Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 

Istoric masina pe baza de VIN

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
andra86r

andra86r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 08.05.2017
Stie cineva un site care imi ofera istoricul reparatiilor la o masina pe baza de VIN, dar sa fie gratis?
Am gasit cateva dar imi cer bani :(

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Poti sa iei o mare teapa daca masina nu s-a reparat in reprezentanta ci la ateliere cu indieni si turci ...

#3
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Istoricul nu este Sfintul Graal.
Între revizii se pot întîmpla multe, ne documentate.

Vezi VIN, dar apoi mergi la un mecanic bun, apoi la un expert ochiometrist, apoi test de mers, să nu troncane, boncane, ploscăie :lol: , studiu între ce spun actele și cum arată tenul autovehiculului.
Arată bine tapițeria, bordul & etc, se coreleaza aspectul materialelor cu km făcuți si cu anii din ,,certefecat " ?

E" grele :D

#4
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
daca vorbim de o masina de actualitate, adica o masina de maxim  6-7 ani vechime pe care platesti peste 7000-8000euro eu cred ca e neaparat sa verifici istoricul.
evident ca nu faci achizitia DOAR ca verifici istoricul dar iti poate spune foarte multe despre masina aia. Chiar daca nu are decat primii ani de viata inregistrati tot iti poti face o idee vazand cati km a facut in primii ani.
ca sunt masini care au facut si 20-30.000-40.000km pe an si atunci iti faci o idee de km reali.

nu exista site care sa spuna gratis. ori mergi cu masina respectiva in reprezentanta ori platesti. ba chiar as zice mersi ca poti plati cativa euro si scapi de o teapa de multe mii de eur

#5
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Cunosc mașini care au carte service completată, sunt ieșite din garanție, însă în service-uri oficiale nu au făcut decât reviziile obligatorii. Reparațiile le au făcute prin diverse garaje. Oare este relevant? Cum se spunea mai sus tot o inspecție tehnică făcută profi este baza.

Edited by TLGTLC, 15 July 2017 - 05:31.


#6
Argv

Argv

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,496
  • Înscris: 25.10.2007
Mergi cu VIN-ul la un dealer de la respectiva marca si ii rogi sa te ajute cu aceste informatii, sa verifice in baza lor de date. Daca gasesti o persoana amabila, nu te costa nimic. Poti incerca chiar prin telefon, le spui ca vrei sa o cumperi si ii rogi sa te ajute cu aceasta informatie.

#7
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postandra86r, on 14 iulie 2017 - 23:05, said:

Stie cineva un site care imi ofera istoricul reparatiilor la o masina pe baza de VIN, dar sa fie gratis?
Am gasit cateva dar imi cer bani Posted Image
Conteaza " istoria " sau cum se prezinta trotineta ?
O evaluare intr-un service , normal , pe bani , este mai eficienta . Numai asa afli in ce stare se afla , ce trebuie facut , cit de urgent , si costurile de reparatie . Apoi decizi daca te bagi sau nu .

#8
andra86r

andra86r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 08.05.2017
Pai as vrea sa stiu ce reparatie a fost facuta.
O sa incerc la reprezentanta dar imi era mai comod pe net, ca puteam verifica mai multe masini. Dar nici nu pot sa dau 10 lire pt fiecare verificare

Nu inteleg de ce vor bani pt asta, ca nu-i costa nimic, sigur au acces la toate bazele de date

#9
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postandra86r, on 15 iulie 2017 - 16:42, said:

.......

Nu inteleg de ce vor bani pt asta, ca nu-i costa nimic, sigur au acces la toate bazele de date
Si faptul ca cineva isi pierde timpul cu tine , ca uzeaza un calculator , ca / consuma curent , ca acceseaza o baza de date muncita de cineva , nu costa ?
Imi sapi si mie gradina ? ca nu te costa nimic !

Edited by 86-APP, 15 July 2017 - 16:59.


#10
andra86r

andra86r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 08.05.2017
Ok deci o masina interesanta are o intrare intr-un service din Germania pt un defect pana in 2500 de euro, proprietarul mi-a zis inainte ca a schimbat distributia si uleiul, deci probabil aia e. Iar km inregistrati la acea intrare in service sunt 130.000. Masina e din 2001. E posibil ca acei km sa nu fie reali chiar daca ei apar si in baza de date a acelui service (probabil reprezentanta)? Am auzit ca in Germania nu se pot maslui km ca la noi

Edited by andra86r, 15 July 2017 - 19:24.


#11
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Stai linistit ca si in germania la parcurile auto cu turcaleti sau polonezi dau km inapoi insa doar la masinile pt export. Nu au curajul sa-i vanda unui neamt masini cu km dati inapoi ca-i paste puscaria.
O masina din germania diesel face in medie 40-50 000 km pe an. O masina cu km putini va fi mai scumpa decat altele cu km mai multi va fi chiar mai scumpa decat ai gasi in romania.
Pt ca acolo km se platesc si ce ajunge la noi sunt de fapt cumparate cu cateva sute de euro si km pe la 4-500 000 km.
Atat valoareaza o masina din 2001 si 4-500 000 km

Edited by Nytro84, 15 July 2017 - 20:10.


#12
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011

View Postandra86r, on 15 iulie 2017 - 19:22, said:

Ok deci o masina interesanta are o intrare intr-un service din Germania pt un defect pana in 2500 de euro, proprietarul mi-a zis inainte ca a schimbat distributia si uleiul, deci probabil aia e. Iar km inregistrati la acea intrare in service sunt 130.000. Masina e din 2001. E posibil ca acei km sa nu fie reali chiar daca ei apar si in baza de date a acelui service (probabil reprezentanta)? Am auzit ca in Germania nu se pot maslui km ca la noi

Tot cauți un garant virtual care să îți garanteze ce vezi tu real :lol:

Este posibil să fie reali, este posibil să fie ireali :D
Incă nu ai ințeles checherezul ?!

Vezi mașina ochiometric, rulezi cu ea pe sosea, dacă fîșîie pe asfalt prinzi curaj și ii dai blana, vezi ce zice, 170 minim, dacă o iei ușor și face rapid ca o conserva, te intorci in parcare.

In primul caz, cind nu te intorci rapid in parcare, studiezi tablaraia, are valuri, revopsiri, aliniamente evident defectuoase la spatii, interior conform sau nu cu km din bord, etc.

Dacă după studiu incă mai prezinta interes, mers la mecanic, pe rampa, văzut șasiul/podeaua, bucsaraia, etc.
Văzut compresie, dacă ești foarte tipicar si testul de drum nu a fost convingător, inspecție vizuală la motor.
+ Tester, dacă chiar ești hipermega ne increzator.
Mai știe mecanicul si alte aspecte de controlat.

Edited by crisstonne, 16 July 2017 - 01:55.


#13
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,675
  • Înscris: 22.11.2007
andra 86r, in ce an a fost acea reparatie de 2500eur?
daca tot ai acces la date, verifica in fiecare an cati km a avut masina. iti faci o idee despre cati km a facut in fiecare an.

totusi ptr o masina din 2001 faci prea multe verificari :)).

#14
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Mai există un aspect, paranoia :D
Vezi o mașină, o ușă reparată mai prost, moaaama, a fost lovită, jaleeee.
Mecanic poate să fie perfecta, dar o respingi.

Mergi si ești încîntat de una neatinsă, cu motor făcut praf si reparat, ori cutie paradita si reparată cine știe cum.
Sint un milion de aspecte de urmărit.

#15
andra86r

andra86r

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 08.05.2017
Reparatia a fost facuta luna trecuta.
Ai dreptate bossake. La cat de ieftina e nu are rost sa ma complic cu atatea verificari. O iau si daca nu-mi place cum merge o vand aici in romania

#16
Nytro84

Nytro84

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 07.07.2016
Pfff si pe asta l-ati invatat la prostii

#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,290
  • Înscris: 13.01.2011
Omul are un buget :)
Care prostii ?!
Să nu facă credit pînă la 10 k€ ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate