Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Sase zile cu masina: Malpensa - Genova - Sanremo - Monaco - Nisa - Torino - Malpensa

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Am rezervat la Alamo... o Toyota Auris Hybrid 402euro, am gratuitate pentru Franta si Monaco. Mai sump decat in alta parte, dar se compenseaza cu taxa de 100euro pentru cross border si combustibilul.

Edited by floraur, 13 August 2017 - 16:08.


#20
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Am rezolvat cazarile... Primele doua nopti stam aici
Apoi am luat de aici un apartament cu doua camere 122e plus taxa de oras inca vreo 30e, pentru trei nopti. Ultima noapte am luat-o langa Malpensa pentru a nu forta nota. Avionul pleaca pe la 12:00 iar daca as fi dormit departe ar fi fost un calvar.

Luni plecam...

#21
Tz3posu

Tz3posu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 20.03.2009
Salut, nu te aștepta sa Primești 100% mașina promisa.

In rest have fun și vreme frumoasa.

#22
c_alecs

c_alecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 925
  • Înscris: 23.04.2005
Daca a rezervat Hybrid eu zic totusi ca o sa fie un Hybrid. Si cum cele mai multe sunt Toyota...

#23
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014
Ai grija ca prin multe orase accesul in centrul istoric e limitat pentru non-rezidenti (zone cu trafic limitat ZTT), ochii pe semne.

Edited by ionutzitaly, 07 November 2017 - 11:53.


#24
black dragon

black dragon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 286
  • Înscris: 29.04.2004
Ionut, este semnul clasic de interzis sau ceva local?

#25
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Salve!
M-am intors din vacanta!
Am reusit sa parcurg traseul propus asa cum am stabilit initial, cu mici modificari.
Am ateritat la Milano de unde am luat o masina, asa cum spuneam, apoi am mers intr-o mica localitate pe langa Genova, la San Salvatore. Am stat acolo doua nopti si am reusit sa vedem imprejurimile si Genova. De aici am plecat catre San Remo, apoi catre Antibes unde am ramas cazati patru nopti. Am mai mers la Nisa, Cannes, Monaco.
Per total a fost o vacanta placuta, insa al naibii de scumpa Posted Image

Attached File  IMG_3599.JPG   429.31K   15 downloadsAttached File  IMG_3616.JPG   276.59K   14 downloadsAttached File  IMG_3640.JPG   303.96K   13 downloadsAttached File  IMG_3645.JPG   468.51K   13 downloadsAttached File  IMG_3704.JPG   424.69K   12 downloadsAttached File  IMG_3763.JPG   483.41K   12 downloadsAttached File  IMG_3807.JPG   373.49K   10 downloadsAttached File  IMG_3825.JPG   679.78K   11 downloadsAttached File  IMG_3851.JPG   699.68K   11 downloadsAttached File  IMG_3843.JPG   548.55K   13 downloads

Attached File  IMG_3845.JPG   627.05K   12 downloadsAttached File  IMG_3897.JPG   482.96K   12 downloadsAttached File  IMG_3877.JPG   418.73K   11 downloadsAttached File  IMG_3882.JPG   469.63K   12 downloadsAttached File  IMG_3917.JPG   277.53K   13 downloadsAttached File  IMG_3922.JPG   493.41K   13 downloadsAttached File  IMG_3989.JPG   451.1K   15 downloadsAttached File  IMG_E3822.JPG   712.52K   15 downloadsAttached File  IMG_E3973.JPG   383.01K   15 downloadsAttached File  IMG_E3980.JPG   244.21K   12 downloads

Attached File  IMG_E3944.JPG   309.82K   11 downloadsAttached File  IMG_E3950.JPG   491.05K   12 downloadsAttached File  IMG_E3905.JPG   159.86K   13 downloadsAttached File  IMG_E3965.JPG   469.91K   14 downloadsAttached File  IMG_E3872.JPG   441.39K   13 downloadsAttached File  IMG_40551.JPG   444.7K   12 downloads

Attached File  IMG_E4321.JPG   653.32K   10 downloadsAttached File  IMG_E4246.JPG   445.3K   8 downloadsAttached File  IMG_E4310.JPG   538.53K   9 downloadsAttached File  IMG_E4289.JPG   436.72K   8 downloadsAttached File  IMG_E4257.JPG   559.89K   12 downloadsAttached File  IMG_E4241.JPG   654.05K   12 downloadsAttached File  IMG_E4209.JPG   554.42K   13 downloadsAttached File  IMG_E4185.JPG   608.41K   13 downloadsAttached File  IMG_E4205.JPG   279.14K   12 downloadsAttached File  IMG_E4113.JPG   486.92K   12 downloads

Edited by floraur, 09 November 2017 - 11:27.


#26
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Attached File  IMG_E4135.JPG   508.97K   9 downloadsAttached File  IMG_E4048.JPG   177.34K   9 downloadsAttached File  IMG_E4051.JPG   488.31K   9 downloadsAttached File  IMG_E4077.JPG   525.28K   6 downloadsAttached File  IMG_E4093.JPG   649.3K   7 downloadsAttached File  IMG_E4269.JPG   398.03K   7 downloadsAttached File  IMG_E4096.JPG   555.12K   7 downloadsAttached File  IMG_E4103.JPG   554.65K   8 downloadsAttached File  IMG_E4013.JPG   627.56K   8 downloadsAttached File  IMG_E4271.JPG   612.46K   8 downloads

#27
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Ok, hai sa vorbim pe bune despre excursia mea pe Costa de Azur.
Acum cand stau si privesc in urma, pot sa spun ca nu am facut cea mai buna afacere, pe care as fi putut sa o fac, cu zborul ieftin de la RyanAir pana la Milano Malpensa.

Intr-adevar, am platit foarte putin pentru trei adulti, un copil de opt ani si un infant, cu un bagaj de cala... cam 170euro .
Faptul ca am inchiriat o masina cu care am alergat la greu, a facut ca toata afacerea sa nu fie atat de buna. Daca as fi luat bilete de la Tarom catre Nisa, cu 100e/pers., as fi platit 400euro. Masina m-a costat enorm de mult. Am platit 483euro cu scaun de copil, asistenta autostrada 24/24 si asigurari, insa nu am fost asigurat in totalitate. Mai era inca un cost de vreo 200 euro, daca as fi inclus toate riscurile. Asa am preferat sa fac un depozit de 2.000euro, care in final a putut fi negociat la 1.700 euro. A mai fost inca un depozit de 100euro, pentru plin benzina.

Costul combustibilului a fost de 130euro, autostrazile au costat inca 100euro, parcarile 50euro. Se aduna prea mult... si nu prea merita. Daca facem matematica, ajungem la 763euro plus 1800euro blocati si riscurile de a pierde acesta suma.

Despre cazarea din Antibes, REZIDEAL pe care as fi putut sa o folosesc cu incredere pentru tot sejurul. copy/paste dupa review-ul pe care o sa il las pe booking:

Aceasta locatie este una mai deosebita. Nu este nici hotel, nici apart-hotel... este o rezidenta! Asa o numesc francezii si are niste particularitati.
Ce este deosebit in toata treaba asta, este ca poti obtine cel mai bun pret posibil in zona, insa sunt niste lucruri care nu trebuie sa va scape. Lenjeria si prosoapele se inchiriaza cu 13 euro/sejur de persoana, prosoapele 2.5 euro/bucata.


In schimb chicineta este complet utilata, ai tot ce iti trebuie de la cutite, farfurii, cani, pahare, oale, cratite, aragaz... tot!
Ai si pături, insa nu si lenjerii pentru ele. Am vazut oameni care veneau foarte bine pregatiti, cu perne si plapumă de acasa.


In afara de aceste costuri care te-ar putea supăra, daca nu le-ai cunoscut inainte, mai exista o taxă de oraș de 6 euro/ADULT/noapte. Parcarea costa 48 euro pentru intreg sejurul sau 9 euro pe noapte, la demisolul cladirii, acces cu cartela, civilizat. Poti sa parchezi linistit in zona publica, in fata piscinei, langa strada. Acolo nu se plateste absolut nimic... noi asa am facut si a fost ok.

Rezidenta este foarte eleganta, camerele sunt incapatoare, chiar daca la prima vedere par mici. Noi am stat lejer, trei adulti si doi copii, tinand cont ca am platit mai putin de 50 euro/ noapte, eu zic ca a fost perfect. Aici este o baza sportiva, cu piscina olimpica descoperita, una acoperita, bazin pentru copii, alta piscina frumoasa pe acoperis cu vedere superba catre port.

Locatia este cat se poate de buna. Daca vii de la aeroport de la Nice, nu ai nevoie decat de bilet de tren. Urci de la aeroport si cobori in Antibes. De acolo ajungi in zece minute pe jos la hotel. Nu ai nevoie nici de taxi, nici de autobuz. Tragi putin de bagaje, insa nu ai obstacole si nici diferente de nivel. Asta face din acesta varianta de cazare, cea mai buna baza de plecare pentru a vedea Coastra de Azur. Ajungi repede cu trenul la Monte Carlo, Cannes, San Remo, Genova, etc.

Tot la fel de aproape este portul, care arata de cinci stele si merita atentia. Zona este curata, mai mult populata de hoteluri sau locuinte de vacanta, fara creaturi ciudate sau elemente perturbatoare. Poti merge hai hui pe strazi la orice ora din noapte, este atmosfera aia de statiune. La opt minute de mers cu masina, gasiti Lidl dar si cel mai mare centru comercial din Antibes, unde preturile sunt mult mai mici decat un Carrefour Mobile (de ex.)

Attached File  MJXH2744.JPG   250.46K   12 downloads

Ma mai gandesc si va mai scriu...
Faza este ca acesti 800euro, o alta cazare necesara la Malpensa de 70euro, rezulta o pierdere neta de vreo cateva sute de euro bune, oboseala si timp pierdut, costuri care ar fi putut fi evitate. Va scriu aici, caci poate macar unul dintre voi va fi invatat ceva din experienta mea, care per total a fost una deosebit de frumoasa si interesanta. Trebuie sa recunoastem si cand gresim, altfel nu vad cum putem invata.

Este o chestie buna, faptul ca am testat totusi masina, lucru care era important si am vazut ca aceste masini hibride, nu sunt decat niste chestiuni de marketing. Poate ca sunt foarte valabile in oras, insa in regim de autostrada sau alt tip de drum, sunt un dezastru... consuma peste 10-12L/100km, fara ca puterea motorului sa fie la un nivel acceptabil. Pur si simplu tragi de ea la viteze de peste 120km/h, iar acceleratia pana acolo este destul de lenta, iar asta face ca interesul meu sa dispara total.
Mai asteptam putin pana cand vom avea masini electrice 100%, ceea ce face Toyota astazi nu are mare viitor.


salutari!

#28
mccrya

mccrya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,351
  • Înscris: 05.03.2005
hibridul clar e masina doar pentru oras si deplasari scurte. Bateria de pe motorul electric se incarca cel mai eficient atunci cand pui frana....ori tu daca ai mers cel mai mult pe autostrada nu prea ai avut cum se te bucuri de hibrid asa cum trebuie.

Referitor la ce si cum era mai bine din punct de vedere al costurilor, eu as fi plecat din Ro cu masina personala, si in maxim 3 zile de mers fara stres as fi ajuns la Milano. Din cate stiu tu stai in Galati (scuze daca gresesc ) si pana in Milano sunt in jur de 2000 de km, asta insemnand vreo 3 plinuri de combustibil pe sens.  O luai si prin Slovenia, opreai si pe la Bled ( o zona faina ) iar de acolo continuai drumul spre macaronari.

Chestia asta poate pare mai obositoare pana iesi din Ro , dar de la granita se schimba situatia si mergi numai pe autostrada . O alta problema poate fi timpul alocat zilelor de concediu...adica sa nu ai la dispozitie inca vreo 5-6 zile in plus pentru acest trip.

https://www.google.r...42035!3e0?hl=ro

#29
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Sa inteleg ca dpdv financiar masina nu a fost cea mai buna alegere. In rest cum ti s-au parut preturile in extrasezon? Cum a fost vremea la inceput de noiembrie?

#30
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Ai acolo in fotografii, un meniu complet de la un restaurant la care am mancat. Cinci farfurii si o sticla de vin cu apa, 125euro.
Peste tot este scump, cazarile sunt ceva mai ieftine... in rest e jale!

View Postmccrya, on 10 noiembrie 2017 - 13:07, said:

Referitor la ce si cum era mai bine din punct de vedere al costurilor, eu as fi plecat din Ro cu masina personala, si in maxim 3 zile de mers fara stres as fi ajuns la Milano. Din cate stiu tu stai in Galati (scuze daca gresesc ) si pana in Milano sunt in jur de 2000 de km, asta insemnand vreo 3 plinuri de combustibil pe sens.  O luai si prin Slovenia, opreai si pe la Bled ( o zona faina ) iar de acolo continuai drumul spre macaronari.

Cel mai bine era cu Tarom pana la Nisa :)
Ce spui tu acolo, este o vacanta completa in perioada de vara, care nu prea se face cu copii foarte mici in masina. Iar costul este mai mare, sari de 400€... ai si cazari pe drum, taxe de autostrada, combustibil, etc...
Daca pleci din Vest, poate ca este o solutie pentru Italia, dar nu pentru Franta... este foarte departe si obositor.

Edited by floraur, 10 November 2017 - 14:26.


#31
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu vazusem poza aia.....mda, scump, ce sa zic. Am fost prin mai pe Coasta de Azur, preturile cam tot asa erau dar ma gandeam ca poate prin noiembrie cand nu mai merge aproape nimeni pe acolo s-o schimba treaba.
15€ pentru niste spaghete bolognese este foarte mult. Comparabil, Coasta Amalfi mi se pare mai ieftina, si acolo e mai scump, insa o portie de paste bolognese sau carbonara gasesti la preturile cele mai mici(8-10€), pastele mai speciale costa intr-adevar 15€.....
Iar pestele, 32€ portie de calamari si creveti fripti.......in Amalfi la restaurante faine am platit vreo 16-20€ pe asa ceva....
In plus, mi se pare oricum o diferenta maricica de calitate si gust intre ce am mancat pe Coasta Amalfi si ce am mancat pe Coasta de Azur, i-as alege pe italieni oricand si la orice ora pentru asta.

#32
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Restaurantul asta este exact in Monte Carlo, insa nu va imaginati ca am fost la vreo coada de avion... o terasa normala.  Nici la Nice nu am mancat mult mai ieftin. In San Remo nu am depasit o suta de euro, nici in Genova. Italia este mai ieftina decat Franta... asta este clar pentru toata lumea. Apoi vine Spania si Portugalia, unde raportul calitate pret este excelent. In Portugalia este cam ca in Grecia... iar in UK este si scump si prost. Fucking fish&chips!

Attached File  IMG_4200.JPG   877.39K   10 downloads

#33
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,537
  • Înscris: 14.04.2008
floraur, pretul de aprox. 50/noapte la rezidenta banuiesc ca a fost fara taxa de adult/noapte + cele pt lenjerie si prosoape. corect?

#34
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
Da, cu totul cred ca am platit 200euro pentru trei nopti.

Edited by floraur, 10 November 2017 - 19:36.


#35
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,267
  • Înscris: 22.07.2005
fac o corectie, la Rezideal taxa de oras este 2,25euro/pers, nu 6euro cum am zis initial... am gasit un mail in care scrie exact.


Following the booking you’ve made through the BOOKING Web site, we received your payment and we thank you:

- From the 1st  until the 4th of November 2017 (3 nights).
- Studio for 4 people, lower stories
- At the rate of 122.55euro; for the whole period, self-catering

We kindly inform you that:

Bed linen & towels are not included in the rate, you can bring your own or rent upon arrival for 18euro; per person per change. If you bring your own, please be advised that there are only single beds available in the studio. (90x180cm)
A deposit of 200euro; is required upon arrival.
The parking is free around the residence. We also offer secure underground parking for 9euro; per night (height : 1.85m and width : 2.10m)
The city tax of 2.25euro; per person per day is mandatory upon departure.
Before check out, we ask that the cleaning be taken of. If not, you are welcome to hire our cleaning services for 55euro;.
We offer a continental breakfast upon request the night before, at the rate of 10euro;.
The studio will be available on the arrival date at 5pm and we ask that the check-out be done before 10am the day of departure.

The amount charged on your credit card is non-refundable.

CANCELLATION POLICY:

In case of cancellation the full amount is non-refundable.

Please, do not hesitate to contact us for any further information you may need.

Edited by floraur, 10 November 2017 - 22:02.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate