Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 

Am voie sa circul cu dovada dincolo?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
44 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Salut!


Mi-a fost lua permisu pentru viteza pentru 90 de zile, cu dovada de 15 zile mai pot sa umblu, nu am nimic de spus vinovat, aia e. Intrebarea mea este ca eu in 25 plec in concediu pana in 31, in franta, vreau sa stiu daca pot circula cu acea dovada dincolo sau nu, atat.

Edited by Calypsso, 15 July 2017 - 23:11.


#2
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,687
  • Înscris: 22.11.2007
eu stiu ca nu poti circula desi este oarecum abuziv acest lucru.. mai asteapta totusi si alte raspunsuri

Edited by bossake, 15 July 2017 - 22:46.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Nu ai voie. Dovada e doar să poți ajunge acasă.
bossake, ziceai că e abuziv să rămâi fără permis, nu?

#4
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Ok am inteles, o ultima intrebare, la testu de redobandire la cate intrebari trebuie sa raspunzi corect ca sa-l iei , 13 intrebari corecte din 15? sau la toate 15

#5
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,687
  • Înscris: 22.11.2007

 MembruAnonim, on 15 iulie 2017 - 22:57, said:

Nu ai voie. Dovada e doar să poți ajunge acasă.
bossake, ziceai că e abuziv să rămâi fără permis, nu?
mi se pare abuziv ca dovada de circulatie sa fie valabila doar pe teritoriul tarii.

Edited by bossake, 15 July 2017 - 23:09.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Suspendarea nu este valabila numai pe teritoriul Romaniei ?

Edited by pasilla, 15 July 2017 - 23:07.


#7
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,687
  • Înscris: 22.11.2007
cum poti sa spui ca dovada e doar ca sa ajungi acasa cat timp ea are valabilitate 15 zile?
dovada este, si are valabilitate 15 zile, ca sa ai timp sa te gandesti, sa consulti un avocat daca faci sau nu contestatie. 15 zile fiind termenul legal in care poti contesta procesul verbal

#8
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Oooo daaa e abuziv ca tu ai gresit , ce sa-ti spun ; nu era mai bine sa nu-ti dea nici o dovada asta asa ca sa se respecte legea la virgula si sa te puna sa angajezi platforma sa-ti duci masina acasa  ?!
Hartia aia nu valoreaza nici o ceapa degerata cum ai trecut granita !

#9
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,687
  • Înscris: 22.11.2007
mentionez ca nu am cunostinte temeice de drept dar atata timp cat imi dai o dovada care e valabila in tara care ar fi motivul sa nu fie valabila si afara. e cu totul alta discutie daca e bine ca imi dai dovada sau ca nu imi dai.

eu imi permit sa anticipez, motivul pentru care e valabila doar in tara este acela administrativ. adica le-a fost lene sa faca o baza de date pe care cei din strainatate sa o poata accesa sa verifice autenticitatea dovezii, sau poate le este frica de falsuri (dovezi false), dar din punct de vedere al corectitudinii deciziei mi se pare o prostie sa ai drept sa circuli in tara dar in strainatate nu.

totusi, spui ca daca s-ar respecta legea nu ar trebui sa imi dea nicio dovada? Posted Image) pai insusi legea te obliga sa primesti acea dovada de 15 zile (cu exceptia anumitor cazuri prevazute..tot in lege cand se acorda dovada fara drept de circulatie). despre ce vorbim?!

Edited by bossake, 15 July 2017 - 23:23.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,360
  • Înscris: 01.12.2001

 pasilla, on 15 iulie 2017 - 23:04, said:

Suspendarea nu este valabila numai pe teritoriul Romaniei ?
Ba da.
Stiu pe cineva care a dat o declaratie la notar ca nu circula in Ro si a obtinut inapoi permisul.
Avea suspendat pt viteza 30 zile. Insa avea permis UK. (cetatean roman totusi)

#11
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da, ai voie cu dovada.
Dovada este un document oficial. Orice document oficial emis de autoritatile din Romania poate fi tradus in orice limba europeana, poate fi legalizat si poate fi apostilat.
Avand in vedere ca toate tarile tranzitate sunt membre UE si semnatare a conventiei de la Geneva (aia cu permisele auto) nu trebuie sa ai probleme. Legalizeaz-o intr-o limba de circulatie internationala, preferabil doua: engleza si franceza.
Citeste si aici: http://www.avocatnet...circulatie.html

#12
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,212
  • Înscris: 23.08.2014

 Friskey, on 15 iulie 2017 - 23:56, said:

Da, ai voie cu dovada.
Dovada este un document oficial. Orice document oficial emis de autoritatile din Romania poate fi tradus in orice limba europeana, poate fi legalizat si poate fi apostilat.
Avand in vedere ca toate tarile tranzitate sunt membre UE si semnatare a conventiei de la Geneva (aia cu permisele auto) nu trebuie sa ai probleme. Legalizeaz-o intr-o limba de circulatie internationala, preferabil doua: engleza si franceza.
Citeste si aici: http://www.avocatnet...circulatie.html
ai citit asta?
ear Sir,
Thank you for contacting Your Europe Advice.
Whether you have the new format or an older licence, all EU driving licences are recognised throughout the EU. This stems from the European Directive on driving licences whose text and further information can be found at:
http://europa.eu/youreurope...
Provisional or temporary licences, international driving permits (or any other certificates issued in your home country Romania) may not be recognised in other EU countries incl. the HU. Because these documents are only issued in some countries, they don't come under the new EU rules.
In the HU unfortunately, only driving licences are recognised (international driving licence as well). However, if you have only a paper despite the fact that it guarantees you to drive in Romania, it will not be recognised in the HU.

Iti spun sigur, acum 2 ani am vrut sa ies cu masina proaspat inscrisa, nu aveam talon, doar dovada.Nici nu m-au lasat sa ies din tara.Orice document care respecta tratatele internationale/eu poate fi folosit in afara, dar dovada nu este unul din ele.

#13
DrManhattQ

DrManhattQ

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 77
  • Înscris: 01.02.2017
cu dovada poti conduce doar in romania. sursa este politistul de la permise care mi-a facut dosarul de preschimbare permis.

#14
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 bossake, on 15 iulie 2017 - 23:17, said:

mentionez ca nu am cunostinte temeice de drept dar atata timp cat imi dai o dovada care e valabila in tara care ar fi motivul sa nu fie valabila si afara. e cu totul alta discutie daca e bine ca imi dai dovada sau ca nu imi dai.

eu imi permit sa anticipez, motivul pentru care e valabila doar in tara este acela administrativ. adica le-a fost lene sa faca o baza de date pe care cei din strainatate sa o poata accesa sa verifice autenticitatea dovezii, sau poate le este frica de falsuri (dovezi false), dar din punct de vedere al corectitudinii deciziei mi se pare o prostie sa ai drept sa circuli in tara dar in strainatate nu.

totusi, spui ca daca s-ar respecta legea nu ar trebui sa imi dea nicio dovada? Posted Image) pai insusi legea te obliga sa primesti acea dovada de 15 zile (cu exceptia anumitor cazuri prevazute..tot in lege cand se acorda dovada fara drept de circulatie). despre ce vorbim?!
Daca stai sa gandesti logic : ai gresit ti se da amenda si ti se suspenda dreptul sa conduci = e absurd ca ti se da o dovada valabila 15 zile sa conduci in continuare bine merci , din moment ce ai gresit ar trebui logic , pe loc sa-ti suspende acel drept .  Care e logica ? Eu nu reusesc sa inteleg de ce 15 zile si nu 16 sau 29 sau nici o zi ! Savarsesti o contraventie , esti prins si penalizat si totusi ai dreptul in continuare pt 15 zile ?! A daa, traim intr-o tara numita Romania !

#15
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Ai 15 zile ca in caz ca esti in concediu sa iti termini concediul si sa iti lesi masina frumos acasa sa stea in garaj. Valabil si sa iti faci treburile de exemplu pt a putea supravietui o luna fara masina, presupunand ca esti in stare sa iei 13/15.
E aiurea ca e vorba de o baza de date accesibila de toti politistii din UE care verifica permisele dupa serie, ar putea bine mersi sa bage seria de pe dovada si sa le apara pe calculator tot istoricul tau si daca esti sau nu legal. Daca te prinde in afara circuland fara permisul la tine sunt in stare sa isi dea seama ca ai permis si iei doar amenda pt lipsa de documente la tine.

Edited by SpeedDemon, 16 July 2017 - 05:28.


#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 SpeedDemon, on 16 iulie 2017 - 05:25, said:

Ai 15 zile ca in caz ca esti in concediu sa iti termini concediul si sa iti lesi masina frumos acasa sa stea in garaj. Valabil si sa iti faci treburile de exemplu pt a putea supravietui o luna fara masina, presupunand ca esti in stare sa iei 13/15.

Strict la treaba asta , personal consider ca nu e bine gandita treaba , in primul rand pentru ca  ajungi in situatia asta din vina ta si la fel cum platesti amenda , poti plati si platforma care sa-ti duca utilajul acasa sau unde vrei tu . Tocmai ca sa nu ajungi in situatia asta , alegi sa respecti legea nu s-o incalci ; poate nu gandesc eu bine dar asa mi se pare de bun simt sa fie . Scuze de off topic .

#17
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Contesti in instanta, iti da permisul inapoi, iti faci concediul, la primul termen de judecata pierzi si predai permisul. E cam singura varianta.

#18
trid_ovi

trid_ovi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,138
  • Înscris: 10.10.2005

 danvlas, on 16 iulie 2017 - 06:07, said:

Contesti in instanta, iti da permisul inapoi, iti faci concediul, la primul termen de judecata pierzi si predai permisul. E cam singura varianta.

+1 luna extra

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate