Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Casa in Craiova

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
blue28

blue28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.10.2012
Buna ziua,

dupa multe zvarcoliri cu terenul, arhitectul si Primaria, am ajuns la faza de proiectare a casei. Am luat legatura cu un arhitect, mi-a dat niste planuri conforme cu ceea ce-mi doresc dar fatadele ma dezamagesc profund. Saptamana viitoare o sa vorbesc cu arhitectul despre asta dar ma gandeam ca primesc ajutor mult mai competent de aici (macar sa stiu ce si cum cer la intalnire).

Terenul are 400 si ceva de mp, dar s-a dovedit ca exista un drum in PUG-ul Craiovei care ma determina sa fac casa doar la dimensiunile proiectate (care-mi sunt suficiente, pozitia casei ma supara, dar am acceptat asta) asa ca nu ma pot duce cu casa mai "in spate" de ceea ce-i acum. Pe mine ma deranjeaza fatadele, in special daca-mi puteti da sfaturi cu cea din laterala dinspre vest a casei, cea dinspre curte.

Incerc sa atasez mai jos pozitia terenului, a casei pe el si ce am primit de la arhitect.
Multumiri anticipate.

Attached Files



#2
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Eu propun renuntarea la fereastra de la intrarea principala si proiectarea a doua ferestre de 80 la camera de zi.
Se va trage fereastra de la dressing catre sarpanta, pentru simetrie, poate si cea de la dormitor.

#3
blue28

blue28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.10.2012

View Postcrocko.dilul, on 16 iulie 2017 - 15:50, said:

Eu propun renuntarea la fereastra de la intrarea principala si proiectarea a doua ferestre de 80 la camera de zi.
Se va trage fereastra de la dressing catre sarpanta, pentru simetrie, poate si cea de la dormitor.


Eu ma gandisem la renuntarea la fereastra  de la living din spate; acolo cred ca va fi o terasa acoperita in viitor. Varianta ta n-ar da o fatada principala prea "stearsa"? Intreb, nu dau cu parul. Ferestrele laterale cred ca ar da bine in ambele variante.

#4
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,506
  • Înscris: 30.07.2007
Terasa aia cred ca ar fi trebuit proiectata de acum. Unde o faci, la CTA?. Nu prea merge, dupa parerea mea.
Dar da, poti renunta la fereastra aceea daca iti place mai mult asa.
Discuta si cu familia si arhitectul, vezi ce zic si ei.

LE: eventual ai putea pune o fereastra dubla si la dressing, zic
LLE: planurile astea cred ca vor suferi modificari cand vor fi supuse atentiei structuristului. Ati vrut in mod deosebit dressing mai mare?

Edited by crocko.dilul, 16 July 2017 - 17:34.


#5
blue28

blue28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.10.2012
Terasa n-o pot pune in planuri pentru ca "nu e voie". Dar va fi acolo. D-aia ma gandeam ca pot reorganiza si ferestrele de la parter, nu por fi 3 la living. Daca o tai p-aia din fata, da ca naiba fatada aia. Daca le las asa, laterala parca-i hambar.

La structura nu stiu, trebuie modificat ceva? Caci da, eu am vrut putin mai lat dressing-ul...

#6
blue28

blue28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.10.2012
Din briz-briz-uri pot obtine niste fatade omenesti? Renuntand la fereastra din spate si punand altele doua (multumesc @crocko.dilul) in laterala. Nu-mi dau seama daca facand fereastra de la dressing dubla ma obliga si sub ea (aspect) sa fac la fel; asftel nu pot face jos, pe laterala de vest, o fereastra dubla si una simpla pe un perete de 6 m unde sa mai am si un tv.

#7
blue28

blue28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.10.2012
Am primit alte fatade de la arhitect. Cu ferestre pe laterala care parea hambar; acum pare mai...altfel. Pareri?

Attached Files



#8
maiestrita

maiestrita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.06.2008
Exteriorul e chestie de gusturi. Tu ce-ai cerut in tema de proiectare? Aspect clasic, mediteranean, rustic, modern etc etc? Mie imi plac fatadele simple, geometrice, in linii drepte, de exemplu. Nu arcade, balcoane, acoperis in multe ape, nebunii. Initial am cochetat cu o casa mediteraneana, dar nu stilul consacrat mediteranean ci practic un aspect contemporan cu accente mediteraneene, apoi ne-am sucit si la final au iesit niste fatade simple, casa stil cub, acoperis simplu in 4 ape. Care chiar ne place. ☺
Important e sa fiti voi impacati cu rezultatul.
Daca te gandesti la cum se vede casa din strada, asta e mai putin important. Noi avem 3m pana la gard fata-spate, 5 respectiv 8m in laterale - cu un gard mai inalt reiese ca din strada n-ai cine stie ce perspectiva asupra casei, nu e ca si cum ar fi cocotata pe un deal intr-o curte de 2000 mp si musai sa-ti ia ochii pe toate laturile. Daca mai punem si niste pomisori pe langa gard, doar acoperisul ce mai ramane vizibil din strada. Interiorul mi se pare cel mai important, sa fie impartit astfel incat sa-ti fie tie util si functional.

#9
blue28

blue28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.10.2012
Scuze pentru intarziere, am fost nitel plecat.
Sincer, nu i-am cerut arhitectului o tema specifica. Doar i-am spus cam ce as vrea prin casa si s-a orientat dupa limitele terenului. Nu cerusem balcoane dar a facut unul in fata din motive de "se vede urat". Pe mine ma interesau spatiile interioare si acum nu-mi convin anumite lucruri: cum ca la intrare n-am nici un gram de spatiu de aruncat pantofii, hainele groase si altele. Nu stiu cum sa trag de pereti sa inglobez si aste lucruri intre ei; maine o sa ajung la arhitect, sa vedem ce idei are si ea.

Eu nu stiu cum sa fac un fel de vestibul decat "tragand" inspre dreapta peretele de la intrare, insa asa as acoperi mare parte din fereastra livingului dinspre strada. Aveti alte idei? Multumiri anticipate.

#10
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Poti renunta la puiul ala de usa si ingusta trecerea de 1.55 din hol pana la 1.40 sa zicem si cred ca iti rezulta in acel colt un dulapior cat de cat. Asta daca nu vrei sa maresti amprenta sau sa micsorezi alte incaperi.

#11
blue28

blue28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.10.2012
Acasa (la bloc) am o baie de 1.6 x 1.7-1.8 si-mi pare putin cam mica. Aici plecasem de la ideea de o baie de 2x3 - cea de sus, aia de jos a iesit asa doar prin pozitionarea sub cea de sus. 3.20m trebuie pt o scara? Daca as castiga aici un 20-30 de cm, as mai retrage putin zidul de intrare inspre trepte cu inca 20-30 si poate as reusi sa inghesui ceva acolo. Intreb si eu, nu ma pricep...

#12
dana_oprea79

dana_oprea79

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 13.09.2016
Si eu ma aflu in faza de proiectare a viitoarei noastre case. Acestea sunt schitele la care ne-am gandit noi. Poate te ajuta cu vreo idee. Posted Image

Attached Files


Edited by dana_oprea79, 27 September 2017 - 14:59.


#13
blue28

blue28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.10.2012
Multumesc frumos pentru ajutor si bafta multa la casuta. Proiectele sunt diferite, nu avem foarte multe in comun la fatade :)

#14
maiestrita

maiestrita

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 08.06.2008
1,55-ul ala de acces in hol poate fi micsorat la 1,00 ca sa poti mobila peretele din dreapta intrarii. Sub scara poti face spatiu depozitare.

#15
manghels

manghels

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,878
  • Înscris: 27.02.2008
Mie un hol de acces de 1m mi se pare cam mic. Eu zic ca un 1.3-1.4 ar fi minimum..altfel arata ca un mini-tunel.

#16
blue28

blue28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 04.10.2012
Pana la urma cred ca o sa deplasam inspre stanga fereastra holului si o sa obtinem un 1.40 - 1.45 in spatele usii de acces; acolo cred ca ar intra binisor un cuier cu dulap, ceva. Daca renunt si la puiul de usa cred ca are loc si acolo un pantofar sau cuier (sau invers). Nu o sa micsorez holul ala la 1 m, cred ca e prea mic.

Iar sub scara nu pot face nimic, incepe coborarea in beci, pe acolo e accesul jos.

Edited by blue28, 29 September 2017 - 13:29.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate