Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

cum fac sã devinã site-ul operațional?

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#19
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Din moment ce omul e clar incepator, si cateva clickuri alea pentru instalare sunt dificile :D
Cu siguranta ii era mai facil sa foloseasca domeniul cu platformele alea. Macar stia ca e in siguranta mereu, si nu isi bate capul cu updateuri si hackuri.

#20
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Chiar daca e incepator, asta nu inseamna ca nu poate invata lucruri noi :) pana la urma nici unul din noi nu s-a nascut cu toate notiunile pe care le cunoastem acum :P

#21
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,550
  • Înscris: 06.03.2016

 pclife, on 15 iulie 2017 - 08:37, said:

Din moment ce omul e clar incepator, si cateva clickuri alea pentru instalare sunt dificile :D
Cu siguranta ii era mai facil sa foloseasca domeniul cu platformele alea. Macar stia ca e in siguranta mereu, si nu isi bate capul cu updateuri si hackuri.
Dacă vrei, nimic nu-i dificil. Initiatorului îi este lene să se documenteze pe Google.
Sunt sute/mii de tutoriale despre Wordpress, găzduire, domenii şi tot tacâmul. Chiar nu înțeleg ce-i atât de greu, că doar nu-l pune nimeni să programeze un joc în Assembly.

#22
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Prooblemele expuse anterior s-au datorat neprimirii acelui e-mail din partea site-ului care oferă găzduire, în speță host-age.ro, care m-a pus în aștepare aproximativ 12 ore. Am primit în cele din urmă e-mail-ul din partea lor azi-dimineață, și am reușit să intru în cPanel. red46, nu-i chiar așa că mi-e lene, de regulă mă informez și caut cu sârguință pe google și de multe ori găsesc soluția fără a apela la ajutorul forumurilor, unde răspunsul apare uneori târziu, sau ambiguu din cauza faptului că nu am știut să comunic problema și în cazul de față, recunosc că m-a depășit situația. După ce m-am logat în cPanel, mi-am dat seama și de sensul clipurilor postate de tigerheart. Eu inițial descărcasem ceva arhivat legat de wp, am fost total în ceață....

Să revenim la problemă: Am achiziționat de pe host-age.ro cel mai ieftin hosting, cel micro și nu mă lasă să-mi descarc platforma wordpress. Am încercat și ceva mai "low" ca de exemplu serendipidy sau dotclear. îmi apare aceeași problemă:

Quote

The following errors were found :
The maximum number of databases you can create has been reached, so installation cannot proceed.

Problema cred că e faptul că am ales pachetul "micro" de pe respectivul site de găzduire. (sau...Posted Image )

Pot să-mi fac un up-grade la pachetul "micro" să plătesc diferența de bani pentru a achiziționa ""StartUp", spre exemplu? Sau dacă nu asta e problema, atunci de ce la fiecare încercare de instalare a unei platforme îmi apare eroarea mai sus menționată?

Recunosc, da, sunt super-începător, așa că vă rog mult, ajutați-mă cu ce informații puteți.

#23
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Eu ti-am zis sa iei pachetul StartUp... Posted Image La Micro nu iti ofera nici o baza de date pentru contul de gazduire, deci nu poti instala nici o platforma.
Discuta cu cei de la Host-Age referitor la upgrade, spune-le si lor ce ai zis aici, ca habar nu prea ai si ai gresit cand ai ales pachetul. Vezi apoi ce rezolvi.

Edited by tigerheart, 15 July 2017 - 19:14.


#24
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
tigerheart, știi ce mi se pare curios? Că pentru a descărca un șablon de wordpress, am devoie doar de 22 MB, iar pachetul micro are inclus un GB.

#25
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008
Si? Care e problema ca nu inteleg.... Tie ti-a dat eroare ca nu se poate instala WP-ul pentru ca nu ai minim o baza de date libera alocata contului de gazduire, nu pentru ca nu ai spatiu.
Gasesti pe Google ce e o baza de date si la ce e folosita si ce e spatiul alocat unui cont de gazduire.

#26
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
pachetul micro nu are bază de date MySQL. Asta îmi cere? Aici am pecit-o?

Edited by yronick, 15 July 2017 - 19:51.


#27
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Fara baza de date nu merge Wordpress... doar sa cauti niste CMS-uri fara baza de date, adica cu ea text :D

#28
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
editat

Edited by yronick, 15 July 2017 - 20:08.


#29
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Eu ti-am dat solutia simpla si ieftina mai sus cu blogspot/wordpress, daca tu te-ai grabit sa te bagi la gazduire si altele...
Vezi poate au money-back aia cu gazduirea, desi daca sunt romani nu prea au, ca astia sunt pe sistemul teapa data e teapa data, banii nu se returneaza... daca luai gazduire din afara aveai politica de money-back de 30 zile.

#30
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Da, așa e, am luat țeapă!

#31
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Pentru inceput nici nu merita sa te complici cu gazduire, iar daca vei creste si ajungi gigant sa stii ca exista pachete si pentru giganti de la wordpress, tu nu stai decat sa te focusezi pe content, in rest platforma merge struna, evident contracost, cu cat esti mai mare cu atat trebuie sa incepi sa cotizezi mai mult, dar macar stii ca nu ai nici un stres cu platforma.

#32
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,880
  • Înscris: 07.08.2008

 pclife, on 15 iulie 2017 - 20:09, said:

Vezi poate au money-back aia cu gazduirea, desi daca sunt romani nu prea au, ca astia sunt pe sistemul teapa data e teapa data, banii nu se returneaza... daca luai gazduire din afara aveai politica de money-back de 30 zile.
[ https://s24.postimg.org/hahjy5r79/screenshot_274.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Au si astia.

 yronick, on 15 iulie 2017 - 20:14, said:

Da, așa e, am luat țeapă!
Singura teapa e ca tu nu prea te pricepi la partea de documentare... Vrei ceva, dar nu prea vrei sa vezi cum se face sau mai bine zis de ce ai nevoie. Succes.

#33
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Deci e de bine daca au money-back, priveste partea buna, iti recuperezi aia 100+ lei platiti :D
Data viitoare nu te mai grabi, documenteaza treaba mai bine inainte de a actiona.

#34
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012

Quote

Nu a putut fi confirmată autoritatea dvs. pentru acest domeniu. Eroarea 12.
Pe site-ul web al registrului dvs. de domenii, găsiți setările pentru Sistemul denumirilor de domenii (DNS) și introduceți următorii doi parametrii CNAME:
Câmpul Nume, Etichetă sau Gazdă Câmpul Destinație, Direcție sau Direcționează către
www ghs.google.com
oevuomzf2ms5 gv-seqqj2gdbz5rlg.dv.googlehosted.com

asta mi-a dat în blogger. zice că e o eroare tipică, dar îmi prind urechile. Știi cum pot să rezolv? Dacă tot sunt pe blogger de câțiva ani... Măcar ca o consolare pt faptul că am pierdut aiurea 135 de lei...

 tigerheart, on 15 iulie 2017 - 20:30, said:

[ https://s24.postimg.org/hahjy5r79/screenshot_274.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Au si astia.


bine ar fi, dar sunt pesimist! Le-am trimis peste 10 mesaje și nu am primit răspuns la niciunul.

Edited by yronick, 15 July 2017 - 20:42.


#35
pclife

pclife

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 10.07.2017
Ai intrat in contul de la registerul .com si ai facut intrare CNAME cum e in tutorial?

#36
yronick

yronick

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 08.03.2012
Am rezolvat, mi-am făcut Upgrade, site-ul e operațional, mi-au fost de ajutor postările de aici, vă mulțumesc mult, de-aici mă descurc! Case closed!

Edited by yronick, 15 July 2017 - 21:55.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate