sau macar culoare mai deosebita etc.

acum intre cele 2 daca spatiul din golf iti este de ajuns eu as merge pe el. un golf5 la bugetul tau ar trebui sa arate f bine si sa fie si cu destule dotari si destui de putini km.
passatul e cu totul altceva, cam alta calitate a masinii, alta calitate a constructiei dar toate astea vin cu o intretinere mai scumpa, poate serios mai scumpa. tu stii ce iti doresti acum.

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 extreamboy, on 16 iulie 2017 - 17:30, said:

Doresc sa achizitionez o masina buna, fiabila si frumoasa la banii acestia.

Nu prea are legatura fiabilitatea cu passatul B6 si nici g5 nu e prea stralucit. E mai mult in functie de noroc. As alege 1.9tdi, insa e prea slab pentru B6.

 bossake, on 16 iulie 2017 - 17:50, said:

passatul e cu totul altceva, cam alta calitate a masinii, alta calitate a constructiei dar toate astea vin cu o intretinere mai scumpa, poate serios mai scumpa. tu stii ce iti doresti acum.

Poftim ?
Vezi ca au aceeasi platforma, aceleasi suspensii, aceleasi motorizari (pretul pieselor) doar ca difera codul lor, dar cam aceleasi "hibe", singurul minus mai scump ar fi la Passat (frana de mana electrica), in rest sunt identice la intretinere.

#7
extreamboy

extreamboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.12.2010

 jmek4you, on 16 iulie 2017 - 17:48, said:

Ba dimpotriva, eu te as sfatui cat esti tanar sa nu arunci banii pe masina inutil ci sa ii folosesti in alte scopuri (educative, recreationale, etc).
Si daca poti , ia-o din Germania, e mai bine.

Imi place foarte foarte mult sa conduc , consider ca merita investitia in cazul acesta. (Si nu-mi place sa merg cu autobuzul)

Si cu luatul din Germania nu stiu cum sa fac... Daca m-as duce acolo nu as stii ce sa fac.. Macar aici stiu ca ma pot duce la service-ul unde am muncit (ca receptioner) si sa il pun pe cel mai priceput mecanic de acolo sa se uite la ea.

#8
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,260
  • Înscris: 06.07.2007
daca nu suferi mult sa ai o masina diesel cu 400 000 km la bord, atunci esti in grafic. Vorba aia, nu conteaza km ci conteaza cum a fost intretinuta.Posted Image

#9
extreamboy

extreamboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.12.2010

 bossake, on 16 iulie 2017 - 17:50, said:

orice ai lua, daca esti tanar, iti recomand sa iei o masina mai interesanta. adica o culoare care sa iti placa, sa aiba o trapa, xenon, navigatie, niste jante mai interesante, un pachet gti poate daca iei golf5 sau un pachet r-line parca se numeste la b6... un interior sport sau macar culoare mai deosebita etc.

acum intre cele 2 daca spatiul din golf iti este de ajuns eu as merge pe el. un golf5 la bugetul tau ar trebui sa arate f bine si sa fie si cu destule dotari si destui de putini km.
passatul e cu totul altceva, cam alta calitate a masinii, alta calitate a constructiei dar toate astea vin cu o intretinere mai scumpa, poate serios mai scumpa. tu stii ce iti doresti acum.

Nu stiu cum e intretinere la Passat , am auzit doar ca ar fi "putin mai ridicata fata de golf 5" si asta este tot ce stiu. Nu ma pricep foarte bine la aceste aspecte ( acesta fiind unul din principalele motive pentru care am deschis topic-ul acesta) .

#10
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,747
  • Înscris: 12.09.2015
Passat B6 [2006/2007/2008] are protectia anticoroziva nu proasta ci dezastuoasa.

#11
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Salut, tin sa te anunt ca nu sunt deloc top fiabilitate motoarele 1.9 sau 2.0 tdi fiecare cu hibele lui, insa cu bani poti repara orice. Daca acum ai un megan 2, sa stii ca motorul de pe el e mai fiabil decat cel de pe golf sau Passat.

Parerea mea, in functie de ce necesitati ai, sa -ti stabilesti olista cu nevoile ( 2-4 usi, portabagaj mare sau nu, numarul de km pe an daca sunt sub 20.000 atunci mergi pe benzina).

Passat b6 si golf 5, sunt niste masini pe care le vezi pe toate gardurile, sunt ieftine, pt ca nu exceleaza la nimic, suspensia este una foarte primitiva, de ex un passat b5.5 este de n ori mai comod decat b6/g5 deoarece suspensie e pe brate, cum e la Mercedes sau audi, in schimb totul e rudimentar la b6/g5.

Am avut golf 5, e ok masina, pana in 4000euro maxim, sa dai 6000euro acum pe un b6/golf 5, chiar daca are 100.000km mi se pare o investitie foarte proasta, deoarece pretul lor este in continua cadere, iar peste 1-2 ani o sa valoreze cat e un golf 4/b5.5 acum.

Sincer, eu as cauta alta masina, mai onesta, cu km mai putini, asta daca vrei sa tii masina 4 ani minim, altfel pt 1-2 ani poti lua orice. Incearca sa gandesti rational, si sa nu te arunci dorintelor de masina pt om de 20 de ani, am fost si eu in situatia ta, am cumparat un golf 5 ca prima masina, insa daca ar fi sa aleg iar, nu as mai lua:

#12
rupart

rupart

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 257
  • Înscris: 17.06.2013
Honda Civic,Mazda3... Pe benzina,naturlich. Îți plac ?

#13
extreamboy

extreamboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.12.2010

 Deenman, on 16 iulie 2017 - 18:08, said:

Salut, tin sa te anunt ca nu sunt deloc top fiabilitate motoarele 1.9 sau 2.0 tdi fiecare cu hibele lui, insa cu bani poti repara orice. Daca acum ai un megan 2, sa stii ca motorul de pe el e mai fiabil decat cel de pe golf sau Passat.

Parerea mea, in functie de ce necesitati ai, sa -ti stabilesti olista cu nevoile ( 2-4 usi, portabagaj mare sau nu, numarul de km pe an daca sunt sub 20.000 atunci mergi pe benzina).

Passat b6 si golf 5, sunt niste masini pe care le vezi pe toate gardurile, sunt ieftine, pt ca nu exceleaza la nimic, suspensia este una foarte primitiva, de ex un passat b5.5 este de n ori mai comod decat b6/g5 deoarece suspensie e pe brate, cum e la Mercedes sau audi, in schimb totul e rudimentar la b6/g5.

Am avut golf 5, e ok masina, pana in 4000euro maxim, sa dai 6000euro acum pe un b6/golf 5, chiar daca are 100.000km mi se pare o investitie foarte proasta, deoarece pretul lor este in continua cadere, iar peste 1-2 ani o sa valoreze cat e un golf 4/b5.5 acum.

Sincer, eu as cauta alta masina, mai onesta, cu km mai putini, asta daca vrei sa tii masina 4 ani minim, altfel pt 1-2 ani poti lua orice. Incearca sa gandesti rational, si sa nu te arunci dorintelor de masina pt om de 20 de ani, am fost si eu in situatia ta, am cumparat un golf 5 ca prima masina, insa daca ar fi sa aleg iar, nu as mai lua:

Patru  usi.
In Galati si prin imprejurimi cam toate-s 4800-6000 euro si cu ~200.000 km.



 rupart, on 16 iulie 2017 - 18:20, said:

Honda Civic,Mazda3... Pe benzina,naturlich. Îți plac ?

Honda nu si despre Mazda nu stiu nimic. Nici-un prieten/cunostinta/ruda nu are asa ca nu stiu ce sa zic.

Edited by extreamboy, 16 July 2017 - 18:22.


#14
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eu aș fugi de diesel la bugetul acesta. Pentru că cine cumpără un diesel are mai multă treabă cu mașina, de aia optează pentru o astfel de motorizare. Apoi când decide să își vândă mașina consideră că și-a făcut treaba sau nu îi mai inspiră încredere. Părerea mea este că dacă vrei diesel sh iei ceva de maxim trei ani vechime. Mai vechi, îl cumperi să remediezi ceea ce nu renteaza pentru proprietarul anterior să remedieze.

#15
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Cauta un 1.6 pe golf 5 sau un Audi a3, poate gasesti si cu gpl si aia e, dar sa iei mpi de 102 cai daca nu ma insel, sa nu cumperi fsi de 116 cai ca ala e prost.

Altfel nu stiu exact cat esti dispus sa lasi la "aspect" avand 20 de ani, nu pot sa-ti recomand masinile in 5000-6000euro pt ca nu o sa-ti placa aspectul (mitsubishi colt/lancer, Suzuki swift, Mazda 3).

Edited by Deenman, 16 July 2017 - 18:35.


#16
extreamboy

extreamboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 185
  • Înscris: 17.12.2010

 Deenman, on 16 iulie 2017 - 18:34, said:

Cauta un 1.6 pe golf 5 sau un Audi a3, poate gasesti si cu gpl si aia e, dar sa iei mpi de 102 cai daca nu ma insel, sa nu cumperi fsi de 116 cai ca ala e prost.

Altfel nu stiu exact cat esti dispus sa lasi la "aspect" avand 20 de ani, nu pot sa-ti recomand masinile in 5000-6000euro pt ca nu o sa-ti placa aspectul (mitsubishi colt/lancer, Suzuki swift, Mazda 3).

Imi place M. Lancer doar ca am auzit ca se strica des si costa mult piesele.

#17
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
O masina cu 1xx km se strica mai putin decat una cu 2xx sau 3xx sute de mii de km. Nu cumperi golf sau Passat cu sub 200.000km! niciodata, in schimb ai toate sansele sa iei lancer.

#18
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Nu ai spus ce nevoi ai, deci intuiesc ca esti ok si cu 3 usi ?

R Clio/ Ceed sport cat mai nou ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate