Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Sudo fără parolă+ diverse probleme Ubuntu

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 shogun1, on 16 iulie 2017 - 14:34, said:

Ca să instalezi Ubuntu fără wubi trebuie să micșorezi o partiție (preferabil nu C, ci alta, ultima de pe hdd, D/ E sau care e) și-n spațiul rămas liber să creezi măcar o partiție ext4 pentru /.
Zis si facut !  insa m-am sucit putin adica nu am instalat Ubuntu ci Lubuntu (imi place mai mult).
Vad ca pana acum nu am detectat vreo problema legata de instalare, a iestit totul ca la carte ! insa mi-ar fi placut ca in meniul de DUAL boot sa fie Windows 7 primul (sa fie mai usor de intrat pentru alte persoane ) si nu stiu cum fac lucru asta din Lubuntu (din Win nu merge facuta schimbarea). Cat despre parola, ramane doar autentificarea (logare) pe automat si restul cu parola (am pus o parola mai scurta ,eu credeam ca ma obliga la vreo parola de peste 8 caractere).
Singurul lucru care nu s-a rezolvat e rezolutia, ma lasa sa pun maximum 1024x768 din pacate Posted Image
Am facut si o partite pentru swap de 1GB dar nu prea stiu la ce foloseste, am inteles ca pentru hibernare (eu nu foloseam hibernarea nici in Win dar am facut-o sa fie acolo ).

Edited by stlk, 17 July 2017 - 16:57.


#20
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
1- Sudo: ți-am spus deja cum se face, dar poți lăsa așa dacă nu vrei să te-ncurci pe undeva.
2- Meniu Grub2: se poate modifica simplu ordinea din listă, pentru tine cred că-i recomandabil să instalezi și să folosești grub-customizer:
http://ubuntuhandboo...untu-16-04-lts/
http://tipsonubuntu....r-ubuntu-17-04/
Ce versiune de Lubuntu ai? Materialele de mai sus se referă la 16.04 și 17.04.
3- Rezoluție? După instalare ai actualizat sistemul (sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade)? Dacă nu fă-o. Ce placă video ai? Ce driver ai instalat?

#21
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 shogun1, on 17 iulie 2017 - 17:13, said:

1- Sudo: ți-am spus deja cum se face, dar poți lăsa așa dacă nu vrei să te-ncurci pe undeva.
2- Meniu Grub2: se poate modifica simplu ordinea din listă, pentru tine cred că-i recomandabil să instalezi și să folosești grub-customizer:
http://ubuntuhandboo...untu-16-04-lts/
http://tipsonubuntu....r-ubuntu-17-04/
Ce versiune de Lubuntu ai? Materialele de mai sus se referă la 16.04 și 17.04.
3- Rezoluție? După instalare ai actualizat sistemul (sudo apt-get update && sudo apt-get dist-upgrade)? Dacă nu fă-o. Ce placă video ai? Ce driver ai instalat?
Lubuntu 16.04 (64bit)
Actualizarea si-a facut-o singur la instalare si dupa (am verificat in terminal si nu mai exista vreun update)
Placa este integrata HD Graphics- (Haswell) , procesorul este Intel Pentium 3260 am instalat tool-ul pentru Linux de AICI
din ce inteleg e o pagina tot a celor de la INTEL ,instaleaza, peste tot scrie ok ! dau restart si rezultatul e acelasi (poate driverele respective ajuta la altceva dar la rezolutie e tot 1024x768 mai bine zis merg doar niste rezolutii VGA

Edited by stlk, 17 July 2017 - 18:30.


#22
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Nu folosesc Ubuntu/ Lubuntu, să sperăm că cineva care folosește te va sfătui. Din ce-am găsit , încearcă comenzile următoare, după ele reboot și vezi cum e:
sudo apt-get update
sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-video-intel xserver-xorg-core
sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg

pe net

#23
GhostWolf

GhostWolf

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 43
  • Înscris: 27.06.2017
wiki.archlinux.org/index.php/Xrandr#Adding_undetected_resolutions
Poate ajuta wiki-ul Arch in problema de fata chiar daca initiatorul este incepator.

#24
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
Lubuntu Posted Image a crapat cam repede ! intra in el dar e totul inghetat, mouseul nu se mai misca,de la tastatura nu mai primeste nici o comanda (apas tastele degeaba)

#25
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Ai încercat cumva să adaugi o rezoluție? Ce anume ai făcut în sesiunea precedentă? Va trebui să dai detalii.
Dacă e vorba de vreo setare personală aiurea poți reveni la setările implicite, originale. Deschizi un terminal text tty (apeși simultan Ctrl+Alt+F2), te loghezi tastând nume user și parolă user, dai comanda rm -rf ~/.config/openbox, pentru eventualitatea că-i ceva legat de driverul video dă- și-un sudo apt-get install --reinstall xserver-xorg-video-intel xserver-xorg-core urmat de sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg, restart cu Ctrl+Alt+Del și verifici. Ai putea încerca și un kernel mai vechi, la boot ții apăsată tasta Shift, navighezi cu tastele săgeți sus-jos spre o versiune mai veche de kernel, Enter (sau ce e indicat în partea de jos a ferestrei, F10, Ctrl+x, nu știu exact).

#26
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Un incepator, dar nu numai, ar face bine sa-si faca backup partitiei /, dureaza vreo 10-15 minute clonarea si tot atat inlocuirea / cu clona sa. Ideea e urmatoarea> instalezi sistemul, il actualizezi, iti instalezi toate aplicatiile, iti faci setarile, faci backup. Pe urma poti testa orice prostie, in 10 minute ai iar sistemul functional! Poti folosi utilitare precum Clonezilla, Acronis, Ghost, dd. Recomand Clonezilla, il folosesc de cel putin 7-8 ani, niciodata n-a dat rateuri, nici pe Linux, nici pe windows.

#27
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 shogun1, on 18 iulie 2017 - 06:09, said:

Un incepator, dar nu numai, ar face bine sa-si faca backup partitiei /, dureaza vreo 10-15 minute clonarea si tot atat inlocuirea / cu clona sa. Ideea e urmatoarea> instalezi sistemul, il actualizezi, iti instalezi toate aplicatiile, iti faci setarile, faci backup. Pe urma poti testa orice prostie, in 10 minute ai iar sistemul functional! Poti folosi utilitare precum Clonezilla, Acronis, Ghost, dd. Recomand Clonezilla, il folosesc de cel putin 7-8 ani, niciodata n-a dat rateuri, nici pe Linux, nici pe windows.
Am realizat ca in momentul de fata nu ma potrivesc cu Linux daca am reusit sa-l fac sa crape rapid. A sters partitia cu Lubuntu si merg pe Windows (am refacut partitia in stadiul initial), oricum pe Lubuntu nu aveam cum sa fac  placa "placa " video sa functioneze, se pare ca driverele de la Intel Linux se instaleaza degeaba cu succes  .O sa invat mai multe despre Linux si apoi poate o sa-l instalez din nou, pana atunci la nevoie  o sa folosesc Lubuntu Live. Multumesc pentru tot !

Edited by stlk, 18 July 2017 - 08:44.


#28
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Da, poate-i mai bine asa.
In privinta driverelor Intel n-am avut nicodata nici o problema, dar nu folosesc Ubuntu...

#29
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
Salut am si eu o problema ! O cunostinta a cumparat un Laptop HP cu Ubuntu,cand il deschide se incarca sistemul Ubuntu iar apoi intra imaginea/pagina asta (un fel de pop-up) si nu exista posibilitatea sa inchid pagina respectiva. Cum as putea sa intru in Ubuntu fara sa mai apara asa ceva sau sa o inchid (trebuie sa fie o combinatie de taste dar eu nu stiu care)

Edited by stlk, 23 September 2017 - 18:08.


#30
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008
userul era ipos demo 2015 sa inteleg  ca userul e doar pentru demonstratie si atat ?

Edited by stlk, 23 September 2017 - 18:35.


#31
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Habar n-am. Cu Alt+F4 nu se-nchide? Dacă dai clic pe săgeata drin dreapta jos (cea de după Specificații Dispozitiv) nu trece la alt nivel?

#32
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Verifica la Startup...

LE. Parca se inchide cu Esc...

Edited by xxvirusxx, 23 September 2017 - 19:03.


#33
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 shogun1, on 23 septembrie 2017 - 18:56, said:

Habar n-am. Cu Alt+F4 nu se-nchide? Dacă dai clic pe săgeata drin dreapta jos (cea de după Specificații Dispozitiv) nu trece la alt nivel?
Nu am incercat Alt+F4 insa ipos demo 2015 nu este doar un user demo ? am vazut ca erau doar niste prezentari ale PC-ului (adica prezenta componentele )

 xxvirusxx, on 23 septembrie 2017 - 19:00, said:

Verifica la Startup...

LE. Parca se inchide cu Esc...
Am apasat ESC si nu iese din pagina respectiva.

Laptopul avea 3 useri: ipos demo 2015
un user OEM (nu stie parola) si alt user temporar (nu prea ai ce sa faci pe userul ala ca pierzi datele la un restart)

Oricum am rezolvat ! pana la urma  i-am spus ca nu ma pricep, sa merga  la cineva care se pricepe !

Edited by stlk, 23 September 2017 - 19:49.


#34
xxvirusxx

xxvirusxx

    Retired

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,441
  • Înscris: 11.11.2005
Ai incercat si parola 2015demo? :)

https://communities....om/thread/26645

#35
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,434
  • Înscris: 15.07.2008

 xxvirusxx, on 23 septembrie 2017 - 20:03, said:

Ai incercat si parola 2015demo? Posted Image

https://communities....om/thread/26645
a incercat , nu functioneaza !

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate