Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Campanie/Petitie - noua lege acce...

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?
 Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...

Ditra 25
 Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 

Discutii despre incarcatoare laptop (dedicate vs. universale)

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Googlegps

Googlegps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.11.2012
Este vorba despre un laptop mai vechi, a carui alimentator original avea parametri:
U = 19V
I = 3.42A
P = U*I = 65W. (cablul lui s-a rupt)

Folosind timp de mai multi ani un incarcator HAMA universal, am observat ca mufa de alimentare (o mufa detasabila) se tot ardea periodic, asta in ciuda faptul ca tensiunea de iesire avea tot 19V, dar puterea era de 70W. Mentionez ca nu sunt probleme cu mufa din laptop (este prinsa bine de placa de baza, nu ,,joacă”).

Astfel, vă intreb:
1. Deși într-adevăr, se pot inlocui încărcătoarele originale cu alte încărcătoare care au:
- același voltaj
- amperajul mai mare (și implicit puterea dezvoltată mai mare)
acest lucru nu dăunează pe termen lung laptopului? Unii spun că în ciuda faptului că bateria se încarcă mai repede, laptopul se poate încălzi destul de tare.

2. Alte persoană chiar recomandă încărcătoare de 90W, chiar dacă vechiul încărcător dezvolta 65W. Totuși, nu există și aspecte negative o dată cu acest ,,upgrade”, chiar daca laptopul se foloseste doar de 65W? (mă refer în special la încălzire). Pt. P=90W, avem amperajul de aproape 5A... (vs. 3.42)

3. HAMA are o reputație proastă pe parte de încărcătoare universale?

Multumesc.

Edited by Googlegps, 16 July 2017 - 15:03.


#2
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Hama face doar lucruri proaste. Nu s-aars din cauza tensiunii, ci din cauza amperajului, la 3-4A, un contact prost,slabit, oxidat, se incalzeste. In rest, daca nu chiuleai de la orele de fizica in scoala generala, nu mai deschdeai acest topic. Laptopul suge de la alimentator atatia amperi cati are nevoie, cu conditia ca alimentatorul sa fie instare sa-i asigure puterea necesara. Cu cat alimentatorul poate da mai multi amperi, cu atat mai bine, poate fi si de 1000A, daca tensiunea e corecta.Acasa, in aceiasi priza, poti alimenta un bec de 5W, sau un calorifer de 2000W, fiecare va suge exact cat are nevoie, nu trebuie sa suni la Cernavoda sa intrebi cati amperi scoate centrala.

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,218
  • Înscris: 06.01.2007
Stai linistit, multa lume face confuzia asta.
De cate ori nu am intalnit: "Dar nu-l ard daca transformatorul e de XX Amperi?"
Deci... cunosc si un "electrician" care avea(are inca .. cred) confuzia asta.
Ideea e ca se poate trai fara informatiile astea. Si .. eventual.. practica in domeniu.
:D

#4
Googlegps

Googlegps

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 242
  • Înscris: 01.11.2012
Am întrebat asta pentru că am (s-au) ars vreo 5 mufe detașabile de la HAMA (le-am tot schimbat, cam o dată la 3-6 luni se ardea una). Am verificat și mufa internă a laptopului. Nu juca, contactul era bun pe placă. Cu adaptorul original, nu aveam probleme.

#5
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,601
  • Înscris: 30.07.2003

View PostGooglegps, on 16 iulie 2017 - 14:49, said:

- amperajul mai mare (și implicit puterea dezvoltată mai mare)
Poti sa ai disponibila puterea de la Cernavoda, daca n-ai rezistor care sa si consume, degeaba.
I = U / R (asta regleaza intensitatea si implicit puterea consumata).

Edited by neagu_laurentiu, 16 July 2017 - 16:17.


#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,270
  • Înscris: 01.12.2001

View PostGooglegps, on 16 iulie 2017 - 15:27, said:

Am întrebat asta pentru că am (s-au) ars vreo 5 mufe detașabile de la HAMA (le-am tot schimbat, cam o dată la 3-6 luni se ardea una). Am verificat și mufa internă a laptopului.
Cum "se ardeau"?
Pune o mufa lipita pe cablu.

#7
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Gandeste-te ca incarcatorulul original are aceeasi putere maxima si cand incarci bateria cu laptopul inchis dar si cand merge prox la 100%. Daca are 65W nu inseamna ca se duc toti in laptop tot timpul si cu atat mai putin in baterie. Aplica asta la un incarcator mai puternic si iti vei da seama ca laptopul nu va suge mai mult daca incarcatorul are putere mai mare.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate