Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv
 Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare
 Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android

Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.
 Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri

Sfat / recomandare construire aco...
 

Divort cu minori

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Am nevoie sa ma ajutati si pe mine cu mai multe informatii.
Sora mea doreste sa depuna cererea de divort si nu cunosc urmatoarele aspecte:

1. De unde pot sa iua cererea respectiva? Am gasit pe internet dar am luat din surse diferite si vad ca difera.
2. De ce documente am nevoie cand ma duc sa o depun?
3. Are nevoie de avocat? Sotul ei a fost agresiv si are ordin de protectie, 3 luni el nu poate sa se apropie de caminul conjugal, si consider ca se poate si fara avocat (nici nu dispune de fonduri pentru el, el nu a mai contribuit cu nimic si ii este greu sa intretina singura familia).

Va multumesc pentru raspunsuri.

#2
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Avand in vedere copii minori si alte chestii la fel de minore nu recomand inceperea unei actiuni fara avocat,asta este parerea mea personala, sunt multe de descalcit la un divort

#3
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Vezi ca daca merge pe calea asta cu divortul o sa ajunga sa piarda casa, care cel mai probabil e cel mult bun comun (desi sansele sunt mai mari sa fie doar a lui)... acum cu ordinul ala a acaparat provizoriu casa doar pentru ea, dar prelungirea lui nu o sa o mai vada, doar daca are o pila sau cotizeaza la emitator ;)
Asadar intai sa inceapa sa se gandeasca unde o sa locuiasca.
Acum serios, chiar se astepta ca el sa contribuie cu ceva dupa ce ea s-a folosit de legea proasta si l-a dat afara din propria casa? Ce dorea, sa plateasca intretinerea casei pe care el nu o vede nici in poze? In mod evident ca din ce are a trebuit sa plateasca propria locuinta... nu e ca si cum ar fi avut de ales.

Recomandat e sa incepi treaba cu avocat, macar te mai invata el alte sicane legale cu care sa amani inevitabilul ;)

#4
Peter Blood

Peter Blood

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,835
  • Înscris: 13.02.2007

View Postcilibiu, on 16 iulie 2017 - 09:24, said:

Am gasit pe internet dar am luat din surse diferite si vad ca difera.
Tu ai impresia ca treaba cu căsătoria e un standard universal, iar despărţaniile au la bază aceleasi erori?

On: N-are nevoie de avocat daca-si face singură cererea, care trebuie sa sune cam asa:

Subsemnata .... (nume, cnp, adresa) chem in judecata pe pârâtul ... (nume, cnp, adresa), solicitând ca prin sentinţa ce o veti pronunţa să dispuneţi:
1. Desfacerea căsătoriei incheiată de noi la data de ... in fata ofiterului de stare civila din cadrul Primăriei ...
2. Reluarea de către subsemnata a numelui de familie avut anterior casatoriei, acela de .... (sau pastrarea numelui dobandit - după caz)
3. Incredintarea spre crestere si educare pe seama mea a copiilor rezultati din casnicie ... (nume, cnp)
4. Obligarea pârâtului la plata unei pensii de întretinere pe seama copiilor, proportionala cu veniturile realizate.

Daca e cazul, cererea se completează cu pct. de mai jos:
5. Atribuirea pe seama subsemnatei a locuintei proprietate comuna (daca e bun comun), cu achitarea unei sulte pe seama pârâtului
6. Evacuarea pârâtului din locuinţa menşionata la pct.5
7. Impartirea bunurilor comune

5 sau 8. Cu cheltuieli de judecata.

Motive:
1. Se expun motivele despărtirii (cat mai succint - nu prea e timp de romane)
Se indica locul de munca al pârâtului (daca are)

Daca e cazul:
2. Asa cum am spus, daca e cazul impartirii bunurilor se mentioneaza tipul locuintei, nr. camere, valoare preţuită de reclamant, etc.
3. Se insiră celelalte bunuri mobile dobândite de soti in ordinea descrescatoare a valorii lor de circulatie. Ex. casa vacanta, iaht, auto, mobila, TV, electrocasnice, etc.
Valoarea bunurilor este preţuită de reclamantă într-un mod valoric cât de cât rezonabil si se propune o modalitate de partajare a lor,
Notă: valorile indicate trebuie sa fie decente. In cazul in care sunt derizorii, se pot contesta, consecinta fiind o expertiza de evaluare foarte costisitoare.
(de prefecat ca bunurile indicate să fie doar cele relevante, evitându-se pe cât posibil insirarea maruntisurilor gen: prosop, chiloti, făraş, etc)

Anexez in copie
- certificatul de casatorie
- adeverinta privind veniturile subsemnatei
- certificatele de nastere ale copiilor
- extras CF privind locuinta
- talon auto, facturi achizitie bunuri, etc.
Se propun 2 martori care pot confirma cele relatate in cerere (nume. adresă)

PS. Nu am zis nimic de dreptul de vizitare al copiilor de către tată. Am înteles că e un ordin de protectie in derulare ceeea ce ingreunează un astfel de demers, dar asta nu inseamna ca, in viitor, nu trebuie transat si acest aspect.

PPS. Taxa de timbru e de 100 lei si se plateste la serviciul fiscal de domiciliu. Chitanta se anexeaza la cerere, in original.
PPPS. Cererea se depune la judecatoria ultimului domiciliu comun, personal.

#5
dell99

dell99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,001
  • Înscris: 29.09.2008
Procesul de divort este diferit de cel de partaj, sunt cauze diferite. Eu am avut pronuntare la divort la prima infatisare, ma rog a fost de comun acord, dar cel de partaj a durat 2ani.
Actele de divort se depun la judecatoria unde a fost ultimul domiciliu comun al sotilor.
Partajul este mai complicat mai ales daca sunt copii si venituri inegale intre cei 2, acolo recomand si eu un avocat.

#6
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postcilibiu, on 16 iulie 2017 - 09:24, said:

1. De unde pot sa iua cererea respectiva? Am gasit pe internet dar am luat din surse diferite si vad ca difera.
2. De ce documente am nevoie cand ma duc sa o depun?
3. Are nevoie de avocat? Sotul ei a fost agresiv si are ordin de protectie, 3 luni el nu poate sa se apropie de caminul conjugal, si consider ca se poate si fara avocat (nici nu dispune de fonduri pentru el, el nu a mai contribuit cu nimic si ii este greu sa intretina singura familia).
1. Ca să completeze ar trebui mai întâi să citească ce poate cere și să decidă ce vrea. Regula e că autoritatea părintească se exercită în comun, dar dacă el a fost violent și cu copiii poate cere autoritate părintească exclusivă,  ca să poată lua singură toate deciziile în privința lor.
2. Ea trebuie să meargă, nu poate depune altcineva în locul ei. Să aibă fotocopii după certificatul de căsătorie (să-l ducă și în original, e posibil să i-l ceară), certificatele de naștere ale copiilor, contractul locuinței în care stau și chitanța taxei de timbru judiciar 100 de lei. Spui că e evacuat, trebuie să dea și adresa la care să fie citat.
3. Are, măcar pentru redactarea acțiunii și nu-i o avere. E foarte important să fie bine făcută, mai ales că e vorba de minori - de ex. de când cere pensie de întreținere, sau referitor la programul de vizitare etc.  

View Postpclife, on 16 iulie 2017 - 12:06, said:

Vezi ca daca merge pe calea asta cu divortul o sa ajunga sa piarda casa, care cel mai probabil e cel mult bun comun (desi sansele sunt mai mari sa fie doar a lui)... acum cu ordinul ala a acaparat provizoriu casa doar pentru ea, dar prelungirea lui nu o sa o mai vada, doar daca are o pila sau cotizeaza la emitator Posted Image
No shit Sherlock.
Te rog să te abții de la scenarii. E avertizare blândă, sper să nu fie nevoie de una pe care să n-o poți ignora.

Edited by althea, 16 July 2017 - 16:23.


#7
cilibiu

cilibiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,817
  • Înscris: 29.11.2008
Va multumesc frumos pentru raspunsuri.
Da, ordinul de protectie este in desfasurare (nu a dat mita si nu a avut avocat cand s-a obtinut, se obtine greu dar au fost destule probe si este definitiv deoarece a facut recurs si a fost respins).
Apropo, nu a acaparat ea locuinta, asa a decis instanta si actiunile lui au dus la aceasta situatie.
Nu a fost violent cu cele mici, ei au asistat la violentele...
Sunt avocati care se ocupa doar cu asta? Eu am vorbit cu unul si mi-a cerut 1000 euro. Am mai fost si la altul si mi-a cerut mai putin, nu cu mult, si nu parea pregatit (asa mi-a dat impresia, ori era plictisit...).
Eu am crezut ca este un tipizat de cerere doar ca se adapteaza in functie de situatie.
Era bine sa se inteleaga pe cale amiabila dar nu ai cu cine sa te intelegi, este mai bine sa decida instanta.

#8
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Am mai zis, poți plăti un avocat doar pentru redactarea acțiunii și în funcție de cum se apără (sau nu) bătăușul ăla îl plătiți și pentru fazele următoare.
Dacă primul la care te-ai dus îți inspiră încredere poate n-ar fi rău să-l întrebi tot pe el cât ți-ar lua doar pe atât.

#9
JPelorat

JPelorat

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 13.07.2017
Depune omule cererea ca mai poti face in cursul procesului cereri. Exact un tipizat adaptat e...
Ea vrea custodia copiilor ? Poate proba ca ii poate întreține decent. Dc nu ii impart ? Doar nu i a făcut singura.... El nu doreste copiii ?


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate