Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
TOPURI canale TV ; Grila ideala d...

Întaia predica a unui preot ateu

Suport prindere Navigatie

Service monitoare
 Frankfurt - noul centru financiar...

Stiri doar despre drepturile comp...

NIKON D850

Android N si aplicatiile VR cardb...
 Cazare Costinesti

Ce sa aleg dintre Xiaomi Redmi 4x...

Tepe, anunturi false, vanzatori n...

Recomandare camera bord
 Font Edwardian Script cu diacritice

Drept sau SNSPA

Caut Micro Switch Bitron M5 NC

Procesor AMD PRO A10-8750B R7

Forumul Softpedia folosește "cookies" pentru a oferi utilizatorilor o experiență completă. Vezi detalii sau închide mesaj (x)

Casa in Craiova

• Please log in to reply
5 replies to this topic

blue28

blue28

Junior

• Grup: Members
  • ID membru: 781,336
  • Locație: Craiova
Buna ziua,

dupa multe zvarcoliri cu terenul, arhitectul si Primaria, am ajuns la faza de proiectare a casei. Am luat legatura cu un arhitect, mi-a dat niste planuri conforme cu ceea ce-mi doresc dar fatadele ma dezamagesc profund. Saptamana viitoare o sa vorbesc cu arhitectul despre asta dar ma gandeam ca primesc ajutor mult mai competent de aici (macar sa stiu ce si cum cer la intalnire).

Terenul are 400 si ceva de mp, dar s-a dovedit ca exista un drum in PUG-ul Craiovei care ma determina sa fac casa doar la dimensiunile proiectate (care-mi sunt suficiente, pozitia casei ma supara, dar am acceptat asta) asa ca nu ma pot duce cu casa mai "in spate" de ceea ce-i acum. Pe mine ma deranjeaza fatadele, in special daca-mi puteti da sfaturi cu cea din laterala dinspre vest a casei, cea dinspre curte.

Incerc sa atasez mai jos pozitia terenului, a casei pe el si ce am primit de la arhitect.
Multumiri anticipate.

Attached Files

crocko.dilul

crocko.dilul

Member

• ID membru: 208,174
  • Locație: Bucuresti
Eu propun renuntarea la fereastra de la intrarea principala si proiectarea a doua ferestre de 80 la camera de zi.
Se va trage fereastra de la dressing catre sarpanta, pentru simetrie, poate si cea de la dormitor.

Attached Files

blue28

blue28

Junior

View Postcrocko.dilul, on 16 iulie 2017 - 15:50, said:

Eu propun renuntarea la fereastra de la intrarea principala si proiectarea a doua ferestre de 80 la camera de zi.
Se va trage fereastra de la dressing catre sarpanta, pentru simetrie, poate si cea de la dormitor.

Eu ma gandisem la renuntarea la fereastra  de la living din spate; acolo cred ca va fi o terasa acoperita in viitor. Varianta ta n-ar da o fatada principala prea "stearsa"? Intreb, nu dau cu parul. Ferestrele laterale cred ca ar da bine in ambele variante.

crocko.dilul

crocko.dilul

Member

• ID membru: 208,174
  • Locație: Bucuresti
Terasa aia cred ca ar fi trebuit proiectata de acum. Unde o faci, la CTA?. Nu prea merge, dupa parerea mea.
Dar da, poti renunta la fereastra aceea daca iti place mai mult asa.
Discuta si cu familia si arhitectul, vezi ce zic si ei.

LE: eventual ai putea pune o fereastra dubla si la dressing, zic
LLE: planurile astea cred ca vor suferi modificari cand vor fi supuse atentiei structuristului. Ati vrut in mod deosebit dressing mai mare?

Edited by crocko.dilul, 16 July 2017 - 17:34.

blue28

blue28

Junior

Terasa n-o pot pune in planuri pentru ca "nu e voie". Dar va fi acolo. D-aia ma gandeam ca pot reorganiza si ferestrele de la parter, nu por fi 3 la living. Daca o tai p-aia din fata, da ca naiba fatada aia. Daca le las asa, laterala parca-i hambar.

La structura nu stiu, trebuie modificat ceva? Caci da, eu am vrut putin mai lat dressing-ul...

blue28

blue28

Junior

Din briz-briz-uri pot obtine niste fatade omenesti? Renuntand la fereastra din spate si punand altele doua (multumesc @crocko.dilul) in laterala. Nu-mi dau seama daca facand fereastra de la dressing dubla ma obliga si sub ea (aspect) sa fac la fel; asftel nu pot face jos, pe laterala de vest, o fereastra dubla si una simpla pe un perete de 6 m unde sa mai am si un tv.

Anunturi

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users