Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Am voie sa circul cu dovada dincolo?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#37
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nu m-am sucit dar daca tu mergi cu 50km/h prin intersectii si la trecerile de pietoni ce sa zic e clar ca scoala la tine nu a existat ( ma refer la cea de soferi ) . Cazuri si cazuri insa cat nu alearga pe treceri si cate se pot intampla luate la general ?! Sau discutam de un caz aparte si nu am priceput aluzia ?!
" daca acesta este deja pe carosabil " inseamna ca este pe strada care circula masinile nu pe trotuar dar vad ca esti chitibusar si trebuie sa precizez absolut tot ca te faci ca nu intelegi si le scoti din context .. Te ignor de acuma ca nu are rost sa fac entorsa la des'te pt tine ..

Edited by Baxon, 16 July 2017 - 10:03.


#38
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,802
  • Înscris: 07.06.2014
hai ca ne intindem si este si offtopic. articolul de lege e clar, asa ca nu avem ce sa mai lamurim.

initiatorul a pus o intrebare la care deja nu se mai raspunde de ceva vreme. va rog sa reveniti ontopic.

#39
Topp

Topp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,077
  • Înscris: 26.08.2008

Quote

nu are importanta de pe ce parte se angajeaza in traversare pietonul
     Dar in situatia in care exista doua benzi pe un sens, doua pe celalalt sens ?  Pe bulevarde de regula. La mijloc, intre sensurile de mers exista scuar, acel spatiu verde.
D-le Baxon, daca pietonul calca pe zebra fiind pe trotuarul  de la celalalt sens,  eu trebuie sa opresc, aflandu-ma de partea cealalta a scuarului ?

Edited by Topp, 16 July 2017 - 10:08.


#40
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View PostCalypsso, on 15 iulie 2017 - 22:45, said:

Salut!


Mi-a fost lua permisu pentru viteza pentru 90 de zile, cu dovada de 15 zile mai pot sa umblu, nu am nimic de spus vinovat, aia e. Intrebarea mea este ca eu in 25 plec in concediu pana in 31, in franta, vreau sa stiu daca pot circula cu acea dovada dincolo sau nu, atat.
Daca nu ai depasit termenul ,contesta sanctiunea si pana la judecarea cazului vei primi permisul inapoi, astfel vei putea conduce in afara Romaniei.

Ca in majoritatea topicurilor...mereu se gasesc cate unii care incep sa bata campii ,deviind de la subiect.

Edited by titoo, 16 July 2017 - 10:25.


#41
Lowrider

Lowrider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,439
  • Înscris: 22.05.2005
Cu dovada nu ai voie sa circuli inafara, s-a pus o explicatie acum 2 pagini, inainte de offtopic-ul cu pietonul. Chestia asta e valabila in toata Europa si nu se aplica doar pt permis suspendat. De ex in Germania, cand am facut scoala ca sa-mi mai adaug o categorie, am predat permisul romanesc si mi s-a dat o hartie pe care scria ca am predat permisul vechi in vederea dobandirii unei noi categorii si preschimbarii cu permis nemtesc. Pe aceeasi hartie scria cu litere ingrosate, ca sa vada tot boul, ca hartia respectiva era valabila numai pe teritoriul Germaniei. Cand am intrebat "si eu ce fac, ca in 2 luni trebuie sa plec spre Ro cu masina?" tipa de acolo mi-a zambit si mi-a spus "varianta 1: luati examenul pana atunci, varianta 2: conduceti pana la granita cu Austria si de acolo conduce altcineva".
O alta chestie care mi se pare super ok in Germania si ar putea sa fie aplicata si in Romania, daca s-ar dori: daca ti s-a suspendat permisul, ai timp 6 luni in care sa-l predai. Adica daca ti s-a suspendat azi, dar tu peste 2 saptamani pleci in concediu, te duci linistit si la intoarcere il predai.

#42
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,930
  • Înscris: 21.04.2009

View Posttitoo, on 16 iulie 2017 - 10:16, said:

Daca nu ai depasit termenul ,contesta sanctiunea si pana la judecarea cazului vei primi permisul inapoi, astfel vei putea conduce in afara Romaniei.

Ca in majoritatea topicurilor...mereu se gasesc cate unii care incep sa bata campii ,deviind de la subiect.

Nu are nimeni niciun drept sa ma judece pentru ceea ce am facut, pentru ca mi-am asumat absolut tot,si suport anumite consecinte pentru chestia asta pe buna dreptate. Nu sa vina Ion din fundu dealului' si sa-mi spun ca "bine ti-a facut, de-acuma incolo sa respecti bla bla" daca e sa o luam asa la o adica sunt sigur ca toti, dar absolut toti de aici ati depasit viteza legala in localitate, asa ca nu faceti pe soferii corecti.
Am inteles ideea, nu ai voie sa circuli cu dovada de Romania dincolo.
----
Iar tito, ce sa contestez, sa-i spun la judecator ca am mers cu 98 de km la ora? pentru ca eu sunt vinovat, nu stiu daca merge, eu am vrut sa stiu daca pot conduce in afara pentru ca, chestia asta tampita pe care am facut'o, mi-a stricat to concediu.

Edited by Calypsso, 16 July 2017 - 16:34.


#43
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View PostCalypsso, on 16 iulie 2017 - 16:32, said:


Iar tito, ce sa contestez, sa-i spun la judecator ca am mers cu 98 de km la ora? pentru ca eu sunt vinovat, nu stiu daca merge, eu am vrut sa stiu daca pot conduce in afara pentru ca, chestia asta tampita pe care am facut'o, mi-a stricat to concediu.
Ideea e sa iti iei permisul inapoi pentru a putea circula in afara tarii. Cand ajungi la tribunal nu mai conteaza ca pierzi....ai inteles ideea?

#44
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,629
  • Înscris: 22.11.2007

View PostBaxon, on 16 iulie 2017 - 05:17, said:

Daca stai sa gandesti logic : ai gresit ti se da amenda si ti se suspenda dreptul sa conduci = e absurd ca ti se da o dovada valabila 15 zile sa conduci in continuare bine merci , din moment ce ai gresit ar trebui logic , pe loc sa-ti suspende acel drept .  Care e logica ? Eu nu reusesc sa inteleg de ce 15 zile si nu 16 sau 29 sau nici o zi ! Savarsesti o contraventie , esti prins si penalizat si totusi ai dreptul in continuare pt 15 zile ?! A daa, traim intr-o tara numita Romania !

Procesul verbal are valoare 0 (cu exceptia anumitor cazuri prevazute in lege) atata timp cat el este contestabil, daca eu il contest in instanta efectele lui sunt efectiv 0 pana cand un judecator va da un verdict definitiv asupra cauzei.
Nu intelegi de ce perioada valabilitatii unei dovezi cu drept de circulatie este de 15 zile? Tocmai pentru ca 15 zile este termenul legal in care ai dreptul sa contesti procesul verbal.

In continuare nu ai dreptate nici cu logica: ai gresit, normal e  sa ti-l ia pe loc. Tie daca iti este suspendat permisul in Vatra Dornei pentru neacordare de prioritate ti-ai dori sa te intorci cu familia acasa cu trenul? Ti-ar parea o masura corecta ca si proportionalitate cu gravitatea faptei? De altfel legea prevede anumite cazuri (cele foarte grave, cand esti prins beat, cand produci un accident cu victime) cand se acorda dovada fara drept de circulatie.

dar pentru o depasire pe linie continua (dau un exemplu aiurea) eu nu cred ca se impune masura sa te dai jos din masina si sa nu mai ai voie sa iti continui calatoria ar fi prea dura in raport cu fapta.

Edited by bossake, 16 July 2017 - 17:20.


#45
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postbossake, on 16 iulie 2017 - 17:11, said:

In continuare nu ai dreptate nici cu logica: ai gresit, normal e  sa ti-l ia pe loc. Tie daca iti este suspendat permisul in Vatra Dornei pentru neacordare de prioritate ti-ai dori sa te intorci cu familia acasa cu trenul? Ti-ar parea o masura corecta ca si proportionalitate cu gravitatea faptei? De altfel legea prevede anumite cazuri (cele foarte grave, cand esti prins beat, cand produci un accident cu victime) cand se acorda dovada fara drept de circulatie.

dar pentru o depasire pe linie continua (dau un exemplu aiurea) eu nu cred ca se impune masura sa te dai jos din masina si sa nu mai ai voie sa iti continui calatoria ar fi prea dura in raport cu fapta.
Personal  , asa cum am mai spus ca e parerea mea , consider ca asa ar fi normal adica daca esti " smecher " sa platesti  ! Tie probabil nu ti se pare normal si asta din cauza ca nu respecti regulile de circulatie sau ti s-or parea tie optionale ... Nu mi-o lua in nume de rau dar un om corect ar accepta adevarul !
P.S. Nu ma refer la persoana ta strict ci in general dar pt ca m-ai citat am dat si raspunsul .

Edited by Baxon, 16 July 2017 - 17:43.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate