Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Krav Maga

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
cyberpunk2070

cyberpunk2070

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.04.2017
Terminologia sau comenzile se fac in Ebraica? Antrenamentele sunt brutale?

#2
shogun1

shogun1

    Cranky old n00b ☯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,542
  • Înscris: 31.01.2009
Intreaba direct la sursa: http://academiadekravmaga.ro/

Pentru informatii si inscriere va rugam sa ne contactati pe mail la: [email protected]
iar telefonic la numerele:
0742.66.66.99 sau 0728.94.52.20


Edited by shogun1, 15 July 2017 - 07:31.


#3
Memeito

Memeito

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,106
  • Înscris: 20.05.2017
Ai deschis o gramada de topicuri despre tot soiul de arte martiale, nici tu nu stii ce vrei, apuca-te de un stil si tine-te de el, dupa ce devii sensei mai vorbim.

#4
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 cyberpunk2070, on 15 iulie 2017 - 07:14, said:

Terminologia sau comenzile se fac in Ebraica? Antrenamentele sunt brutale?
1. Daca se fac in ebraica sau in japoneza pt tine ca si european presupun ca nu conteaza, oricum ambele vor suna ciudat si extraterestric.
2. Tu vrei sa practici o arta martiala in care sa nu fii lovit la antrenamente, sa nu fii stresat sau suprasolicitat dar pe strada sa fii un mare ninjalau ? Te asigur ca asa ceva nu exista.
Nici tu nu stii ce vrei sau trolezi.

#5
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 cyberpunk2070, on 15 iulie 2017 - 07:14, said:

Terminologia sau comenzile se fac in Ebraica? Antrenamentele sunt brutale?
Daca faci antrenamentul in ebraica nu e brutal. Daca il faci in romana e foarte dur. Diferență vine de la fonetica. Poti sa te înscrii la grupa fara fonetica.

Edited by cataspo, 15 July 2017 - 08:18.


#6
Serafim606

Serafim606

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,702
  • Înscris: 25.11.2014
Bai cyber, pune si tu o poza cu tine. Ca la cate topicuri ai deschis presimt ca nici-un stil nu te scapa daca ai fata care cere dat la operatie :lol:.

#7
cyberpunk2070

cyberpunk2070

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.04.2017
la cate recomandari de Krav Maga am vazut pe aici, nimeni nu stie?

Edited by cyberpunk2070, 15 July 2017 - 09:43.


#8
tandrei99

tandrei99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,258
  • Înscris: 20.09.2007
Am fost eu la un seminar de krav maga. Instructorul era italian si a folosit o combinatie de termeni in italiana si engleza. Nu a folosit nici un termen in ebraica. Antrenamentele nu sunt mai dure decat cele de la karate, de exemplu.

#9
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Krav maga e o adunatura de tehnici. E ca o salata. Mai bine gasesti un stil normal care iti va pune o baza, iti vei forma o structura, vei invata cum sa lovesti corect si cum sa stai pe picioare.

#10
danyyy89

danyyy89

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 16.10.2014
Iti recomand SISTEMA russian martial art

#11
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 vinciun, on 15 iulie 2017 - 12:30, said:

Krav maga e o adunatura de tehnici. E ca o salata. Mai bine gasesti un stil normal care iti va pune o baza, iti vei forma o structura, vei invata cum sa lovesti corect si cum sa stai pe picioare.
Krav Maga nu a fost creata pt a deveni campion de MMA, box sau kick dupa 10 ani de practica, asta daca te tine si geneticul, a fost facuta sa inveti cit mai repede niste tehnici pragmatice, chiar daca nu ai 120 kile de muschi. De ce se bazeaza pe suturi in coaie si pe un fel de shuto dat cu pumnul inchis, de shaolini ce sint 😆😆😆 ? E totul pragmatic si fara floricele si facut pt toata lumea. Il caftea Imi pe Bruce Lee ? Probabil ca nu, dar nu asta era obiectivul, sa intre in vre-o cusca si sa se bata gen' juma' de ora.
Din pacate la Krav Maga nu am mai ajuns dar pot spune ca le-am cam inteles filozofia si daca tot am inteles-o am si aplicat-o de 2 ori pe strada, ce sa zic, a fost interesant  😆.
Ok, eu oricum am mai practicat chestii deci stiam sa imi folosesc corpul, l-am folosit evreieste.

#12
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,661
  • Înscris: 24.10.2015
Datul in ochi, oua, gat etc se invata la orice arta martiala care nu a devenit inca sport.

#13
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nu raspund initiatorului pentru ca ...asa cum ati banuit , mi-a imbogatit lista de ignore dar pentru participantii la discutie as pune o intrebare . Nu comentez cum se invata/aplica  Krav Maga si ce inseamna , am mai facut-o si in alte topice  dar sa presupunem ca unul invata asa bine Krav Maga ca o poate aplica pe strada, asta inseamna lovituri in laringe , testicule , ochi , etc ...curcubeul tuturor punctelor sensibile . Deci , intrebarea .... ce face el daca vin doi atacatori si este nevoit sa aplice tehnicile lui "ucigatoare " ? ii loveste in gat , ochi, etc ?  Adica , sa zicem de dragul discutiei ca poate aplica niste tehnici eficient  si chiar le aplica , ar fi dispus un cetatean sa scoata ochii cuiva care pare amenintator , sau sa  dea o lovitura in gat sa il lase pe ala fara aer si sa moara in 5 minute ? Voi intelegeti ce inseamna responsabilitatea de a lovi pe cineva ? Dar aceea de a ucide pe cineva chiar si in legitima aparare ( legtima aparare se poate aplica in cazul unui atac total disproportional , cu arma alba sau de foc ). Pustimea asta imbecila care crede ca strada este ca in filme se gandeste oare ce inseamna responsabiltatea si care sunt urmarile unor asemenea actiuni ? Se gandesc mucosii astia plini de "intelepciune " ce inseamna sa gresesti o jumatate de secunda si sa trantesti pe cineva cu capul de o bordura ? Ce inseamna puscaria , stigmatul social , eticheta de criminal  ...pentru o jumatate de secunda de exces de testosteron ...o jumatate de secunda de smechereala ....o clipa in care el , prostul , retardatul , inadaptatul s-a crezut intr-un scenariu de film de razboi , in care lipsa experientei de viata  i-a distrus iremediabil viitorul ?

Edited by JurasikMan, 15 July 2017 - 18:35.


#14
cyberpunk2070

cyberpunk2070

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 23.04.2017
In loc sa deschizi un thread, te bagi peste mine?! Asta nu e offtopic?

#15
cataspo

cataspo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,045
  • Înscris: 29.01.2017

 cyberpunk2070, on 15 iulie 2017 - 19:07, said:

In loc sa deschizi un thread, te bagi peste mine?! Asta nu e offtopic?
Pai tocmai ți-a explicat in ce consta antrenamentele. Ce înveți in urma antrenamentelor. Invidiosule.

#16
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005

 cyberpunk2070, on 15 iulie 2017 - 19:07, said:

In loc sa deschizi un thread, te bagi peste mine?! Asta nu e offtopic?
Ma faci sa rid, te comporti ca un pusti imberb si faptul ca nu ai inteles nimic din ce a spus Jurasik ma face sa cred ca esti usor timpit, auzi aici, se baga peste tine, dar ce, tu ai scris ceva pe topicul asta ???
RESPECT JURASICK.

Edited by lil debul, 15 July 2017 - 19:14.


#17
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 danyyy89, on 15 iulie 2017 - 12:36, said:

Iti recomand SISTEMA russian martial art
LOL :))

#18
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
@cyberpunk2070
tu nu pricepi ce tot ti sa explicat...
daca te antrenezi bine si faci o ciorba de tehnici in 3-4 luni devi o arma de temut, problema este ca psihic nu vei putea controla acea arma.

uite un exemplu clar de lipsa de auto control pumul dat de politist lui boureanu, nu trebuia sa-l loveasca trebuia sa-i aplice un procedeu si sa-l incatuseze in 2.5secunde.
ce facea daca ii dadea un pumn in piept ii spargea costele si ii perfora inima?? mai era auto aparare? nu era omor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate